Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1738komentarzy: 0

Osadzony Tomasz Nowy

21-01-2016 18:00

"Osadzony Tomasz Nowy" to tytuł spektaklu, który został przygotowany w cieszyńskim Zakładzie Karnym. To wynik działania programu resocjalizacyjnego, który ma łamać stereotypy związane z osadzonymi i budować zaufanie społeczne między różnymi grupami.
Osadzony Tomasz Nowy Foto: ppor.Tomasz Głasek,oficer prasowy ZK Cieszyn, archiwum UŚ?

Program i spektakl to rezultat wcześniejszych działań – już we wrześniu 2012 roku, z inicjatywy Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, podpisane zostało porozumienie z cieszyńskim zamkniętym Zakładem Karnym w Cieszynie, w ramach którego studenci uczestniczą w zajęciach resocjalizacyjnych z osadzonymi. Współpraca ta odbywa się na wielu płaszczyznach i opiera się na łamaniu stereotypów oraz budowaniu zaufania pomiędzy różnymi grupami społecznymi. Koordynatorka akcji jest dr Ilona Fajfer-Kruczek , Adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pod jej kierownictwem, studenci Uniwersytetu Śląskiego mają okazję na własnej skórze przekonać się, jak wygląda codzienna praca w ośrodku.

Program współpracy to nie jedynie praktyki studenckie, badania i warsztaty, ale konkretne działania, mające swe odzwierciedlenie w różnorodnych projektach aktywizujących osadzonych. Przy pomocy studentów udało się np. zorganizować okolicznościowe imprezy dla dzieci więźniów, a ostatnio również spektakl teatralny zrealizowany za murami więzienia- pt. ”Osadzony Tomasz Nowy" , pod kierownictwem reżysera Bogusława Słupczyńskiego. Tego typu inicjatywy pozwalają osadzonym „na nowo” uczyć się komunikacji ze światem zewnętrznym oraz otworzyć się na nowe środki wyrazu.

W ramach współpracy Uniwersytetu Śląskiego, Zakładu Karnego w Cieszynie oraz Koła Resocjalizacji i Socjoterapii UŚ, organizowane są dwa razy w roku również międzynarodowe konferencje , cieszące się każdorazowo dużym zainteresowaniem studentów kierunków resocjalizacji, pracowników socjalnych oraz funkcjonariuszy służb mundurowych.

red./mat.pras.

zródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 21-01-2016 18:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

W Twoim imieniu (odc.8). Nie ma mocnych na wiślańskie korki...

25-08-2016 20:00

Brakuje parkingów? Obwodnicy? Objazdów? Kierowania ruchem? Pieniędzy? A może czego innego? Przyczynek do źródła powstawania oraz problemu korków w Wiśle.

wyświetleń: 1388komentarzy: 4

Portal OX.PL poleca!

25-08-2016 18:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 512komentarzy: 0

O Morcinku nad jego grobem

25-08-2016 17:15

O rocznicy urodzin Gustawa Morcinka pamiętano także w Cieszynie, gdzie pisarz spoczywa na Cmentarzu Komunalnym. Dziś (25 sierpnia) w samo południe złożono na jego pomniku kwiaty, zapalono znicze, a zgromadzeni wysłuchali opowieści Rozalia Wawronowicz - kierownik Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie o pisarzu.

wyświetleń: 572komentarzy: 0

Ustroń - będzie się działo!!!

25-08-2016 15:30

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami, ale nie oznacza to końca prezentacji i spotkańa z folklorem. Od 20 sierpnia trwa w naszym regionie Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wielki finałowy koncert odbędzie się w sobotę w Ustroniu. Ale wydarzeń w ten weekend w Ustroniu sporo.

wyświetleń: 1071komentarzy: 0

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 572komentarzy: 2

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 848komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 1105komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.

wyświetleń: 514komentarzy: 0

Bułgaria, Grecja, Chorwacja? Gdzie wypoczywaliśmy najchętniej w te wakacje?

25-08-2016 07:30

Choć za wcześnie jeszcze na całkowite podsumowanie sezonu 2016, bo część z nas na urlop wybiera okres września i października, to główna wakacyjna fala już za nami. Przez lipiec i sierpień wypoczywały bowiem głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Gdzie najchętniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego jeździli w te wakacje?

wyświetleń: 2232komentarzy: 3

Pisarz śląski - Gustaw Morcinek

24-08-2016 19:00

O Śląsku Cieszyńskim pisał, że powstała z 'uśmiechu Pana Boga', w twórczości opisywał życie codzienne mieszkańców tej ziemi, nawiązywał do pracy górnika, którym sam w młodzieńczych latach był. Jemu przypisuje się pomysł zmiany nazwy Katowic na Stalinogród, choć decyzje o tym zapadły zanim, jako poseł, odczytał to z sejmowej mównicy. Jutro mija 125 rocznica urodzin Gustawa Morcinka, pisarza ze Skoczowa.