Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 7382komentarzy: 12

Ligocki i Borysiewicz niewinni

18-02-2016 19:00

St. szer. rezerwy Damian Ligocki ze Skoczowa i plut. Tomasz Borysiewicz z Cieszyna zostali ostatecznie uniewinnieni przez Sąd Najwyższy z zarzutów zbrodni wojennej w Nangar Khel.
Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok ws. Nangar Khel, fot. ilustracyjna pixabay.pl Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok ws. Nangar Khel, fot. ilustracyjna pixabay.pl

Przypomnijmy, do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło 16 sierpnia 2007 roku 28 km na północ od miasta Wazi-Khwa w Afganistanie. Polscy żołnierze ostrzelali karabinami maszynowymi i granatami moździerzowymi afgańską wioskę. Zginęło sześć osób, trzy zostały ciężko ranne.

W 2011 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich siedmiu żołnierzy [Pisaliśmy: Nangar Khel: Żołnierze niewinni ] , a apelację rozpoznawała Izba Wojskowa SN.

W 2012 r. SN prawomocnie uniewinnił najwyższego rangą z podsądnych kpt. Olgierda C. oraz dwóch szeregowych. Do ponownego rozpoznania wróciła natomiast wówczas sprawa czterech członków plutonu, który został wysłany przez kpt. C. pod Nangar Khel: m.in. właśnie chor. Andrzeja Osieckiego oraz szer. Damiana Ligockiego. Prokuratura wojskowa żądała 12 lat - dla Osieckiego oraz 5 lat dla Ligockiego. [Pisaliśmy: Nangar Khel ponownie ]

Wczoraj (17.02.2016) zapadł ostateczny wyrok w tej sprawie. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego orzekła, że żołnierze z Nangar Khel są niewinni zbrodni wojennej. Wymierzył za to wyroki w zawieszeniu za złe wykonanie rozkazu. Wyrok jest prawomocny. Stronom przysługuje już tylko kasacja.
 

vdka

 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 18-02-2016 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (12)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
18-02-2016 19:12
koszor
Po pierwsze nie powinno ich tam być. Niech sobie Ameryka wysyła swoich jankesów do prowadzenia brudnych wojen na całym świecie.
mako
18-02-2016 20:01
mako
Głowy do góry.
ciamajda
18-02-2016 20:06
ciamajda
Nareszcie!!
Tego sądu nigdy nie powinno być. Tam w każdej chałupie była broń. A czy to byli cywile? I czy byli nieuzbrojeni? Oto jest pytanie.
kubulek51
18-02-2016 21:28
kubulek51
Brawo.A teraz proces o odszkodowanie.
hools85
18-02-2016 22:01
hools85
Trzymaj sie Borys...
pati
19-02-2016 08:06
pati
tyle lat było trzeba czekać.... w końcu nowy rząd podołały wyzwaniu i bardzo szybko załatwił sprawę. Dziękować tylko, że 8 lat chaosu w naszym kraju zostało zakończone:)
oskito
19-02-2016 09:12
oskito
NO W KOŃCU!!!!! GŁOWA DO GÓRY CHŁOPAKI!
[konto zostało usunięte]
19-02-2016 13:44
[konto zostało usunięte]
Przez te wszystkie lata obserwowałam Waszą gehennę,którą zgotował Wam POlski sąd...Dla nas wszystkich od samego początku byliście NIEWINNI!!!Jesteście wspaniali :)
doler
19-02-2016 20:37
doler
Pis-owski sąd uznał ich za niewinnych ...to dlaczego inny żołnierze z jednostki z BB twierdzom ze są winni ze to było celowe ich działanie że wcale nie zostali ostrzelani? ...I tak głowa do góry zabiliście 6 niewinnych cywili.
efelinqa
20-02-2016 07:09
efelinqa
Czyli rozumiem , że przez przypadek można zabić jak mi ktoś rozkaże i będę uniewinniona ? TAK ? Czy zależy jak mam na nazwisko, jakie mam plecy i jaki sąd mnie sądzi ???
as355
20-02-2016 12:16
as355
,,efelinga ,,Będąc pod rozkazami ,ciągle pod presją, czy ciebie zabiją czy ty ich ,to tylko zrozumie ten co był w takiej sytuacji .Myślę że po kilku godzinach odpowiednich ćwiczeń i obawy o swoje życie ,rozwaliłabyś swoją matkę wychodzącą w szlafroku i ręczniku na głowie z łazienki . Ale ty na pewno wojsko to tylko w telewizji widziałaś i dlatego masz takie mniemanie o działaniach wojennych .Zapraszam do lektury wojennej i Pozdrawiam .
jojestelagalicyjok
20-02-2016 12:32
jojestelagalicyjok
Chłopaki stracili 9 lat i nerwy,trzymajcie się.I tak jesteście bohaterami !!!
Piszecie, że PiS-owski sąd uznał ich za niewinnych, przypomnę, że to PiS-owski minister z kancelarii Lecha Kaczyńskiego najbardziej wzywał do oskarżenia polskich komandosów !!!
Jankesy to palanty, skoro sobie rozpętali wojenkę, to niech sami giną jak tak chcą ich prezydenci.
Czy ktoś widział w Iraku, Afganistanie np. komandosów z Czech Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii...???
ONI JUŻ DAWNO NIE MAJĄ WIZ DO USA.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Stalownicy odrobili straty z pierwszego meczu, ale w karnych lepsi byli Finowie

