Wiadomości

Wkrótce w regionie

Styczeń 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 3976komentarzy: 12

Progi to nie przejście!

18-02-2016 17:40

Progi zwalniające traktowane są przez niektórych pieszych jako... przejście. Choć pomalowane w pasy jak zebry, nie są służą jednak do przeprawiania się przez ulicę.
Próg zwalniający na ul. Gustawa Morcinka, fot. Robert Kalisz/ox.pl Próg zwalniający na ul. Gustawa Morcinka, fot. Robert Kalisz/ox.pl

Kto choć raz jechał ulicą Gustawa Morcinka w Skoczowie, na pewno zwrócił uwagę na umieszczone w niewielkiej odległości progi zwalniające. Znalazły się tam nie bez powodu – to obszar o dużym natężeniu ruchu pieszych (z ulicą sąsiadują nie tylko bloki osiedla, ale sklepy, bank, bankomat itd.), w tym wzmożonym ruchem dzieci w związku z mieszczącą się placówką szkolną – Zespołem Szkół nr 1. Progi zwalniające, pomalowane w białe pasy, są jednak często mylone przez przekraczających ulicę z przejściem dla pieszych. Straż Miejska w Skoczowie przypomina – to nie przejścia!

- W związku z napływającymi do nas licznymi informacjami, dotyczącymi naruszania przez pieszych uczestników ruchu drogowego przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym przypominamy, że pieszy przechodząc przez jezdnię generalnie jest obowiązany korzystać z przejścia dla pieszych, które jest w odpowiedni sposób oznaczone znakami pionowymi i poziomymi. Natomiast przechodzenie na drugą stronę jezdni z wykorzystaniem, tzw. progów podrzutowych lub progów zwalniających, na których nie wyznaczono przejścia dla pieszych jest zabronione – komentują funkcjonariusze Straży Miejskiej w Skoczowie na profilu facebookowym .

vdka

zródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 18-02-2016 17:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (12)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

sredni83
18-02-2016 17:53
sredni83
Czy dobrze pamiętam że, od szkoły aż do sklepu na drugim końcu ulicy nie ma żadnego przejścia dla pieszych? Więc w odległości 100 m od nich mogę przechodzić.
krokusik
18-02-2016 17:58
krokusik
Z całym szacunkiem dla straży miejskiej i przepisów - Białe linie namalowane na drodze (w poprzek drogi) to dla pieszego przejście. Nie wiem co za imbecyl wpadł na właśnie taki sposób pomalowania progów zwalniających. Można było kwadraty, czy kółka namalować. Może nawet serduszka. Dla pieszego, który nie ma obowiązku zdawać jakiegokolwiek egzaminu, aby uczestniczyć w ruchu publicznym bania pomalowana w białe pasy kojarzy się ze zużytym, wypaczonym przejściem dla pieszych. Poza tym jak dziecku wytłumaczyć, żeby nie przechodziło "na zebrach"? Imbecylizm do kwadratu.
Międzol
18-02-2016 19:30
Międzol
Na tym odcinku są dwa przejścia, jeden jakieś 50 metrów od szkoły, a potem na drugim końcu ulicy.

