Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4066komentarzy: 19

Wywóz i opłata za śmieci - temat ciągle żywy

02-02-2016 21:00

Dyskusje wokół odpadów komunalnych w Cieszynie nie milkną. Już w połowie stycznia na łamach naszego portalu ukazał się artykuł o nowym harmonogramie odbioru odpadów oraz zmniejszonej częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych. Tematem tym zainteresowała się również radna Gabriela Staszkiewicz.
Mieszkańcy Cieszyna oburzeni zmniejszoną częstotliwością odbioru odpadów zmieszanych / fot. MSZ Mieszkańcy Cieszyna oburzeni zmniejszoną częstotliwością odbioru odpadów zmieszanych / fot. MSZ

Negatywne głosy odnoszące się do nowego harmonogramu odbioru odpadów na 2016 rok, a zwłaszcza na temat zmniejszonej częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych dotarły do naszej redakcji już na początku stycznia. Również w pytaniach do burmistrza można znaleźć odniesienia do zaistniałej sytuacji jaka ma miejsce w Cieszynie w związku z odpadami komunalnymi. Jeden z mieszkańców pyta włodarza jak to jest, że opłaty za wywóz śmieci za rok 2016 idą w górę, a ich wywóz zostaje wydłużony? Inna osoba również zwraca uwagę Burmistrza na ten problem.  Zmniejszenie częstotliwości odbioru śmieci jest dla Cieszyniaków uciążliwe szczególnie w okresie zimowym - każdy kto pali w domu musi sobie radzić z popiołem – podkreślają mieszkańcy.

Jak informował nas Urząd Miasta częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych zmniejszono ponieważ wcześniej odbierano sygnały mieszkańców miasta, że firma odbiera puste pojemniki na śmieci zmieszane, bo robi to za często, a zbyt rzadko odbiera śmieci segregowane. Głosy te zostały uwzględnione w SIWZ-ie ostatniego przetargu – informowała nas Renata Karpińska z Urzędu Miasta. 

Nie wszyscy mieszkańcy się z tym zgadzają. W pytaniach mieszkańców do burmistrza czytamy, iż wiele osób czuje się pokrzywdzonych obecną sytuacją, a ich kubły stoją przepełnione. Rozwiązaniem jakie proponuje  Urzędu Miasta może być zakup przez domowników dodatkowych pojemników na odpady. Zmiany w zakresie odbierania odpadów zmieszanych w okresach 2 tygodniowych zostały wprowadzone po analizie licznych głosów wpływających do urzędu w trakcie obowiązywania poprzednich regulacji. Zdaję sobie sprawę, że nowy harmonogram może, szczególnie w pierwszym okresie jego obowiązywania, stanowić utrudnienie, ale proszę dać nam dłuższy czas na ocenę wdrożonych rozwiązań. Zwłaszcza, że we wszystkich okolicznych gminach odpady odbierane są co najwyżej 2 razy w miesiącu – odpowiada na pytania mieszkańców Ryszard Macura, po czym dodaje, iż nie lekceważy ich głosu oraz weźmie pod uwagę wszystkie opinie.

Temat odpadów, a dokładnie popiołu poruszyła również radna Gabriela Staszkiewicz, która złożyła wniosek do Burmistrza w sprawie worków na popiół. W związku ze zmianą regulaminu odbioru odpadów segregowanych i niesegregowanych, na wniosek mieszkańców domów jednorodzinnych z ogrzewaniem na paliwa stałe, proszę o rozszerzenie oferty poprzez umożliwienie mieszkańcom otrzymywania specjalnych worków na popiół – czytamy we wniosku radnej.

Jak informuje Staszkiewicz wcześniej mieszkańcy mogli wrzucać popiół do kubłów na niesegregowane odpady, jednak obecnie przy odbiorze śmieci co dwa tygodnie, w kubłach nie ma na to miejsca. Uważam, że wydanie worków nie powinno stanowić problemu – przyznaje.

Jak się okazuje jest to jednak problem. Zastępca Burmistrza Aleksander Cierniak, podkreśla iż nie znajduje argumentów by pozytywnie rozpatrzyć wniosek radnej Gabrieli Staszkiewicz. Do gromadzenia popiołu powstałego w okresie grzewczym nie można wykorzystać worków, które obecnie są dostarczane mieszkańcom w celu zbierania niektórych rodzajów odpadów komunalnych, ponieważ ich parametry techniczne (grubość, wytrzymałość) nie są dostosowane do gromadzenia tego typu odpadu – podkreśla Cierniak.

