Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 6902komentarzy: 12

Ligocki i Borysiewicz niewinni

18-02-2016 19:00

St. szer. rezerwy Damian Ligocki ze Skoczowa i plut. Tomasz Borysiewicz z Cieszyna zostali ostatecznie uniewinnieni przez Sąd Najwyższy z zarzutów zbrodni wojennej w Nangar Khel.
Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok ws. Nangar Khel, fot. ilustracyjna pixabay.pl Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok ws. Nangar Khel, fot. ilustracyjna pixabay.pl

Przypomnijmy, do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło 16 sierpnia 2007 roku 28 km na północ od miasta Wazi-Khwa w Afganistanie. Polscy żołnierze ostrzelali karabinami maszynowymi i granatami moździerzowymi afgańską wioskę. Zginęło sześć osób, trzy zostały ciężko ranne.

W 2011 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich siedmiu żołnierzy [Pisaliśmy: Nangar Khel: Żołnierze niewinni ] , a apelację rozpoznawała Izba Wojskowa SN.

W 2012 r. SN prawomocnie uniewinnił najwyższego rangą z podsądnych kpt. Olgierda C. oraz dwóch szeregowych. Do ponownego rozpoznania wróciła natomiast wówczas sprawa czterech członków plutonu, który został wysłany przez kpt. C. pod Nangar Khel: m.in. właśnie chor. Andrzeja Osieckiego oraz szer. Damiana Ligockiego. Prokuratura wojskowa żądała 12 lat - dla Osieckiego oraz 5 lat dla Ligockiego. [Pisaliśmy: Nangar Khel ponownie ]

Wczoraj (17.02.2016) zapadł ostateczny wyrok w tej sprawie. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego orzekła, że żołnierze z Nangar Khel są niewinni zbrodni wojennej. Wymierzył za to wyroki w zawieszeniu za złe wykonanie rozkazu. Wyrok jest prawomocny. Stronom przysługuje już tylko kasacja.
 

vdka

 

zródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 18-02-2016 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (12)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
18-02-2016 19:12
koszor
Po pierwsze nie powinno ich tam być. Niech sobie Ameryka wysyła swoich jankesów do prowadzenia brudnych wojen na całym świecie.
mako
18-02-2016 20:01
mako
Głowy do góry.
ciamajda
18-02-2016 20:06
ciamajda
Nareszcie!!
Tego sądu nigdy nie powinno być. Tam w każdej chałupie była broń. A czy to byli cywile? I czy byli nieuzbrojeni? Oto jest pytanie.
kubulek51
18-02-2016 21:28
kubulek51
Brawo.A teraz proces o odszkodowanie.
hools85
18-02-2016 22:01
hools85
Trzymaj sie Borys...
pati
19-02-2016 08:06
pati
tyle lat było trzeba czekać.... w końcu nowy rząd podołały wyzwaniu i bardzo szybko załatwił sprawę. Dziękować tylko, że 8 lat chaosu w naszym kraju zostało zakończone:)
oskito
19-02-2016 09:12
oskito
NO W KOŃCU!!!!! GŁOWA DO GÓRY CHŁOPAKI!
[konto zostało usunięte]
19-02-2016 13:44
[konto zostało usunięte]
Przez te wszystkie lata obserwowałam Waszą gehennę,którą zgotował Wam POlski sąd...Dla nas wszystkich od samego początku byliście NIEWINNI!!!Jesteście wspaniali :)
doler
19-02-2016 20:37
doler
Pis-owski sąd uznał ich za niewinnych ...to dlaczego inny żołnierze z jednostki z BB twierdzom ze są winni ze to było celowe ich działanie że wcale nie zostali ostrzelani? ...I tak głowa do góry zabiliście 6 niewinnych cywili.
efelinqa
20-02-2016 07:09
efelinqa
Czyli rozumiem , że przez przypadek można zabić jak mi ktoś rozkaże i będę uniewinniona ? TAK ? Czy zależy jak mam na nazwisko, jakie mam plecy i jaki sąd mnie sądzi ???
as355
20-02-2016 12:16
as355
,,efelinga ,,Będąc pod rozkazami ,ciągle pod presją, czy ciebie zabiją czy ty ich ,to tylko zrozumie ten co był w takiej sytuacji .Myślę że po kilku godzinach odpowiednich ćwiczeń i obawy o swoje życie ,rozwaliłabyś swoją matkę wychodzącą w szlafroku i ręczniku na głowie z łazienki . Ale ty na pewno wojsko to tylko w telewizji widziałaś i dlatego masz takie mniemanie o działaniach wojennych .Zapraszam do lektury wojennej i Pozdrawiam .
jojestelagalicyjok
20-02-2016 12:32
jojestelagalicyjok
Chłopaki stracili 9 lat i nerwy,trzymajcie się.I tak jesteście bohaterami !!!
Piszecie, że PiS-owski sąd uznał ich za niewinnych, przypomnę, że to PiS-owski minister z kancelarii Lecha Kaczyńskiego najbardziej wzywał do oskarżenia polskich komandosów !!!
Jankesy to palanty, skoro sobie rozpętali wojenkę, to niech sami giną jak tak chcą ich prezydenci.
Czy ktoś widział w Iraku, Afganistanie np. komandosów z Czech Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii...???
ONI JUŻ DAWNO NIE MAJĄ WIZ DO USA.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Najmłodsi stela 116/517/2016

