Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1346komentarzy: 0

Oczami niewidomego (22): Cierpienie

28-02-2016 09:05

Jednym z największych symboli cierpienia jest malowidło Michała Anioła znajdujące się w Bazylice św. Piotra w Rzymie przedstawiające Marię z Nazaretu, jako matkę trzymającą umęczonego i zmarłego syna.
Andrzej Koenig, fot: Natasza Gorzołka/ox.pl Andrzej Koenig, fot: Natasza Gorzołka/ox.pl

Cierpienie jest nierozerwalnie związane z ludzkim losem. Życie każdego z nas składa się z dobrych i złych chwil. Radość przechodzi w cierpienie i odwrotnie. W życie każdego z nas jest wpisane cierpienie i każdy musi go doznać. Cierpimy, bo jesteśmy ludźmi. Mamy odczuwające ból ciało i odczuwającą ból duszę.

Cierpienie jest nierozerwalnie związane z ludzkim losem. Życie każdego z nas składa się z dobrych i złych chwil. Radość przechodzi w cierpienie i odwrotnie. W życie każdego z nas jest wpisane cierpienie i każdy musi go doznać. Cierpimy, bo jesteśmy ludźmi. Mamy odczuwające ból ciało i odczuwającą ból duszę.

Cierpienie może nie tylko ulepszyć, ale również i zdemoralizować człowieka, upokorzyć go.

Zazwyczaj jak spotyka nas cierpienie myślimy, że to sprawka Boga. Dlaczego nas to spotkało? Dlaczego ja a nie sąsiad z naprzeciwka? Ja taki porządny, a jemu nic nie ma?

Jednak nie możemy porównywać cierpień.

Dla jednego cierpieniem jest ból zęba, dla drugiego ból głowy, a dla trzeciego ból spowodowany chorobą nowotworową.
Zdarza się, że odczuwamy ból po stracie osoby bliskiej czy kochanej, która odchodzi od nas na zawsze, czy po prostu nie chcę mieć z nami kontaktu.

Jest to cierpienie połączone często z bólem.

Przeszło dwadzieścia lat temu byłem w wojsku w Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych MSW. Służyłem w czterech Jednostkach. Utkwiło mi w pamięci pierwsze sześć miesięcy spędzone na „unitarce” w szkole w Katowicach.

Na terenie Śląska Cieszyńskiego jest wiele osób, które przeszły tą Jednostkę i wiedzą, na czym to polegało. Poniżanie przez kadrę zawodową czy starsze wojsko, „fala”. Większość z nas odczuwała wówczas ból i cierpienie. Ale przeżyliśmy i to.

Cierpienie może wywierać różny wpływ na psychikę ludzką.

Ktoś mi niedawno powiedział, że życie bez bólu i cierpienia, to jak jezioro bez wody. Wielu z nas uważa, że idealny i radosny żywot, to największe marzenie i cel, a tak naprawdę to nie miałby on najmniejszego sensu. Szczęście i cierpienie są jak czerń i biel, ale jedno uświadamia nam drugie. Bez radości nie znalibyśmy krzywdy, a bez krzywdy - radości, bo któż potrafiłby je nazwać?

W tym okresie przygotowywania się na święta wielkanocne życzę, aby spotykało nas jak najmniej bólu i cierpienia zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Andrzej Koenig

zródło: OX.PL
dodał: NG 28-02-2016 09:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Seniorzy rozpoczęli nowy rok akademicki

30-09-2016 18:00

Seniorzy wracają do nauki. W tym tygodniu w Cieszynie odbyła się inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2016/2017 Stowarzyszenia Cieszyński Uniwersytet III Wieku. Uroczystość w Teatrze im. A. Mickiewicza uświetnił występ dziennikarzy - Leszka Mazana i Mieczysława Czumy.

wyświetleń: 331komentarzy: 0

Najmłodsi stela 97/499/2016

30-09-2016 16:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 1391komentarzy: 0

W. K. spod Witalusza ''pisarz wyklęty?''

30-09-2016 14:30

(…) „Wyklęto” więc jednego z najpopularniejszych i najbardziej typowych pisarzy ludowych Śląska Cieszyńskiego. Przekreślono czterdziestoletni dorobek pisarza- z bólem pisał na łamach „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” w 1957 roku Edmund Rosner. Nie mógł, czy też nie chciał on jednak wówczas precyzyjnie wskazać „winnego” owego stanu rzeczy.

wyświetleń: 352komentarzy: 0

HEY gra dla Was

30-09-2016 13:00

Status konkursu: ZAKOŃCZONY

Już za tydzień w cieszyńskim teatrze wystąpi jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych. Od lat wpływający na historię polskiej muzyki. Od 1992 r. ich twórczość - znakomite kompozycje opatrzone poruszającymi i szczerymi tekstami Katarzyny Nosowskiej - szybko zjednały sobie publiczność. Teraz czas na spotkanie z zespołem w Cieszynie.

wyświetleń: 529komentarzy: 2

Zaolzie. Jubileusz Sceny Polskiej

30-09-2016 11:10

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie to jedyny na świecie polski teatr zawodowy poza granicami kraju. Istnieje już 65 lat. Uroczystą galę i bankiet z tej okazji zorganizowano w minioną sobotę, 24 września.

wyświetleń: 205komentarzy: 0

Najlepsi sportowcy Powiatu Cieszyńskiego docenieni

30-09-2016 09:15

W środę (28.09) w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie odbyła się uroczystość podczas której wręczono nagrody i wyróżnienia Powiatu Cieszyńskiego za wybitne osiągnięcia sportowe uzyskane w roku 2015. Uhonorowano także szkoły i gminy, które zajęły trzy pierwsze miejsca we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2015/2016.

wyświetleń: 1078komentarzy: 2

Uniwersytet Śląski - dla miasta i regionu

30-09-2016 07:30

Już niedługo rozpocznie się październik, a wraz z nim kolejny rok akademicki. Do miasta, na powrót, zawitają studenci i kadra wykładowców jednego z największych ośrodków akademickich regionu i Polski - Uniwersytetu Śląskiego, który od wielu pokoleń związany jest również z Cieszynem.

wyświetleń: 423komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

29-09-2016 20:15

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 800komentarzy: 0

Weekendowe propozycje rowerowe (WPR). Odcinek 4: Białogród i cesarsko-pruskie słupy graniczne

29-09-2016 18:35

Mamy dla Was nowy dział przygotowany przez zapalonego rowerzystę, Daniela Pipienia. Co tydzień pokażemy Wam ciekawe propozycje weekendowych tras rowerowych na Śląsku Cieszyńskim. Dziś propozycja wycieczki śladem dawnej granicy prusko-austriackiej.

wyświetleń: 1223komentarzy: 0

Uważaj przy bankomacie!

29-09-2016 16:40

Skimming, czyli kradzież danych z paska magnetycznego karty bankowej wraz z numerem PIN staje się coraz częstszym zjawiskiem. Jak ochronić się przed skopiowaniem naszej karty i stratą pieniędzy?