Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2884komentarzy: 3

Czy Cieszyn wróci na mapę trasy słynnego wyścigu kolarskiego?

02-02-2016 07:50

Tour de Pologne, czyli wieloetapowy, szosowy wyścig kolarski, to jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce. Cieszyn na mapie trasy wyścigu znalazł się m.in. w 2012 roku. Czy po paru latach przerwy jest szansa by Tour de Pologne znów zawitał do miasta po polskiej stronie Olzy?
Czy Tour de Pologne wróci do Cieszyna ? / fot. arc.ox.pl Czy Tour de Pologne wróci do Cieszyna ? / fot. arc.ox.pl

Tłum kibiców, sportowa rywalizacja i najlepsi kolarze świata  – tak było m.in. w 2012 roku kiedy zawodnicy 69. Tour de Pologne zawitali do Cieszyna. Nie ma się co dziwić, bo ten słynny wyścig co roku cieszy się sporym zainteresowaniem. Impreza takiej rangi to dla miast, czy gmin znajdujących się na trasie przejazdu, a tym bardziej organizujących start czy metę peletonu, duża promocja. Cieszyn mimo, iż zaistniał na trasie wyścigu, od kilku edycji nie bierze udział w tym wydarzeniu. Czy jest szansa żeby najlepsi kolarze znów zawitali do miasta po polskiej stronie Olzy? Wniosek w tej sprawie złożył do Burmistrza radny Łukasz Bielski.

Nasze miasto, niestety, nie może poszczycić się żadną, rozpoznawalną w Polsce, imprezą sportową wysokiej rangi, dlatego bycie częścią wyścigu kolarskiego UCI Tour de Pologne, transmitowanego w Polsce i całej Europie przez Telewizję Polską i Eurosport, jest ogromną szansą na promocję Cieszyna. Sposób pokazywania wyścigu, idący w parze z dużą oglądalnością kolarstwa w Europie sprawia, że koszty uczestnictwa miasta w organizacji mety lub startu peletonu, są relatywnie niewielkie, w stosunku do korzyści promocyjnych – przyznaje Bielski. Jak podkreśla samorządowiec podczas edycji z udziałem Cieszyna, miasto to było pokazywane na ekranach telewizorów przez około półtorej godziny.

Bielski dodaje, iż argumentem za przywróceniem Cieszyna na trasę wyścigu jest również duże zainteresowanie tą imprezą sportową wielu mieszkańców. Radny jednocześnie zwraca uwagę na Starostwo Powiatowe, które mogłoby z Cieszynem wspólnie partycypować w kosztach organizacji tego przedsięwzięcia. Znając wysokie koszty organizacji mety, jednego z etapów wyścigu, wnioskuję do Pana Burmistrza o podjęcie rozmów ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie. (…) Meta etapu w stolicy powiatu cieszyńskiego, oznacza bowiem, że peleton kolarski przejedzie nie tylko przez Cieszyn ale również przez inne gminy, leżące w naszym powiecie – podkreśla.

Jak przyznaje Ryszard Macura, działania związane z możliwością powrotu wyścigu kolarskiego do Cieszyna zostaną podjęte. Wyzwanie to, w szczególności pod względem finansowym, wymagać będzie od nas wielokierunkowych działań rozłożonych w czasie. Przyjęcie w Cieszynie organizacji mety jednego z etapów Touru uwarunkowane będzie również czynnikami niezależnymi wyłącznie od naszego Miasta – zaznaczył włodarz.

Macura dodaje, iż decyzję w tej sprawie musi podjąć również Rada Miasta, gdyż koszty przedsięwzięcia w znaczny sposób będą obciążać samorządowy budżet.

 

MSZ

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 02-02-2016 07:50
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

