Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 5971komentarzy: 22

Skoczów - zakończyli inwestycję

15-03-2016 10:30

Choć piesi i kierowcy mogą z niego korzystać już od drugiej połowy grudnia, to jednak dopiero teraz uroczyście oddano go do użytku. Wstęga na nowym moście nad Wisłą w Skoczowie została przecięta, tym samym zakończono całą inwestycję.
Na kilka minut zamknięto wczoraj most nad Wisłą w Skoczowie. Tradycji musiało stać się zadość. Uroczyście przecięto wstęgę. fot. Jan Bacza Na kilka minut zamknięto wczoraj most nad Wisłą w Skoczowie. Tradycji musiało stać się zadość. Uroczyście przecięto wstęgę. fot. Jan Bacza

O rekordowym tempie budowy mówiono wczoraj, podczas przecinania wstęgi na moście nad Wisłą w Skoczowie. Obiekt w ciągu ulicy Bielskiej był remontowany od ubiegłego roku. Kiedy jednak przystąpiono do prac, okazało się, że ich zakładany zakres musi być o wiele szerszy, bo stan mostu był tak tragiczny, że jedynie nowa konstrukcja miała sens. Pisaliśmy: Wstrzymano roboty i Most nabiera kształtu.

Trzeba było obiekt przeprojektować i uzyskać kolejne zezwolenia. Ze starego mostu pozostał jedynie fundament podpory na środku rzeki – zauważa burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko. Jak dodaje, cieszy się, że lokalna firma w takim tempie obiekt zrealizowała. Niewiele osób wierzyło w to, że w grudniu most będzie otwarty dla ruchu. Udało się, 23 grudnia można było już nim jeździć – komentuje Sitko.

Wstęgę jednak  przecięto dopiero teraz, bo mimo otwarcia mostu w grudniu, prac jeszcze trochę zostało. M.in. trzeba było usunąć most tymczasowy, odtworzyć ścieżki piesze i rowerowe, które prowadzą do mostu i pod nim. Przywrócono do stanu poprzedniego również część placu targowego, który był wyłączony z użycia na czas inwestycji.

To podstawowa zaleta tego obiektu, mamy most klasy 'A', czyli dopuszczalny tonaż 50 ton. Drogi dojazdowe do mostu kilka lat temu był przebudowane. Ulica Bielska jak i Objazdowa są dostosowane do tego, by korzystały z nich wszystkie pojazdy. - przyznaje Magdalena Suchanek – Kowalska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Cieszynie.

Inwestycja na ulicy Bielskiej była jednym z większych zadań powiatu w ostatnich latach. Wiele wyjazdów, wiele pism poprzedziło ten piękny efekt. Gdyby nie te starania, dalej jeździlibyśmy po dziurawym moście. Powiat też dojrzał do tej inwestycji. - zauważyła Janina Żagan, poprzednia burmistrz Skoczowa. Jak przyznaje dyrektorka zarządu dróg, przed powiatem teraz kolejne zadania – z obiektów na Wiśle czeka nas przygotowanie do przebudowy mostu w Ochabach, Drogomyślu i Zabłociu - to kolejne duże mosty zlokalizowane na Wiśle o bardzo ważnym znaczeniu komunikacyjnym – mówi Magdalena Suchanek – Kowalska.

Za współpracę - a szczególnie wspólne finansowanie inwestycji - dziękował burmistrzowi i przewodniczącemu rady miejskiej starosta, Janusz Król. Deklarował też dalsze zainteresowanie ważnymi inwestycjami na terenie Skoczowa. Wspólna inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie środków powiatu, gminy Skoczów oraz środków z budżetu państwa. Ponad 2,2 miliona zł. to dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej. Również udało się nam wykorzystać środki tzw. powodziowe, czyli przeznaczone na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. - mówił starosta. Inwestycja zamknęła się kwotą niespełna 5,1 miliona zł.

Cieszę się, że tu, na Ziemi Cieszyńskiej dajemy radę współpracować na wielu płaszczyznach. Musieliśmy czekać na wiele zezwoleń, ale wszystko udało się uzyskać. Wiele osób pozytywnie podchodziło do tego tematu. Dziękuję służbom starosty i całego powiatu. Dzięki temu zaangażowaniu, sam most mógł powstać w rekordowym tempie 80 dni roboczych - podkreślał Antoni Kratki, prezes IMB Podbeskidzie, firmy wykonującej inwestycję.

