Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1485komentarzy: 1

Projekcją filmu ''Sprawiedliwy'' rozpoczęła się XXIV edycja Cieszyńskich Prezentacji Filmowych w Kinie ''Piast''.

04-03-2016 12:10

Wczoraj (03.03.2016) filmem ''Sprawiedliwy'' rozpoczęły się Cieszyńskie Prezentacje Filmowe w Kinie ''Piast''. To już 23. edycja przeglądu filmowego, który cieszy się ogromną popularnością wśród cieszyńskiej (i nie tylko) widowni.
Projekcją filmu ''Sprawiedliwy'' rozpoczęła się XXIV edycja Cieszyńskich Prezentacji Filmowych w Kinie ''Piast''. Rozpoczęły się XXIV Cieszyńskie Prezentacje Filmowe, fot. Natasza Gorzołka/ox.pl

Prezentacje, które odbywają się dwa razy w roku i trwają przez siedem dni, to okazja, by obejrzeć wartościowe filmy sezonu, które potem można ocenić, wcielając się w rolę jurora. O tym, że widzowie lubią cieszyński przegląd świadczy prosty fakt – wszystkie karnety już zostały wyprzedane.

Po zwyczajowym otwarciu przeglądu dokonanym przez szefa cieszyńskiego kina Marka Mendrocha, widzowie mieli okazję zapoznać się z goszczącym od niedawna na ekranie debiutem reżyserskim Michała Szczerbica (scenariusz do „Róży” Smarzowskiego). To historia dziejąca się na dwóch planach – wojennym i powojennym. W planie wojennym jest 6-letnia Żydówka i problem jej ukrycia, w planie powojennym dorosła już Hania (Aleksandra Hamkało) wraca do Polski, by namówić małżeństwo Anastazji i Jana (Urszula Grabowska i Jan Wieczorkowski) do odbioru medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ukrywanie jej podczas wojny.

Film nie epatuje specjalnie brutalnością, nie ocenia postępowania bohaterów (wiadomo, byli tacy, co pomagali z tej lub innej przyczyny, i tacy, co donosili), ale – niestety - też nie angażuje emocjonalnie zbytnio widza. Zbyt tu wszystko teatralne, jakby odrealnione, sztuczne. Za dużo wątków i postaci, na dodatek zaburzona chronologia, która nie pomaga wczuć się w położenie bohaterów, zżyć z nimi. Film ratuje muzyka i dwie świetne kreacje aktorskie: Jacka Braciaka (Pajtek) jako wiejskiego dziwaka, żeby nie powiedzieć głupka, jakby nieco opóźnionego w rozwoju, żyjącego we własnym świecie przyjaciela zwierząt (nie je mięsa, płacze po świni) i ludzi, samorodnego artysty tworzącego rzeźby i obrazy oraz w roli jego siostry Katarzyny Dabrowskiej (Dziunia) twardej, stąpającej mocno po ziemi, zdecydowanej, kryjącej pod surowością i ostrym tonem dobre serce.

W ramach Cieszyńskich Prezentacji filmowych widzowie zobaczą jeszcze 6 filmów:
4.03 20:00 POKÓJ
5.03 20:00 EL CLAN
6.03 20:00 BARANY – ISLANDZKA OPOWIEŚĆ
7.03 20:00 SÓL ZIEMI
8.03 20:00 ZJAWA
9.03 20:00 ROMEO I JULIA
 

Natasza Gorzołka

 

zródło: OX.PL
dodał: NG 04-03-2016 12:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

sylwis
04-03-2016 13:29
sylwis
"...ale - niestety - też nie angażuje emocjonalnie zbytnio widza. Zbyt tu wszystko teatralne, jakby odrealnione, sztuczne. Za dużo wątków i postaci, na dodatek zaburzona chronologia, która nie pomaga wczuć się w położenie bohaterów, zżyć z nimi."
i tu się nie zgodzę, ponieważ i mojego męża i mnie ten film bardzo zaangażował emocjonalnie, myślę, że niektórzy widzowie na własne oczy widzieli to, co działo się w tamtych czasach, bolesne wspomnienia :(
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ustroń - będzie się działo!!!

25-08-2016 15:30

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami, ale nie oznacza to końca prezentacji i spotkańa z folklorem. Od 20 sierpnia trwa w naszym regionie Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wielki finałowy koncert odbędzie się w sobotę w Ustroniu. Ale wydarzeń w ten weekend w Ustroniu sporo.

wyświetleń: 178komentarzy: 0

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 217komentarzy: 0

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 520komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 655komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.

wyświetleń: 343komentarzy: 0

Bułgaria, Grecja, Chorwacja? Gdzie wypoczywaliśmy najchętniej w te wakacje?

25-08-2016 07:30

Choć za wcześnie jeszcze na całkowite podsumowanie sezonu 2016, bo część z nas na urlop wybiera okres września i października, to główna wakacyjna fala już za nami. Przez lipiec i sierpień wypoczywały bowiem głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Gdzie najchętniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego jeździli w te wakacje?

wyświetleń: 1640komentarzy: 3

Pisarz śląski - Gustaw Morcinek

24-08-2016 19:00

O Śląsku Cieszyńskim pisał, że powstała z 'uśmiechu Pana Boga', w twórczości opisywał życie codzienne mieszkańców tej ziemi, nawiązywał do pracy górnika, którym sam w młodzieńczych latach był. Jemu przypisuje się pomysł zmiany nazwy Katowic na Stalinogród, choć decyzje o tym zapadły zanim, jako poseł, odczytał to z sejmowej mównicy. Jutro mija 125 rocznica urodzin Gustawa Morcinka, pisarza ze Skoczowa.

wyświetleń: 1268komentarzy: 2

Wisła - widowiskowe zjazdy

24-08-2016 17:00

Już 27 i 28 sierpnia najlepsi zawodnicy Europy ponownie odwiedzą Wisłę, aby walczyć o tytuły Mistrzów Europy w konkurencji Downhill. Po raz kolejny zostaną wystawieni na próbę przez trasę zlokalizowaną na charakterystycznym szczycie Beskidu Śląskiego - Stożku. Ze względu na fakt, iż zawody w zjazdach rowerowych są niezwykle widowiskową dyscypliną warto zawczasu spojrzeć z czym mierzyć się będą najlepsi riderzy Europy.

wyświetleń: 879komentarzy: 0

Reminiscencje po Gorolu

24-08-2016 15:30

Gorolski Święto w Jabłonkowie staje się coraz bardziej popularną imprezą. Jest ona atrakcyjna nie tylko dla Zaolziaków, ale tłumnie przyjeżdżających już turystów, którzy zamieszkują kraje po obu stronach Olzy. Często uważa się, że to ostatni bastion Polaków mieszkających w Czechach.

wyświetleń: 772komentarzy: 0

Ośmiorniczki w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

24-08-2016 14:45

Bynajmniej nie chodzi o wykwintne dania, w jakich gustują co niektórzy polscy posłowie, ale o akcję „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Pod ta nazwą kryje się akcja polegająca na darowaniu wcześniakom miękkich maskotek w kształcie ośmiorniczki. Dlaczego akurat takich maskotek i jaki to ma cel? Przeczytaj.