Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 881komentarzy: 1

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (4/1/16)

23-01-2016 13:30

Zapraszamy na garść kolejnych informacji ze świata, które żyje wojną. Świata, w którym panuje Nasz Miłościwy Cesarz Franciszek Józef I. Miejsca, w którym zatrzymał się czas. A wszystko dzięki słowom zapisanym w ówczesnych gazetach:
Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (4/1/16) Reklama zegarka z \''Gwiazdki Cieszyńskiej\'', fot. ŚBC

- Na ostatnim posiedzeniu cieszyńskiego wydziału gminnego zapadła uchwała, mianująca szefa sztabu generalnego Konrada von Hötzendorfa obywatelem honorowym. Uchwalono też nazwać odtąd plac gimnazjum "placem Konrada von Hötzendorfa ("Gwiazdka Cieszyńska").

- W ostatnim czasie mnożą się w Opawie liczne kradzieże popełniane przez dzieci należące jeszcze do szkoły. Kilkakrotnie już karana, 13-letnia Bożena Jahn skradła biżuterię i większą kwotę pieniężną z zamkniętego mieszkania Anny Dreschler, żony drukarza. Inne uczennice, również 13-letnie - Maria Mucha i Maria Gilig - włamywały się do spiżarń i wykradały z nich różne gotowe potrawy i artykuły żywnościowe.

Niedawno przyłapano pięciu chłopców, w wieku 11-13 lat, którzy kilkukrotnie włamali się do zamkniętego magazynu spedytora Lorda, gdzie otworzywszy kilka skrzyń, skradli sardynki, mydło, marmoladę, rodzynki, krochmal, śledzie, masło, itp., o warości 300 koron. Wszystkimi młodocianymi złodziejami zaopiekował się c.k. Sąd powiatowy ("Ślązak").

- Gospodarz Emeryk Kowalik wysłał swoją służącą, 25-letnią Ewę Zielinę z Trzyńca, po zakupy do Cieszyna, na co mężczyzna dał jej 200 koron gotówki. Mając tyle pieniędzy, kobieta postanowiła zabawić się trochę i zamiast wypełniać swoją posługę, pojechała do Morawskiej Ostrawy na pohulankę. Gdy ją aresztowano, znaleziono przy niej już tylko 115 koron. Służąca była już przedtem trzykrotnie karana za kradzież. Za swój ostatni występek, została skazana przez sąd cieszyński na 8 miesięcy ciężkiego więzienia ("Gwiazdka Cieszyńska").

- Policja z Morawskiej Ostrawy zatrzymała parę złodziejską - niejaką Annę Herscher z Limanowej i jej męża Eliasza Herschera ze Skali w Galicji - za którą niemiecka prokuratora w Kolonii rozesłała listy gończe. Rewizja wykryła u nich wielki skład złotych i srebrnych przedmiotów, naczyń kościelnych, antyków, zegarków, pierścieni i cały stos poświadczeń o zastawionych kosztownościach w zakładzie zastawniczym w Morawskiej Ostrawie ("Ślązak").

- Z Dębowca: W 1915 roku urodziło się w całej parafii 40 dzieci: 20 chłopców i 20 dziewcząt, o 16 mniej niż w roku poprzednim. Umarło 45 osób; 21 mężczyzn, 24 kobiet, o 24 więcej niż w 1914 roku. Śluby były 4, o 2 więcej niż w roku poprzednim ("Gwiazdka Cieszyńska"). 

- Chałupnik z Puńcowa, Jan Cieślar, odznaczony został medalem honorowym za 40 lat wiernej, nieprzerwanej pracy w trzynieckich hutach ("Robotnik Śląski").

- Z karty żałobnej: po krótkiej i uciążliwej chorobie zmarła w Cieszynie śp. Zofia Gruber, żona dyrektora hotelu pod "Jeleniem". Miała 32 lata ("Ślązak"). 

