Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 6783komentarzy: 12

Ligocki i Borysiewicz niewinni

18-02-2016 19:00

St. szer. rezerwy Damian Ligocki ze Skoczowa i plut. Tomasz Borysiewicz z Cieszyna zostali ostatecznie uniewinnieni przez Sąd Najwyższy z zarzutów zbrodni wojennej w Nangar Khel.
Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok ws. Nangar Khel, fot. ilustracyjna pixabay.pl Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok ws. Nangar Khel, fot. ilustracyjna pixabay.pl

Przypomnijmy, do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło 16 sierpnia 2007 roku 28 km na północ od miasta Wazi-Khwa w Afganistanie. Polscy żołnierze ostrzelali karabinami maszynowymi i granatami moździerzowymi afgańską wioskę. Zginęło sześć osób, trzy zostały ciężko ranne.

W 2011 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich siedmiu żołnierzy [Pisaliśmy: Nangar Khel: Żołnierze niewinni ] , a apelację rozpoznawała Izba Wojskowa SN.

W 2012 r. SN prawomocnie uniewinnił najwyższego rangą z podsądnych kpt. Olgierda C. oraz dwóch szeregowych. Do ponownego rozpoznania wróciła natomiast wówczas sprawa czterech członków plutonu, który został wysłany przez kpt. C. pod Nangar Khel: m.in. właśnie chor. Andrzeja Osieckiego oraz szer. Damiana Ligockiego. Prokuratura wojskowa żądała 12 lat - dla Osieckiego oraz 5 lat dla Ligockiego. [Pisaliśmy: Nangar Khel ponownie ]

Wczoraj (17.02.2016) zapadł ostateczny wyrok w tej sprawie. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego orzekła, że żołnierze z Nangar Khel są niewinni zbrodni wojennej. Wymierzył za to wyroki w zawieszeniu za złe wykonanie rozkazu. Wyrok jest prawomocny. Stronom przysługuje już tylko kasacja.
 

vdka

 

zródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 18-02-2016 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (12)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
18-02-2016 19:12
koszor
Po pierwsze nie powinno ich tam być. Niech sobie Ameryka wysyła swoich jankesów do prowadzenia brudnych wojen na całym świecie.
mako
18-02-2016 20:01
mako
Głowy do góry.
ciamajda
18-02-2016 20:06
ciamajda
Nareszcie!!
Tego sądu nigdy nie powinno być. Tam w każdej chałupie była broń. A czy to byli cywile? I czy byli nieuzbrojeni? Oto jest pytanie.
kubulek51
18-02-2016 21:28
kubulek51
Brawo.A teraz proces o odszkodowanie.
hools85
18-02-2016 22:01
hools85
Trzymaj sie Borys...
pati
19-02-2016 08:06
pati
tyle lat było trzeba czekać.... w końcu nowy rząd podołały wyzwaniu i bardzo szybko załatwił sprawę. Dziękować tylko, że 8 lat chaosu w naszym kraju zostało zakończone:)
oskito
19-02-2016 09:12
oskito
NO W KOŃCU!!!!! GŁOWA DO GÓRY CHŁOPAKI!
[konto zostało usunięte]
19-02-2016 13:44
[konto zostało usunięte]
Przez te wszystkie lata obserwowałam Waszą gehennę,którą zgotował Wam POlski sąd...Dla nas wszystkich od samego początku byliście NIEWINNI!!!Jesteście wspaniali :)
doler
19-02-2016 20:37
doler
Pis-owski sąd uznał ich za niewinnych ...to dlaczego inny żołnierze z jednostki z BB twierdzom ze są winni ze to było celowe ich działanie że wcale nie zostali ostrzelani? ...I tak głowa do góry zabiliście 6 niewinnych cywili.
efelinqa
20-02-2016 07:09
efelinqa
Czyli rozumiem , że przez przypadek można zabić jak mi ktoś rozkaże i będę uniewinniona ? TAK ? Czy zależy jak mam na nazwisko, jakie mam plecy i jaki sąd mnie sądzi ???
as355
20-02-2016 12:16
as355
,,efelinga ,,Będąc pod rozkazami ,ciągle pod presją, czy ciebie zabiją czy ty ich ,to tylko zrozumie ten co był w takiej sytuacji .Myślę że po kilku godzinach odpowiednich ćwiczeń i obawy o swoje życie ,rozwaliłabyś swoją matkę wychodzącą w szlafroku i ręczniku na głowie z łazienki . Ale ty na pewno wojsko to tylko w telewizji widziałaś i dlatego masz takie mniemanie o działaniach wojennych .Zapraszam do lektury wojennej i Pozdrawiam .
jojestelagalicyjok
20-02-2016 12:32
jojestelagalicyjok
Chłopaki stracili 9 lat i nerwy,trzymajcie się.I tak jesteście bohaterami !!!
Piszecie, że PiS-owski sąd uznał ich za niewinnych, przypomnę, że to PiS-owski minister z kancelarii Lecha Kaczyńskiego najbardziej wzywał do oskarżenia polskich komandosów !!!
Jankesy to palanty, skoro sobie rozpętali wojenkę, to niech sami giną jak tak chcą ich prezydenci.
Czy ktoś widział w Iraku, Afganistanie np. komandosów z Czech Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii...???
ONI JUŻ DAWNO NIE MAJĄ WIZ DO USA.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Cezary Cieńciała o sporcie w Cieszynie

