Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1168komentarzy: 2

W UTW o naukowcach Śląska Cieszyńskiego

22-01-2016 17:10

Słuchacze Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale także i wszyscy chętni, gdyż wykład był otwarty, 19 stycznia wysłuchać mogli ciekawej prelekcji Władysławy Magiery o naukowcach Śląska Cieszyńskiego.
W UTW  o naukowcach Śląska Cieszyńskiego fot. z arch. UTW

Ci, którzy odwiedzili tego dnia Dom Narodowy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali często zupełnie nowych dla siebie faktów historycznych.
- Wykład się podobał, bo okazuje się, że ludzie nie wiedzą nic o naszym wkładzie w kulturę np techniczną Polski – wyjaśnia prelegentka rada z tego, iż mogła tyle ciekawostek słuchaczom przekazać. Mówiła np. o zupełnie nieznanym uczonym, który ma tablicę na AGH prof. zw. inż. Oskarze Nowotnym (1875–1972) z Trzyńca, który specjalizował się w geodezji górniczej. - Skończył i rozpoczął pracę na Akademii Górniczej w Leoben. Z AGH był związany od 1920 r. Został profesorem, twórcą Katedry Geodezji Górniczej i Miernictwa Górniczego. Zapoczątkował rozwój geodezji górniczej w Polsce. W latach 1925–1939 był Kierownikiem Biblioteki Akademii Górniczej i tą bibliotekę uratował w czasie II wojny światowej decydując o jej przeniesieniu do gmachu Biblioteki Jagiellońskiej. Nowotny wsparł także starania Walerego Goetla o uruchomienie w okresie okupacji Państwowej Szkoły Technicznej Górniczo-Hutniczo-Mierniczej na Krzemionkach, co dało nikłe tylko możliwość edukacji młodym, ale wielu uchroniło przed wywózką i obozami. Został uhonorowany tablicą w budynku biblioteki uczelni. Po wojnie wyjechał z Polski - wyjaśniała Magiera, która jakiś czas temu, po opublikowaniu trzeciego już tomu biogramów zasłużonych dla historii kobiet ze Śląska Cieszyńskiego zajęła się uczonymi z AGH.

- Jerzy Buzek z Węgierskiej Górki, który wyniósł zakłady na najwyższy poziom europejski i światowy (był profesorem AG) zmarł nagle w lutym 1939 i pochowany jest na cmentarzu komunalnym w Cieszynie. Nie należy się więc dziwić, że w 1945 roku dyrektorem został jego syn, też adiunkt na AGH. W 2013 roku postawiono mu pomnik wielkości człowieka, co najdobitniej świadczy o jego zasługach, a wirtualne muzeum zakładów w Węgierskiej Górce jest w większości poświęcone jemu. Jego brat bliźniak, lekarz Jan Buzek z Dąbrowy był posłem do parlamentu czechosłowackiego w okresie międzywojennym. Prof Józef Buzek, ich kuzyn, pochowany w Końskiej, twórca GUS, który działa w tej formie i ramach organizacyjnych od 1918 do dzisiaj. Poza tym jako ciekawostkę należy dodać, że był bliskim współpracownikiem przedwojennych działaczy europejskich, którzy dążyli do połączenia Europy czyli unii Europejskiej. Po kataklizmie I wojny światowej kilku europejskich myślicieli wysunęło ponownie ideę zjednoczonej politycznie Europy. W 1923 r. austriacki książę Coudenhove-Kalergi założył Ruch Paneuropejski i w 1926 r. gościł w Wiedniu pierwszy Kongres Paneuropejski. Wysunięta doktryna Paneuropy, uważana jest za podstawę bazową wszystkich europejskich wspólnot – mówiła Magiera. Wspomniała też o Andrzeju Buzku, pastorze we Frydku, który doprowadził tam do budowy dużego kościoła ewangelickiego, która to świątynia służy wiernym do dzisiaj. Jego córką jest 105-letnia Wegertowa z Bielska, której siostra w tym roku skończy 106 lat.

Nie zabrakło także pytań z sali. Słuchaczy interesowało np. któremu spośród Olszaków poświęcona jest ulica Olszaka w Cieszynie.
- To są tematy nieznane i ludzie są autentycznie zainteresowani i oczekują takiej wiedzy – konkluduje Magiera.

Sekcja Przeszłość i teraźniejszość spotyka się zawsze w trzeci wtorek miesiąca o godz 16 w duzej sali Domu Narodowego
Następne spotkanie zaplanowano na 16 lutego. O histori Muzeum Śląska Cieszyńskiego opowie Wojciech Grajewski

(indi)

zródło: ox.pl
dodał: BT 22-01-2016 17:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

ankak-26
23-01-2016 22:59
ankak-26
Dodaj
ankak-26
23-01-2016 23:22
ankak-26
Dodaj
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

W Twoim imieniu (odc.8). Nie ma mocnych na wiślańskie korki...

25-08-2016 20:00

Brakuje parkingów? Obwodnicy? Objazdów? Kierowania ruchem? Pieniędzy? A może czego innego? Przyczynek do źródła powstawania oraz problemu korków w Wiśle.

wyświetleń: 1389komentarzy: 4

Portal OX.PL poleca!

25-08-2016 18:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 513komentarzy: 0

O Morcinku nad jego grobem

25-08-2016 17:15

O rocznicy urodzin Gustawa Morcinka pamiętano także w Cieszynie, gdzie pisarz spoczywa na Cmentarzu Komunalnym. Dziś (25 sierpnia) w samo południe złożono na jego pomniku kwiaty, zapalono znicze, a zgromadzeni wysłuchali opowieści Rozalia Wawronowicz - kierownik Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie o pisarzu.

wyświetleń: 573komentarzy: 0

Ustroń - będzie się działo!!!

25-08-2016 15:30

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami, ale nie oznacza to końca prezentacji i spotkańa z folklorem. Od 20 sierpnia trwa w naszym regionie Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wielki finałowy koncert odbędzie się w sobotę w Ustroniu. Ale wydarzeń w ten weekend w Ustroniu sporo.

wyświetleń: 1072komentarzy: 0

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 572komentarzy: 2

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 849komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 1106komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.

wyświetleń: 514komentarzy: 0

Bułgaria, Grecja, Chorwacja? Gdzie wypoczywaliśmy najchętniej w te wakacje?

25-08-2016 07:30

Choć za wcześnie jeszcze na całkowite podsumowanie sezonu 2016, bo część z nas na urlop wybiera okres września i października, to główna wakacyjna fala już za nami. Przez lipiec i sierpień wypoczywały bowiem głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Gdzie najchętniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego jeździli w te wakacje?

wyświetleń: 2232komentarzy: 3

Pisarz śląski - Gustaw Morcinek

24-08-2016 19:00

O Śląsku Cieszyńskim pisał, że powstała z 'uśmiechu Pana Boga', w twórczości opisywał życie codzienne mieszkańców tej ziemi, nawiązywał do pracy górnika, którym sam w młodzieńczych latach był. Jemu przypisuje się pomysł zmiany nazwy Katowic na Stalinogród, choć decyzje o tym zapadły zanim, jako poseł, odczytał to z sejmowej mównicy. Jutro mija 125 rocznica urodzin Gustawa Morcinka, pisarza ze Skoczowa.