Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3227komentarzy: 16

Obchody dnia św. Patryka w Cieszynie

18-03-2016 19:05

Zielone stroje, irlandzkie dźwięki i dobra zabawa - tak na cieszyńskim rynku świętowali wczoraj (17.03) dzień św. Patryka uczniowie z cieszyńskich szkół i przedstawiciele Starostwa Powiatowego.
Zielony korowód przeszedł wokół Rynku / fot. MSZ Zielony korowód przeszedł wokół Rynku / fot. MSZ

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca. Dla Irlandczyków jest to dzień wolny od pracy. Święto to obchodzone jest również poza Irlandią m.in. w Polsce. W Cieszynie już od kilku lat dzień św. Patryka świętuje Zespół Szkół Budowlanych. To jest kilkuletnia tradycja w naszej szkole. Dzięki zaangażowaniu zarówno uczniów, jak i nauczycieli świętujemy ten dzień – przyznał w rozmowie z nami dyrektor placówki, Adam Wojaczek.

W programie obchodów nie brakuje atrakcji, w tym roku było podobnie. Najpierw na terenie szkoły odbył się konkurs talentów. Młodzież pokazała się z jak najlepszej strony, prezentując swoje talenty plastyczne, taneczne, czy muzyczne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej imprezy, na pewno  będziemy ją kontynuować i rozwijać – podkreślał dyrektor.

Kolejnym punktem programu był uroczysty korowód. Uczniowie z cieszyńskich szkół spotkali się w samym sercu Cieszyna, by z zielonymi akcentami przejść wokół rynku. W korowodzie wzięli również udział przedstawiciele Starostwa na czele z Januszem Królem, Starostą Powiatu Cieszyńskiego. Bardzo fajna inicjatywa. Dużo młodzieży, piękna pogoda. Jest okazja, żeby się spotkać na rynku i wspólnie świętować ten dzień – dodał Janusz Król.

Na rynku, jak i w szkole, nie zabrakło wspomnianego zielonego akcentu, który jest narodowym kolorem Irlandii. W szkole ogłosiliśmy konkurs na najlepiej ubranego na zielono ucznia, a także konkurs na odnalezienie jednej jedynej w całej szkole czterolistnej koniczynki – wspomniał Adam Wojaczek.

W tym roku obchody dnia św. Patryka były wyjątkowe szczególnie dla uczniów ZSB. Tak się składa, że w tym roku szkolnym nasza młodzież wyjeżdża na praktyki do Irlandii, dlatego to dzisiejsze święto ma swój szczególny wymiar i charakter – zdradził dyrektor placówki.

 

 

MSZ

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 18-03-2016 19:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (16)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

[konto zostało usunięte]
19-03-2016 07:47
[konto zostało usunięte]
Od kiedy moje miasto leży w Irlandii? ;) Dzień św.Patryka w Cieszynie,to zupełnie bez sensu...
miglanc_7
19-03-2016 11:37
miglanc_7
Jak takie święto to i piwo powinno się lać strumieniami :) Ciekawe czy później cieszyńską młodzież badano alkomatem ;p
Człowiek z Księstwa
19-03-2016 12:58
Człowiek z Księstwa
A dlaczego my tak chętnie hołdujemy obcym świętom? Mamy za mało swoich? Nie potrafimy się cieszyć tym co nasze? Myślicie, że za granicą obchodzą nasze święta? Krzewmy nasze święta, naszą tożsamość...szczególnie tą regionalną. Bądźmy dumni z tego co NASZE! Przestańmy żyć w przekonaniu, że cudze znaczy lepsze. Tylko musimy tego chcieć ;). Rzekłem.
krzysztof.mm
19-03-2016 15:03
krzysztof.mm
Tego samego dnia, w którym w Cieszynie odbywał cię cudaczny capstrzyk o charakterze wyznaniowym, w Skoczowie odsłonięto pomnik prof. Józefa Pietera, znanego psychologa, pedagoga, filozofa i naukowca. Jak na małe miasteczko, wydarzenie dość niecodzienne.

