Wiadomości

Wkrótce w regionie

Styczeń 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 6956komentarzy: 12

Ligocki i Borysiewicz niewinni

18-02-2016 19:00

St. szer. rezerwy Damian Ligocki ze Skoczowa i plut. Tomasz Borysiewicz z Cieszyna zostali ostatecznie uniewinnieni przez Sąd Najwyższy z zarzutów zbrodni wojennej w Nangar Khel.
Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok ws. Nangar Khel, fot. ilustracyjna pixabay.pl Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok ws. Nangar Khel, fot. ilustracyjna pixabay.pl

Przypomnijmy, do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło 16 sierpnia 2007 roku 28 km na północ od miasta Wazi-Khwa w Afganistanie. Polscy żołnierze ostrzelali karabinami maszynowymi i granatami moździerzowymi afgańską wioskę. Zginęło sześć osób, trzy zostały ciężko ranne.

W 2011 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich siedmiu żołnierzy [Pisaliśmy: Nangar Khel: Żołnierze niewinni ] , a apelację rozpoznawała Izba Wojskowa SN.

W 2012 r. SN prawomocnie uniewinnił najwyższego rangą z podsądnych kpt. Olgierda C. oraz dwóch szeregowych. Do ponownego rozpoznania wróciła natomiast wówczas sprawa czterech członków plutonu, który został wysłany przez kpt. C. pod Nangar Khel: m.in. właśnie chor. Andrzeja Osieckiego oraz szer. Damiana Ligockiego. Prokuratura wojskowa żądała 12 lat - dla Osieckiego oraz 5 lat dla Ligockiego. [Pisaliśmy: Nangar Khel ponownie ]

Wczoraj (17.02.2016) zapadł ostateczny wyrok w tej sprawie. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego orzekła, że żołnierze z Nangar Khel są niewinni zbrodni wojennej. Wymierzył za to wyroki w zawieszeniu za złe wykonanie rozkazu. Wyrok jest prawomocny. Stronom przysługuje już tylko kasacja.
 

vdka

 

zródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 18-02-2016 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (12)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
18-02-2016 19:12
koszor
Po pierwsze nie powinno ich tam być. Niech sobie Ameryka wysyła swoich jankesów do prowadzenia brudnych wojen na całym świecie.
mako
18-02-2016 20:01
mako
Głowy do góry.
ciamajda
18-02-2016 20:06
ciamajda
Nareszcie!!
Tego sądu nigdy nie powinno być. Tam w każdej chałupie była broń. A czy to byli cywile? I czy byli nieuzbrojeni? Oto jest pytanie.
kubulek51
18-02-2016 21:28
kubulek51
Brawo.A teraz proces o odszkodowanie.
hools85
18-02-2016 22:01
hools85
Trzymaj sie Borys...
pati
19-02-2016 08:06
pati
tyle lat było trzeba czekać.... w końcu nowy rząd podołały wyzwaniu i bardzo szybko załatwił sprawę. Dziękować tylko, że 8 lat chaosu w naszym kraju zostało zakończone:)
oskito
19-02-2016 09:12
oskito
NO W KOŃCU!!!!! GŁOWA DO GÓRY CHŁOPAKI!
[konto zostało usunięte]
19-02-2016 13:44
[konto zostało usunięte]
Przez te wszystkie lata obserwowałam Waszą gehennę,którą zgotował Wam POlski sąd...Dla nas wszystkich od samego początku byliście NIEWINNI!!!Jesteście wspaniali :)
doler
19-02-2016 20:37
doler
Pis-owski sąd uznał ich za niewinnych ...to dlaczego inny żołnierze z jednostki z BB twierdzom ze są winni ze to było celowe ich działanie że wcale nie zostali ostrzelani? ...I tak głowa do góry zabiliście 6 niewinnych cywili.
efelinqa
20-02-2016 07:09
efelinqa
Czyli rozumiem , że przez przypadek można zabić jak mi ktoś rozkaże i będę uniewinniona ? TAK ? Czy zależy jak mam na nazwisko, jakie mam plecy i jaki sąd mnie sądzi ???
as355
20-02-2016 12:16
as355
,,efelinga ,,Będąc pod rozkazami ,ciągle pod presją, czy ciebie zabiją czy ty ich ,to tylko zrozumie ten co był w takiej sytuacji .Myślę że po kilku godzinach odpowiednich ćwiczeń i obawy o swoje życie ,rozwaliłabyś swoją matkę wychodzącą w szlafroku i ręczniku na głowie z łazienki . Ale ty na pewno wojsko to tylko w telewizji widziałaś i dlatego masz takie mniemanie o działaniach wojennych .Zapraszam do lektury wojennej i Pozdrawiam .
jojestelagalicyjok
20-02-2016 12:32
jojestelagalicyjok
Chłopaki stracili 9 lat i nerwy,trzymajcie się.I tak jesteście bohaterami !!!
Piszecie, że PiS-owski sąd uznał ich za niewinnych, przypomnę, że to PiS-owski minister z kancelarii Lecha Kaczyńskiego najbardziej wzywał do oskarżenia polskich komandosów !!!
Jankesy to palanty, skoro sobie rozpętali wojenkę, to niech sami giną jak tak chcą ich prezydenci.
Czy ktoś widział w Iraku, Afganistanie np. komandosów z Czech Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii...???
ONI JUŻ DAWNO NIE MAJĄ WIZ DO USA.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Dębowiec - jaki budżet?

