Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1058komentarzy: 0

Na wagary z Bachem

19-03-2016 09:30

W tym roku przypada 331. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych muzyków. 21 marca 1685 przyszedł na świat Jan Sebastian Bach. W Cieszynie, w najbliższy poniedziałek, upamiętnią tego genialnego kompozytora.
Paweł Seligman za kontuarem organów w Szkole Muzycznej. fot. Jan Bacza/arc ox.pl Paweł Seligman za kontuarem organów w Szkole Muzycznej. fot. Jan Bacza/arc ox.pl

To taki mój autorski projekt i marzenie od wielu lat. Chciałem, żeby - kiedy szkoła dorobi się prawdziwego instrumentu piszczałkowego - coś takiego zorganizować. - przyznaje Paweł Seligman, wykładowca w klasie organowej cieszyńskiej Szkoły Muzycznej. Chodzi o Maraton Bachowski, który w szkole zorganizowany będzie pierwszy raz. Grać już jest na czym, bo szkoła od ubiegłego roku dysponuje prawdziwymi organami piszczałkowymi. Zobacz Materiał: Kalikant nie jest potrzebny.

Za kontuarem organów zasiądą przede wszystkim uczniowie II stopnia Szkoły Muzycznej, ale podczas maratonu zagrają również studenci Akademii Muzycznych z Katowic i Wrocławia. Pierwszy raz coś takiego organizujemy, ale chciałbym, żeby była to impreza cykliczna. Mamy pierwszy dzień wiosny, zachęcam uczniów, aby zamiast iść na wagary, przyszli choć na chwilę posłuchać dobrej muzyki. - dodaje Seligman.

Popołudnie w całości poświęcone będzie niemieckiemu kompozytorowi. Grane będą tylko utwory organowe. Na pewno pojawią się najbardziej znane Tocatta i fuga d-moll, zapewne kilkukrotnie je usłyszymy. Ale będą też jego słynne chorały, preludia chorałowe choćby takie jak Ich Ruf Zu Dir Herr Jesu Christ – preludium, które mogliśmy usłyszeć w transkrypcji na fortepian w końcówce filmu Ida. - mówi organizator maratonu.

Pierwsze nuty z instrumentu popłyną w poniedziałek o godzinie 14.00, maraton potrwa do godziny 20.30. Choć będzie on podzielony na godzinowe bloki, to można wejść do sali w każdej chwili, wstęp na wydarzenie jest wolne. - mówi Paweł Seligman.


Jan Bacza

Tak prezentują się organy w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Cieszynie. Za organami Paweł Seligman, na skrzypcach gra Jacek Heczko.
 

zródło: ox.pl
dodał: JB 19-03-2016 09:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.
loading...

Pozostałe wiadomości

Msze i nabożeństwa online

25-09-2016 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 288komentarzy: 0

Ziobro na podium

24-09-2016 22:15

Włoch Davide Bresadola po skokach na odległość 129,5 oraz 124 metry zwyciężył w sobotnim konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego rozgrywanym na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Tuż za nim uplasował się Słoweniec Domen Prevc, który uzyskał 126,5 oraz 125,5 metra. Podium konkursu w Wiśle uzupełnił reprezentant Polski Jan Ziobro, który oddał dwa równe skoki (126,5 i 127 m).

wyświetleń: 273komentarzy: 0

Ogólnopolski Zlot Instruktorów Turystyki Żeglarskiej w Cieszynie i spotkanie z Konkolskim

24-09-2016 19:05

W ramach Ogólnopolskiego Zlotu Instruktorów Turystyki Żeglarskiej PTTK, a także zakończenia sezonu oraz tegorocznych obchodów związanych z 50-leciem Klubu Żeglarskiego „Sternik” Cieszyn w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” odbyło się dziś (24.09) spotkanie ze znanym czeskim żeglarzem Richardem Konkolskim.

wyświetleń: 684komentarzy: 1

Kino na Granicy rusza w drogę!

24-09-2016 16:50

Umknęła Ci 18. edycja Kina na Granicy? A może chcesz przeżyć to jeszcze raz? Nic straconego! Jeszcze tej jesieni, w 10 miastach w Polsce i w Czechach pojawi się Kino na Granicy! Stanie się tak za sprawą projektu Kino na Granicy w Drodze, który otrzymał wsparcie w ramach konkursu Forum Polsko-Czeskiego.

wyświetleń: 557komentarzy: 0

Koncert Sikorowskich

24-09-2016 14:45

Status konkursu: TRWA

Andrzej Sikorowski oraz Maja Sikorowska będą koncertować w Goleszowie. Znani w naszym kraju artyści wystąpią 2 października sali gimnastycznej miejscowego gimnazjum.

wyświetleń: 728komentarzy: 4

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (39/9/16)

24-09-2016 12:20

Część miasta na Bobrku została nawiedzona przez... kuny. Tę i inne informacje przekazywały lokalne gazety wydawane sto lat temu.

wyświetleń: 281komentarzy: 0

S1 płatna od października!

24-09-2016 10:05

Uwaga! Droga ekspresowa S1 pomiędzy węzłami Bielsko-Biała Mikuszowice – Żywiec Browar od 1 października będzie płatna dla kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony.

wyświetleń: 4742komentarzy: 0

Wyłudzają abonament

24-09-2016 08:00

Nie dajcie się oszukać! Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji wysyła wezwania do zapłaty – to próba wyłudzenia!

wyświetleń: 2456komentarzy: 1

Jak uszyć żywotek?

23-09-2016 19:15

Od kilku miesięcy w Wiślańskim Centrum Kultury prowadzony jest projekt 'Wiślańskie żywotki'. Na jego realizację udało się pozyskać środki z Ministerstwa Dziedzictwa i Kultury Narodowej.

wyświetleń: 644komentarzy: 1

Weekendowe propozycje rowerowe (WPR): Wokół Cieszyna i Czeskiego Cieszyna

23-09-2016 17:30

Mamy dla Was nowy dział przygotowany przez zapalonego rowerzystę, Daniela Pipienia. Co tydzień pokażemy Wam ciekawe propozycje weekendowych tras rowerowych na Śląsku Cieszyńskim. Dziś zapraszamy Was na wycieczkę dookoła polskiego i czeskiego Cieszyna.