Józef Pieter nie biegał po wojnie po lesie ze sznojdrem, nie chodził w sutannie, no i oczywiście nie był pisowskim aparatczykiem. Nie dzwonili w tej sprawie do redakcji OX z KC PIS z Żoliborza, z kurii, ani nawet z ratusza.
Pewnie dlatego tę uroczystość redakcja olała, skupiając się za to na św. Patryku.
Wstydźcie się, boroki.
janusz s
19-03-2016 15:58
janusz s
Już widzę te orgie z okazji nocy kupały (noc świętojańska) a to staropolska tradycja.
pumex.z
19-03-2016 17:54
pumex.z
Paranoja,nowe święto sobie wymyślili. Jeśli jednak już świętujecie, to załóżcie te szarfy jak należy. Z prawego ramienia do lewego biodra i rozłożyć ładnie na kołnierzu a nie tak nasermater. Kolory powywracane. No i z szarfą i z taszką? Gdybyż To Irlandia zobaczyła, ale byłby wstyd?
A dajcie se siana i skończcie wymyślać święta. Pomaszerować można bez szczególnego powodu.
cul
19-03-2016 18:27
cul
Wstyd .Starostwo ? ile NAS kosztuje i co robią ?
[konto zostało usunięte]
19-03-2016 19:02
[konto zostało usunięte]
Człowiek z Księstwa, w pełni podzielam Twoje zdanie :)
wislanin135
19-03-2016 20:26
wislanin135
Szanowny uóytkowniku "mysza320" Pisze Pan/Pani "moje miasto" czy uważa Pan/Pani że, Cieszyn nie jest też miastem uczestników świetujacych "dzień św. Patryka" uczniów?? .Przydalo by sie Panu/Pani troche wiecej tolerancji wobec innych mieszkanców Cieszyna. Dla mnie osobiscie jest Pan/Pani ( obseruwjac Pana/Pani wypowiedzi )typowyw przykladem przedawkowania radia Maryja i TV Trwam. Pozdrawiam i życze przyjemnego wieczoru.
tajemnica poliszynela
19-03-2016 20:51
tajemnica poliszynela
Że tak zapytam grubiańsko - posrało kogoś?!
marian1951
19-03-2016 21:44
marian1951
Proponuję obchodzić dzień pamięci Kunta Kinte.Niewolników ci u nas dostatek więc powinno się przyjąć i miałoby jakiś sens i wydźwięk społeczny.
[konto zostało usunięte]
20-03-2016 06:51
[konto zostało usunięte]
wislanin135,cytuję: "Dla mnie osobiscie jest Pan/Pani ( obseruwjac Pana/Pani wypowiedzi )typowyw przykladem przedawkowania radia Maryja i TV Trwam." wislanin135,brawo! wzniosłeś się na wyżyny swego intelektu...Gratuluję.Wracając do tematu.Zawsze o swoim rodzinnym mieście będę mówić "moje miasto" ponieważ w nim się urodziłam,wychowałam,mieszkam i jestem z niego dumna!To wszystko. P.S.Chyba mam prawo w demokratycznym,wolnym kraju wypowiadać swoje zdanie,prawda? :)
tulusa
20-03-2016 09:57
tulusa
Starosto jest to żałosny spęd !
[konto zostało usunięte]
20-03-2016 12:07
[konto zostało usunięte]
Człowiek z Księstwa, od kiedy? Odkąd takie buractwo jak Ty wzniosło się na wyżyny zadufania w sobie i nazwało siebie i swoją "krainę" księstwem, jednocześnie uważając się za chyba lepszych, a w praktyce bardziej ograniczonych... Dzień św. Patryka jest obchodzony w wielu krajach, nie tylko w Polsce i nie "od wczoraj". Może byś o tym wiedział, gdybyś wychylił się nieco dalej niż granica Twego "księstwa". Rozumiem też, że nie zdarzyło Ci się nigdy zrobić czegokolwiek z "okazji" 14 lutego, w końcu to też niepolskie święto...
krzysztof.mm
20-03-2016 17:36
krzysztof.mm
No tak. Wiślanin miał rację. mysza w głąba leci w typowo radiomaryjnym stylu.
Człowiek z Księstwa
20-03-2016 22:08
Człowiek z Księstwa
Do "ursus_81". Czy ja w swojej skromnej wypowiedzi kogokolwiek obraziłem? Jakim prawem plujesz jadem w moją stronę? Dołączyłeś właśnie do otwartego zbioru ludzi, którzy kochają opluwać innych, krytykować, siać zamęt pod płaszczykiem anonimowości. Owa anonimowość zarówno Tobie jak i innym dodaje skrzydeł bazarowej odwagi. Nie pojąłeś do końca lub wcale sensu mojej wypowiedzi. Nie dziwie się. Nie będę Cię obrażał jak Ty mnie bo nie leży to w mojej naturze. Nie uważam się za lepszego od innych. Jeżeli sprawi Ci to przyjemność to mów sobie dalej w swoich błyskotliwych wynurzeniach, że jestem ograniczony...ale Tobie NIGDY nie dorównam. Będziesz moim niedoścignionym wzorem. Chylę czoła. Szanuj nasz język i czas. Przepraszam zacne grono czytelników, za ową dygresję. Rzekłem.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

