Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3396komentarzy: 15

Rondo zostanie nazwane imieniem bohaterki?

02-03-2016 12:40

Czy rondo w centrum Hażlacha będzie nosić imię bohaterskiej sanitariuszki, Danuty Siedzikówny ps. ''Inka''? Władze pytają mieszkańców o opinię.
Rondo zostanie nazwane imieniem bohaterki? fot. mat.pras.

O nadanie rondu u zbiegu dróg wojewódzkich, to jest ulicy Cieszyńskiej (DW 938) i ulicy Jastrzębskiej (DW 937) w Hażlachu, imienia Danuty Siedzikówny ps. „Inka” wnioskował radny Rady Gminy Hażlach Tomasz Bylok

Władze Hażlacha proszą o opinię mieszkańców: - Zapraszamy mieszkańców Gminy Hażlach do wyrażenia opinii lub zgłoszenia własnych propozycji co do nazwania tego ronda. Można to uczynić w terminie do 10 marca br. włącznie za pomocą zgłoszenia, którego wzór podano w załączeniu.

Zgłoszenie propozycji nazwania ronda (do pobrania)

Wypełnione zgłoszenia należy przesłać drogą mailową na adres gci@hazlach.pl lub pozostawić w sekretariacie Urzędu Gminy Hażlach, ul Główna 57, w godzinach pracy Urzędu.

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” była sanitariuszką AK. Wstąpiła w szeregi Armii Krajowej w wieku 15 lat, w grudniu 1943 r. i przyjęła pseudonim „Inka". Siedzikówna pełniła funkcję łączniczki; przeszła ogólne przeszkolenie wojskowe i ukończyła kursy sanitarne. „Inka” została aresztowana przez NKWD w maju 1945 r., jednak w trakcie przewożenia konwój zaatakował oddział partyzancki. Ince udało się zbiec do lasu, potem trafiła do oddziału 5 Wileńskiej Brygady AK pod dowództwem Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". We wrześniu 1945 "Łupaszko" rozformował oddział na zimę. Danka pod fałszywym nazwiskiem rozpoczęła naukę w gimnazjum. UB aresztowało przez pomyłkę siostrę „Inki”, po zwolnieniu była śledzona. „Inka” ponownie jako sanitariuszka powróciła do lasu. 13 lipca 1946 r. Inka wysłana została po zakup leków i opatrunków dla oddziału do Gdańska, gdzie została aresztowana przez oddział SB. Pomimo tego, że udział „Inki” w oddziale ograniczał się do zadań sanitariuszki została skazana na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 w Gdańsku, choć „Inka” miała zaledwie 18 lat.

Zobacz również:
Bogdań Ścibut laureatem prestiżowej nagrody

 

red.

zródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 02-03-2016 12:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (15)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

odek69
02-03-2016 13:52
odek69
Poświęcanie ronda różnym osobom nie zawsze wychodziło nam na dobre. Dlatego rondo powinno się nazywać "U Fukały". Będzie spokojnie, mało kontrowersyjnie, no i każdy będzie wiedział o jakie miejsce chodzi.
Przepierón
02-03-2016 15:29
Przepierón
Dobrze że nie Japa Pawła II bo jest już ich w Polsce pare tysięcy .
marian1951
02-03-2016 15:35
marian1951
Nazwy takich małych obiektów nie należy łączyć z nazwiskami ogólnopolskich bohaterów.Myślę,że byłby to przerost formy nad treścią.Raczej należałoby się zastanowić nad uhonorowaniem lokalnego,regionalnego bohatera związanego ze Śląskiem Cieszyńskim.
luki1905
02-03-2016 15:47
luki1905
Zgadzam się z wcześniejszymi komentarzami. Rondo powinno się nazywać "U Fukały" każdy kojarzy w ten sposób to miejsce.
koszor
02-03-2016 18:15
koszor
"U Fukały jest oczywiste.