24-01-2017 19:10

Zaglądamy do uchwały budżetowej na rok 2017 gminy Dębowiec. 23,5 miliona zł po stronie wydatków, nieco mniejsze dochody w wysokości 21,6 miliona zł. Deficyt pokryty będzie z wolnych środków i nadwyżki budżetu z poprzednich lat.

wyświetleń: 322komentarzy: 0

Kanapa na rynku

24-01-2017 18:00

Na nietypową promocję zdecydował się Ustroń i Kolej Linowa Czantoria – na rynku stanęła kanapa z wyciągu.

wyświetleń: 423komentarzy: 2

Nie wchodź na lód!

24-01-2017 17:15

Skoczowscy strażnicy miejscy interweniowali dziś (24.01) przy Wiśle – na zamarzniętej rzece znajdowało się dwóch chłopaków.

wyświetleń: 745komentarzy: 2

Przeszkoleni pszczelarze

24-01-2017 17:14

Szkolenie dla pszczelarzy odbyło się w miniony piątek 20 stycznia 2017r w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu.  Tematem wiodącym spotkania były aktualne problemy występujące w hodowli pszczół

wyświetleń: 232komentarzy: 1

Karel Roden bohaterem retrospektywy KnG

24-01-2017 15:40

Do rozpoczęcia Kina na Granicy pozostały jeszcze ponad trzy miesiące, jednak znany jest już kolejny bohater retrospektywy - Karel Roden. Wiadomo też, że tegorocznym programie KnG prześledzi losy niepokornych bohaterów filmowych w cyklu ''Buntownicy i chuligani'' i pokaże kultowe dzieła FAMU.

wyświetleń: 141komentarzy: 0

Podium razy osiem

24-01-2017 15:35

Dwudniowa rywalizacja w rozgrywanych w Tomaszowie Lubelskim zawodach Pucharu Grupy Azoty - Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich "Bieg na Igrzyska" zaprocentowała tym razem ośmioma miejscami na podium wywalczonymi przez biegaczy z Istebnej.

wyświetleń: 149komentarzy: 0

Wybieram wybory - konkurs

24-01-2017 14:35

Jeszcze do 8 lutego można zgłaszać uczestników konkursu „Wybieram wybory”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

wyświetleń: 210komentarzy: 0

Dotykali piorunów, robili miecze

24-01-2017 13:00

Ferie trwają, trwają tez warsztaty w skoczowskiej Bibliotece Miejskiej. W miniony piątek, 20 stycznia dzieci poznawały próżnię, pioruny i stworzyły miecze świetlne.

wyświetleń: 433komentarzy: 0

Najmłodsi stela 8/534/2017

24-01-2017 11:05

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3277komentarzy: 0

Jaki dzielnicowy?

24-01-2017 09:20

Dzielnicowy to policjant, który jest „najbliżej” ludzi. To osoba, do której zawsze można się zwrócić w sprawach ważnych dla lokalnej społeczności. Pamiętajmy! Każdy ma swojego dzielnicowego! – apelują mundurowi i zwracają uwagę na to, że służba dzielnicowego jest jednak specyficzna.