Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 7336komentarzy: 12

Ligocki i Borysiewicz niewinni

18-02-2016 19:00

St. szer. rezerwy Damian Ligocki ze Skoczowa i plut. Tomasz Borysiewicz z Cieszyna zostali ostatecznie uniewinnieni przez Sąd Najwyższy z zarzutów zbrodni wojennej w Nangar Khel.
Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok ws. Nangar Khel, fot. ilustracyjna pixabay.pl Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok ws. Nangar Khel, fot. ilustracyjna pixabay.pl

Przypomnijmy, do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło 16 sierpnia 2007 roku 28 km na północ od miasta Wazi-Khwa w Afganistanie. Polscy żołnierze ostrzelali karabinami maszynowymi i granatami moździerzowymi afgańską wioskę. Zginęło sześć osób, trzy zostały ciężko ranne.

W 2011 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich siedmiu żołnierzy [Pisaliśmy: Nangar Khel: Żołnierze niewinni ] , a apelację rozpoznawała Izba Wojskowa SN.

W 2012 r. SN prawomocnie uniewinnił najwyższego rangą z podsądnych kpt. Olgierda C. oraz dwóch szeregowych. Do ponownego rozpoznania wróciła natomiast wówczas sprawa czterech członków plutonu, który został wysłany przez kpt. C. pod Nangar Khel: m.in. właśnie chor. Andrzeja Osieckiego oraz szer. Damiana Ligockiego. Prokuratura wojskowa żądała 12 lat - dla Osieckiego oraz 5 lat dla Ligockiego. [Pisaliśmy: Nangar Khel ponownie ]

Wczoraj (17.02.2016) zapadł ostateczny wyrok w tej sprawie. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego orzekła, że żołnierze z Nangar Khel są niewinni zbrodni wojennej. Wymierzył za to wyroki w zawieszeniu za złe wykonanie rozkazu. Wyrok jest prawomocny. Stronom przysługuje już tylko kasacja.
 

vdka

 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 18-02-2016 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (12)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
18-02-2016 19:12
koszor
Po pierwsze nie powinno ich tam być. Niech sobie Ameryka wysyła swoich jankesów do prowadzenia brudnych wojen na całym świecie.
mako
18-02-2016 20:01
mako
Głowy do góry.
ciamajda
18-02-2016 20:06
ciamajda
Nareszcie!!
Tego sądu nigdy nie powinno być. Tam w każdej chałupie była broń. A czy to byli cywile? I czy byli nieuzbrojeni? Oto jest pytanie.
kubulek51
18-02-2016 21:28
kubulek51
Brawo.A teraz proces o odszkodowanie.
hools85
18-02-2016 22:01
hools85
Trzymaj sie Borys...
pati
19-02-2016 08:06
pati
tyle lat było trzeba czekać.... w końcu nowy rząd podołały wyzwaniu i bardzo szybko załatwił sprawę. Dziękować tylko, że 8 lat chaosu w naszym kraju zostało zakończone:)
oskito
19-02-2016 09:12
oskito
NO W KOŃCU!!!!! GŁOWA DO GÓRY CHŁOPAKI!
[konto zostało usunięte]
19-02-2016 13:44
[konto zostało usunięte]
Przez te wszystkie lata obserwowałam Waszą gehennę,którą zgotował Wam POlski sąd...Dla nas wszystkich od samego początku byliście NIEWINNI!!!Jesteście wspaniali :)
doler
19-02-2016 20:37
doler
Pis-owski sąd uznał ich za niewinnych ...to dlaczego inny żołnierze z jednostki z BB twierdzom ze są winni ze to było celowe ich działanie że wcale nie zostali ostrzelani? ...I tak głowa do góry zabiliście 6 niewinnych cywili.
efelinqa
20-02-2016 07:09
efelinqa
Czyli rozumiem , że przez przypadek można zabić jak mi ktoś rozkaże i będę uniewinniona ? TAK ? Czy zależy jak mam na nazwisko, jakie mam plecy i jaki sąd mnie sądzi ???
as355
20-02-2016 12:16
as355
,,efelinga ,,Będąc pod rozkazami ,ciągle pod presją, czy ciebie zabiją czy ty ich ,to tylko zrozumie ten co był w takiej sytuacji .Myślę że po kilku godzinach odpowiednich ćwiczeń i obawy o swoje życie ,rozwaliłabyś swoją matkę wychodzącą w szlafroku i ręczniku na głowie z łazienki . Ale ty na pewno wojsko to tylko w telewizji widziałaś i dlatego masz takie mniemanie o działaniach wojennych .Zapraszam do lektury wojennej i Pozdrawiam .
jojestelagalicyjok
20-02-2016 12:32
jojestelagalicyjok
Chłopaki stracili 9 lat i nerwy,trzymajcie się.I tak jesteście bohaterami !!!
Piszecie, że PiS-owski sąd uznał ich za niewinnych, przypomnę, że to PiS-owski minister z kancelarii Lecha Kaczyńskiego najbardziej wzywał do oskarżenia polskich komandosów !!!
Jankesy to palanty, skoro sobie rozpętali wojenkę, to niech sami giną jak tak chcą ich prezydenci.
Czy ktoś widział w Iraku, Afganistanie np. komandosów z Czech Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii...???
ONI JUŻ DAWNO NIE MAJĄ WIZ DO USA.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Najmłodsi stela 90/615/2017

19-11-2017 16:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 439komentarzy: 0

Prezydent odebrał medal

19-11-2017 14:35

Ks. Andrzej Byrt, proboszcz ewangelickiej parafii w Szczyrku wręczył dzisiaj przed południem (19.11) prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie okolicznościowy medal. Związany jest on z jubileuszem 500 lat Reformacji.

wyświetleń: 674komentarzy: 2

Koncert Życzeń Stela

19-11-2017 12:25

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Program poprowadzą: Małgorzata Szteler - Furmaniuk i Jacek Porzycki.

wyświetleń: 327komentarzy: 0

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 726komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 1505komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 536komentarzy: 1

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 569komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 462komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1950komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.