Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 7040komentarzy: 12

Ligocki i Borysiewicz niewinni

18-02-2016 19:00

St. szer. rezerwy Damian Ligocki ze Skoczowa i plut. Tomasz Borysiewicz z Cieszyna zostali ostatecznie uniewinnieni przez Sąd Najwyższy z zarzutów zbrodni wojennej w Nangar Khel.
Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok ws. Nangar Khel, fot. ilustracyjna pixabay.pl Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok ws. Nangar Khel, fot. ilustracyjna pixabay.pl

Przypomnijmy, do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło 16 sierpnia 2007 roku 28 km na północ od miasta Wazi-Khwa w Afganistanie. Polscy żołnierze ostrzelali karabinami maszynowymi i granatami moździerzowymi afgańską wioskę. Zginęło sześć osób, trzy zostały ciężko ranne.

W 2011 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich siedmiu żołnierzy [Pisaliśmy: Nangar Khel: Żołnierze niewinni ] , a apelację rozpoznawała Izba Wojskowa SN.

W 2012 r. SN prawomocnie uniewinnił najwyższego rangą z podsądnych kpt. Olgierda C. oraz dwóch szeregowych. Do ponownego rozpoznania wróciła natomiast wówczas sprawa czterech członków plutonu, który został wysłany przez kpt. C. pod Nangar Khel: m.in. właśnie chor. Andrzeja Osieckiego oraz szer. Damiana Ligockiego. Prokuratura wojskowa żądała 12 lat - dla Osieckiego oraz 5 lat dla Ligockiego. [Pisaliśmy: Nangar Khel ponownie ]

Wczoraj (17.02.2016) zapadł ostateczny wyrok w tej sprawie. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego orzekła, że żołnierze z Nangar Khel są niewinni zbrodni wojennej. Wymierzył za to wyroki w zawieszeniu za złe wykonanie rozkazu. Wyrok jest prawomocny. Stronom przysługuje już tylko kasacja.
 

vdka

 

zródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 18-02-2016 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (12)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
18-02-2016 19:12
koszor
Po pierwsze nie powinno ich tam być. Niech sobie Ameryka wysyła swoich jankesów do prowadzenia brudnych wojen na całym świecie.
mako
18-02-2016 20:01
mako
Głowy do góry.
ciamajda
18-02-2016 20:06
ciamajda
Nareszcie!!
Tego sądu nigdy nie powinno być. Tam w każdej chałupie była broń. A czy to byli cywile? I czy byli nieuzbrojeni? Oto jest pytanie.
kubulek51
18-02-2016 21:28
kubulek51
Brawo.A teraz proces o odszkodowanie.
hools85
18-02-2016 22:01
hools85
Trzymaj sie Borys...
pati
19-02-2016 08:06
pati
tyle lat było trzeba czekać.... w końcu nowy rząd podołały wyzwaniu i bardzo szybko załatwił sprawę. Dziękować tylko, że 8 lat chaosu w naszym kraju zostało zakończone:)
oskito
19-02-2016 09:12
oskito
NO W KOŃCU!!!!! GŁOWA DO GÓRY CHŁOPAKI!
[konto zostało usunięte]
19-02-2016 13:44
[konto zostało usunięte]
Przez te wszystkie lata obserwowałam Waszą gehennę,którą zgotował Wam POlski sąd...Dla nas wszystkich od samego początku byliście NIEWINNI!!!Jesteście wspaniali :)
doler
19-02-2016 20:37
doler
Pis-owski sąd uznał ich za niewinnych ...to dlaczego inny żołnierze z jednostki z BB twierdzom ze są winni ze to było celowe ich działanie że wcale nie zostali ostrzelani? ...I tak głowa do góry zabiliście 6 niewinnych cywili.
efelinqa
20-02-2016 07:09
efelinqa
Czyli rozumiem , że przez przypadek można zabić jak mi ktoś rozkaże i będę uniewinniona ? TAK ? Czy zależy jak mam na nazwisko, jakie mam plecy i jaki sąd mnie sądzi ???
as355
20-02-2016 12:16
as355
,,efelinga ,,Będąc pod rozkazami ,ciągle pod presją, czy ciebie zabiją czy ty ich ,to tylko zrozumie ten co był w takiej sytuacji .Myślę że po kilku godzinach odpowiednich ćwiczeń i obawy o swoje życie ,rozwaliłabyś swoją matkę wychodzącą w szlafroku i ręczniku na głowie z łazienki . Ale ty na pewno wojsko to tylko w telewizji widziałaś i dlatego masz takie mniemanie o działaniach wojennych .Zapraszam do lektury wojennej i Pozdrawiam .
jojestelagalicyjok
20-02-2016 12:32
jojestelagalicyjok
Chłopaki stracili 9 lat i nerwy,trzymajcie się.I tak jesteście bohaterami !!!
Piszecie, że PiS-owski sąd uznał ich za niewinnych, przypomnę, że to PiS-owski minister z kancelarii Lecha Kaczyńskiego najbardziej wzywał do oskarżenia polskich komandosów !!!
Jankesy to palanty, skoro sobie rozpętali wojenkę, to niech sami giną jak tak chcą ich prezydenci.
Czy ktoś widział w Iraku, Afganistanie np. komandosów z Czech Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii...???
ONI JUŻ DAWNO NIE MAJĄ WIZ DO USA.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Jakub Ćwiek w Cieszynie

