Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 3164komentarzy: 8

Burmistrz w sprawie Zamkowej 1

20-01-2016 19:05

Dziś informowaliśmy, że nie wiadomo, co stanie się z budynkiem przy ulicy Zamkowej 1 w Cieszynie. Miejsce po celnikach władze planują wyburzyć. Sprzeciwiają się temu organizacje, które prowadzą w budynku działalność i różne działania, np. Krytyka Polityczna.
Fot: arc.ox.pl Fot: arc.ox.pl

Decyzje jeszcze nie zapadły a członkowie Krytyki próbują angażować mieszkańców i sympatyków Zamkowej 1 i rozesłali list w tej sprawie (czytaj: Bronią Zamkowej 1 )

W tej sprawie Urząd Miejski rozesłał do mediów stanowisko Burmistrza Cieszyna na temat budynku przy ul. Zamkowej 1. Który publikujemy w całości poniżej.

Szanowni Państwo, 

Podjęliśmy decyzję o złożeniu razem ze stroną czeską projektu transgranicznego na zagospodarowanie nadbrzeży Olzy od Mostu Przyjaźni do mostu kolejowego. Pierwotnie projekt miał obejmować budowę przez czeskiego partnera kładki pieszo-rowerowej przy moście kolejowym, a nasz projekt miał obejmować uporządkowanie przestrzeni, związanej z budynkiem Zamkowa 1. Ponieważ jednak strona czeska nie zdecydowała się na ujęcie w pierwszej fazie projektu kładki pieszo-rowerowej, a udziały partnerów projektu powinny być zrównoważone, dlatego podjąłem decyzję o możliwym wyłączeniu Zamkowej 1 z całości projektu, jednocześnie jednak proponując radnym przyjęcie jednego z trzech rozwiązań: 

  1. Oddanie decyzji w ręce Burmistrza i następnie jej uszanowanie. Tą decyzję jestem gotów podjąć. 
  2. Podjęcie decyzji przez Radę, którą z kolei ja w pełni uszanuję. 
  3. Oddanie decyzji w ręce mieszkańców, organizując nie tyle referendum, co po prostu głosowanie pełnoletnich, uprawnionych do udziału w wyborach, mieszkańców Cieszyna. 

Osobiście opowiadam się za rozwiązaniem trzecim, chociaż w pełni uznaję odpowiednie kompetencje Burmistrza i Rady Miejskiej w przedstawionym temacie. Sprawa jednak jest na tyle poważna, że nie powinna być przedmiotem argumentacji politycznej, a z taką zaczynamy mieć do czynienia. Proponuję więc, aby radni jak najszybciej dokonali wyboru wariantu podejmowania decyzji. Jeżeli radni wskażą wariant trzeci, to w ciągu tygodnia, Zamek Cieszyn zbierze i przestawi argumenty zwolenników pozostawienia budynku przy ul. Zamkowej 1, natomiast Wydział Strategii i Rozwoju Miasta zbierze i przedstawi argumenty za wyburzeniem wskazanego budynku. Ten materiał następnie będzie powielony i rozesłany jako druk bezadresowy do wszystkich skrzynek pocztowych mieszkańców Cieszyna oraz zostanie zamieszczony w „Wiadomościach Ratuszowych" i na urzędowej stronie Miasta. W tym czasie zostanie wyznaczony dwutygodniowy termin na osobiste oddawanie głosów w cieszyńskim Ratuszu. W głosowaniu będzie mógł wziąć udział każdy kto znajduje się w spisie wyborców Cieszyna i w dniu głosowania wylegitymuje się dowodem osobistym. Sądzę, że takie rozwiązanie jest najbardziej odpowiednim sposobem podjęcia decyzji przez cieszynian, którzy podejdą do tematu merytorycznie. jednocześnie uważam, że niezależnie od tego, który wariant zostanie wybrany, nie wolno odstawiać tego rozstrzygnięcia na kolejne lata, gdyż stan zawieszenia nie służy nikomu, a na rozstrzygniecie czekamy już od 2009 r. tracąc z oczu wymiar finansowy, estetyczny czy funkcjonalny związany z brakiem jakichkolwiek decyzji. Kończąc proszę wszystkich Cieszynian o wzięcie udziału w głosowaniu (jeżeli do niego dojdzie) i spojrzenie na teren pod Wzgórzem Zamkowym jak na przestrzeń, z której powinniśmy być dumni. 