Zastępca Burmistrza dodaje, iż zakup takich specjalnych worków to dodatkowe, nieplanowane koszty z budżetu miasta, co miałoby wpływ na obecnie obowiązujące stawki opłaty za śmieci ponoszone przez mieszkańców. Cierniak podkreśla jednak, iż wprowadzenie worków  nie przyniosłoby większych problemów technicznych jednak spowodowałoby komplikacje formalno-prawne. W specyfikacji zamówienia (SIWZ) określono zakres obowiązków firmy świadczącej usługi w zakresie odpadów komunalnych w którym nie uwzględniono zakupu worków na popiół. Wprowadzenie nowych obowiązków w trakcie trwania umowy, zmienia warunki określone w dokumentacji przetargowej, co może skutkować koniecznością poniesienia większych wydatków finansowych z budżetu miasta – tłumaczy Cierniak, po czym dodaje. Z analizy służb miejskich wynika, że kwestia gromadzenia popiołu, po spalaniu paliw stałych w piecach domowych, nie jest zjawiskiem powszechnym i dotyczy najprawdopodobniej co najwyżej ok. 30-40% gospodarstw domowych. Nie uważam za zasadne wprowadzanie dodatkowej usługi dla tej grupy właścicieli nieruchomości, której koszt ponosiliby pozostali mieszkańcy Cieszyna, m.in. nie ogrzewający budynków paliwami stałymi lub mieszkającymi w zabudowie wielorodzinnej.

Cierniak odniósł się również do odbierania odpadów w latach 2013-2015. Dodał także, że zmniejszenie częstotliwości odbioru odpadów nie jest podstawą do obniżenia stawki opłaty za śmieci, ponieważ wysokość tej opłaty ustalono na podstawie ilości (masy) powstających i wymagających odbioru oraz zagospodarowania odpadów komunalnych, a ta nie jest w żaden sposób uzależniona od częstotliwości odbioru – podkreśla.

Pisaliśmy: Cieszyn: Odpady komunalne

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 02-02-2016 21:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (19)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Nef
02-02-2016 21:33
Nef
I co dalej z tym fantem?????.Mozna było w okresie zimowym zostawic po staremu, a w lecie zrobic co 2 tyg.Zabrakło zdrowego rozsadku
bodziow
02-02-2016 21:53
bodziow
"Z analizy służb miejskich wynika, że kwestia gromadzenia popiołu, po spalaniu paliw stałych w piecach domowych, nie jest zjawiskiem powszechnym i dotyczy najprawdopodobniej co najwyżej ok. 30-40% gospodarstw domowych", czyli 30-40% (10-14 tys) mieszkańców będzie wywozić popiół do pobliskich wiosek (lasów, rowów)
alakyr
02-02-2016 23:02
alakyr
Powoli, powoli panie burmistrzu, czy to mieszkańcy skarżyli się na puste kubły? Gdyby takie były to po co je wystawiać do opróżniania? Co do worków na popiół to właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu stosowanym w pozostałych gminach powiatu można stosować odbiór co dwutygodniowy.
Po trzecie są jeszcze względy sanitarne, pełny kubeł stojący w lecie na słońcu przez dwa tygodnie jest reaktorem fermentacyjnym o czym mieszkańcy niebawem się przekonają.

Reasumując wydaje się że SWIZ zostało przygotowane pod wymagania firmy prowadzącej zbiórkę odpadów.
A swoją drogą ciekawa była by informacja ile kosztowało miasto MPGK w części obsługującej odpady przed reformą, a ile miasto płaci firmie obsługującej Cieszyn teraz? Kolejna reforma której koszty ponoszą zwykli ludzie.