04-12-2016 19:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 1869komentarzy: 0

Szejowie drugą załogą!

04-12-2016 18:55

Drugie miejsce w wśród samochodów Grupy N - z takim wynikiem GK Forge Rally Team kończy 22. edycję Praskiego Rallysprintu. W mocnej stawce samochód czteronapedowych bracia Szeja skutecznie walczyli nie tylko z rywalami w swojej klasie, ale również z silną grupę samochód WRC i R5.

wyświetleń: 380komentarzy: 0

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (49/12/16)

04-12-2016 17:00

W dzisiejszym artykule wspomnimy uroczystości żałobne w Cieszynie po śmierci cesarza Franciszka Józefa I.

wyświetleń: 341komentarzy: 0

Pomoc dla Europy Wschodniej

04-12-2016 15:45

Podobnie jak w latach ubiegłych również w tym roku Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej organizuje na terenie diecezji zbiórkę darów dla mieszkańców Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej.

wyświetleń: 331komentarzy: 1

Oczami niewidomego. Odcinek 63: Narodowy Program Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabowidzących

04-12-2016 14:30

W tym tygodniu w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji 65-lecia istnienia Polskiego Związku Niewidomych. W uroczystości udział brała Prezes Zarządu Głównego PZN Anna Woźniak-Szymańska.

wyświetleń: 499komentarzy: 0

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 44/16 - Parafia św. Brata Alberta w Ustroniu-Zawodziu

04-12-2016 12:30

W dzisiejszym artykule przedstawiamy parafię w Ustroniu-Zawodziu oraz jej kościół, którego kamień węgielny został pobłogosławiony przez papieża Jana Pawła II.

wyświetleń: 700komentarzy: 0

Policja: Podwyżki i inwestycje

04-12-2016 11:45

Powrócą posterunki zlikwidowane w latach 2008-2015, policjanci dostaną podwyżki i nowe sprzęt, wybudowane zostaną nowe obiekty. To główne założenia zaakceptowanego w czwartek przez komisję sejmową Programu Modernizacji Służb Mundurowych.

wyświetleń: 1616komentarzy: 0

Mistrzowie parkowania (11)

04-12-2016 09:25

Na zakazie, na dwóch miejscach, na chodniku, na środku drogi, na miejscu dla niepełnosprawnych- tak parkują 'mistrzowie' w Cieszynie. Straż Miejska stworzyła galerię najbardziej wyjątkowych sposobów parkowania, oczywiście niezgodnych z przepisami.  

wyświetleń: 3070komentarzy: 4

Msze i nabożeństwa online

04-12-2016 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 1092komentarzy: 0

Historyczne zwycięstwo skoczków

03-12-2016 23:00

Reprezentacja Polski w składzie: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Maciej Kot wygrała sobotni konkurs drużynowy Pucharu Świata w niemieckim Klingenthal. Podopieczni Stefana Horngachera nie mieli sobie równych i po raz pierwszy w historii stanęli na najwyższym stopniu podium zawodów tej rangi. Przewaga Polaków nad drugą drużyną dnia - reprezentacją Niemiec wyniosła ponad 40 punktów. Na najniższym stopniu podium stanęli Austriacy.