Ryszard Macura
Burmistrz Cieszyna

(red)
źródło: ox.pl
dodał: CR 20-01-2016 19:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

bongo
20-01-2016 21:10
bongo
Niektorzy z obroncow tej budy pisza o jakiejs historii,sentymentach itp.A ja mam sentyment do takiego malego sraczyka ktory stal na dole miedzy Olza a Mlynowka.Bo jaki mozna miec sentyment do budynku gdzie czlowieka traktowano jak szmate a byle celnik pijany wodka przemytnikow byl panem i wladca.Co do architektory to nawet nie zamiezam sie wypowiadac.Czym predzej to bedzie wybuzone tym lepiej dla Cieszyna.
Jedyny
20-01-2016 21:41
Jedyny
aha ,bongo przeciwnik systemu ;-) za chwilę będziecie tu budować jak zburzycie a na Boguszowicach burzyć by budować.Przywrócenie granic nadchodzi a my Polacy zawsze na odwrót.Postawcie market i tam będziecie za chwilę granicy pilnować.Przecież granice powrócą.I nie wódki będziecie szukać a Ojczyzny strzec.Aby móc decydować czy schabowego zjeść czy tylko golonkę....Burzyć,burzyć,burzyć...sklepy,markety i kaplice stawiać.Rozejrzyjcie się co się dzieje w Europie....
bongo
20-01-2016 21:49
bongo
JEDYNY co ty palisz za swinstwo.Piszesz calkowicie nie na temat.Mnie chodzi aby byl fajny widok na zamek takijak byl kiedys.
Jedyny
20-01-2016 22:11
Jedyny
he he taki fajny jak kiedyś...? a kiedy był ten fajny widok? Za Piasta...? Zrób sobie drugie śniadanie abyś się jutro wyspał i rześki szedł do szkoły. Czytać i myśleć:które boli...?
bongo
20-01-2016 22:24
bongo
Jedyny.Ale ty glupiutki jestes.Mnie duzo nie brakuje abym pamietal Cieszynskie Tramwaje wiec co do widokow tych miejsc to raczej nie powinienes sie wypowiadac.
Bloody
21-01-2016 08:39
Bloody
A może zróbmy tam parking piętrowy! Amfiteatr się nie nadaje, podziemie Rynku też się nie nadaje - to może tam się w końcu uda. Moim zdaniem miasto mogłoby to rozwiązać inaczej - ogłosić konkurs (bez nagród) na propozycje aranżacji tego miejsca.
starocieszyniok
21-01-2016 10:33
starocieszyniok
W normalnej Polsce działalność takich organizacji jak Krytyka Polityczna będzie nielegalna! Wiec nie widzę sensu w utrzymywaniu tego obrzydliwego baraku, bo banda socjalistów musi być w centrum. Niech im burmistrz udostepni pokój w ratuszu, albo niech się KP do Czech przeniesie, bo i tak przecież za Polską nie przepadają. Precz z komuną!
ROMIN
21-01-2016 12:17
ROMIN
Ładny widok, brzydki widok, widok taki albo siaki... Przed moim oknem to nie stoi, więc i nie przeszkadza. Pytanie tylko jedno: czym ten budynek był kiedyś? Do czego służył? Czy nie będzie jeszcze potrzeby, by stara funkcja (związana z ochroną granicy) została przywrócona? Niestare (i ładne) budynki na obwodnicy zostały wyburzone. Stoi Castorama... W TAKIM miejscu???
Wyburzono budynek Dworca PKS. I co dalej? Kolejne wyburzenie?
Czy nie lepiej "przebudować", by było ładne? Nie wystarczy zmiana elewacji?

Burzyć zawsze łatwo... A zbudować? Tu zaczynają się problemy.

PS

Dla przypomnienia :

"Zbudujemy nową Polskę
Zbudujemy taki świat,
W którym wszystko będzie lepsze,
W którym nowy będzie ład.
W którym wszystko będzie lepsze,
W którym nowy będzie ład.

Najpiękniejsze miasta, najpiękniejsze wsie,
Zbudujemy Polskę piękną jak we śnie.
Najpiękniejsze miasta, najpiękniejsze wsie,
Zbudujemy Polskę piękną jak we śnie."

Dziś można śpiewać na tą samą nutę. Wystarczy tylko zamiast "zbudujemy" wstawić "wyburzymy".
Też będzie ubaw. Po pachy...

https://www.youtube.com/watch?v=LjFn2wL7Y2g
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Portal OX.PL poleca!

