Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3431komentarzy: 16

Obchody dnia św. Patryka w Cieszynie

18-03-2016 19:05

Zielone stroje, irlandzkie dźwięki i dobra zabawa - tak na cieszyńskim rynku świętowali wczoraj (17.03) dzień św. Patryka uczniowie z cieszyńskich szkół i przedstawiciele Starostwa Powiatowego.
Zielony korowód przeszedł wokół Rynku / fot. MSZ Zielony korowód przeszedł wokół Rynku / fot. MSZ

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca. Dla Irlandczyków jest to dzień wolny od pracy. Święto to obchodzone jest również poza Irlandią m.in. w Polsce. W Cieszynie już od kilku lat dzień św. Patryka świętuje Zespół Szkół Budowlanych. To jest kilkuletnia tradycja w naszej szkole. Dzięki zaangażowaniu zarówno uczniów, jak i nauczycieli świętujemy ten dzień – przyznał w rozmowie z nami dyrektor placówki, Adam Wojaczek.

W programie obchodów nie brakuje atrakcji, w tym roku było podobnie. Najpierw na terenie szkoły odbył się konkurs talentów. Młodzież pokazała się z jak najlepszej strony, prezentując swoje talenty plastyczne, taneczne, czy muzyczne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej imprezy, na pewno  będziemy ją kontynuować i rozwijać – podkreślał dyrektor.

Kolejnym punktem programu był uroczysty korowód. Uczniowie z cieszyńskich szkół spotkali się w samym sercu Cieszyna, by z zielonymi akcentami przejść wokół rynku. W korowodzie wzięli również udział przedstawiciele Starostwa na czele z Januszem Królem, Starostą Powiatu Cieszyńskiego. Bardzo fajna inicjatywa. Dużo młodzieży, piękna pogoda. Jest okazja, żeby się spotkać na rynku i wspólnie świętować ten dzień – dodał Janusz Król.

Na rynku, jak i w szkole, nie zabrakło wspomnianego zielonego akcentu, który jest narodowym kolorem Irlandii. W szkole ogłosiliśmy konkurs na najlepiej ubranego na zielono ucznia, a także konkurs na odnalezienie jednej jedynej w całej szkole czterolistnej koniczynki – wspomniał Adam Wojaczek.

W tym roku obchody dnia św. Patryka były wyjątkowe szczególnie dla uczniów ZSB. Tak się składa, że w tym roku szkolnym nasza młodzież wyjeżdża na praktyki do Irlandii, dlatego to dzisiejsze święto ma swój szczególny wymiar i charakter – zdradził dyrektor placówki.

 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 18-03-2016 19:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (16)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

[konto zostało usunięte]
19-03-2016 07:47
[konto zostało usunięte]
Od kiedy moje miasto leży w Irlandii? ;) Dzień św.Patryka w Cieszynie,to zupełnie bez sensu...
miglanc_7
19-03-2016 11:37
miglanc_7
Jak takie święto to i piwo powinno się lać strumieniami :) Ciekawe czy później cieszyńską młodzież badano alkomatem ;p
Człowiek z Księstwa
19-03-2016 12:58
Człowiek z Księstwa
A dlaczego my tak chętnie hołdujemy obcym świętom? Mamy za mało swoich? Nie potrafimy się cieszyć tym co nasze? Myślicie, że za granicą obchodzą nasze święta? Krzewmy nasze święta, naszą tożsamość...szczególnie tą regionalną. Bądźmy dumni z tego co NASZE! Przestańmy żyć w przekonaniu, że cudze znaczy lepsze. Tylko musimy tego chcieć ;). Rzekłem.
krzysztof.mm
19-03-2016 15:03
krzysztof.mm
Tego samego dnia, w którym w Cieszynie odbywał cię cudaczny capstrzyk o charakterze wyznaniowym, w Skoczowie odsłonięto pomnik prof. Józefa Pietera, znanego psychologa, pedagoga, filozofa i naukowca. Jak na małe miasteczko, wydarzenie dość niecodzienne.