Straż miejska chyba szuka nowych zajęć, bo im zabrali fuchę z radarami.
ciamajda
18-02-2016 20:09
ciamajda
To co, do TESCO mam przefrunąć? Debilizm.
ciamajda
18-02-2016 20:11
ciamajda
Można było zamiast "policjanta" widocznego na zdjęciu zrobić tam przejście?
[konto zostało usunięte]
18-02-2016 20:16
[konto zostało usunięte]
Krokusik, wyłączone myślenie faktycznie można usprawiedliwiać na wiele sposób, jak np. brakiem obowiązkowego kursu dla pieszych, choć chyba każdy wie, że oprócz pasów na jezdni, o przejściu informuje również znak pionowy. Ale po co podnosić wzrok, jak można udawać idiotę? Rozumiem, że przy tym progu, który kończy się trawnikiem też nikt się nie zastanowi, ale dlaczego tak jest?
Skoro piesi są tak niedoinformowani, to może jednak jakiś obowiązkowy kurs i egzamin na pieszego...? To dopiero byłby lament. Wtedy każdy z oburzeniem stwierdzi, że przecież on jest obyty z przepisami lepiej niż nie jeden kierowca...
Ale co fakt, to fakt - sposób oznaczenia tych progów, to debilizm sam w sobie.
krokusik
18-02-2016 21:47
krokusik
ursus_81. Powstały pasy na progu, pojawili się ludzie korzystający z "przejścia". To raczej do nich miej pretensję. Zwróć się do straży miejskiej o personalia osób łamiących przepisy w tym miejscu i wytłumacz im, żeby patrzyli na znaki pionowe. Mnie do tego nie mieszaj. Ja po prostu uważam, że forma oznakowania tych progów jest niewłaściwa. Tyle z mojej strony. Pozdrawiam i dobranoc.
[konto zostało usunięte]
19-02-2016 07:10
[konto zostało usunięte]
Straż Miejska zamiast siedzieć na facebooku lepiej zajęłaby się tymi nieszczęsnymi "pasami".
"...równoległe do drogi białe pasy tworzące ciąg biegnący w poprzek drogi, potocznie zwany zebrą. W tak oznaczonym miejscu pieszy, który rozpoczął przechodzenie przez drogę, ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po tej drodze.".
[konto zostało usunięte]
19-02-2016 07:55
[konto zostało usunięte]
Moonia, BRAWO!! Świetna propaganda, rodem ze współczesnych mediów:)) Nie ma to jak wyciąg wygodny dla siebie kontekst. Zapomniałaś dodać do tej definicji z Wikipedii, że przejście dla pieszych oznakowane jest odpowiednimi znakami drogowymi, a cytowany przez Ciebie fragment, zaczyna się od zdania "Pionowym znakiem jest znak informacyjny D-6".
Krokusik, ja do nikogo nie mam pretensji. Chcą się ludzie podkładać pod nadjeżdżające samochody, to niech to robią, tylko proszę Cię, nie usprawiedliwiaj ludzkiego lenistwa i ludzkiej głupoty takimi farmazonami, że ktoś był nie doinformowany, bo nie ma obowiązku zdawać egzaminu... Przyczyniasz się tym samym do potwierdzenia teorii, że w dobie internetu, który daje ogromną swobodę wypowiedzi, społeczeństwo staje się coraz głupsze. Ja natomiast się zastanawiam, czy faktycznie społeczeństwo jest coraz głupsze, czy dzięki możliwością technicznym głupi ludzie mają w końcu okazję dotrzeć do mas...?
SmiechnaSali
19-02-2016 10:55
SmiechnaSali
Hehehe ursus81 popieram, brawo ????
krokusik
19-02-2016 15:54
krokusik
ursus_81. Nie zgodzę się z Tobą. Nawet małe dziecko wie, że przechodzi się po "zebrach", ale niewiele wie o znakach pionowych. Pierwszy raz większość spotyka się z tym terminem podczas zdawania na kartę rowerową. Jeśli się nie zgadzasz z moją opinią, to zapytaj kilka dzieciaków, gdzie można przejść przez drogę. Daję 5 do 1 , że żaden przedszkolak nie poda Ci paragrafu, czy numeru znaku. Więc przestań wypisywać głupoty o głupich w internecie i zastanów się jeszcze raz, czy to Ty nie dostałeś możliwości technicznych...
SmiechnaSali - Wniosłeś do tematu wiele. Przeczytaj to jeszcze raz i porównaj z wypowiedzią: "...Przyczyniasz się tym samym do potwierdzenia teorii, że w dobie internetu, który daje ogromną swobodę wypowiedzi, społeczeństwo staje się coraz głupsze. Ja natomiast się zastanawiam, czy faktycznie społeczeństwo jest coraz głupsze, czy dzięki możliwością technicznym głupi ludzie mają w końcu okazję dotrzeć do mas...?"
[konto zostało usunięte]
20-02-2016 15:08
[konto zostało usunięte]
Krokusik, oczywiście żeby dopiąć swego dalej komplikujesz temat sugerując, że żaden przedszkolak nie poda Ci paragrafu oraz numeru znaku. I oczywiście masz rację, a dodatkowo podpowiem Ci, że nawet większość dorosłych tego nie zrobi. Za to każdy dzieciak, którego tego nauczono precyzyjnie wskaże Ci znak, który mówi o przejściu dla pieszych i śmiem twierdzić, a mam biegający dowód w domu, że ponieważ dzieci uczą się "na pamięć i wzrokowo", to każdy z nich wiedząc jak wygląda "zebra", nie uzna tych śmiesznych paru wąskich linii za przejście. Pisząc o tych paragrafach itp., dajesz mi do zrozumienia, że kiepsko u Ciebie z argumentacją. Rozumiem, że Ty się uczysz tych "paragrafów i numerów znaków" i znasz je dla każdego znaku? Gratuluję, dla mnie to jest zbędna wiedza, więc jestem pełen podziwu (i to bez złośliwości).
Mam dziecko w wieku przedszkolnym, które w przedszkolu było już uczone gdzie można przejść przez jezdnię i jak się zachować przy drodze, o czym nie raz mi się chwaliło na spacerze i w pierwszej kolejności uczą te dzieciaczki nie o zebrze, a o znakach. Ja również tak byłem uczony i jestem ciekaw, czy potrafisz mi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego akurat tak jest? Wtedy podyskutujemy dalej...
A co do Twojej opinii o poście SmiechnaSali.,, masz do niego jakiś zaszły uraz? Bo tu aż się prosi zasugerować Tobie, abyś jeszcze raz przeczytał te dosłownie kilka jego słów, ze zrozumieniem...
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Najmłodsi stela 7/533/2017

