Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3460komentarzy: 16

Obchody dnia św. Patryka w Cieszynie

18-03-2016 19:05

Zielone stroje, irlandzkie dźwięki i dobra zabawa - tak na cieszyńskim rynku świętowali wczoraj (17.03) dzień św. Patryka uczniowie z cieszyńskich szkół i przedstawiciele Starostwa Powiatowego.
Zielony korowód przeszedł wokół Rynku / fot. MSZ Zielony korowód przeszedł wokół Rynku / fot. MSZ

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca. Dla Irlandczyków jest to dzień wolny od pracy. Święto to obchodzone jest również poza Irlandią m.in. w Polsce. W Cieszynie już od kilku lat dzień św. Patryka świętuje Zespół Szkół Budowlanych. To jest kilkuletnia tradycja w naszej szkole. Dzięki zaangażowaniu zarówno uczniów, jak i nauczycieli świętujemy ten dzień – przyznał w rozmowie z nami dyrektor placówki, Adam Wojaczek.

W programie obchodów nie brakuje atrakcji, w tym roku było podobnie. Najpierw na terenie szkoły odbył się konkurs talentów. Młodzież pokazała się z jak najlepszej strony, prezentując swoje talenty plastyczne, taneczne, czy muzyczne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej imprezy, na pewno  będziemy ją kontynuować i rozwijać – podkreślał dyrektor.

Kolejnym punktem programu był uroczysty korowód. Uczniowie z cieszyńskich szkół spotkali się w samym sercu Cieszyna, by z zielonymi akcentami przejść wokół rynku. W korowodzie wzięli również udział przedstawiciele Starostwa na czele z Januszem Królem, Starostą Powiatu Cieszyńskiego. Bardzo fajna inicjatywa. Dużo młodzieży, piękna pogoda. Jest okazja, żeby się spotkać na rynku i wspólnie świętować ten dzień – dodał Janusz Król.

Na rynku, jak i w szkole, nie zabrakło wspomnianego zielonego akcentu, który jest narodowym kolorem Irlandii. W szkole ogłosiliśmy konkurs na najlepiej ubranego na zielono ucznia, a także konkurs na odnalezienie jednej jedynej w całej szkole czterolistnej koniczynki – wspomniał Adam Wojaczek.

W tym roku obchody dnia św. Patryka były wyjątkowe szczególnie dla uczniów ZSB. Tak się składa, że w tym roku szkolnym nasza młodzież wyjeżdża na praktyki do Irlandii, dlatego to dzisiejsze święto ma swój szczególny wymiar i charakter – zdradził dyrektor placówki.

 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 18-03-2016 19:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (16)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

[konto zostało usunięte]
19-03-2016 07:47
[konto zostało usunięte]
Od kiedy moje miasto leży w Irlandii? ;) Dzień św.Patryka w Cieszynie,to zupełnie bez sensu...
miglanc_7
19-03-2016 11:37
miglanc_7
Jak takie święto to i piwo powinno się lać strumieniami :) Ciekawe czy później cieszyńską młodzież badano alkomatem ;p
Człowiek z Księstwa
19-03-2016 12:58
Człowiek z Księstwa
A dlaczego my tak chętnie hołdujemy obcym świętom? Mamy za mało swoich? Nie potrafimy się cieszyć tym co nasze? Myślicie, że za granicą obchodzą nasze święta? Krzewmy nasze święta, naszą tożsamość...szczególnie tą regionalną. Bądźmy dumni z tego co NASZE! Przestańmy żyć w przekonaniu, że cudze znaczy lepsze. Tylko musimy tego chcieć ;). Rzekłem.
krzysztof.mm
19-03-2016 15:03
krzysztof.mm
Tego samego dnia, w którym w Cieszynie odbywał cię cudaczny capstrzyk o charakterze wyznaniowym, w Skoczowie odsłonięto pomnik prof. Józefa Pietera, znanego psychologa, pedagoga, filozofa i naukowca. Jak na małe miasteczko, wydarzenie dość niecodzienne.