Przepierónie - a co o pomnikach mówił JPII? Mówił, żeby takich nie stawiać, więc to nasza głupota, że takie budujemy.
Okowita
02-03-2016 18:54
Okowita
Ludzie litości... Cóż to za pompatyczne przedsięwzięcia... Rozumiem pod wpływem Dnia Niezłomnych. Matko jedyna, toż to jakaś histeria jest.
Rondo Fukała, ew. Wygoda.
krokusik
02-03-2016 18:55
krokusik
Rondo Fukała. - to wystarczy. Nazwa nie wiąż się z żadną nacją polityczną. Jest po prostu ponadczasowa. A jak ktoś chce robić pomniki to niech swoje podwórko nazwie imieniem swego patrona.
krokusik
02-03-2016 18:57
krokusik
Mały konkurs: Jak się nazywał pies p. Fukały?
Charles
02-03-2016 20:38
Charles
Zawsze to lepsze niż: "Jana Pawła II" Ten kult jednostki musi się kiedyś skończyć.
wodz dziewieciu niedzwiedzi
02-03-2016 20:52
wodz dziewieciu niedzwiedzi
Ja bym nazwal go takRONDO IMIENIA :::::NAJDLUZEJ BUDOWANEGO RONDA W POLSCE
wodz dziewieciu niedzwiedzi
02-03-2016 20:53
wodz dziewieciu niedzwiedzi
Albo lecha kaczynskiego no co tez fajnie
miglanc_7
03-03-2016 08:40
miglanc_7
Hażlaskie rondo nie ma szczęścia. Najpierw budowa, która paraliżowała ruch przez rok a teraz nazwa, która budzi kontrowersje. Ogólnie pomysł dobry, patron też, tylko wykonanie jak zwykle kiepskie. Jak można na siłę coś forsować. Skoro ten rejon Hażlacha to Fukała to na siłę coś nazywać nie ma sensu bo się nie przyjmie. Skoro już chcemy nadać jakiemuś miejscu patrona to wybierajmy takie miejsce, które nie ma nazwy ale wtedy nie byłoby to takie medialne (droga wojewódzka), a nasi włodarze lubią błyszczeć i brylować w mediach. Ciekawe jakby zachowali się Kończanie gdybyśmy chcieli przemianować Babilon na Cichociemnych? Też budziłoby to zdziwienie i raczej sprzeciw.
Dla ułatwienia: może zostały jeszcze placówki szkolne bez patronów, może w tym kierunku coś będziecie działać?
charczek
03-03-2016 09:27
charczek
moim zdaniem nazwa powinna wywodzić się od imienia hażlaszanina inka to nie ten kaliber myśle że dobrze by brzmiała nazwa "rondo skóra" albo "berta" mogło by też być "jozefek" no w ostateczności "ptok" wszyscy ich znają mieszkają w okolicy dlaczego mamy szukać sobie obcych bohaterów mamy swoich


krokusik
03-03-2016 14:38
krokusik
@charczek. Tylu bohaterów wymieniłeś, że od Szarotki, aż na Teksas wszystkie skrzyżowania mogą mieć swojego patrona:) Rozjechałeś mnie :lol Masz piwo.
krzysztof.mm
05-03-2016 23:25
krzysztof.mm
Rondo Braci Kończan
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

W Twoim imieniu (odc.8). Nie ma mocnych na wiślańskie korki...

25-08-2016 20:00

Brakuje parkingów? Obwodnicy? Objazdów? Kierowania ruchem? Pieniędzy? A może czego innego? Przyczynek do źródła powstawania oraz problemu korków w Wiśle.

wyświetleń: 1432komentarzy: 4

Portal OX.PL poleca!

25-08-2016 18:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 522komentarzy: 0

O Morcinku nad jego grobem

25-08-2016 17:15

O rocznicy urodzin Gustawa Morcinka pamiętano także w Cieszynie, gdzie pisarz spoczywa na Cmentarzu Komunalnym. Dziś (25 sierpnia) w samo południe złożono na jego pomniku kwiaty, zapalono znicze, a zgromadzeni wysłuchali opowieści Rozalia Wawronowicz - kierownik Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie o pisarzu.

wyświetleń: 584komentarzy: 0

Ustroń - będzie się działo!!!

25-08-2016 15:30

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami, ale nie oznacza to końca prezentacji i spotkańa z folklorem. Od 20 sierpnia trwa w naszym regionie Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wielki finałowy koncert odbędzie się w sobotę w Ustroniu. Ale wydarzeń w ten weekend w Ustroniu sporo.

wyświetleń: 1093komentarzy: 0

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 579komentarzy: 2

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 855komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 1115komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.

wyświetleń: 519komentarzy: 0

Bułgaria, Grecja, Chorwacja? Gdzie wypoczywaliśmy najchętniej w te wakacje?

25-08-2016 07:30

Choć za wcześnie jeszcze na całkowite podsumowanie sezonu 2016, bo część z nas na urlop wybiera okres września i października, to główna wakacyjna fala już za nami. Przez lipiec i sierpień wypoczywały bowiem głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Gdzie najchętniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego jeździli w te wakacje?

wyświetleń: 2240komentarzy: 3

Pisarz śląski - Gustaw Morcinek

24-08-2016 19:00

O Śląsku Cieszyńskim pisał, że powstała z 'uśmiechu Pana Boga', w twórczości opisywał życie codzienne mieszkańców tej ziemi, nawiązywał do pracy górnika, którym sam w młodzieńczych latach był. Jemu przypisuje się pomysł zmiany nazwy Katowic na Stalinogród, choć decyzje o tym zapadły zanim, jako poseł, odczytał to z sejmowej mównicy. Jutro mija 125 rocznica urodzin Gustawa Morcinka, pisarza ze Skoczowa.