Józef Pieter nie biegał po wojnie po lesie ze sznojdrem, nie chodził w sutannie, no i oczywiście nie był pisowskim aparatczykiem. Nie dzwonili w tej sprawie do redakcji OX z KC PIS z Żoliborza, z kurii, ani nawet z ratusza.
Pewnie dlatego tę uroczystość redakcja olała, skupiając się za to na św. Patryku.
Wstydźcie się, boroki.
janusz s
19-03-2016 15:58
janusz s
Już widzę te orgie z okazji nocy kupały (noc świętojańska) a to staropolska tradycja.
pumex.z
19-03-2016 17:54
pumex.z
Paranoja,nowe święto sobie wymyślili. Jeśli jednak już świętujecie, to załóżcie te szarfy jak należy. Z prawego ramienia do lewego biodra i rozłożyć ładnie na kołnierzu a nie tak nasermater. Kolory powywracane. No i z szarfą i z taszką? Gdybyż To Irlandia zobaczyła, ale byłby wstyd?
A dajcie se siana i skończcie wymyślać święta. Pomaszerować można bez szczególnego powodu.
cul
19-03-2016 18:27
cul
Wstyd .Starostwo ? ile NAS kosztuje i co robią ?
[konto zostało usunięte]
19-03-2016 19:02
[konto zostało usunięte]
Człowiek z Księstwa, w pełni podzielam Twoje zdanie :)
wislanin135
19-03-2016 20:26
wislanin135
Szanowny uóytkowniku "mysza320" Pisze Pan/Pani "moje miasto" czy uważa Pan/Pani że, Cieszyn nie jest też miastem uczestników świetujacych "dzień św. Patryka" uczniów?? .Przydalo by sie Panu/Pani troche wiecej tolerancji wobec innych mieszkanców Cieszyna. Dla mnie osobiscie jest Pan/Pani ( obseruwjac Pana/Pani wypowiedzi )typowyw przykladem przedawkowania radia Maryja i TV Trwam. Pozdrawiam i życze przyjemnego wieczoru.
tajemnica poliszynela
19-03-2016 20:51
tajemnica poliszynela
Że tak zapytam grubiańsko - posrało kogoś?!
marian1951
19-03-2016 21:44
marian1951
Proponuję obchodzić dzień pamięci Kunta Kinte.Niewolników ci u nas dostatek więc powinno się przyjąć i miałoby jakiś sens i wydźwięk społeczny.
[konto zostało usunięte]
20-03-2016 06:51
[konto zostało usunięte]
wislanin135,cytuję: "Dla mnie osobiscie jest Pan/Pani ( obseruwjac Pana/Pani wypowiedzi )typowyw przykladem przedawkowania radia Maryja i TV Trwam." wislanin135,brawo! wzniosłeś się na wyżyny swego intelektu...Gratuluję.Wracając do tematu.Zawsze o swoim rodzinnym mieście będę mówić "moje miasto" ponieważ w nim się urodziłam,wychowałam,mieszkam i jestem z niego dumna!To wszystko. P.S.Chyba mam prawo w demokratycznym,wolnym kraju wypowiadać swoje zdanie,prawda? :)
tulusa
20-03-2016 09:57
tulusa
Starosto jest to żałosny spęd !
[konto zostało usunięte]
20-03-2016 12:07
[konto zostało usunięte]
Człowiek z Księstwa, od kiedy? Odkąd takie buractwo jak Ty wzniosło się na wyżyny zadufania w sobie i nazwało siebie i swoją "krainę" księstwem, jednocześnie uważając się za chyba lepszych, a w praktyce bardziej ograniczonych... Dzień św. Patryka jest obchodzony w wielu krajach, nie tylko w Polsce i nie "od wczoraj". Może byś o tym wiedział, gdybyś wychylił się nieco dalej niż granica Twego "księstwa". Rozumiem też, że nie zdarzyło Ci się nigdy zrobić czegokolwiek z "okazji" 14 lutego, w końcu to też niepolskie święto...
krzysztof.mm
20-03-2016 17:36
krzysztof.mm
No tak. Wiślanin miał rację. mysza w głąba leci w typowo radiomaryjnym stylu.
Człowiek z Księstwa
20-03-2016 22:08
Człowiek z Księstwa
Do "ursus_81". Czy ja w swojej skromnej wypowiedzi kogokolwiek obraziłem? Jakim prawem plujesz jadem w moją stronę? Dołączyłeś właśnie do otwartego zbioru ludzi, którzy kochają opluwać innych, krytykować, siać zamęt pod płaszczykiem anonimowości. Owa anonimowość zarówno Tobie jak i innym dodaje skrzydeł bazarowej odwagi. Nie pojąłeś do końca lub wcale sensu mojej wypowiedzi. Nie dziwie się. Nie będę Cię obrażał jak Ty mnie bo nie leży to w mojej naturze. Nie uważam się za lepszego od innych. Jeżeli sprawi Ci to przyjemność to mów sobie dalej w swoich błyskotliwych wynurzeniach, że jestem ograniczony...ale Tobie NIGDY nie dorównam. Będziesz moim niedoścignionym wzorem. Chylę czoła. Szanuj nasz język i czas. Przepraszam zacne grono czytelników, za ową dygresję. Rzekłem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zamknęli drogę

