Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4912komentarzy: 8

Nie chcą uchodźców w Śmiłowicach

18-02-2016 14:05

Do Śmiłowic (powiat Frydek-Mistek) przyjedzie w piątek pierwsza grupa uchodźców z Iraku. Zamieszkają przez parę tygodni w tamtejszym ośrodku chrześcijańskim ''Karmel'', czekając na status uchodźcy i przygotowując się do życia w Republice Czeskiej. Uchodźcy, którzy trafią do wsi, są chrześcijanami i w większości to kobiety z dziećmi. Mieszkańcy boją się jednak i uchodźców we wsi nie chcą.
- Teraz będzie ich 30, potem tysiąc, wreszcie milion i wszystkim poderzną gardła! - wołał rozemocjonowany mieszkaniec Śmiłowic. Fot. Danuta Chlup/Głos - Teraz będzie ich 30, potem tysiąc, wreszcie milion i wszystkim poderzną gardła! - wołał rozemocjonowany mieszkaniec Śmiłowic. Fot. Danuta Chlup/Głos

O sprawie pisze  partner medialny Portalu Śląska Cieszyńskiego na Zaolziu- Głos Ludu :

Wśród kilkunastu osób będą w większości kobiety z dziećmi. Wkrótce potem przybędą dalsi uchodźcy, w sumie będzie ich ok. 30. Chodzi o rodziny chrześcijańskie, sprawdzone przez czeskie służby bezpieczeństwa i zbadane przez czeskich lekarzy, które we wsi pod Godulą spędzą najwyżej dwa miesiące. A jednak mieszkańcy Śmiłowic na poniedziałkowej sesji Rady Gminy, zwołanej specjalnie z tej okazji, nie ukrywali obaw i niechęci. Niektóre reakcje były wręcz histeryczne. Co więcej, licznie zebrana publiczność nagradzała je burzliwymi oklaskami. W pewnej chwili w sali zaczęło rozlegać się skandowanie: „Nie chcemy ich tu! Nie chcemy ich tu!”.

Wójt Śmiłowic, Miroslav Nogol na wstępie wyjaśnił mieszkańcom, że choć nie zgadza się z obowiązkowymi przydziałami uchodźców do poszczególnych państw Europy, uważa, że tej konkretnej grupie chrześcijan, którzy przybywają do RC na zaproszenie rządu czeskiego, należy pomóc. Przedstawiciele Diakonii Śląskiej, dyrektorka Zuzana Filipková i koordynator projektu, Piotr Wisełka, starali się wytłumaczyć zebranym różnicę pomiędzy nielegalnymi uchodźcami zalewającymi Europę, w większości muzułmanami, a starannie wybraną grupą prześladowanych rodzin chrześcijańskich. Słowo zabrał również emerytowany biskup ewangelicki, mieszkający w Śmiłowicach Stanisław Piętak. – Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie są mniejszością. Ze wszystkich stron są otoczeni Państwem Islamskim. Boją się wsiąść na łodzie zmierzające do Europy, ponieważ zdarzały się przypadki, że gdy nie chcieli się wraz z innymi modlić do Allaha, zostali wrzuceni do morza – mówił biskup, wyjaśniając, dlaczego Diakonia zgodziła się pomóc Irakijczykom.

Mieszkańcy Śmiłowic zdawali się nie słyszeć tych argumentów. Czuli się obrażeni, że decyzja została podjęta bez ich udziału. – Mamy dosyć naszych ludzi, którzy potrzebują pomocy. To im należy pomagać! – przekonywała w dyskusji elegancka blondynka w średnim wieku, a sala nagradzała jej słowa oklaskami.

Dyrektorka Diakonii ripostowała, że Diakonia w całym województwie morawsko-śląskim ma 8 tys. klientów, którym pomaga – ludzi bezdomnych, starych, niepełnosprawnych itp. Uchodźców będzie tylko 30.

Jedynym mieszkańcem, który publicznie poparł projekt, był Petr Tomeczek, mieszkający zaraz obok ośrodka „Karmel”. Oświadczył, że nie boi się przybyszy z Iraku i uważa, że należy im pomóc.


red./Głos Ludu

zródło: OX.PL/Głos Ludu
dodał: NG 18-02-2016 14:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

XL77
18-02-2016 14:29
XL77
Kto z wielbicieli uchodźców chce zobaczyć dlaczego mieszkańcy protestują, powinien przejechać się do Karwiny, wejść do Tesco i odwiedzić toaletę. Ja widziłlem. Generalnie brud, poniszczone deski sedesowe, podziurawione drzwi, popisane ściany, sedesy ob...ne. Ponadto po sklepie snują się czarno ubrane postacie z wizjerem na oczy.
Strach się bać
acd103
18-02-2016 14:44
acd103
Ale cóż ci taka boroczyna kobieta z dzieckiem zrobi? Jesli tu chcą godnie żyć to niech żyją.
mauto6
18-02-2016 15:18
mauto6
Acd,popatrz co np w kolonii w sylwestra te kobiety z dziećmi zrobiły!Proponuje uruchomić myślenie!
marian1951
18-02-2016 21:59
marian1951
Zaiste,chrześcijańskie podejście do potrzebujących pomocy ,szczególnie w Wielkim Poście ,prezentowane przez współbraci w wierze !!!
acd103
19-02-2016 12:02
acd103
Maniek, w Czechach prawie nie ma chrześcijan, tam są w większości ateiści.
efelinqa
19-02-2016 14:16
efelinqa
TEN CHŁOP NA FOTO SAM WYGLĄDA JAK UCHODZCA A PANOSZY SIĘ WE WSI ZA BARDZO.!!!!!