Podczas otwarcia zaznaczano, że istotne w całej inwestycji było również postawienie na czas jej trwania mostu tymczasowego. Gdyby nie on, wszyscy podróżni musieliby korzystać z kilkukilometrowego objazdu przez Harbutowice, bądź Ochaby.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB 15-03-2016 10:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (22)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

trnike
15-03-2016 10:36
trnike
A WIADOMO MOŻE KIEDY W KOŃCU BĘDZIE OŚWIETLENIE NA MOŚCIE ?
matyldzia794
15-03-2016 11:16
matyldzia794
hmmm...nie ma to jak zlizać śmietankę po poprzedniej władzy i jeśli chodzi o most to już po raz drugi :)
adawski25
15-03-2016 11:33
adawski25
Boze po poprzedniej wladzy a kogo to wina ze popezednia wladza moze i zaczela cos robic w sprawie tego mostu...to naturalna kolej zeczy ze jesli jedna nie skonczy to druga konczy to chyba oczywiste.nie rozumiem gupiej aluzji jakiejs matyldzi...to co bo poprzednia zaczela to czyli ta miala nie robic dalej tak?ciekawe co wtedy bys napisala.
[konto zostało usunięte]
15-03-2016 12:22
[konto zostało usunięte]
Dzisiaj stalem na tym moście samochodem w korku przed swiatlami jak przejechala duza ciężarówka to myślałem ze jest trzęsienie ziemi tak to moscisko dostalo wibracji.
koszor
15-03-2016 12:28
koszor
Może zawieszenie masz do wymiany? A tak poważnie - kawał dobrej roboty. Jestem zadowolony z efektu.
faneczka11
15-03-2016 12:35
faneczka11
Super . Poprzednia władza?? Czytamy ile to projektów zrobili ile mamy długu ?
[konto zostało usunięte]
15-03-2016 13:08
[konto zostało usunięte]
Brawo!!! Niech POprzednia władza patrzy,jak szybko można spełnić obietnice złożone wyborcom...I jak widać Panu Burmistrzowi Sitko wystarczył rok na budowę mostu,zaś ekipie pani Żagan,zabrakło czasu w ciągu 8 lat... zmarnowanych lat...Jeszcze raz gratuluję :)
Teresa Papkala
15-03-2016 13:29
Teresa Papkala
Jetem pod wrażeniem staranności wykonania całęj inwestycji. Nawet w takim detalu, jak czysty bruk nie splamiony farbą w czasie malowania barierek. Dzięki temu, że kładka była tańsza można było znaleźć pieniądze na remont mostu drogowego w budżecie Gminy Skoczów. To zasługa obecnego burmistrza Mirosława Sitko, że była uruchomiona przeprawa dla samochodów i przejście dla pieszych. Jak inni mogłam widzieć, jak rzetelnie pracuje nasza skoczowska firma. Dziękuję.
Skurn
15-03-2016 14:39
Skurn
@Teresa Papkala: O Jezu, ale niesmaczny ten Pani komentarz. Rozumiemy, że czasem trzeba się podlizać, przypodobać, to w końcu takie typowo skoczowskie zachowanie, ale żeby aż tak obcesowo włazić komuś (burmistrzowi) w dupę? Ohyda, w głowie się to nie mieści. No ale grunt, że Pani jest pod wrażeniem, bo komuś tam nic nie kapnęło z pędzla na ziemię! To faktycznie wielki wyczyn. Ave malarze!

Ale idźmy dalej, bo sprawa mostu (i kładki) jest bardzo ciekawa, może nawet nieco ją Pani rozwinie. Proszę powiedzieć, jak to jest, że burmistrz bez stosownych ustaleń i konsultacji za wszelka cenę starał się przeforsować zmianę klasy mostu? Bo umówmy się, udostępnienie ruchu w centrum miasta(!) dla największych samochodów(!!) to raczej precedens, którego gminy starają się unikać(!!!). Tymczasem w Skoczowie, a jakże!, wszystko jest na opak. Rodzi się więc pytanie na straży czyjego interesu stał w tej kwestii burmistrz? Nie mamy pewności, ale być może chodzi o firmy budowlane, na przykład te stawiające mosty, o ile w Skoczowie takie działają (no co?), dla których możliwość korzystania z dużego mostu będzie dużym ułatwieniem. Czy zatem nie było tak, że pod przykrywką wielkiego remontu ku chwale całej gminy przepchnięto inwestycją skrojoną na realizację prywatnej potrzeby? I czy przy okazji nie wystawiono na szwank bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców (np uczniów przerzuconych - m.in.za Pani sprawą - do budynku po liceum), dla których wzmożony ruch wielkich maszyn w centrum miasta będzie stanowił bezpośrednie zagrożenie?

