Brenna | Chybie | Cieszyn | Czeski Cieszyn | Dębowiec | Goleszów | Hażlach | Istebna | Jasienica | Jaworze | Ostrawa | Skoczów | Strumień | Ustroń | Wisła | Zebrzydowice

Wiadomości

Wkrótce w regionie

Maj 2016
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 6551komentarzy: 12

Ligocki i Borysiewicz niewinni

18-02-2016 19:00

St. szer. rezerwy Damian Ligocki ze Skoczowa i plut. Tomasz Borysiewicz z Cieszyna zostali ostatecznie uniewinnieni przez Sąd Najwyższy z zarzutów zbrodni wojennej w Nangar Khel.
Ligocki i Borysiewicz niewinni Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok ws. Nangar Khel, fot. ilustracyjna pixabay.pl

Przypomnijmy, do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło 16 sierpnia 2007 roku 28 km na północ od miasta Wazi-Khwa w Afganistanie. Polscy żołnierze ostrzelali karabinami maszynowymi i granatami moździerzowymi afgańską wioskę. Zginęło sześć osób, trzy zostały ciężko ranne.

W 2011 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich siedmiu żołnierzy [Pisaliśmy: Nangar Khel: Żołnierze niewinni ] , a apelację rozpoznawała Izba Wojskowa SN.

W 2012 r. SN prawomocnie uniewinnił najwyższego rangą z podsądnych kpt. Olgierda C. oraz dwóch szeregowych. Do ponownego rozpoznania wróciła natomiast wówczas sprawa czterech członków plutonu, który został wysłany przez kpt. C. pod Nangar Khel: m.in. właśnie chor. Andrzeja Osieckiego oraz szer. Damiana Ligockiego. Prokuratura wojskowa żądała 12 lat - dla Osieckiego oraz 5 lat dla Ligockiego. [Pisaliśmy: Nangar Khel ponownie ]

Wczoraj (17.02.2016) zapadł ostateczny wyrok w tej sprawie. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego orzekła, że żołnierze z Nangar Khel są niewinni zbrodni wojennej. Wymierzył za to wyroki w zawieszeniu za złe wykonanie rozkazu. Wyrok jest prawomocny. Stronom przysługuje już tylko kasacja.
 

vdka

 

zródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 18-02-2016 19:00
drukuj artykuł


Komentarze (12)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
18-02-2016 19:12
koszor
Po pierwsze nie powinno ich tam być. Niech sobie Ameryka wysyła swoich jankesów do prowadzenia brudnych wojen na całym świecie.
mako
18-02-2016 20:01
mako
Głowy do góry.
ciamajda
18-02-2016 20:06
ciamajda
Nareszcie!!
Tego sądu nigdy nie powinno być. Tam w każdej chałupie była broń. A czy to byli cywile? I czy byli nieuzbrojeni? Oto jest pytanie.
kubulek51
18-02-2016 21:28
kubulek51
Brawo.A teraz proces o odszkodowanie.
hools85
18-02-2016 22:01
hools85
Trzymaj sie Borys...
pati
19-02-2016 08:06
pati
tyle lat było trzeba czekać.... w końcu nowy rząd podołały wyzwaniu i bardzo szybko załatwił sprawę. Dziękować tylko, że 8 lat chaosu w naszym kraju zostało zakończone:)
oskito
19-02-2016 09:12
oskito
NO W KOŃCU!!!!! GŁOWA DO GÓRY CHŁOPAKI!
[konto zostało usunięte]
19-02-2016 13:44
[konto zostało usunięte]
Przez te wszystkie lata obserwowałam Waszą gehennę,którą zgotował Wam POlski sąd...Dla nas wszystkich od samego początku byliście NIEWINNI!!!Jesteście wspaniali :)
doler
19-02-2016 20:37
doler
Pis-owski sąd uznał ich za niewinnych ...to dlaczego inny żołnierze z jednostki z BB twierdzom ze są winni ze to było celowe ich działanie że wcale nie zostali ostrzelani? ...I tak głowa do góry zabiliście 6 niewinnych cywili.
efelinqa
20-02-2016 07:09
efelinqa
Czyli rozumiem , że przez przypadek można zabić jak mi ktoś rozkaże i będę uniewinniona ? TAK ? Czy zależy jak mam na nazwisko, jakie mam plecy i jaki sąd mnie sądzi ???
as355
20-02-2016 12:16
as355
,,efelinga ,,Będąc pod rozkazami ,ciągle pod presją, czy ciebie zabiją czy ty ich ,to tylko zrozumie ten co był w takiej sytuacji .Myślę że po kilku godzinach odpowiednich ćwiczeń i obawy o swoje życie ,rozwaliłabyś swoją matkę wychodzącą w szlafroku i ręczniku na głowie z łazienki . Ale ty na pewno wojsko to tylko w telewizji widziałaś i dlatego masz takie mniemanie o działaniach wojennych .Zapraszam do lektury wojennej i Pozdrawiam .
jojestelagalicyjok
20-02-2016 12:32
jojestelagalicyjok
Chłopaki stracili 9 lat i nerwy,trzymajcie się.I tak jesteście bohaterami !!!
Piszecie, że PiS-owski sąd uznał ich za niewinnych, przypomnę, że to PiS-owski minister z kancelarii Lecha Kaczyńskiego najbardziej wzywał do oskarżenia polskich komandosów !!!
Jankesy to palanty, skoro sobie rozpętali wojenkę, to niech sami giną jak tak chcą ich prezydenci.
Czy ktoś widział w Iraku, Afganistanie np. komandosów z Czech Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii...???
ONI JUŻ DAWNO NIE MAJĄ WIZ DO USA.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Msze i nabożeństwa online

