Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4726komentarzy: 8

Nie chcą uchodźców w Śmiłowicach

18-02-2016 14:05

Do Śmiłowic (powiat Frydek-Mistek) przyjedzie w piątek pierwsza grupa uchodźców z Iraku. Zamieszkają przez parę tygodni w tamtejszym ośrodku chrześcijańskim ''Karmel'', czekając na status uchodźcy i przygotowując się do życia w Republice Czeskiej. Uchodźcy, którzy trafią do wsi, są chrześcijanami i w większości to kobiety z dziećmi. Mieszkańcy boją się jednak i uchodźców we wsi nie chcą.
Nie chcą uchodźców w Śmiłowicach - Teraz będzie ich 30, potem tysiąc, wreszcie milion i wszystkim poderzną gardła! - wołał rozemocjonowany mieszkaniec Śmiłowic. Fot. Danuta Chlup/Głos

O sprawie pisze  partner medialny Portalu Śląska Cieszyńskiego na Zaolziu- Głos Ludu :

Wśród kilkunastu osób będą w większości kobiety z dziećmi. Wkrótce potem przybędą dalsi uchodźcy, w sumie będzie ich ok. 30. Chodzi o rodziny chrześcijańskie, sprawdzone przez czeskie służby bezpieczeństwa i zbadane przez czeskich lekarzy, które we wsi pod Godulą spędzą najwyżej dwa miesiące. A jednak mieszkańcy Śmiłowic na poniedziałkowej sesji Rady Gminy, zwołanej specjalnie z tej okazji, nie ukrywali obaw i niechęci. Niektóre reakcje były wręcz histeryczne. Co więcej, licznie zebrana publiczność nagradzała je burzliwymi oklaskami. W pewnej chwili w sali zaczęło rozlegać się skandowanie: „Nie chcemy ich tu! Nie chcemy ich tu!”.

Wójt Śmiłowic, Miroslav Nogol na wstępie wyjaśnił mieszkańcom, że choć nie zgadza się z obowiązkowymi przydziałami uchodźców do poszczególnych państw Europy, uważa, że tej konkretnej grupie chrześcijan, którzy przybywają do RC na zaproszenie rządu czeskiego, należy pomóc. Przedstawiciele Diakonii Śląskiej, dyrektorka Zuzana Filipková i koordynator projektu, Piotr Wisełka, starali się wytłumaczyć zebranym różnicę pomiędzy nielegalnymi uchodźcami zalewającymi Europę, w większości muzułmanami, a starannie wybraną grupą prześladowanych rodzin chrześcijańskich. Słowo zabrał również emerytowany biskup ewangelicki, mieszkający w Śmiłowicach Stanisław Piętak. – Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie są mniejszością. Ze wszystkich stron są otoczeni Państwem Islamskim. Boją się wsiąść na łodzie zmierzające do Europy, ponieważ zdarzały się przypadki, że gdy nie chcieli się wraz z innymi modlić do Allaha, zostali wrzuceni do morza – mówił biskup, wyjaśniając, dlaczego Diakonia zgodziła się pomóc Irakijczykom.

Mieszkańcy Śmiłowic zdawali się nie słyszeć tych argumentów. Czuli się obrażeni, że decyzja została podjęta bez ich udziału. – Mamy dosyć naszych ludzi, którzy potrzebują pomocy. To im należy pomagać! – przekonywała w dyskusji elegancka blondynka w średnim wieku, a sala nagradzała jej słowa oklaskami.

Dyrektorka Diakonii ripostowała, że Diakonia w całym województwie morawsko-śląskim ma 8 tys. klientów, którym pomaga – ludzi bezdomnych, starych, niepełnosprawnych itp. Uchodźców będzie tylko 30.

Jedynym mieszkańcem, który publicznie poparł projekt, był Petr Tomeczek, mieszkający zaraz obok ośrodka „Karmel”. Oświadczył, że nie boi się przybyszy z Iraku i uważa, że należy im pomóc.


red./Głos Ludu

zródło: OX.PL/Głos Ludu
dodał: NG 18-02-2016 14:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

XL77
18-02-2016 14:29
XL77
Kto z wielbicieli uchodźców chce zobaczyć dlaczego mieszkańcy protestują, powinien przejechać się do Karwiny, wejść do Tesco i odwiedzić toaletę. Ja widziłlem. Generalnie brud, poniszczone deski sedesowe, podziurawione drzwi, popisane ściany, sedesy ob...ne. Ponadto po sklepie snują się czarno ubrane postacie z wizjerem na oczy.
Strach się bać
acd103
18-02-2016 14:44
acd103
Ale cóż ci taka boroczyna kobieta z dzieckiem zrobi? Jesli tu chcą godnie żyć to niech żyją.
mauto6
18-02-2016 15:18
mauto6
Acd,popatrz co np w kolonii w sylwestra te kobiety z dziećmi zrobiły!Proponuje uruchomić myślenie!
marian1951
18-02-2016 21:59
marian1951
Zaiste,chrześcijańskie podejście do potrzebujących pomocy ,szczególnie w Wielkim Poście ,prezentowane przez współbraci w wierze !!!
acd103
19-02-2016 12:02
acd103
Maniek, w Czechach prawie nie ma chrześcijan, tam są w większości ateiści.
efelinqa
19-02-2016 14:16
efelinqa
TEN CHŁOP NA FOTO SAM WYGLĄDA JAK UCHODZCA A PANOSZY SIĘ WE WSI ZA BARDZO.!!!!!

krokusik
19-02-2016 16:53
krokusik
Czegoś nie rozumiem. Skoro w całej europie są pieniądze na przyjmowanie uchodźców, to może trzeba je zebrać do kupy i posłać państwom ościennym. Przeznaczone by były na "przenocowanie" uchodźców, a po ustabilizowaniu się sytuacji mogli by powrócić do swojego kraju. Wiem, że to wielkie uproszczenie. Jak się zagnieżdżą w europie to nawet wołami ich nie wyciągną. A księża to niech sobie porządek z dewiantami zrobią, a potem dopiero zajmą się pomocą muzułmanom.
mauto6
22-02-2016 14:04
mauto6
Marian1951,ty upośledzony,czy tylko udajesz z tym twoim głupim stwierdzeniem?Jeżeli żart to średni a jeżeli serio to powiedz ile sztuk tego przyjmujesz pod swój dach?
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Pokaż innym swoją radość

26-07-2016 15:05

Zagraniczni pielgrzymi udający się na Światowe Dni Młodzieży opuścili już Śląsk Cieszyński. Niebawem do Krakowa udadzą się wolontariusze i polska młodzież. Jeżeli macie ciekawe zdjęcia ze potkań w Krakowie czy innych miejscowościach, poślijcie je do naszej redakcji!

wyświetleń: 210komentarzy: 0

Zepsute ''Źródło''...

26-07-2016 15:00

 Przez kilka godzin, we wtorek 26 lipca 2016 r., w Urzędzie Miejskim w Skoczowie nie można było załatwić nic w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz Wydziale Sprawa Obywatelskich i Obronnych.

wyświetleń: 65komentarzy: 0

Może zagrzmieć

26-07-2016 13:15

Podobnie, jak wczoraj (25.07) i dziś (26.07) nad regionem spodziewane są burze.

wyświetleń: 777komentarzy: 0

Popołudniowe kolizje

26-07-2016 11:20

Do dwóch kolizji doszło wczoraj (25.07) po południu na drogach Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 2580komentarzy: 1

Strażacy musieli pompować

26-07-2016 10:15

Burze z potężnymi ulewami krążyły wczoraj późnym popołudniem nad Śląskiem Cieszyńskim. Sporo pracy, szczególnie w Strumieniu, mieli strażacy.

wyświetleń: 2831komentarzy: 0

Sprawdzą nasze lasy

26-07-2016 09:10

Po raz kolejny odbędzie się w naszym kraju inwentaryzacja lasów. Sprawą zajmuje się Państwowy Monitoring Środowiska, który ma informować o aktualnym stanie środowiska w Polsce.

wyświetleń: 900komentarzy: 1

Znamy zwycięzców Otwartych Mistrzostw Śląska mikstów w siatkówce plażowej w Cieszynie

26-07-2016 07:30

W niedzielę 24.07 na boisku kąpieliska miejskiego oraz na kompleksie boisk „Sport Park” odbyły się Otwarte Mistrzostwa Śląska w siatkówce plażowej mikstów. Udział w zawodach wzięło 15 par damsko-męskich z całego Ślaska.

wyświetleń: 458komentarzy: 0

Podziękowali za gościnę

25-07-2016 19:40

Dopołudniowa msza święta w języku włoskim, sprawowana na cieszyńskim rynku, była ostatnim punktem programu pielgrzymów udających się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

wyświetleń: 4716komentarzy: 12

Najmłodsi stela 691/474/2016

25-07-2016 18:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 5317komentarzy: 0

Wyścig motorowy

25-07-2016 16:45

W niedzielę 14 sierpnia odbędzie się IV Amatorski Wyścig na Czas „O Błękitną Wstęgę Olzy”, który tradycyjnie organizuje Motobrothers Klub oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Cieszynie.