Ponadto małe zamieszanie cały czas towarzyszy dość niespodziewanym zmianom w inwestycji, a konkretnie przejściu od początkowo planowanego remontu do budowy zupełnie nowej konstrukcji i kosztów, które ta zmiana pochłonęła. Chyba tylko człowiek skrajnie naiwny może wierzyć, że wspomniane koszta - jak wielokrotnie zapewniał burmistrz - nie zmieniły się nawet na jotę. Diabeł z reguły tkwi w szczegółach, więc może będzie Pani tak łaskawa i na najbliższej sesji poprosi burmistrza o szczegółowy raport, taki krok po kroku, złotówka po złotówce, dotyczący DOKŁADNEGO finansowania tej jakże wiekopomnej inwestycji? Z tego miejsca przypominamy tylko, że de facto jest to Pani psi obowiązek, więc proszę nawet nie próbować się wykręcać.

Przy okazji może Pani poprosić także o podobny raport dotyczący kładki. Z zestawienia obu tych projektów mogą wyjść ciekawe rzeczy.

A co do zasług burmistrza Sitki, to dla własnego bezpieczeństwa proszę się nie rozpędzać. BMS, jakby to ładnie ująć, po prostu spłaca długi. Między innymi w ten sposób, ale wcześniej musiał już spełnić szereg innych warunków. Ot chociażby wybrać sobie odpowiedniego seniora (on sam jest tylko wasalem). Na tym polu, niestety, poległ. Pani rozumie, popędy.

Ale spokojnie, układ ratuszowo-budowlano-parafialny, który Pani też współtworzy (być może nieświadomie) póki co ma się nie najgorzej. Jeszcze.

PS To już nie do Pani, a ogólnie. Od kiedy praca na wyścigi to powód do dumy i wychwalania kogoś pod niebosa? Czy BMS spadł z konia? Jakikolwiek pośpiech nigdy nie przyczynił się do niczego dobrego, nie na darmo mówi się zresztą, że jest złym doradcą. W Skoczowie tymczasem euforia. BMS szaleje z uznania, bo wykonawcy zrealizowali projekt szybko!!! Właśnie tak - szybko!!!

Prawda jest taka, że szybko to mogą co najwyżej spier**lać.
adawski25
15-03-2016 14:46
adawski25
Ciekawe co by mowili ci co narzekaja jakby most nadal byl ten stary co byl?jewt nowy i jeszcze cos komus nie pasi.masakra ciagle zle.
[konto zostało usunięte]
15-03-2016 14:57
[konto zostało usunięte]
No tak, zaczęło się jak zwykle, od "zlizywania" śmietanki, a że zwykle się ją spija, to nie wiem, czy miał to być jakiś fetysz czy po prostu niesmak, że się zostało (lub ktoś znajomy został) odsuniętym od koryta i stąd ta gorycz. Potem trochę różnych prztyczków w nos raz dla jednej, raz dla drugiej władzy - to już akurat tradycja. A na koniec Skurn sprowadził wszystko do parteru, czyli jak zawsze wyszło, że nie ma niczego, za czym nie stałoby coś :))) I w sumie racja:).
jankur1
15-03-2016 16:13
jankur1
Gratulacje, jednak uczciwość (co deklarowała obecna władza startując w wyborach) nakazuje powiedzieć,że poprzednia władza praktycznie obie inwestycje przygotowała, zwłaszcza w kwestii źródeł finansowania.
[konto zostało usunięte]
15-03-2016 16:18
[konto zostało usunięte]
adawski25,po prostu byłej radzie żal d**ę ściska ;) stąd ta cała żałosna krytyka...
matyldzia794
15-03-2016 17:09
matyldzia794
To nie chodzi o to że żal dupę ściska i kogoś odsunięto od koryta ( choć teraz to od paru miesięcy bardzo modne sformułowanie ) bo oba mosty gotowe i ładne , a to przecież jest dla nas mieszkańców i cieszy .Chodzi o zwykłą przyzwoitość jak pisze jankur1 i uczciwość żeby wspomnieć że jakby nie było to już za poprzedniej władzy wszystko się zaczęło czy to sie komuś podoba czy nie. @Pani Tereso ....bruk nie jest pochlapany bo to barierki ocynkowane są ;) @kudaasek - głodnemu chleb na myśli , ale faktycznie ...chodziło o spijanie ;)
Skurn
15-03-2016 18:39
Skurn
@kudaasek: To sprowadzanie do parteru, to komplement czy wręcz przeciwnie? A zresztą nieważne, w parterze też trzeba umieć się odnaleźć! W końcu chodzi o to, żeby być na górze.