22-01-2017 09:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 780komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

22-01-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 663komentarzy: 0

Technologie mobilne w cieszyńskiej bibliotece

21-01-2017 19:30

Zajęli 1. miejsce  i wygrali 10 tys. zł - mowa o Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Placówka idzie z duchem czasu, stawiając na mobilne technologie - czego najlepszym przykładem są wysokie miejsca w konkursach związanych ze światem informatyki.

wyświetleń: 1525komentarzy: 0

Czołówka mrożąca krew w żyłach

21-01-2017 18:30

Ponad 13 tysięcy wyświetleń w kilkadziesiąt godzin od publikacji. Mrożące krew w żyłach nagranie z wypadku w Cieszynie opublikował PPUH Baścik Pomoc Drogowa na swoim profilu FB.

wyświetleń: 9515komentarzy: 7

Wywoził popiół do lasu

21-01-2017 18:25

Niezrozumiałym zachowaniem wykazał się mieszkaniec Cieszyna który wywoził popiół do lasu.

wyświetleń: 3917komentarzy: 7

Świętowali Złote Gody

21-01-2017 17:30

Q czwartek, 19 stycznia 2017 r., piętnaście par małżeńskich świętowało w Urzędzie Stanu Cywilnego w Jaworzu jubileusz 50-lecia wspólnego pożycia.

wyświetleń: 824komentarzy: 0

Najmłodsi stela 6/532/2017

21-01-2017 16:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 2671komentarzy: 0

Śmiertelny zjazd

21-01-2017 14:05

Do tragicznego wypadku doszło wczoraj (20 stycznia) po południu na wyciągu Cieńków w Wiśle.

wyświetleń: 18009komentarzy: 3

Cztery pory roku w Hażlachu

21-01-2017 12:00

Hażlaski GOK ogłosił konkurs na najlepsze fotografie gminy. Najciekawsze zdjęcia trafią do kalendarza na 2018 rok.

wyświetleń: 1673komentarzy: 0

Oczami niewidomego (odcinek 72). Nie bój się pomóc (cz.3) - stwardnienie rozsiane

21-01-2017 10:10

Nie zawsze, spotykając taką osobę na zakupach, spacerze czy na chodniku zaraz zauważymy, że na coś choruje. Bywają przypadki niepełnosprawności, której nie widać. Możemy się o niej dowiedzieć dopiero podczas rozmowy z taką osobom, o ile się do niej przyzna.