- W baraku dla robotników przedsiębiorcy budowniczego Ulmanna w Karwinie doszło do wypadku zaczadzenia. Siedmiu robotników, rozpaliwszy dobrze w żelaznym piecu, udało się na spoczynek, z którego dwóch już nie wstało, dwóch nadal walczy o życie. Trzech pozostałych zdołano uratować ("Ślązak").

- Kącik anonsowy: "Wynajęcie kuźni. W Starym Mieście obok Frysztatu jest do wynajęcia kuźnia w raz narzędziem kowalskim. Może być także przyjęty kowal znający się na kuciu koni i robocie rolniczej. Juliana Karazim."
  
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PS. Wszystkich łaknących informacji i ciekawostek o historii naszego regionu, zapraszamy do odwiedzenia naszej OX-owej Skarbnicy: http://skarbnica.ox.pl/ .

PD    

zródło: ox.pl
dodał: PD 23-01-2016 13:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

anatol
24-01-2016 12:42
anatol
" Chałupnik z Puńcowa, Jan Cieślar, odznaczony został medalem honorowym za 40 lat wiernej, nieprzerwanej pracy w trzynieckich hutach "
Licząc, że chałupnik Cieślar zaczynał robotę w hucie mając 16 lat to w momencie honorowego medalowania miał dopiero lat 56. Jak na obecne standardy emerytalne młody gość ! Ciekawe czy panu Janowi pozwolono już odsapnąć czy dalej musiał się wygrzewać przy wielkim piecu ? A może z powodu działań wojennych wysłano biedaka na front ? Trzeci rok Wojny Swiatowej to w okopach już odczuwano braki w chłopach. Poza tym na wojnie też chętnie honorowano medalami. Zwłaszcza pośmiertnie...
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Sobotnie szaleństwo za free!

26-08-2016 07:30

Zbliża się ostatnia sobota wakacji! Spraw niespodziankę swojemu dziecku i zabierz je na dożynki w Goleszowie. Szaleństwo w parku zabaw na pewno pozwoli najmłodszym zapomnieć o zbliżającym się powrocie do szkoły. W dodatku, dzięki sponsorom, którymi są restauracja Pod Tułem, Szkoła Rodzenia „Cud Narodzin” oraz Sklep Medyczny Inwest Partner Medycyna, udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny!

wyświetleń: 283komentarzy: 0

W Twoim imieniu (odc.8). Nie ma mocnych na wiślańskie korki...

25-08-2016 20:00

Brakuje parkingów? Obwodnicy? Objazdów? Kierowania ruchem? Pieniędzy? A może czego innego? Przyczynek do źródła powstawania oraz problemu korków w Wiśle.

wyświetleń: 2185komentarzy: 6

Portal OX.PL poleca!

25-08-2016 18:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 620komentarzy: 0

O Morcinku nad jego grobem

25-08-2016 17:15

O rocznicy urodzin Gustawa Morcinka pamiętano także w Cieszynie, gdzie pisarz spoczywa na Cmentarzu Komunalnym. Dziś (25 sierpnia) w samo południe złożono na jego pomniku kwiaty, zapalono znicze, a zgromadzeni wysłuchali opowieści Rozalia Wawronowicz - kierownik Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie o pisarzu.

wyświetleń: 764komentarzy: 0

Ustroń - będzie się działo!!!

25-08-2016 15:30

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami, ale nie oznacza to końca prezentacji i spotkańa z folklorem. Od 20 sierpnia trwa w naszym regionie Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wielki finałowy koncert odbędzie się w sobotę w Ustroniu. Ale wydarzeń w ten weekend w Ustroniu sporo.

wyświetleń: 1358komentarzy: 0

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 715komentarzy: 3

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 936komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 1216komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.

wyświetleń: 559komentarzy: 0

Bułgaria, Grecja, Chorwacja? Gdzie wypoczywaliśmy najchętniej w te wakacje?

25-08-2016 07:30

Choć za wcześnie jeszcze na całkowite podsumowanie sezonu 2016, bo część z nas na urlop wybiera okres września i października, to główna wakacyjna fala już za nami. Przez lipiec i sierpień wypoczywały bowiem głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Gdzie najchętniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego jeździli w te wakacje?