Józef Pieter nie biegał po wojnie po lesie ze sznojdrem, nie chodził w sutannie, no i oczywiście nie był pisowskim aparatczykiem. Nie dzwonili w tej sprawie do redakcji OX z KC PIS z Żoliborza, z kurii, ani nawet z ratusza.
Pewnie dlatego tę uroczystość redakcja olała, skupiając się za to na św. Patryku.
Wstydźcie się, boroki.
janusz s
19-03-2016 15:58
janusz s
Już widzę te orgie z okazji nocy kupały (noc świętojańska) a to staropolska tradycja.
pumex.z
19-03-2016 17:54
pumex.z
Paranoja,nowe święto sobie wymyślili. Jeśli jednak już świętujecie, to załóżcie te szarfy jak należy. Z prawego ramienia do lewego biodra i rozłożyć ładnie na kołnierzu a nie tak nasermater. Kolory powywracane. No i z szarfą i z taszką? Gdybyż To Irlandia zobaczyła, ale byłby wstyd?
A dajcie se siana i skończcie wymyślać święta. Pomaszerować można bez szczególnego powodu.
cul
19-03-2016 18:27
cul
Wstyd .Starostwo ? ile NAS kosztuje i co robią ?
[konto zostało usunięte]
19-03-2016 19:02
[konto zostało usunięte]
Człowiek z Księstwa, w pełni podzielam Twoje zdanie :)
wislanin135
19-03-2016 20:26
wislanin135
Szanowny uóytkowniku "mysza320" Pisze Pan/Pani "moje miasto" czy uważa Pan/Pani że, Cieszyn nie jest też miastem uczestników świetujacych "dzień św. Patryka" uczniów?? .Przydalo by sie Panu/Pani troche wiecej tolerancji wobec innych mieszkanców Cieszyna. Dla mnie osobiscie jest Pan/Pani ( obseruwjac Pana/Pani wypowiedzi )typowyw przykladem przedawkowania radia Maryja i TV Trwam. Pozdrawiam i życze przyjemnego wieczoru.
tajemnica poliszynela
19-03-2016 20:51
tajemnica poliszynela
Że tak zapytam grubiańsko - posrało kogoś?!
marian1951
19-03-2016 21:44
marian1951
Proponuję obchodzić dzień pamięci Kunta Kinte.Niewolników ci u nas dostatek więc powinno się przyjąć i miałoby jakiś sens i wydźwięk społeczny.
[konto zostało usunięte]
20-03-2016 06:51
[konto zostało usunięte]
wislanin135,cytuję: "Dla mnie osobiscie jest Pan/Pani ( obseruwjac Pana/Pani wypowiedzi )typowyw przykladem przedawkowania radia Maryja i TV Trwam." wislanin135,brawo! wzniosłeś się na wyżyny swego intelektu...Gratuluję.Wracając do tematu.Zawsze o swoim rodzinnym mieście będę mówić "moje miasto" ponieważ w nim się urodziłam,wychowałam,mieszkam i jestem z niego dumna!To wszystko. P.S.Chyba mam prawo w demokratycznym,wolnym kraju wypowiadać swoje zdanie,prawda? :)
tulusa
20-03-2016 09:57
tulusa
Starosto jest to żałosny spęd !
[konto zostało usunięte]
20-03-2016 12:07
[konto zostało usunięte]
Człowiek z Księstwa, od kiedy? Odkąd takie buractwo jak Ty wzniosło się na wyżyny zadufania w sobie i nazwało siebie i swoją "krainę" księstwem, jednocześnie uważając się za chyba lepszych, a w praktyce bardziej ograniczonych... Dzień św. Patryka jest obchodzony w wielu krajach, nie tylko w Polsce i nie "od wczoraj". Może byś o tym wiedział, gdybyś wychylił się nieco dalej niż granica Twego "księstwa". Rozumiem też, że nie zdarzyło Ci się nigdy zrobić czegokolwiek z "okazji" 14 lutego, w końcu to też niepolskie święto...
krzysztof.mm
20-03-2016 17:36
krzysztof.mm
No tak. Wiślanin miał rację. mysza w głąba leci w typowo radiomaryjnym stylu.
Człowiek z Księstwa
20-03-2016 22:08
Człowiek z Księstwa
Do "ursus_81". Czy ja w swojej skromnej wypowiedzi kogokolwiek obraziłem? Jakim prawem plujesz jadem w moją stronę? Dołączyłeś właśnie do otwartego zbioru ludzi, którzy kochają opluwać innych, krytykować, siać zamęt pod płaszczykiem anonimowości. Owa anonimowość zarówno Tobie jak i innym dodaje skrzydeł bazarowej odwagi. Nie pojąłeś do końca lub wcale sensu mojej wypowiedzi. Nie dziwie się. Nie będę Cię obrażał jak Ty mnie bo nie leży to w mojej naturze. Nie uważam się za lepszego od innych. Jeżeli sprawi Ci to przyjemność to mów sobie dalej w swoich błyskotliwych wynurzeniach, że jestem ograniczony...ale Tobie NIGDY nie dorównam. Będziesz moim niedoścignionym wzorem. Chylę czoła. Szanuj nasz język i czas. Przepraszam zacne grono czytelników, za ową dygresję. Rzekłem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Najmłodsi stela 90/615/2017

19-11-2017 16:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 438komentarzy: 0

Prezydent odebrał medal

19-11-2017 14:35

Ks. Andrzej Byrt, proboszcz ewangelickiej parafii w Szczyrku wręczył dzisiaj przed południem (19.11) prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie okolicznościowy medal. Związany jest on z jubileuszem 500 lat Reformacji.

wyświetleń: 674komentarzy: 2

Koncert Życzeń Stela

19-11-2017 12:25

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Program poprowadzą: Małgorzata Szteler - Furmaniuk i Jacek Porzycki.

wyświetleń: 326komentarzy: 0

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 726komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 1505komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 536komentarzy: 1

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 569komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 462komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1950komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.