Mach
02-02-2016 23:44
Mach
Zdumiewa mnie argumentacja burmistrza Cierniaka, który uważa, że wprowadzenie dodatkowej usługi dla osób opalających własne domy węglem jest niezasadne w stosunku do mieszkańców korzystających z ciepła dostarczanego przez EC, którzy z tego tytułu ponosili by nieuzasadnione koszty. Zatem przypominam Panu Cierniakowi ,że rozbudowa sieci EC, jej modernizacja odbyła się kosztem podatków wszystkich mieszkańców także i tych ,którzy posiadają własne kotłownie węglowe. Także wszyscy mieszkańcy spłacają miejskie kredyty zaciągnięte na ten cel. Większość mieszkańców uszczęśliwionych żeberkami z EC korzysta z dodatków mieszkaniowych także fundowanych z budżetu miejskiego, o których mogą jedynie pomarzyć właściciele domów. Taką argumentacją Panie Cierniak bardzo Pan szkodzi burmistrzowi Macurze- więc proszę myśleć.
koszor
03-02-2016 06:39
koszor
Czterech komentujących - cztery logiczne opinie. Panie Cierniak mam wrażenie, że jest pan na tym stanowisku przez pomyłkę. Proszę najpierw pomyśleć, a potem udzielać odpowiedzi. Paliwo staniało do 3.5zł za ON i to też nie ma wpływu na cenę? Czyli idąc tokiem pańskiego myślenia, jeśli miasto będzie odbierać 1 kubeł na pół roku, a ON będzie kosztował 2zł, to cena pozostanie bez zmian, tak?
koszor
03-02-2016 06:43
koszor
I jeszcze jedno - widzę, że jeśli ktoś zarabia 10tys./m szybko zapomina o rodzinach, które ledwo wiążą koniec z końcem, o emerytach na skraju biedy. Otóż panie Cierniak, proszę ruszyć tyłek i wyjść na miasto, albo i odwiedzić kilka takich osób, to może coś się zmieni w pana sposobie myślenia.
Agnes0011
03-02-2016 07:25
Agnes0011
Drugi kubeł???!!! Panie burmistrz, postaw se pan drugie wiadro pod zlewem i zbieraj pan tam śmieci przez dwa tygodnie. Tu wcale nie chodzi o ilość śmieci.
Ja już nie mówię, że to jest straszliwy smród. Ale to jest przede wszystkim robactwo, które będzie się przy tych gromadzonych śmieciach lęgnąć na potęgę i szczury. No... Zawsze można jeszcze przynieść swój tygodniowy, albo lepiej dwutygodniowy worek z gnijącym mięsem i starą kapustą przynieść burmistrzowi pod gabinet.
adawski25
03-02-2016 10:48
adawski25
Niesamowicie glupi kraj...jedni idioci sie spieraja prEz pol roku o trybunal a drudzy idioci jak kiedy i gdzie wywozic smieci...wiekszych i bardziej zawiłych problemów juz nie ma.
yamah
03-02-2016 11:53
yamah
cyt: "Cierniak... Dodał także, że zmniejszenie częstotliwości odbioru odpadów nie jest podstawą do obniżenia stawki opłaty za śmieci, ponieważ wysokość tej opłaty ustalono na podstawie ilości (masy) powstających i wymagających odbioru oraz zagospodarowania odpadów komunalnych, a ta nie jest w żaden sposób uzależniona od częstotliwości odbioru".(?)
Idąc tokiem rozumowania p. Cierniaka to większa masa śmieci wcale nie wymaga częstszego wywozu, a zatem częstotliwość wywozu trzeba zmniejszyć, aby masa była większa. To może lepiej od razu dokupić cztery kubły i odpady wywozić raz w miesiącu, albo dwanaście kubłów raz na kwartał.
Przecież tym sposobem śmieci znów zaczną upiększać przydrożny leśny krajobraz, a przy śmierdzących śmietnikach zalegną się szczury. Czy o to chodzi naszym włodarzom??? Nic tylko pogratulować "mądrej" decyzji.
A poza tym to dlaczego obywatel ma ponosić dodatkowe koszta na nowe kosze, mieć kłopot z gromadzeniem i przechowywaniem odpadów, a za wywóz płacić więcej niż w ubiegłych latach??? Kto to w ogóle jest ten Cierniak i jak on ze swoim "myśleniem" mógł się tak wywindować?
A tak w sumie to ta arogancja i niekompetencja nie powinna nikogo dziwić, to po prostu jest to nasz lokalny przykład "Naprawy Państwa" przez obecne elity rządzące.
rico7009
03-02-2016 19:08
rico7009
Tak żeby burmistrz nie przejechał się na śmieciach, jak poprzedni na kanalizacji.
WWCieszyn
03-02-2016 19:51
WWCieszyn
Teraz w zimie, spraw jest do przyjęcia, choć delikatnie mówiąc niezrozumiała. Proszę sobie wyobrazić sytuację w lecie, w upałach - gnijące odpady komunalne w kubłach przez dwa tygodnie. To się nazywa: "podejmować odpowiedzialne decyzje" !
łofca
03-02-2016 22:25
łofca
A w lato spontan z workami gnijących śmieci pod ratuszem,dla fejmu połowa ludzi worki pełne,a połowa nadmuchane ;-) i rzut pod drzwi..niech strasz wiejska zgadnie kto pełnym śmieci a kto pełnym niczego,ewentualnie wody ;-) taki mam plan. Ciekawe ile ludzi byśmy zebrali..