28-09-2016 07:30

Po głośnej likwidacji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Cieszynie w dużej mierze zadania tej jednostki przejął powołany Wydział Sportu UM, którego Naczelnikiem wraz z początkiem sierpnia br. został Cezary Cieńciała, dotychczasowy Doradca Burmistrza Miasta Pełnomocnik ds. kultury fizycznej, sportu i rekreacji. O wizję funkcjonowania sportu oraz priorytety działań pytamy Naczelnika w materiale filmowym.

wyświetleń: 336komentarzy: 1

III Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych

27-09-2016 19:00

W niedzielę (25.09) w Książnicy Cieszyńskiej odbył się III Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych „Czytómy po naszymu” pod hasłem „Z nolepy naszych łojców”.  Teksty gwarowe prezentowali m.in. laureaci IX Konkursu Gwar Śląska Cieszyńskiego, przedstawiciele władz lokalnych, prozaicy i poeci tworzący w gwarze.

wyświetleń: 634komentarzy: 0

Zaolzie. Kulisy Sceny Polskiej na wystawie

27-09-2016 17:35

Obchodom jubileuszu 65-lecia Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie towarzyszy wystawa. Prezentowane są na niej fotografie portretowe aktorów Sceny Polskiej, zdjęcia archiwalne i zza kulis. A ponadto stare kroniki i programy, elementy scenografii, a także rekwizyty używane podczas najpopularniejszych spektakli.

wyświetleń: 307komentarzy: 0

Samorządowcy z ministrem

27-09-2016 15:55

W Skoczowie 23 września odbyła się konferencja dotycząca Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – dokumentu opracowywanego przez Ministerstwo Rozwoju. Gościem specjalnym był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński.

wyświetleń: 602komentarzy: 4

II Spotkanie Networkingowe

27-09-2016 14:40

Na przedsiębiorców oraz przedstawicieli środowisk biznesowych czeka Klub Przedsiębiorcy przy Zamku Cieszyn. 5 października w Hotelu Mercure w Cieszynie odbędzie się II Spotkanie Networkingowe.

wyświetleń: 337komentarzy: 1

Lądowisko na dachu cieszyńskiego Szpitala Ślaskiego za rok

27-09-2016 13:00

Do końca 2017 roku, na dachu Szpitala Śląskiego w Cieszynie powstanie lądowisko dla helikopterów sanitarnych. Nowoczesną aparaturę medyczną służącą pacjentom zyska także Szpitalny Oddział Ratunkowy. Cieszyński szpital otrzymał blisko 5 milionów złotych dotacji, przyznanej na ten cel przez Ministerstwo Zdrowia.

wyświetleń: 2520komentarzy: 0

Czterech pod wpływem

27-09-2016 12:00

Czterech kierowców, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu zatrzymali wczoraj (26.09) policjanci w powiecie.

wyświetleń: 3719komentarzy: 5

Brenna: plantacja konopi indyjskiej na strychu

27-09-2016 11:05

15 krzewów konopi indyjskiej, popularnie zwanej "maryśką", zabezpieczyli policjanci w Brennej, gdzie w jednym z domów na strychu 63-latek z Brennej i 51-latek z Ostrawy uprawiali tą narkotyczną roślinę.

wyświetleń: 5808komentarzy: 8

Szukają świadków wypadku

27-09-2016 09:20

Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie prowadzi dochodzenie w sprawie wypadku do którego doszło  około godziny 2:10, 18.09.2016 r. w Cieszynie na ul. Frysztackiej (rejon posesji nr 105).

wyświetleń: 5825komentarzy: 8

''Rajska jabłonka'' na 65-lecie Sceny Polskiej

27-09-2016 07:30

Status konkursu: TRWA

Będzie rajsko, nostalgicznie i wyjątkowo. Na Scenie Polskiej ''Rajska jabłonka'' Andrzeja Niedoby i spektakl muzyczny ''POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT czyli polskie piosenki międzywojenne''. Mamy dla Was bilety!