Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3204komentarzy: 0

Zapachniało Wielkanocą i świętami. Konkurs i kiermasz za nami

14-03-2016 19:00

Były baby i murzyny... oczywiście w znaczeniu wypieków. Potraw było oczywiście więcej, tak wiele, że trudno je wymienić wszystkie. Nie brakowało dań współczesnych, ale też, co cieszy szczególnie jury i organizatorów, tych archaicznych, tradycyjnych, czasem już przez młode pokolenie zapomnianych.
Zapachniało Wielkanocą i świętami. Konkurs i kiermasz za nami W Kategorii Stół Wielkanocny wygraly panie z KGW Kończyce MałeFot: PL

Za nami  XIII Regionalny Konkurs Potraw i Wypieków na Zapusty i Wielkanoc pt.: „Dorty, kołocze, krepliki  i insze…”.  W kategorii Stół Wielkanocny pierwsze miejsce zajęło KGW  Kończyce Małe a w kategorii Koszyk Wielkanocny KGW Zebrzydowice.  - W tym roku wszystkie panie nas zaskoczyły bardzo wysokim poziomem. Na każdym stole znaleźliśmy wybitną potrawę. Te miejsce pierwsze drugie i trzecie nie oddają właściwej jakości i wartości tego, co panie zaprezentowały, mogłyśmy dać sześć równorzędnych pierwszych miejsc - podsumowała tegoroczne zmagania przewodnicząca jury dr Barbara Grabowska – To, co robicie jest bardzo ważne, nie tylko przypominacie to, co kiedyś było na naszych stołach, ale poprzez kultywowanie tradycji i zwyczajów pokazujecie, że jesteśmy bardzo mocno związani z nasza tradycją a gwara, zwyczaj to jest to, co nas wyróżnia od tego uniwersalizmu, który jest wokół nas. – dziękował uczestnikom wójt Gminy Zebrzydowice Andrzej Kondziołka.

W tym samym czasie, na placu zamkowym odbył się kolejny już Kiermasz Świąteczny, na którym można było zaopatrzyć się w przepiękne świąteczne ozdoby wykonane przez regionalnych twórców rękodzieła  – W każdy przedmiot wkładamy nie tylko i umiejętności, ale i a może przede wszystkim serce – podkreślali sprzedawcy.

Startujących w konkursie oceniało jury w składzie,  dr hab.  Barbara Grabowska , mgr inż. Renata Karpińska  oraz mgr Urszula Zwardoń. Po dokonaniu oceny stoisk i koszy wielkanocnych przyznało następujące nagrody.

•    w kategorii Stół Wielkanocny

  1. miejsce: KGW  Kończyce Małe
  2. miejsce: MK PZKO Karwina Frysztat
  3. miejsce: Zespół Szkół  Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie

•    w kategorii Koszyk Wielkanocny

  1. miejsce:  KGW Zebrzydowice
  2. miejsce: KGW Marklowice Górne
  3. miejsce: KGW Kaczyce

(red)



zródło: ox.pl
dodał: CR 14-03-2016 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

W Twoim imieniu (odc.8). Nie ma mocnych na wiślańskie korki...

25-08-2016 20:00

Brakuje parkingów? Obwodnicy? Objazdów? Kierowania ruchem? Pieniędzy? A może czego innego? Przyczynek do źródła powstawania oraz problemu korków w Wiśle.

wyświetleń: 162komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

25-08-2016 18:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 306komentarzy: 0

O Morcinku nad jego grobem

25-08-2016 17:15

O rocznicy urodzin Gustawa Morcinka pamiętano także w Cieszynie, gdzie pisarz spoczywa na Cmentarzu Komunalnym. Dziś (25 sierpnia) w samo południe złożono na jego pomniku kwiaty, zapalono znicze, a zgromadzeni wysłuchali opowieści Rozalia Wawronowicz - kierownik Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie o pisarzu.

wyświetleń: 301komentarzy: 0

Ustroń - będzie się działo!!!

25-08-2016 15:30

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami, ale nie oznacza to końca prezentacji i spotkańa z folklorem. Od 20 sierpnia trwa w naszym regionie Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wielki finałowy koncert odbędzie się w sobotę w Ustroniu. Ale wydarzeń w ten weekend w Ustroniu sporo.

wyświetleń: 601komentarzy: 0

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 398komentarzy: 2

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 684komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 855komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.

wyświetleń: 407komentarzy: 0

Bułgaria, Grecja, Chorwacja? Gdzie wypoczywaliśmy najchętniej w te wakacje?

25-08-2016 07:30

Choć za wcześnie jeszcze na całkowite podsumowanie sezonu 2016, bo część z nas na urlop wybiera okres września i października, to główna wakacyjna fala już za nami. Przez lipiec i sierpień wypoczywały bowiem głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Gdzie najchętniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego jeździli w te wakacje?

wyświetleń: 1899komentarzy: 3

Pisarz śląski - Gustaw Morcinek

24-08-2016 19:00

O Śląsku Cieszyńskim pisał, że powstała z 'uśmiechu Pana Boga', w twórczości opisywał życie codzienne mieszkańców tej ziemi, nawiązywał do pracy górnika, którym sam w młodzieńczych latach był. Jemu przypisuje się pomysł zmiany nazwy Katowic na Stalinogród, choć decyzje o tym zapadły zanim, jako poseł, odczytał to z sejmowej mównicy. Jutro mija 125 rocznica urodzin Gustawa Morcinka, pisarza ze Skoczowa.