26-05-2016 06:00

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 22komentarzy: 0

Polsko-czeska lokomotywa

25-05-2016 22:00

20 maja polscy i czescy uczniowie czesko-cieszyńskich podstawówek obejrzeli premierę dwujęzycznego niezmiernie dynamicznego spektaklu będącego wariacją na temat „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Dendys-Koseckiej wystawiono w Bibliotece Miejskiej w Czeskim Cieszynie.

wyświetleń: 117komentarzy: 0

Młodzi duchem, sprawni ciałem

25-05-2016 19:15

Zawodowo pracować już nie muszą, części z nich w obowiązku przypada pilnowanie wnuków, ale wolnego czasu nie chcą spędzać biernie. Czują, że są potrzebni i dalej chcą rozwijać swoją wiedzę w różnych kierunkach. Chcą rozwijać się nie tylko intelektualnie, ale i fizycznie.

wyświetleń: 859komentarzy: 0

Istebna: zakazy koło kościoła

25-05-2016 18:00

Uwaga kierowcy w Istebnej! Wprowadzono zmianę w organizacji ruchu przy kościele pw. Dobrego Pasterza w centrum wsi.

wyświetleń: 1027komentarzy: 3

Pamiętaj! Sklepy nieczynne

25-05-2016 17:30

Choć większość z nas ma tego dnia wolne w pracy, często zapominamy, że inni – w tym sprzedawcy również odpoczywają. Jutro, w Boże Ciało (26.05) zamknięte będą sklepy.

wyświetleń: 716komentarzy: 1

Cieślarowie zjadą do Wisły

25-05-2016 16:00

Cieślarowie i wszyscy, którzy ich mają radzi niech czują się zaproszeni na Zjazd rodzinny w Wiśle. Najbliższy weekend (28-29.05) Perła Beskidów będzie gościć ród Cieślarów.

wyświetleń: 768komentarzy: 0

KR CRS odpowiada na oświadczenie KR CIS ws. ''Być Razem''

25-05-2016 14:25

Wszystko zaczęło się od wniosku Klubu Radnych Cieszyński Ruch Społeczny (CRS) w sprawie Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości „Być Razem”. Po udzieleniu odpowiedzi przez Burmistrza na szereg pytań związanych z działalnością „Być Razem” sprawą zainteresowali się radni z Klubu Radnych Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa (CIS) i wydali stosowne oświadczenie. CRS nie pozostał dłużny i odbił piłeczkę również wydając oświadczenie.

wyświetleń: 844komentarzy: 3

Bednarek wyśpiewa marzenia

25-05-2016 12:40

Koncerty charytatywne “Wyśpiewajmy marzenia” organizowane przez Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Cieszynie, Stowarzyszenie "Nasze Dzieci" na stałe zagościły już w kulturalnym kalendarzu imprez w regionie. W najbliższej, V już edycji zaśpiewa Kamil Bednarek.

wyświetleń: 1250komentarzy: 0

Kobieta o imieniu Liz. Książka Krystiana Warzochy z Kaczyc

25-05-2016 11:10

Status konkursu: TRWA

Dwa zwariowane psy, jedna szalona przyjaciółka, nadopiekuńczy ojciec i skrzywdzone przez los dziecko, a do tego bohaterski mężczyzna – oto niezawodna recepta na romans. Dziś na naszym portalu do zdobycia książka pt. „Kobieta o imieniu Liz” autora stela – Krystiana Warzochy z Kaczyc.

wyświetleń: 850komentarzy: 10

Pijana babcia bez prawojazdy przewoziła dwoje wnucząt

25-05-2016 09:55

Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miała 57-letnia kierująca fiatem zatrzymana wczoraj (24.05.2016) wieczorem w Brennej. Kobieta podróżowała samochodem razem z dwójką swoich wnucząt. Najmłodsze dziecko ma 3 lata..