Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2814komentarzy: 3

Czy Cieszyn wróci na mapę trasy słynnego wyścigu kolarskiego?

02-02-2016 07:50

Tour de Pologne, czyli wieloetapowy, szosowy wyścig kolarski, to jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce. Cieszyn na mapie trasy wyścigu znalazł się m.in. w 2012 roku. Czy po paru latach przerwy jest szansa by Tour de Pologne znów zawitał do miasta po polskiej stronie Olzy?
Czy Cieszyn wróci na mapę trasy słynnego wyścigu kolarskiego? Czy Tour de Pologne wróci do Cieszyna ? / fot. arc.ox.pl

Tłum kibiców, sportowa rywalizacja i najlepsi kolarze świata  – tak było m.in. w 2012 roku kiedy zawodnicy 69. Tour de Pologne zawitali do Cieszyna. Nie ma się co dziwić, bo ten słynny wyścig co roku cieszy się sporym zainteresowaniem. Impreza takiej rangi to dla miast, czy gmin znajdujących się na trasie przejazdu, a tym bardziej organizujących start czy metę peletonu, duża promocja. Cieszyn mimo, iż zaistniał na trasie wyścigu, od kilku edycji nie bierze udział w tym wydarzeniu. Czy jest szansa żeby najlepsi kolarze znów zawitali do miasta po polskiej stronie Olzy? Wniosek w tej sprawie złożył do Burmistrza radny Łukasz Bielski.

Nasze miasto, niestety, nie może poszczycić się żadną, rozpoznawalną w Polsce, imprezą sportową wysokiej rangi, dlatego bycie częścią wyścigu kolarskiego UCI Tour de Pologne, transmitowanego w Polsce i całej Europie przez Telewizję Polską i Eurosport, jest ogromną szansą na promocję Cieszyna. Sposób pokazywania wyścigu, idący w parze z dużą oglądalnością kolarstwa w Europie sprawia, że koszty uczestnictwa miasta w organizacji mety lub startu peletonu, są relatywnie niewielkie, w stosunku do korzyści promocyjnych – przyznaje Bielski. Jak podkreśla samorządowiec podczas edycji z udziałem Cieszyna, miasto to było pokazywane na ekranach telewizorów przez około półtorej godziny.

Bielski dodaje, iż argumentem za przywróceniem Cieszyna na trasę wyścigu jest również duże zainteresowanie tą imprezą sportową wielu mieszkańców. Radny jednocześnie zwraca uwagę na Starostwo Powiatowe, które mogłoby z Cieszynem wspólnie partycypować w kosztach organizacji tego przedsięwzięcia. Znając wysokie koszty organizacji mety, jednego z etapów wyścigu, wnioskuję do Pana Burmistrza o podjęcie rozmów ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie. (…) Meta etapu w stolicy powiatu cieszyńskiego, oznacza bowiem, że peleton kolarski przejedzie nie tylko przez Cieszyn ale również przez inne gminy, leżące w naszym powiecie – podkreśla.

Jak przyznaje Ryszard Macura, działania związane z możliwością powrotu wyścigu kolarskiego do Cieszyna zostaną podjęte. Wyzwanie to, w szczególności pod względem finansowym, wymagać będzie od nas wielokierunkowych działań rozłożonych w czasie. Przyjęcie w Cieszynie organizacji mety jednego z etapów Touru uwarunkowane będzie również czynnikami niezależnymi wyłącznie od naszego Miasta – zaznaczył włodarz.

Macura dodaje, iż decyzję w tej sprawie musi podjąć również Rada Miasta, gdyż koszty przedsięwzięcia w znaczny sposób będą obciążać samorządowy budżet.

 

MSZ

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 02-02-2016 07:50
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

erik
02-02-2016 09:37
erik
Uważam,że jest to marnowanie pieniędzy.Może pomyśleć o remontach dróg?
dyszol
02-02-2016 10:21
dyszol
A może zamiast wygodnego żerowania na wątpliwej korzyści franczyzie spiąć dupy w ratuszu i wymyślić własną markową imprezę na skalę ogólnopolską lub europejską? Albo jak Istebna czy Wisła - gospodarzem mistrzostw ŚWIATA drwali. Namacalnie zjedzie się w ten rejon pełno ludzi. A TDP co, półtora godziny w tv czy są jeszcze jakieś korzyści? Co dało TDP 2012 w Cieszynie? Pytam o bilans. Podejmowanie tematu TDP to moim zdaniem wygodny populistyczny frazes, przejaw skrajnego braku inicjatywy i promocyjnej kreatywności wałkowany w Cieszynie od dobrych kilku lat. Cieszyn to jedno z najstarszych miast Polski, miasto dwojga narodów, centrum Śląska Cieszyńskiego. I DUPA.
EuSa
02-02-2016 19:41
EuSa
Temat rzeka...Czy naprawdę nie ma na co p.Bielski wydawać Naszych pieniędzy?Troszkę imrezka z balonami w tle za droga.Nieprawdaż?Oczywiście odpowiedział"wymijająco.Może gmina Wisła,Istebna,Goleszów jak to p."samorządowiec"stwierdził będą partycypować w kosztach tzw."promocji"-w końcu zdaje się przez w/w gminy wyścig się odbywał.Dlaczego Powiat ma ponosić koszty?Dlaczego samodzielnie(w domyśle)gm.Cieszyn ma ponosić zbędne koszty p.Bielskiego skoro np sport w Cieszynie praktycznie leży?Kiedy remont np boiska Piasta?,basenu miejskiego itd,itd?Nie mamy większych problemów jak"promocja"Cieszyna w/g Bielskiego.300tys bach!!!!bo Cieszyn widać w publicznej!!łał!!!!Chleba i igrzysk!!!!!!
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Radni chcą zobaczyć dworzec