26-04-2018 17:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 30komentarzy: 0

Debata o bezpieczeństwie

26-04-2018 16:15

25 kwietnia 2018 w Sali Pod Pegazem w Skoczowie odbyła się debata pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie, a tematem przewodnim były zagadnienia związane z bezpieczeństwem w mieście.

wyświetleń: 99komentarzy: 0

Koncert absolwentów

26-04-2018 15:00

W środę (25.04) na terenie czeskiego Avionu odbył się koncert absolwentów Podstawowej Szkoły Artystycznej im. Pawła Kalety w Czeskim Cieszynie. Na wydarzenie zaproszone zostały nie tylko rodziny i znajomi absolwentów, ale również wszyscy zainteresowani muzyką.

wyświetleń: 141komentarzy: 0

Postawa godna naśladowania

26-04-2018 13:30

Do tej pory oddał honorowo ponad 26 litrów życiodajnego płynu. Dzięki swojej postawie, pewnie niejednokrotnie przyczynił się do uratowania czyjegoś zdrowia, a nawet życia. Mł. asp. Tomasz Pocha, który jest kierownikiem ogniwa patrolowego cieszyńskiej komendy, od wielu lat dzieli się swoją krwią z potrzebującymi. Za swoją postawę mundurowy otrzymał  odznaczenie „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 802komentarzy: 0

Górki Wielkie - Zofii Kossak miejsce na ziemi - Spotkanie Szersznikowskie

26-04-2018 12:00

W środę (25.04) odbyło się kolejne s cyklu Spotkań Szersznikowskich. Tym razem w Sali rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego zjawiła się Diana Pieczonka–Giec, Kierownik Muzeum im. Zofii Kossak Szatkowskiej w Górkach Wielkich, która przygotowała prelekcję zatytułowaną „Górki Wielkie – Zofii Kossak miejsce na ziemi”.

wyświetleń: 249komentarzy: 0

Tomasz Pilch dla OX.pl

26-04-2018 10:15

W ostatnim sezonie usłyszała o nim cała Polska. Tomasz Pilch, bo o nim mowa, ma dopiero 17 lat, a w swoim CV może się już pochwalić niejednym sukcesem. Zawodnik WSS Wisła udzielił nam wywiadu, dlatego zapraszamy do lektury.

wyświetleń: 437komentarzy: 0

Bajki Robotów - wernisaż

26-04-2018 09:20

W środę (25.04) na terenie Galerii 36,6 Uniwersytetu Śląskiego, zlokalizowanej w kampusie przy ulicy Bielskiej w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy „Bajki Robotów”. Zaprezentowane zostały prace artystów, nadesłane na konkurs organizowany przez Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie a autorzy zwycięskich grafik otrzymali nagrody.

wyświetleń: 154komentarzy: 0

Dobiegł końca projekt ''Cieszyńska Kompania Obrony Narodowej''

26-04-2018 07:30

Wszystko zaczęło się wiosną 2015 roku. W marcu odbyło się pierwsze szkolenie w ramach Cieszyńskiej Kompanii Obrony Narodowej. W tym roku projekt dobiegł końca. Zakończenie działań ma związek z powstawaniem na terenie województwa śląskiego struktur obrony terytorialnej. 

wyświetleń: 1239komentarzy: 4

Gość Ox.pl - Tom Swoboda - artysta multimedialny. [zwiastun]

25-04-2018 19:30

Gość Ox.pl - Tom Swoboda- artysta multimedialny. O zmiażdżonej czaszce, Oddziale Pediatrycznym i wizualnych przedstawieniach duchowości. Jacek Porzycki zapytał również o zapis transcendencji i ''Szkołę Sztuki i Myślenia''. Co sprawiło, że artysta został wyróżniony w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym ''Sony World Photograpfy Awards 2018''?  Czy można narysować Boga? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.  Na pełną wersję wywiadu zapraszamy w niedzielę 29 kwietnia- oglądajcie!

wyświetleń: 507komentarzy: 0

MŚ 1A: Polacy przegrali z Wielką Brytanią, Chmielewski zanotował kolejny dobry występ

25-04-2018 19:25

Niestety, sprawdził się najczarniejszy scenariusz. Polscy hokeiści, którzy rywalizują na Mistrzostwach Świata Dywizji 1A w Budapeszcie, przegrali dzisiaj z Brytyjczykami (25 kwietnia) i ich szanse na awans, zamiast wzrosnąć, to zmalały. Kolejne dobre zawody rozegrał Aron Chmielewski, który na co dzień występuje w HC Ocelari Trinec.