erik
02-02-2016 09:37
erik
Uważam,że jest to marnowanie pieniędzy.Może pomyśleć o remontach dróg?
dyszol
02-02-2016 10:21
dyszol
A może zamiast wygodnego żerowania na wątpliwej korzyści franczyzie spiąć dupy w ratuszu i wymyślić własną markową imprezę na skalę ogólnopolską lub europejską? Albo jak Istebna czy Wisła - gospodarzem mistrzostw ŚWIATA drwali. Namacalnie zjedzie się w ten rejon pełno ludzi. A TDP co, półtora godziny w tv czy są jeszcze jakieś korzyści? Co dało TDP 2012 w Cieszynie? Pytam o bilans. Podejmowanie tematu TDP to moim zdaniem wygodny populistyczny frazes, przejaw skrajnego braku inicjatywy i promocyjnej kreatywności wałkowany w Cieszynie od dobrych kilku lat. Cieszyn to jedno z najstarszych miast Polski, miasto dwojga narodów, centrum Śląska Cieszyńskiego. I DUPA.
EuSa
02-02-2016 19:41
EuSa
Temat rzeka...Czy naprawdę nie ma na co p.Bielski wydawać Naszych pieniędzy?Troszkę imrezka z balonami w tle za droga.Nieprawdaż?Oczywiście odpowiedział"wymijająco.Może gmina Wisła,Istebna,Goleszów jak to p."samorządowiec"stwierdził będą partycypować w kosztach tzw."promocji"-w końcu zdaje się przez w/w gminy wyścig się odbywał.Dlaczego Powiat ma ponosić koszty?Dlaczego samodzielnie(w domyśle)gm.Cieszyn ma ponosić zbędne koszty p.Bielskiego skoro np sport w Cieszynie praktycznie leży?Kiedy remont np boiska Piasta?,basenu miejskiego itd,itd?Nie mamy większych problemów jak"promocja"Cieszyna w/g Bielskiego.300tys bach!!!!bo Cieszyn widać w publicznej!!łał!!!!Chleba i igrzysk!!!!!!
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Minął Tydzień

27-03-2017 19:00

Witajcie w kolejnym odcinku programu 'Minął tydzień'. To skrót najważniejszych wydarzeń z regionu wybranych dla Was przez redaktorów Portalu.

wyświetleń: 295komentarzy: 0

Młodzież zapobiega pożarom - eliminacje powiatowe 2017

27-03-2017 17:55

W dniu 25 marca 2017 roku w strażnicy Ochotniczej Straży w Dębowcu odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.

wyświetleń: 333komentarzy: 0

Rajd Valasska debiut braci Szejów w samochodzie R5

27-03-2017 16:40

Jarek i Marcin Szejowie kończą Rajd Valasska na 7. miejscu. Załoga GK Forge Metkom Rally Team zdobywa 18 punktów w 1. rundzie Rajdowych Mistrzostw Czech 2017.

wyświetleń: 226komentarzy: 0

Zaginął 20-latek z Wilamowic

27-03-2017 16:15

Policjanci poszukują zaginionego Andrzeja Boruń. 20-letni mieszkaniec Wilamowic ostatni raz był widziany 11 marca 2017 roku. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o zaginionym proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Cieszynie.

wyświetleń: 2635komentarzy: 5

Biegacze z kolejnymi medalami Mistrzostw Polski!

27-03-2017 15:55

Narciarskie ostatki czyli druga część Mistrzostw Polski w biegach narciarskich przyniosły naszym biegaczom kolejne medale w tym najcenniejszy z nich - srebrny - Dominika Burego.

wyświetleń: 160komentarzy: 0

Międzynarodowe ćwiczenia ''Fenix''

27-03-2017 14:20

Kilkadziesiąt radiowozów i innych specjalistycznych pojazdów oraz kilkuset policjantów pojawiło się w Marklowicach Górnych, aby wziąć udział w międzynarodowych ćwiczeniach pod kryptonimem ''Fenix''.

wyświetleń: 1238komentarzy: 0

Mundurowe podsumowanie weekendu

27-03-2017 13:30

12 sprawców przestępstw oraz 8 poszukiwanych osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości zatrzymali od piątku do niedzieli policjanci z cieszyńskiego garnizonu. To nie wszystko - przeprowadzili także ponad 150 interwencji. Sporo działo się również na drogach powiatu, gdzie doszło do dwóch wypadków drogowych i dziewięciu kolizji.

wyświetleń: 1494komentarzy: 1

Święto czekolady w Bielsku!

27-03-2017 12:00

Jaką czekoladę lubicie? Gorzką, mleczną, deserową, białą, a może gorącą z bitą śmietaną i posypką?  Niezależnie jakie mamy gusta, jedno jest pewne, kochamy ją za smak i wspaniały aromat.  

wyświetleń: 954komentarzy: 0

Zespoły rywalizowały w Cieszynie

27-03-2017 11:00

W dniach od 20 do 21 marca br. w cieszyńskim Teatrze im. A. Mickiewicza odbywał się zorganizowany przez Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej oraz Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Cieszynie – Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 456komentarzy: 0

Walczyli o Ciupagę Ondraszka

27-03-2017 09:10

O Ciupagę Ondraszka, rywalizowały po raz kolejny w minioną sobotę (25.03.2017) drużyny CJTH Czarne Pantery, Dragons Tychy, Luce Bielsko Biała oraz Tornado Bielsko Biała. Nie brakowało sportowych emocji a rozgrywki stały na bardzo wysokim poziomie.