29-08-2016 19:30

Decyzje jeszcze nie zapadły, ale niewykluczone, że być może jeszcze w tym roku gmina Skoczów stanie się właścicielem dworca kolejowego. Piłeczka jest po stronie radnych.

wyświetleń: 947komentarzy: 7

Powalczą o medale

29-08-2016 18:00

Za nieco ponad tydzień w Rio de Janeiro rozpoczną się igrzyska paraolimpijskie. W liczącej 101 sportowców polskiej ekipie znajdą się również reprezentanci Śląska Cieszyńskiego. Janusz Rokicki walczyć będzie w rzucie kulą, Mirosław Madzia w rzucie dyskiem.

wyświetleń: 504komentarzy: 0

Skoczów zaprasza na dożynki ekumeniczne

29-08-2016 16:20

3 września (sobota) na skoczowskim rynku odbędą się 9 już Ekumeniczne Dożynki Gminne. Korowód wyruszy z Placu Stary Targ o 15:00.

wyświetleń: 1399komentarzy: 4

Okrasa ''Łamie Przepisy'' w Wiśle

29-08-2016 14:30

W miniony weekend (27-28 sierpnia) znany i lubiany Karol Okrasa odwiedził Wisłę. Tutaj przygotowywał swoje kolejne programy.

wyświetleń: 3021komentarzy: 1

Sukcesy wiślańskich skoczków

29-08-2016 13:30

Świetnie skakali ostatnio skoczkowie narciarscy i kombinatorzy norwescy podczas zawodów, które rozegrano w Czechach i Niemczech. Aleksander Zniszczoł został liderem Letniego Pucharu Kontynentalnego w skokach, a Adam Cieślar i Paweł Słowiok punktowali w inauguracyjnych zawodach Letniej Grand Prix w kombinacji norweskiej.

wyświetleń: 500komentarzy: 0

Będą burze?

29-08-2016 11:50

Po kilku dniach słonecznej i upalnej pogody, dziś mogą pojawić się burze.

wyświetleń: 2591komentarzy: 1

Ostatni weekend wakacji - podsumowanie policyjnych działań

29-08-2016 10:15

Ostatni weekend tegorocznych wakacji za nami. W ciągu kilku dni mundurowi w całym powiecie cieszyńskim przeprowadzili ponad 250 interwencji. Na drogach policjanci zatrzymali jedenastu kierowców pod wpływem alkoholu i jednego pod działaniem narkotyków. Stróże prawa odnotowali jeden wypadek i 14 kolizji. Doszło również do zdarzenia z udziałem paralotni.

wyświetleń: 2176komentarzy: 0

Pracowita sobota strażaków

29-08-2016 09:15

17 interwencji w minioną sobotę (27.08) mieli strażacy w powiecie. Było m.in. zwalone drzewo, pożar auta i wypadek podczas rajdu. Aż trzy wyjazdy zaliczyli strażacy z Istebnej.

wyświetleń: 4038komentarzy: 0

Krystyna Janda zagra Marię Callas podczas festiwalu Viva il Canto

29-08-2016 07:30

Festiwal Viva il canto w Cieszynie będzie gościł niesamowitą artystkę. Krystyna Janda wystąpi 24 września na scenie Teatru im. Adama Mickiewicza wcielając się w rolę Marii Callas.

wyświetleń: 518komentarzy: 0

Rajd Barum: Kajetanowicz liderem

28-08-2016 19:55

Choć na rozstrzygnięcie losów tytułów w klasyfikacjach indywidualnych FIA ERC musimy jeszcze poczekać co najmniej do wrześniowego Rajdu Lipawy na Łotwie, to już dziś LOTOS Rally Team może się cieszyć z drugiego z rzędu tytułu Rajdowych Mistrzów Europy w klasyfikacji zespołowej. Po zakończonym dziś Rajdzie Barum polski zespół ma 58 punktów przewagi. W pozostałych dwóch rundach sezonu można zdobyć maksymalnie 50 punktów, co oznacza, że żadna ekipa nie zdoła już wyprzedzić zespołu Kajetanowicza.