Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3065komentarzy: 9

Na co wydać 19 tysięcy?

12-02-2016 09:25

19 tysięcy to niemało dla pojedynczej osoby, ale dla całego osiedla, liczącego około 5000 osób nie jest to powalająca kwota. Można jednak za te pieniądze zrobić parę imprez czy nowych inwestycji. Możliwości jest wiele, wiec Przewodniczący Rady Osiedla Górny Bór, Tomasz Pszczółka prosi mieszkańców o opinię, na co wydać pieniądze przyznane Osiedlu Górny Bór w ramach skoczowskiego budżetu.
Na co wydać 19 tysięcy? Osiedle Górny Bór w Skoczowie, fot. Jan Bacza/ox.pl

Na mocy Uchwały nr XV/134/2015 Rady Miejskiej Skoczowa w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Skoczów na 2016 rok, czyli prościej mówiąc w ustawie określającej budżet Gminy na 2016 rok każdemu z osiedli przyznano określoną kwotę:
Osiedle „Za Wisłą” otrzymało 22 300 zł,
Osiedle Południe 3 980 zł,
Osiedle Górny Bór” 19 415 zł.

Jak informuje nas Barbara Zubrzycka z UM SKoczów, wysokość przyznanych środków uzależniona jest od ilości mieszkańców. Kwotę oblicza się, mnożąc ilość mieszkańców przez przyjętą stawkę na jednego mieszkańca osiedla, czyli 5 zł. Liczbę mieszkańców podaje Wydział Spraw Obywatelskich i Obronnych. W przypadku sołectw jest podobnie, z tym że przyjęta stawka na mieszkańca wynosi 6 zł

- W związku z przyznanymi przez Rade Miejską w Skoczowie środkami finansowymi, Zarząd Osiedla Górny Bór prosi mieszkańców o wyrażenie opinii i przesłanie pomysłów na sfinansowanie możliwych inwestycji, imprez okolicznościowych realizowanych na naszym osiedlu. Propozycję inwestycji proszę pozostawić na portierni w Szkole Podstawowej nr 8, przesłać na adres strony internetowej lub telefonicznie pod numerem 692673502. Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie mogą Państwo umieszczać różne informację, ogłoszenia i komunikaty związane z osiedlem Górny Bór. Niech to będzie nasza wspólna osiedlowa strona! – apeluje Tomasz Pszczółka, Przewodniczący Rady Osiedla Górny Bór.

Rada Osiedla Górny Bór jest najmłodszą ze skoczowskich rad – została wyłoniona pod koniec ubiegłego roku.

red.

zródło: OX.PL
dodał: NG 12-02-2016 09:25
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (9)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Skurn
12-02-2016 12:14
Skurn
Bardzo fajnie, że członkowie Rady Osiedla GB wyszli do ludzi i z wykorzystaniem mediów społecznościowych starają się ich aktywizować. Teraz tylko od zaangażowania mieszkańców zależy, co będzie się na osiedlu działo itp. Rada będzie to tylko koordynować. I super, właśnie tak powinno to wyglądać.

Inna sprawa, że niecałe 20 tys., które rada dostała od miasta, to kwota zabójczo śmieszna. Nie oszukujmy się, w skali tak dużego osiedla to tyle, co nic. Żadna trwała inwestycja za to nie powstanie, więc...najlepiej ten hajs rozdysponować między mieszkańcami! Za 5 zł można kupić na przykład:

- 2 piwa
- talię kart
- 3 kostki mydła
- zgrzewkę wody mineralnej w lidlu
- wino z dolnej półki
- bilet na mecz Beskidu (chyba)
- 2 agrestowe chmurki
- paczkę mielonej kawy
- kredki (10 kolorów)
- hot-doga na bp

A jeśli ktoś w przypływie altruizmu chce zrezygnować ze swojego przydziału, niech da znać wcześniej. Za niewykorzystane środki kupi się czekoladę i wydrukuje dyplom. Dla burmistrza, z podziękowaniami za tak hojny przydział!

SU

czytelniczka
12-02-2016 13:22
czytelniczka
SKURn, od lat kwota jest taka sama, na sołectwach podobna.
Jak się chce, to można wiele rzeczy zrobić a przede wszystkim zintegrować mieszkańców
- bo temu służy taki fundusz
( np na szybko tylko wzięte z okolicy przykłady: mikołajki, papaje, festyny, wyposażenie placów zabaw, altanki, ławki, kuligi, pikniki z kapeluszem, turnieje koszykówki, warsztaty, spotkania, zawody walentynkowe na nartach, dni seniora itepe)
Skurn
12-02-2016 13:44
Skurn
@czytelniczka: Racja, ta kwota od lat niezmiennie śmieszy. Ale nie musisz traktować aż tak bardzo serio tego, co napisaliśmy. Spójrz na to z przymrużeniem oka. O tak ;-)

Aha, no i zauważ, że zwróciliśmy uwagę na integrację i aktywizację mieszkańców. Jeśli są chęci i zaangażowanie, to można zdziałać dużo, i pewnie zgadzamy się w ej kwestii, nieprawdaż?

Ale mimo wszystko i tak uważamy, że rady osiedlowe mogłyby otrzymywać większy hajs. Niestety, zamiast inwestować w kreatywność mieszkańców miasto wydaje pieniądze na jakieś papieskie rocznice (?!?!) i inne cuda na kiju, które po pierwsze, są nudne, a po drugie, beznadziejnie przygotowane.
alternatywy 5
12-02-2016 19:06
alternatywy 5
Hola, hola, a z jakiej to racji blokowiska otrzymują kasę z budżetu gminy, czyli moją krwawicę? Zdzierają pieniądze z mojej nieruchomości żeby dać lekką ręką wygodnisiom....przecież to jakiś absurd wyjęty żywcem z PRLu !
Żeby było jeszcze śmieszniej, to wydajcie te pieniądze na jakiś sondaż, opinię lub analizę.
ciotka matylda
13-02-2016 10:43
ciotka matylda
do alternatywy 5
Najpierw przeczytaj ze zrozumieniem a potem wypisuj te swoje przemyślenia. Jak mniemam jesteś posiadaczem domu na wsi więc Twój przelicznik jest wyższy.
Faktycznie, kwota jest niewielka i niewiele też można zrobić. Moim zdaniem, dobrze byłoby zastanowić się nad możliwością budowy ubikacji (może wraz miastem) nad kompleksem spacerowym na Górnym Borze. Może przynajmniej w okresie imprez typu kino jakieś ToiToi. Jeśli tego nie zrobimy to niedługo cały ten teren oprócz psich kup pokryje się kupami ludzkimi. Szkoda,że inwestor nie pomyślał o tym przed budową, ale jeszcze nic straconego. Powodzenia!
Box
13-02-2016 15:13
Box
Proponuję dać na tace ;-)
wislanin135
13-02-2016 15:28
wislanin135
@alternatywy 5
Szanowny użytkowniku alternatywy 5, prosze się nie denerwować, to są "dobre zmiany" życzę przyjemnego weekendu.
Iwan
13-02-2016 22:39
Iwan
do alternatywa5
Trzeba wiedzieć co się piszę. Przeciętnie od jednego mieszkania płaci się do Urzędu Miasta około 100 zł podatku od nieruchomości jeden blok ma 60 mieszkań to policz ile to jest forsy. Ponadto Spółdzielnia płaci podatek od wieczystej dzierżawy też niemała kwota, daje dodatkowo pieniądze na policję. I będzie to około 300000 tys. złotych jeśli nie więcej. Nie masz zielonego pojęcia o niczym to nie pisz. Żadna wieś ani miasto nie dają tego do miasta co mieszkańcy osiedli. Za całe 30 lat co mieszkam na osiedlu to zrobili park nad stawami i to jeszcze z dotacji unijnej. Więc osiedla nic nie dostają twoją krwawicą i nie z twojej nieruchomości tylko jeszcze do twojej nieruchomości dopłacają. Pisowski moher pazerny i złośliwy
alternatywy 5
15-02-2016 18:07
alternatywy 5
W ramach jakiego podatku te 100 zł....pogłowie jakieś? Pisz bardziej zrozumiale mądralo.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ustroń - będzie się działo!!!

25-08-2016 15:30

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami, ale nie oznacza to końca prezentacji i spotkańa z folklorem. Od 20 sierpnia trwa w naszym regionie Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wielki finałowy koncert odbędzie się w sobotę w Ustroniu. Ale wydarzeń w ten weekend w Ustroniu sporo.

wyświetleń: 181komentarzy: 0

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 217komentarzy: 0

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 520komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 658komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.

wyświetleń: 345komentarzy: 0

Bułgaria, Grecja, Chorwacja? Gdzie wypoczywaliśmy najchętniej w te wakacje?

25-08-2016 07:30

Choć za wcześnie jeszcze na całkowite podsumowanie sezonu 2016, bo część z nas na urlop wybiera okres września i października, to główna wakacyjna fala już za nami. Przez lipiec i sierpień wypoczywały bowiem głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Gdzie najchętniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego jeździli w te wakacje?

wyświetleń: 1640komentarzy: 3

Pisarz śląski - Gustaw Morcinek

24-08-2016 19:00

O Śląsku Cieszyńskim pisał, że powstała z 'uśmiechu Pana Boga', w twórczości opisywał życie codzienne mieszkańców tej ziemi, nawiązywał do pracy górnika, którym sam w młodzieńczych latach był. Jemu przypisuje się pomysł zmiany nazwy Katowic na Stalinogród, choć decyzje o tym zapadły zanim, jako poseł, odczytał to z sejmowej mównicy. Jutro mija 125 rocznica urodzin Gustawa Morcinka, pisarza ze Skoczowa.

wyświetleń: 1268komentarzy: 2

Wisła - widowiskowe zjazdy

24-08-2016 17:00

Już 27 i 28 sierpnia najlepsi zawodnicy Europy ponownie odwiedzą Wisłę, aby walczyć o tytuły Mistrzów Europy w konkurencji Downhill. Po raz kolejny zostaną wystawieni na próbę przez trasę zlokalizowaną na charakterystycznym szczycie Beskidu Śląskiego - Stożku. Ze względu na fakt, iż zawody w zjazdach rowerowych są niezwykle widowiskową dyscypliną warto zawczasu spojrzeć z czym mierzyć się będą najlepsi riderzy Europy.

wyświetleń: 880komentarzy: 0

Reminiscencje po Gorolu

24-08-2016 15:30

Gorolski Święto w Jabłonkowie staje się coraz bardziej popularną imprezą. Jest ona atrakcyjna nie tylko dla Zaolziaków, ale tłumnie przyjeżdżających już turystów, którzy zamieszkują kraje po obu stronach Olzy. Często uważa się, że to ostatni bastion Polaków mieszkających w Czechach.

wyświetleń: 772komentarzy: 0

Ośmiorniczki w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

24-08-2016 14:45

Bynajmniej nie chodzi o wykwintne dania, w jakich gustują co niektórzy polscy posłowie, ale o akcję „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Pod ta nazwą kryje się akcja polegająca na darowaniu wcześniakom miękkich maskotek w kształcie ośmiorniczki. Dlaczego akurat takich maskotek i jaki to ma cel? Przeczytaj.