20-09-2017 15:40

Z powodu przelewającej się wody, zamknięto drogę między Ochabami a Dębowcem.

wyświetleń: 570komentarzy: 0

63. Rajd Wisły: wielkie motoryzacyjne święto w Beskidach

20-09-2017 14:30

Trzy cykle, 8 malowniczych i widowiskowych odcinków specjalnych oraz 50 km ścigania – Rajd Wisły to prawdziwa gratka dla kibiców. W Beskidach zmierzą się również zawodnicy w pięknych rajdówkach sprzed lat.

wyświetleń: 477komentarzy: 0

W Bąkowie zdecydowali

20-09-2017 13:45

7 września odbyło się zebrane wiejskie w Bąkowie dotyczące funduszu sołeckiego na rok 2018.

wyświetleń: 370komentarzy: 0

Będzie (ciągle) padać

20-09-2017 12:30

Przygotujcie parasolki i kalosze! Na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego prognozowane są intensywne opady deszczu.

wyświetleń: 1883komentarzy: 0

Złap bilet na Osiecką!

20-09-2017 11:00

Status konkursu: TRWA

Już za niespełna dwa tygodnie rusza Festiwal Teatralny Na granicy. Wielkie wydarzenie wraca do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna po rocznej przerwie. Mamy dla Was bilety na jeden ze spektakli!

wyświetleń: 478komentarzy: 0

Maria Juroszek przekazała medal

20-09-2017 09:15

Maria Juroszek swój "świeżutki" medal prosto z Budapesztu przekazała na licytację Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 1248komentarzy: 0

Otwarcie Karczmy ''Pod Dębem''!

20-09-2017 07:30

Miejsce z tradycją, bo 100-letnie, ale gospodarze i wystrój nowe. Zapraszamy na otwarcie ''Karczmy pod Dębem'' w Cieszynie!

wyświetleń: 3316komentarzy: 0

Zamarski: Pierwsze gwiazdy w Alei Gwiazd

19-09-2017 20:30

W niedzielę (17.09) miało miejsce oficjalne odsłonięcie pierwszych gwiazd w Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej w Zamarskach.

wyświetleń: 1754komentarzy: 0

NATO w Ostrawie

19-09-2017 19:00

W weekend 16-17 września na terenie Ostrawy w Czechach odbyła się XVI edycja Dni NATO. Jest to wydarzenie, które od wielu lat skupia dziesiątki tysięcy widzów, z całego Świata (na parkingu lotniska, na którym odbywały się pokazy można było zaobserwować nie tylko czeskie, czy polskie tablice rejestracyjne, ale również niemieckie czy też austriackie). Wydarzenie to skupiło również wiele tysięcy osób z terenu całego Śląska, w tym również Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 1590komentarzy: 0

27 września zaczyna się festiwal Viva il canto!

19-09-2017 17:20

Już wkrótce w Cieszynie rozpocznie się XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto. Podczas czterech festiwalowych koncertów publiczność usłyszy brzmienia poetycko-refleksyjne, gorące tanga, pieśni żydowskie a także muzykę operetkową, filmową i musicalową.