16-01-2018 23:59

Koniec pięknej przygody Trzyńca z Ligą Mistrzów. Pięknej, bo podopieczni Vaclava Varadi napisali nowy rozdział w historii klubu. Rozdział, który zakończył się w półfinale.

wyświetleń: 13komentarzy: 0

Strajk kobiet w Cieszynie

16-01-2018 22:25

Jutro (17.01) kobiety znów wyjdą na ulice. Strajk pod hasłem ''Deja Vu'' odbędzie się nie tylko w wielkich miastach. Swój udział w akcji zapowiedziały również mniejsze miejscowości. W Cieszynie Strajk Kobiet odbył się dziś (16.01).

wyświetleń: 266komentarzy: 0

Na papierze dłużej potrwa

16-01-2018 20:15

Zazwyczaj myślimy o tym w drugiej połowie kwietnia, ale urzędy skarbowe już przypominają, że można składać zeznania podatkowe. Najlepiej drogą elektroniczną, bo przy okienku od tego roku postoimy dłużej. Chcesz zaoszczędzić czas, złóż zeznanie podatkowe elektronicznie - do tego namawia Urząd Skarbowy w Cieszynie.

wyświetleń: 466komentarzy: 0

Halo drogowcy - mamy zimę

16-01-2018 19:15

Być może dodatnie temperatury i brak śniegu uśpiły czujność drogowców, jednak to nie jest to żadnym usprawiedliwieniem. Bo to, co dzisiaj po południu działo się na niektórych odcinkach dróg w naszym powiecie, kierowcy nazywali krótko - żenadą. Więcej słów nie nadaje się do cytowania.

wyświetleń: 3256komentarzy: 5

Sejmik przyjął budżet

16-01-2018 17:25

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018-2030 oraz budżet województwa na 2018 r. Za przyjęciem uchwały budżetowej było 25 radnych, 13 opowiedziało się przeciw

wyświetleń: 297komentarzy: 0

Gdzie szusować/ gdzie na łyżwy? (odc. 6 sezon 2017/2018)

16-01-2018 16:00

Dzięki mroźnej pogodzie uruchomione zostały kolejne wyciągi narciarskie. Narciarze mogą szykować się do podboju stoków. W Wiśle wyciągi są czynne!  

wyświetleń: 595komentarzy: 0

Najmłodsi stela 05/629/2018

16-01-2018 14:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3085komentarzy: 0

Prezydent pochodzący z Jabłonkowa?

16-01-2018 12:30

W Czechach trwają wybory prezydenckie. Aktualny prezydent Milosz Zeman, któremu przy założeniu, że frekwencja będzie niska „wróżono” że może wygrać w pierwszej turze, udało się otrzymać 38,6 proc. głosów,  tuż za nim jest, pochodzący z Jabłonkowa, przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz - 26,6 proc.

wyświetleń: 872komentarzy: 0

Brenna - słońce ogrzeje szkołę

16-01-2018 10:30

Niebawem ruszą prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Brennej. Wójt gminy właśnie podpisał umowę z wykonawcą. Zakres prac w placówce jest bardzo szeroki.

wyświetleń: 754komentarzy: 0

Znowu wieje

16-01-2018 09:55

Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem