Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2017
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kontakt24

wyświetleń: 4938komentarzy: 8

Nie chcą uchodźców w Śmiłowicach

18-02-2016 14:05

Do Śmiłowic (powiat Frydek-Mistek) przyjedzie w piątek pierwsza grupa uchodźców z Iraku. Zamieszkają przez parę tygodni w tamtejszym ośrodku chrześcijańskim ''Karmel'', czekając na status uchodźcy i przygotowując się do życia w Republice Czeskiej. Uchodźcy, którzy trafią do wsi, są chrześcijanami i w większości to kobiety z dziećmi. Mieszkańcy boją się jednak i uchodźców we wsi nie chcą.
- Teraz będzie ich 30, potem tysiąc, wreszcie milion i wszystkim poderzną gardła! - wołał rozemocjonowany mieszkaniec Śmiłowic. Fot. Danuta Chlup/Głos - Teraz będzie ich 30, potem tysiąc, wreszcie milion i wszystkim poderzną gardła! - wołał rozemocjonowany mieszkaniec Śmiłowic. Fot. Danuta Chlup/Głos

O sprawie pisze  partner medialny Portalu Śląska Cieszyńskiego na Zaolziu- Głos Ludu :

Wśród kilkunastu osób będą w większości kobiety z dziećmi. Wkrótce potem przybędą dalsi uchodźcy, w sumie będzie ich ok. 30. Chodzi o rodziny chrześcijańskie, sprawdzone przez czeskie służby bezpieczeństwa i zbadane przez czeskich lekarzy, które we wsi pod Godulą spędzą najwyżej dwa miesiące. A jednak mieszkańcy Śmiłowic na poniedziałkowej sesji Rady Gminy, zwołanej specjalnie z tej okazji, nie ukrywali obaw i niechęci. Niektóre reakcje były wręcz histeryczne. Co więcej, licznie zebrana publiczność nagradzała je burzliwymi oklaskami. W pewnej chwili w sali zaczęło rozlegać się skandowanie: „Nie chcemy ich tu! Nie chcemy ich tu!”.

Wójt Śmiłowic, Miroslav Nogol na wstępie wyjaśnił mieszkańcom, że choć nie zgadza się z obowiązkowymi przydziałami uchodźców do poszczególnych państw Europy, uważa, że tej konkretnej grupie chrześcijan, którzy przybywają do RC na zaproszenie rządu czeskiego, należy pomóc. Przedstawiciele Diakonii Śląskiej, dyrektorka Zuzana Filipková i koordynator projektu, Piotr Wisełka, starali się wytłumaczyć zebranym różnicę pomiędzy nielegalnymi uchodźcami zalewającymi Europę, w większości muzułmanami, a starannie wybraną grupą prześladowanych rodzin chrześcijańskich. Słowo zabrał również emerytowany biskup ewangelicki, mieszkający w Śmiłowicach Stanisław Piętak. – Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie są mniejszością. Ze wszystkich stron są otoczeni Państwem Islamskim. Boją się wsiąść na łodzie zmierzające do Europy, ponieważ zdarzały się przypadki, że gdy nie chcieli się wraz z innymi modlić do Allaha, zostali wrzuceni do morza – mówił biskup, wyjaśniając, dlaczego Diakonia zgodziła się pomóc Irakijczykom.

Mieszkańcy Śmiłowic zdawali się nie słyszeć tych argumentów. Czuli się obrażeni, że decyzja została podjęta bez ich udziału. – Mamy dosyć naszych ludzi, którzy potrzebują pomocy. To im należy pomagać! – przekonywała w dyskusji elegancka blondynka w średnim wieku, a sala nagradzała jej słowa oklaskami.

Dyrektorka Diakonii ripostowała, że Diakonia w całym województwie morawsko-śląskim ma 8 tys. klientów, którym pomaga – ludzi bezdomnych, starych, niepełnosprawnych itp. Uchodźców będzie tylko 30.

Jedynym mieszkańcem, który publicznie poparł projekt, był Petr Tomeczek, mieszkający zaraz obok ośrodka „Karmel”. Oświadczył, że nie boi się przybyszy z Iraku i uważa, że należy im pomóc.


red./Głos Ludu

zródło: OX.PL/Głos Ludu
dodał: NG 18-02-2016 14:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

XL77
18-02-2016 14:29
XL77
Kto z wielbicieli uchodźców chce zobaczyć dlaczego mieszkańcy protestują, powinien przejechać się do Karwiny, wejść do Tesco i odwiedzić toaletę. Ja widziłlem. Generalnie brud, poniszczone deski sedesowe, podziurawione drzwi, popisane ściany, sedesy ob...ne. Ponadto po sklepie snują się czarno ubrane postacie z wizjerem na oczy.
Strach się bać
acd103
18-02-2016 14:44
acd103
Ale cóż ci taka boroczyna kobieta z dzieckiem zrobi? Jesli tu chcą godnie żyć to niech żyją.
mauto6
18-02-2016 15:18
mauto6
Acd,popatrz co np w kolonii w sylwestra te kobiety z dziećmi zrobiły!Proponuje uruchomić myślenie!
marian1951
18-02-2016 21:59
marian1951
Zaiste,chrześcijańskie podejście do potrzebujących pomocy ,szczególnie w Wielkim Poście ,prezentowane przez współbraci w wierze !!!
acd103
19-02-2016 12:02
acd103
Maniek, w Czechach prawie nie ma chrześcijan, tam są w większości ateiści.
efelinqa
19-02-2016 14:16
efelinqa
TEN CHŁOP NA FOTO SAM WYGLĄDA JAK UCHODZCA A PANOSZY SIĘ WE WSI ZA BARDZO.!!!!!

krokusik
19-02-2016 16:53
krokusik
Czegoś nie rozumiem. Skoro w całej europie są pieniądze na przyjmowanie uchodźców, to może trzeba je zebrać do kupy i posłać państwom ościennym. Przeznaczone by były na "przenocowanie" uchodźców, a po ustabilizowaniu się sytuacji mogli by powrócić do swojego kraju. Wiem, że to wielkie uproszczenie. Jak się zagnieżdżą w europie to nawet wołami ich nie wyciągną. A księża to niech sobie porządek z dewiantami zrobią, a potem dopiero zajmą się pomocą muzułmanom.
mauto6
22-02-2016 14:04
mauto6
Marian1951,ty upośledzony,czy tylko udajesz z tym twoim głupim stwierdzeniem?Jeżeli żart to średni a jeżeli serio to powiedz ile sztuk tego przyjmujesz pod swój dach?
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Już za 3 dni Kino na Granicy!

25-04-2017 14:15

Już tylko 3 dni pozostały do rozpoczęcia 19. Kina na Granicy. Święto kinomanów nad Olzą rozpocznie się w piątek, 28 kwietnia.

wyświetleń: 48komentarzy: 0

Szukają pielęgniarzy i lekarzy

25-04-2017 12:50

Jesteś lekarzem/-ką lub pielęgniarzem/-ką i szukasz pracy lub nie odpowiadają Ci polskie zarobki? Tuż przy granicy – w Hawierzowie szpital szuka pracowników.

wyświetleń: 647komentarzy: 0

Muflony i dziki na wiosnę

25-04-2017 11:15

Wiosna na razie nie rozpieszczała nas zbyt ładną pogodą, ale jak informuje Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, jest zwiastun nadejścia prawdziwej wiosny, a są nim nowe narodziny  - urodziły się właśnie muflony i dziki.

wyświetleń: 386komentarzy: 0

9. Cieszyński Fortuna Bieg już za nami

25-04-2017 09:20

9. Cieszyński Fortuna Bieg mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych przyciągnął wielu biegaczy z różnych zakątków świata. W biegu głównym wystartowało blisko 1200 zawodników, zaś w młodzieżowym 880.

wyświetleń: 1129komentarzy: 0

Już 13-14 maja dni otwarte!!! Premiera Nowej Toyoty Yaris

25-04-2017 07:30

Nowa Toyota Yaris z bardziej dynamiczną sylwetką, zupełnie nowym silnikiem 1.5 l Dual VVT-iE i pakietem bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense w standardzie jest już dostępna w salonach Toyoty.

wyświetleń: 234komentarzy: 0

Motocykliści rozpoczęli sezon

24-04-2017 20:00

Motocykliści z Cieszyna i okolic pożegnali zimę. Wczoraj (23.04) sympatycy dwóch kółek spotkali się na płycie cieszyńskiego Rynku, by oficjalnie otworzyć nowy sezon motocyklowy 2017.

wyświetleń: 2267komentarzy: 1

Wideoflesz: Rajd dwóch gmin

24-04-2017 19:55

W niedzielę 23 kwietnia 2017 roku w odbyła się 2 Runda Rajdowego Pucharu Śląska - Rajd Dwóch Gmin: Strumień - Chybie. W imprezie wzięło udział wielu zawodników a zmienne warunki pogodowe nie rozpieszczały ani startujących ani kibiców. Na odcinkach dochodziło do wypadnięć z trasy przez co występowały przerwy spowodowane wyjazdem na trasę straży pożarnej.

wyświetleń: 2223komentarzy: 1

Minął Tydzień

24-04-2017 18:00

Witajcie w kolejnym odcinku programu 'Minął tydzień'. To skrót najważniejszych wydarzeń z regionu wybranych dla Was przez redaktorów Portalu.

wyświetleń: 295komentarzy: 0

Przystanek przeniosą pod Zamek

24-04-2017 16:20

Cieszyn. Budzący protesty przystanek zlokalizowany na ul. Chrobrego zniknie z tej ulicy. Zostanie przeniesiony pod Zamek.

wyświetleń: 3503komentarzy: 7

Pogórze: biegi na przełaj

24-04-2017 14:40

W sobotę 22 kwietnia na stadionie LKS Pogórze odbyły się XVII Powiatowe Biegi Przełajowe Dzieci i Młodzieży. Mimo niskiej temperatury i opadów deszczu wystartowało kilkudziesięciu biegaczy.