03-12-2016 13:00

W 1992 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) ustanowiło dzień 3 grudnia „Międzynarodowym Dniem Niepełnosprawnych”. Od tego roku w grudniu spotykają się na wspólnym świętowaniu tego święta.

wyświetleń: 196komentarzy: 0

Bieg z tytułami

03-12-2016 11:10

Organizowany w Brennej Bieg o Breńskie Kierpce został został uhonorowany tytułem Złotej Kozicy dla Najlepszego Biegu Górskiego w Stylu Anglosaskim w Polsce w 2016 r.

wyświetleń: 188komentarzy: 0

Może ukrywa się gdzieś obok? Europol poszukuje najgroźniejszych przestępców

03-12-2016 09:20

Zabójcy, porywacze, terroryści, przemytnicy narkotyków i inni – 60 osób skazanych lub podejrzanych o popełnienia najpoważniejszych przestępstw figuruje na liście Europolu. Figurujący na liście zabili lub w nieodwracalny sposób zmienili życie swoich ofiar.

wyświetleń: 2357komentarzy: 1

Odblask (nie tylko) dla dzieci

03-12-2016 07:30

Ruszyła druga edycja akcji „Świeć przykładem nie tylko w Adwencie”. Bielsko-żywiecka Caritas, Wydział Ruchu Drogowego Policji i Towarzystwo Ubezpieczeniowe "Saltus" chcą wspólnie zadbać o bezpieczeństwo pieszych w okresie jesienno-zimowym na drodze. Zamierzają w tym roku rozdać, głównie seniorom, 7 tys. elementów odblaskowych.

wyświetleń: 283komentarzy: 0

Węzeł przesiadkowy i galeria handlowa już za rok?

02-12-2016 20:00

Wyłoniono wykonawcę na budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego w Cieszynie. Jak informuje cieszyński magistrat inwestycja ta powinna zakończyć się pod koniec 2017 roku. Również w tym czasie, jeżeli wszystko pójdzie według zamierzonych planów, oddana do użytku zostanie galeria handlowa "Stela''.

wyświetleń: 6659komentarzy: 0

Drugi Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Prof. Józefa Świdra, Cieszyn, Śląsk Cieszyński i Katowice

02-12-2016 17:40

Już po raz drugi w dniach 7-11 grudnia Śląsk Cieszyński stanie się muzycznym sercem Polski za sprawą Festiwalu Muzyki im. Prof. Józefa Świdra. Postać wyjątkowego pedagoga i kompozytora jest dla organizatorów Festiwalu inspiracją dla rozwijania i propagowania muzyki chóralnej oraz dokonań twórców pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 480komentarzy: 0

Sztuka antidotum na chorobę

02-12-2016 16:40

W Galerii Zmiennej Szpitala Śląskiego w Cieszynie od 1 grudnia dostępna jest wystawa obrazów ze skóry autorstwa Reginy Zachurzok. Sztuka jest dla niej wszystkim - lekarstwem na chorobę, zapomnieniem, odprężeniem i ogromną radością.

wyświetleń: 425komentarzy: 0

Akcja odśnieżanie

02-12-2016 14:40

Za nami pierwszy śnieg. To czas szczególny dla kierowców z powodu zasypywanych przez biały puch dróg. Przygotowaliśmy dla Was listę odpowiedzialnych za odśnieżanie instytucji w każdej gminie.

wyświetleń: 3060komentarzy: 0

Niebawem Godzina łaski

02-12-2016 13:10

8 grudnia w kościele katolickim obchodzone jest Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. To szczególnym dzień, w którym dostąpić można szczególnych łask.

wyświetleń: 1820komentarzy: 6

Narkotyki w liście...

02-12-2016 12:20

Jak się okazuje, aby przemycić do więzienia narkotyki, trzeba wykazać się nie lada pomysłowością, jednak pracowników SW ciężko oszukać.