A co do żalu i tego, co rzekomo ściska, to raczej mało prawdopodobne, żeby ktokolwiek zazdrościł BMS, że most powstał właśnie za jego kadencji. Sorry, ale to właśnie znajduje się w obowiązkach burmistrza - podnoszenie ogólnego standardu życia mieszkańców i uprzyjemnianie im funkcjonowania na tym smutnym jak pi*da świecie. Dlatego fajnie, że ktoś postawił most, ale to jak wygląda i jak szybko udało się go zbudować jest absolutnie nieistotne. Równie dobrze mógłby być zrobiony z zapałek albo makaronu spaghetti: grunt, żeby stał w miarę stabilnie i był bezpieczny. Cala ta otoczka ze wstęgą i spuszczanie się nad profesjonalizmem firmy to niepotrzebna w gruncie rzeczy szopka. Zwłaszcza ten fragment z podziękowaniami dla wykonawcy, który de facto zrobił tylko to, co do niego należało. Nic więcej! Kiedy piekarz (zawód społecznie dużo bardziej pożyteczny niż budowlaniec) upiecze wspaniały chleb i pyszne bułki to nikt nie zaprasza go na wystawną wiksę i nie robi sobie z nim zdjęć. Dlaczego? Ano dlatego, że po prostu wykonał swoją pracę i nie oczekuje za to publicznych podziękowań. W przypadku mostu i wykonawcy inwestycji powinno to wyglądać dokładnie tak samo. Nawet wyobraziliśmy sobie stosowną scenkę rodzajową:

(B- burmistrz, W-wykonawca, sytuacja dzieje się po wrzuceniu ostatniej łopaty na pakę dostawczaka)

W: Proszę bardzo, oto most!
B: Ładny, udał się wam. Ile płacę?
W: Jak w umowie.
B: Świetnie. Oto pieniądze, dziękuję. Do widzenia, miłego dnia!
W; Do zobaczenia!

I tyle. U nas tymczasem zamieszanie, jakbyśmy ledwo co postawili nowy Artemizjon. W świetle którego, tak na dobitkę, próbują się teraz ogrzać wszystkie sztywniaki rządzące miastem. Powiedzieć, że to niesmaczne, to nic nie powiedzieć.
NoNick
15-03-2016 18:50
NoNick
- My na ziemi cieszyńskiej potrafiliśmy, może niezgodnie ze wszystkimi paragrafami i umowami jakie w tym zakresie obowiązują, zrealizować coś po gospodarsku, po naszymu - stwierdził Pan Kratki podczas otwarcia

Pan Kratki się nie boi że trafi za kratki za przyznanie się do złamania prawa ?
bangla
15-03-2016 19:33
bangla
Porównywanie budowlańca do piekarza jak kulą w płot...Chleb sobie w domu możesz zrobić lub go lepi nie jeść. Dzierżawski stary Skoczowiok, przedsiębiorca, pracodawca, ino takich w naszej Gminie, naszym dać robotę i taniej i lepi zrobią. Wspomagajmy lokalnych przedsiębiorców! A hejterów z PO do niemiec wysłać na roboty!
Skurn
15-03-2016 19:42
Skurn
@bangla: To nie jest żadne porównanie, tylko podkreślenie absurdu sytuacji przykładem. Niby różnica bardzo subtelna, ale jak widać dla wielu wciąż nieuchwytna.
[konto zostało usunięte]
16-03-2016 06:59
[konto zostało usunięte]
Skurn... faktycznie, bez znaczenia czy to komplement czy wręcz przeciwnie. Natomiast zgodzę się z tym, że cała ta ceremonia to zwykła, zbędna i nikomu niepotrzebna szopka. Raz brałem udział w takim cyrku i więcej nie będę. "Głównomówiący" wówczas chwalił się sukcesem, jakby co najmniej to on z łopatą zapierniczał... a daleko mu do tego było. Jak piszesz, zrobione, zapłacone i niech działa... a swoją drogą, sukces to będzie za kilka lat, szczególnie przed inspekcją gwarancyjną (o ile ktoś to w ogóle planuje) i nie będzie trzeba robić poprawek.
czytelniczka
16-03-2016 12:18
czytelniczka
Oj niektórzy to chyba już zapomnieli, jak jeszcze niedawno otwierało się uroczyście każdą mniejszą czy większą wykonaną robotę np.kąsek parkingu ( na Zamkowej czy za pawilonem), fotki, wykonawcy, naczelnicy. A do nowego integratora nawet europosel przijechoł. Lo matko ;-)
I nie mam tu żadnych uwag do tej czy poprzedniej władzy. Tak było jest i będzie, dobrą robotą , inwestycjami każdy lubi (i trzeba) się pochwalić!
krzysztof.mm
16-03-2016 20:46
krzysztof.mm
A księdze na co się tam chciały załapać?
[konto zostało usunięte]
17-03-2016 10:34
[konto zostało usunięte]
Jak byli, to jak zwykle, "na co łaska, ale minimum 1000zł"... M.in. dla nich ten cyrk...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Recytowali w hołdzie Polsce Niepodległej