30-03-2017 10:10

28 marca Biblioteka Miejska w Cieszynie gościła kolejną zacną postać ze świata literatury. Tym razem był to Jakub Ćwiek - ceniony bestsellerowy pisarz młodego pokolenia, najbardziej znany ze zbioru opowiadań pod tytułem Kłamca, powieści „Dreszcz” czy książki „Chłopcy”. Autor chcąc wesprzeć cieszyńską Bibliotekę, która ucierpiała ostatnio na skutek pożaru, nie pobrał żadnej gaży za spotkanie z fanami, a dodatkowo obdarował czytelnię książkami z gatunku fantastyki.

wyświetleń: 60komentarzy: 0

Nieboras w kadrze Polski

30-03-2017 10:00

Mieszkaniec Gminy Goleszów, Mateusz Nieboras, kolarz górski został powołany do kadry Polski.

wyświetleń: 94komentarzy: 0

Ranny motocyklista

30-03-2017 09:10

Wczoraj (29.03) wieczorem na wiślance w Skoczowie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty.

wyświetleń: 2417komentarzy: 4

Nowa kładka nad Bobrówką

30-03-2017 07:30

Bez problemu można przechodzić już kładką nad Bobrówką w Cieszynie. Nad rzeczką pojawiła się nowa przeprawa, która kilka miesięcy temu zdemontowano z innego miejsca.

wyświetleń: 826komentarzy: 2

Policja w maskach

29-03-2017 21:30

To nie żart, mundurowi mogą pojawić się na patrolach w maskach… uspokajamy – przeciwsmogowych. Do jednostek miejskich i powiatowych naszego województwa trafiło 2200 masek przeciwsmogowych, zakupionych przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach.

wyświetleń: 2343komentarzy: 4

Najmłodsi stela 26/552/2017

29-03-2017 18:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 4955komentarzy: 0

Krzysztof Gołombek najlepszym dzielnicowym w powiecie

29-03-2017 17:05

Starszy aspirant Krzysztof Gołombek z Komisariatu Policji w Wiśle, to najlepszy dzielnicowy w powiecie cieszyńskim. Podczas wczorajszej (28.03) sesji Rady Powiatu z rąk Starosty Powiatu Cieszyńskiego odebrał nagrodę i gratulacje.

wyświetleń: 2241komentarzy: 0

Ostatnia szansa na zgłoszenie pisanki do konkursu

29-03-2017 15:50

Nie ważne, czy Twoimi pisankami zachwycają się znajomi i rodzina, czy też co roku wychodzą Ci koszmarki pisankowe - zgłoś się do konkursu i przyłącz się do zabawy! Zostały ostatnie dni, by zgłosić wykonaną przez siebie pisankę do konkursu "Popisz się pisanką".

wyświetleń: 399komentarzy: 0

Nożyczki poszły w ruch

29-03-2017 15:00

26 marca, kolejny już rok, młodzi adepci sztuki fryzjerskiej walczyli w Skoczowie o Puchar Beskidów – w ramach XII Konkursu Fryzjerskiego Juniorów.

wyświetleń: 1336komentarzy: 0

Wygrana w turnieju, przegrana w III lidze

29-03-2017 13:30

Wygrana w turnieju wielkanocnym oraz porażka z Rybnikiem w III lidze. Miniony weekend był dla piłkarek UKS Gimnazjum Istebna bardzo intensywny.