krokusik
19-02-2016 16:53
krokusik
Czegoś nie rozumiem. Skoro w całej europie są pieniądze na przyjmowanie uchodźców, to może trzeba je zebrać do kupy i posłać państwom ościennym. Przeznaczone by były na "przenocowanie" uchodźców, a po ustabilizowaniu się sytuacji mogli by powrócić do swojego kraju. Wiem, że to wielkie uproszczenie. Jak się zagnieżdżą w europie to nawet wołami ich nie wyciągną. A księża to niech sobie porządek z dewiantami zrobią, a potem dopiero zajmą się pomocą muzułmanom.
mauto6
22-02-2016 14:04
mauto6
Marian1951,ty upośledzony,czy tylko udajesz z tym twoim głupim stwierdzeniem?Jeżeli żart to średni a jeżeli serio to powiedz ile sztuk tego przyjmujesz pod swój dach?
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Najlepsi w gwarze!

25-02-2017 10:10

Uczniowie Gimnazjum im.Jana Pawła II w Istebnej - Łukasz Kukuczka i Kacper Legierski znaleźli się wśród najlepszych XVI Międzygimnazjalny Konkurs Recytacji w Gwarze Śląskiej "Śląska Ojczyzna Polszczyzna", który odbył się  w czwartek  23.02.2017r.w Domu Kultury w Chorzowie Batorym

wyświetleń: 53komentarzy: 0

Brenna: dostaną pieniądze na sport

25-02-2017 08:00

Trzy podmioty z Brennej będą mogły liczyć na pieniądze w ramach zadania własnego Gminy Brenna w zakresie sprzyjania rozwojowi sportu w 2017 roku.

wyświetleń: 224komentarzy: 0

Alojzy Fros otrzymał patent oficerski - został podporucznikiem

24-02-2017 20:00

W grudniu ukończył 100 lat. Jest ostatnim żyjącym dowódcą pododdziału z pułków podhalańskich II Rzeczypospolitej Polskiej. Wczoraj (23.02) Alojzy Fros podczas uroczystości w cieszyńskim magistracie otrzymał patent oficerski i został mianowany na stopień podporucznika w stanie spoczynku.

wyświetleń: 2070komentarzy: 0

Krzysztof Kasztura zrezygnował z funkcji Przewodniczącego

24-02-2017 18:30

Krzysztof Kasztura Przewodniczący Rady Miejskiej Cieszyna zrezygnował z pełnienia tej funkcji. Wczoraj (23.02) uchwałę w tej sprawie, większością głosów przyjęła Rada. W wyniku głosowania, nową Przewodniczącą Rady Miejskiej Cieszyna została Gabriela Staszkiewicz.

wyświetleń: 1713komentarzy: 3

O pączkach raz jeszcze

24-02-2017 17:15

Wiadomo, że najlepiej smakują te domowe. Własnoręcznie przygotowane i usmażone. Właśnie takie krepliki miały okazję przygotowywać i próbować dzieciaki z przedszkola w Pogórzu. Do wspólnego smażenia zaprosiły je panie z KGW. Gospodynie chcą od najmłodszych lat zaszczepiać pasję do gotowania. W planach są kolejne kulinarne spotkania.

wyświetleń: 1101komentarzy: 0

Cieszyn: Przeniosą przystanki

24-02-2017 15:30

Od jutra (25.02.2017) w Cieszynie trzeba przygotować się na zmiany – przeniesione zostaną przystanki z placu przesiadkowego przy ul. Hajduka.

wyświetleń: 7636komentarzy: 12

Gdzie szusować? (odc. 12 sezon 2016/2017)

24-02-2017 14:00

Warunki trudne, w wielu miejscach mokry, zbity śnieg, ale nadal można jeździć. Pocieszające są też prognozy, które zapowiadają na weekend trochę słońca i ochłodzenia. Gdzie będziemy mogli szusować?

wyświetleń: 590komentarzy: 0

Ciągnik czeka na zwycięzcę

24-02-2017 12:20

Konkurs dla rolników! Kolejna, piętnasta już edycja Ogólnokrajowego Konkursu "BEZPIECZNE GOSPODARSTWO ROLNE" wystartowała. Do wygrania m.in. ciągnik.

wyświetleń: 2464komentarzy: 0

Najlepsze sztafety z Istebnej!

24-02-2017 11:10

Sztafety dziewcząt i chłopców ZSP SP 1 w Istebnej okazały się bezkonkurencyjne w rozegranych na trasach w Istebnej Kubalonce Mistrzostwach Województwa Śląskiego w Sztafetowych Biegach Narciarskich Szkół.

wyświetleń: 492komentarzy: 0

Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty!

24-02-2017 09:20

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. rozsyłają maile w imieniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.