czytelniczka
04-02-2016 08:50
czytelniczka
W gminie Skoczow odpady odbierane sa naprzemian- jeden tydz. segregowane, w drugim tygodniu kubły.
Czyli co 2 tygodnie wypada odbiór......
System działa elegancko od 2 lat prawie, nikt nie psioczy, że coś gnije, wala się itd....
Trzeba sie wdrożyć w nowy system, dostosować, poukładać a potem ewent. ziopać ;P A Wy na opak ;)
yamah
04-02-2016 10:52
yamah
Droga czytelniczko!
Co to znaczy (cyt) "Trzeba się wdrożyć w nowy system..."???
A komu ten "nowy" system ma służyć(???), bo na pewno nie mieszkańcom, ani tym bardziej ostatnio tak bardzo promowanej ekologii.
A poza tym, czy w gminie Skoczów też podnieśli rachunki przy jednoczesnym zmniejszeniu częstotliwości wywozu???
Widzę że szanowana pani nie ma pojęcia o praktycznych aspektach tego problemu. No cóż...dla kogoś kto mieszka w bloku sprawa takiego czy innego systemu opróżniania pojemników na śmieci jest zupełną abstrakcją (dotyczy również adawski25). Proponuję aby osoby "z tego sortu" nie wypowiadały się na tematy które są im obce i niezrozumiałe. Niestety chyba właśnie tacy sami podjęli decyzje w przedmiotowej sprawie
czytelniczka
04-02-2016 11:28
czytelniczka
yamah, mieszkaniec skoczowa, Wisły, Hażlacha niczym się od cieszynikoa nie różni, produkuje śmieci jeden i drugi, tak więć mi tu nie wyjeżdżaj z drugim sortem :/
Nie mieszkam w bloku... popiół też gromadzę- w mocnych workach, które nam dostawcza Ekoplast ..... Wyobraź sobie, że gotuję ( odpadki kuchenne mam) i trawę też skoszoną oddaję...
Hmm, PRZECIEŻ w Skoczowie podniesiono stawki za wywóz od 2015 roku z 6 na 8 zł!
Mówię jak jest:1 tydz. segregowane, w 2 tygodniu odbierają kubły. Czyli co 2 tygodnie wypada odbiór......
System działa elegancko od 2 lat prawie, nikt nie psioczy, że coś gnije, wala się itd.... Naprawdę, my się (mieszkańcy) przyzwyczailiśmy i "wdrożyli" ;) Zobaczysz "w praniu" jak będzie. Teraz jazgot ale w praktyce musicie to przetestować i wtedy można coś powiedzieć.
yamah
04-02-2016 12:49
yamah
Jest tylko jeden zasadniczy problem droga czytelniczko!
A mianowicie: w Cieszynie póki co (nie wiedzieć zresztą czemu?) nie przewidują worków na popiół (wręcz jest zakaz) i właśnie m.in. o to jest ten cały (jak ty to nazywasz) "jazgot".
Jakbyś wnikliwie doczytała ten artykuł to zapewne wyłapała byś tą subtelna różnicę i nie siała byś propagandy o przyzwyczajaniu się do nowego systemu.
A poza tym, to tu nie chodzi o przyzwyczajenie tylko o ignorancką i niekompetentną decyzję władz Cieszyna. Ten "nowy system" nie ma żadnego ekonomicznego, ani nawet innego racjonalnego uzasadnienia, jest tylko kosztowną uciążliwością i mitręgą dla mieszkańców.
I to wcale nie jest tylko moje zdanie, tą opinię podzielają również pracownicy EKOPLASTU.
Więc kto i co zyska na tej zmianie.....??? Ekologia na pewno nie, chyba tylko hodowcy "hasiokowych" kotów.
Volvik
05-02-2016 09:24
Volvik
Popieram przedmówcę, ale wydaje mi się że jest ktoś kto na tym zarobi i wcale nie mało.
Analizując słowa p. Cierniaka że cena za wywóz została ustalona na podstawie ilości (masy) odbieranych odpadów, a nie nie na podstawie częstotliwości ich odbioru, to odpowiedź może być tylko jedna: ZAROBI Ekoplast i tak po prostu "ad hok", bez żadnych nakładów. Przy takiej samej stawce, ale przy zmniejszonej o połowę częstotliwości odbioru (50%-owe zmniejszenie kosztów transportu) w skali roku spowoduje zyski dwa razy większe niż w ubiegłym. Prosta ekonomia, tylko czy do końca czysta??? ...a może ktoś z UM C-n świadomie właśnie tak skonstruował tą umowę śmieciową z Ekoplastem (?)
Wg. mnie cała ta sprawa rodzi korupcjogenne skojarzenia i ktoś kompetentny powinien się nią zainteresować.
czytelniczka
05-02-2016 11:21
czytelniczka
yamah- przyznaję, że w Cieszynie macie drogą opłatę za śmieci, ponad 10 zł za segregowane- to naprawdę dużo, za dużo! No i brak worków na popiól- niezrozumiały.
PRINT
05-02-2016 18:18
PRINT
A co mają powiedzieć mieszkańcy Ustronia 11 zł.Obsługuje Miejska firma z Ustronia.Polakom nie wygodzi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Szafa z ubraniami w centrum Cieszyna