23-05-2018 19:00

Wczoraj (22.05) w Szkole Podstawowej im. Trzech Braci w Hażlachu odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski ''Życie jest i wdzięczność nasza'' w hołdzie Polsce Niepodległej. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie z całego powiatu.  

wyświetleń: 470komentarzy: 0

Refleksologia w szpitalu - ''Pro salute''

23-05-2018 17:15

We wtorek (22.05) na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu Pro salute „Hoży, a nie chorzy seniorzy”. Tym razem specjalista refleksolog Wioletta Szojda opowiedziała o terapii, jaką jest uciskanie odpowiednich punktów, znajdujących się na stopach oraz na dłoniach.

wyświetleń: 547komentarzy: 0

Gość OX.pl - Katarzyna Gładczak [zwiastun]

23-05-2018 15:25

Katarzyna Gładczak o jubileuszu największej Szkoły Podstawowej w Cieszynie i o pracy na stanowisku dyrektora. Jak funkcjonuje SP nr 2? Co oferuje uczniom, nauczycielom i rodzicom? Jacek Porzycki zapytał również o schron, podróż tramwajem i najtrudniejsze obowiązki. Cała rozmowa już w najbliższą niedzielę, 27.05.2018 - Zapraszamy!

wyświetleń: 773komentarzy: 0

Stacje naprawcze dla rowerów

23-05-2018 13:45

W Cieszynie przy ulicy Hajduka oraz na Al. Łyska (teren Lasku Miejskiego) zamontowane zostały stcaje naprawcze dla rowerów. Realizacja projektu „Razem Damy Radę” została wdrożona dzięki akcji Castorama Tour, która odbyła się 30 lipca 2017 roku. W ramach głosowania został wyłoniony zwycięski projekt, którym okazały się stacje naprawcze dla rowerów – była to inicjatywa Urzędu Miasta.

wyświetleń: 1047komentarzy: 0

Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego

23-05-2018 12:35

Od grudnia 2017 roku działa uruchomione przez Fundację "Itaka" Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.

wyświetleń: 394komentarzy: 0

II Turniej Polskiej Ligi Hokeja na rolkach

23-05-2018 11:00

W sobotę 26 maja 2018 w odbędzie się II Turniej Polskiej Ligi Hokeja na rolkach. Gospodarzami tego wydarzenia będzie LUCE Bielsko Biała I. 

wyświetleń: 203komentarzy: 0

Najmłodsi stela 39/663/2018

23-05-2018 09:15

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3456komentarzy: 0

Menażka i ożeż ty! - najtrudniejsze słowa dyktanda

23-05-2018 07:30

Wczoraj (22.05) w Cieszynie odbyła się kolejna, IX już edycja, Cieszyńskiego Konkursu Ortograficznego „Bezbłędny w obłędnym Cieszynie", skierowanego do uczniów cieszyńskich szkół podstawowych. W tym roku nagrodę główną, unikatowe pióro, po raz pierwszy w historii konkursu otrzymał uczeń z Czeskiego Cieszyna.

wyświetleń: 808komentarzy: 1

Zakończył się Cieszyński Miting Pływacki 2017/2018

22-05-2018 21:05

Blisko 140 zawodników z całego Śląska wzięło udział w ostatniej, finałowej rundzie Cieszyńskiego Mitingu Pływackiego w sezonie 2017/2018. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Łącznie w 4 rundach wystartowało około 800 młodych pływaków z 21 klubów. 

wyświetleń: 624komentarzy: 0

Tektonika uczuć - premiera

22-05-2018 19:00

"Tektonika uczuć" już w piątek 25 maja o 17. 30 !Scena Polska Teatru w Czeskim Cieszynie zaprasza na premierowy spektakl w reżyserii Pavla Ondrucha.  Dramat Erica-Emanuela Schmitta ukazuje skomplikowane relacje w związku dwojga ludzi, w którym miłość odgrywa najważniejszą rolę.

wyświetleń: 383komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .