Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2042komentarzy: 0

Forum w Międzyświeciu

10-02-2016 18:15

Przed nami kolejna edycja Forum Rolniczego Podbeskidzia. W najbliższy piątek odbędzie się ono w Zespole Szkół Przyrodniczo - Technicznych w Międzyświeciu.
Forum w Międzyświeciu Forum odbędzie się w szkole w Międzyświeciu. fot. Jan Bacza

Forum rolnicze na stałe wpisało się w harmonogram wydarzeń zespołu Szkół Rolniczych w Międzyświeciu. Choć w roku ubiegłym odbyło się ono w Chybiu, to jednak seminaria znowu powracają na swoje stare miejsce. W najbliższy piątek do Międzyświecia przyjadą eksperci z różnych dziedzin związanych z rolnictwem. Staramy się, aby rolnicy i instytucje mogły się spotkać i porozmawiać o sytuacji krajowej i zagranicznej. - mówi Jan Delong, dyrektor międzyświeckiej szkoły.

Wśród tematów zapewne nie zabraknie aktualnego ciągle problemu suszy. Brak wody w lecie, jesienią i brak śniegu w zimie, to ciągle dotyka rolników. To problem podstawowy, rzutuje to na na ilość i jakość plonów. Także decyduje o cenie produktów. Choć jak zastrzega Delong, ceny są również dyktowane innymi kwestiami. Jednym z wiodących tematów podczas forum w Międzyświeciu będzie kwestia sprzedaży bezpośredniej. Czyli jak skrócić drogę od producenta do konsumenta. Obecne przepisy i rozwiązania są bardzo skomplikowane. Stwarzają wiele problemów sanitarnych i fiskalnych. Rolnicy nie do końca wiedzą jak się poruszać w tej materii. Kupujący chce mieć pewność, że żywność kupiona na straganie czy u producenta jest zdrowa. Na pewno będzie ona miała w sobie mniej środków konserwujących. Produkty na półkach sklepowych maja często wręcz niewiarygodnie długie terminy przydatności do spożycia. - mówi dyrektor.

Zdaniem organizatora forum, katastrofalna sytuacja panuje na rynku wieprzowiny. Ceny skupów oscylują w granicach 3-4 za kilogram żywej wagi. A jakie są ceny w sklepach każdy wie. W tym łańcuchu pośredników, wiele narzutów ucieka – dodaje Delong. Jego zdaniem przez sprzedaż bezpośrednią, rolnik przetwarzając swoje produkty, mógłby poprawić swoją rentowność.

Ale podczas forum tematy będą dotyczyły również ubezpieczeń rolniczych. To kwestia szkód wyrządzanych przez aurę i zwierzynę łowną. Podczas spotkania rozmowy będą dotyczyły również kwestii użytków zielonych i zadrzewień. Z pierwszej ręki będzie można otrzymać informacje o jakie fundusze można będzie się starać, w jakich dziedzinach inwestować.

Forum Rolnicze Podbeskidzia odbędzie się w najbliższy piątek w hali Zespołu Szkół Przyrodniczo - Technicznych w Międzyświeciu. Początek o godzinie 10.00 Portal OX.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia. Poniżej program wydarzenia.

Jan Bacza


zródło: ox.pl
dodał: JB 10-02-2016 18:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

W Twoim imieniu (odc.8). Nie ma mocnych na wiślańskie korki...

25-08-2016 20:00

Brakuje parkingów? Obwodnicy? Objazdów? Kierowania ruchem? Pieniędzy? A może czego innego? Przyczynek do źródła powstawania oraz problemu korków w Wiśle.

wyświetleń: 172komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

25-08-2016 18:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 307komentarzy: 0

O Morcinku nad jego grobem

25-08-2016 17:15

O rocznicy urodzin Gustawa Morcinka pamiętano także w Cieszynie, gdzie pisarz spoczywa na Cmentarzu Komunalnym. Dziś (25 sierpnia) w samo południe złożono na jego pomniku kwiaty, zapalono znicze, a zgromadzeni wysłuchali opowieści Rozalia Wawronowicz - kierownik Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie o pisarzu.

wyświetleń: 302komentarzy: 0

Ustroń - będzie się działo!!!

25-08-2016 15:30

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami, ale nie oznacza to końca prezentacji i spotkańa z folklorem. Od 20 sierpnia trwa w naszym regionie Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wielki finałowy koncert odbędzie się w sobotę w Ustroniu. Ale wydarzeń w ten weekend w Ustroniu sporo.

wyświetleń: 604komentarzy: 0

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 398komentarzy: 2

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 685komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 856komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.

wyświetleń: 408komentarzy: 0

Bułgaria, Grecja, Chorwacja? Gdzie wypoczywaliśmy najchętniej w te wakacje?

25-08-2016 07:30

Choć za wcześnie jeszcze na całkowite podsumowanie sezonu 2016, bo część z nas na urlop wybiera okres września i października, to główna wakacyjna fala już za nami. Przez lipiec i sierpień wypoczywały bowiem głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Gdzie najchętniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego jeździli w te wakacje?

wyświetleń: 1902komentarzy: 3

Pisarz śląski - Gustaw Morcinek

24-08-2016 19:00

O Śląsku Cieszyńskim pisał, że powstała z 'uśmiechu Pana Boga', w twórczości opisywał życie codzienne mieszkańców tej ziemi, nawiązywał do pracy górnika, którym sam w młodzieńczych latach był. Jemu przypisuje się pomysł zmiany nazwy Katowic na Stalinogród, choć decyzje o tym zapadły zanim, jako poseł, odczytał to z sejmowej mównicy. Jutro mija 125 rocznica urodzin Gustawa Morcinka, pisarza ze Skoczowa.