20-01-2018 19:30

''Zostaw jeśli masz za dużo - weź gdy potrzebujesz'' - ten napis widnieje na szafie, która od jakiegoś czasu stoi w Cieszynie przy ul. Zamkowej. Szafa cieszy się zainteresowaniem i być może pozostanie w Cieszynie na dłużej, a nie tylko w okresie zimowym.  Jak podoba się Wam ten pomysł?

wyświetleń: 1092komentarzy: 0

W Turcji zabrakło Tomasza Pilcha, który stracił koszulkę lidera cyklu

20-01-2018 19:25

Erzurum gościło skoczków w ramach Pucharu Kontynentalnego. Najlepszy z Polaków okazał się zawodnik WSS Wisła, Aleksander Zniszczoł, który dwukrotnie uplasował się w czołowej "10".

wyświetleń: 224komentarzy: 0

Daniel Andre Tande najlepszy w Oberstdorfie

20-01-2018 18:36

Za nami konkurs indywidualny na Mistrzostwach Świata w Lotach, które odbywają się w Oberstdorfie. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, po złoto sięgnął Daniel Andre Tande. Srebro zdobył Kamil Stoch, a brąz Richard Freitag. Piotr Żyła zajął 17. miejsce.

wyświetleń: 219komentarzy: 0

Rabunek w Ustroniu

20-01-2018 18:30

17 stycznia rano policjanci otrzymali zgłoszenie najpierw o jednej, później o drugiej kradzieży z włamaniem.

wyświetleń: 3305komentarzy: 2

LOTOS Cup 2018: Skoczkowie zainaugurowali XIV edycję

20-01-2018 18:29

W piątek na kompleksie skoczni Szczyrk Skalite skoczkowie oraz skoczkinie zainaugurowali XIV Edycję Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2018 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Rywalizacja toczyła się w siedmiu kategoriach wiekowych i zdominowali ją reprezentanci klubu TS Wisła Zakopane, którzy wywalczyli trzy złote medale, zwyciężając w Juniorze E, D oraz A.

wyświetleń: 224komentarzy: 0

Bank nie działa? Spokojnie, to tylko krótka przerwa techniczna.

20-01-2018 17:35

Jeżeli w ten weekend (20-21.01) nie będzie działała bankowość internetowa, bankowość mobilna a w dodatku usiłując dodzwonić się na infolinię banku również nic nie zdziałamy (nikt nie odbierze telefonu) to nie powód do obaw. Aż 9 banków zapowiedziało bowiem przerwy techniczne w weekend, a w związku z tym niektóre usługi mogą być niedostępne. Pełen pakiet możliwości dla osób posiadający konto w tych bankach powinien wrócić jednak już po kilku godzinach.

wyświetleń: 579komentarzy: 0

Koniec z umowami śmieciowymi?

20-01-2018 17:00

Od 2017 roku w sejmie trwają pracę nad zmianami w kodeksie pracy. Aktualnie projekt zmian w ustawie jest opracowywany przez Komisję Kodyfikacyjną i zgodnie z założeniami ma zostać przedstawiony do końca marca 2018 roku. Umożliwi to przegłosowanie zmian jeszcze w tej kadencji parlamentu, w związku z czym zmiany miałyby zostać możliwie szybko wprowadzone w życie.

wyświetleń: 766komentarzy: 1

Wychowanek Morcinka Kaczyce będzie występować za Bytovię

20-01-2018 15:00

Kamil Adamek został piłkarzem Drutex-Bytovii, która występuje w Nice I Lidze. 28-latek podpisał umowę do końca bieżącego sezonu.

wyświetleń: 801komentarzy: 0

Najmłodsi stela 06/630/2018

20-01-2018 13:20

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 2631komentarzy: 1

Koncert Riffertone and The THREEX

20-01-2018 10:35

Niebanalne połączenie wokalu i gitary duetu Riffertone z bogatym brzmieniem tria The ThreeX, wspaniale odda niepowtarzalny klimat kolęd i kompozycji świątecznych specjalnie zaaranżowanych na tę okazję.

wyświetleń: 344komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .