Wkrótce w regionie

Lipiec 2017
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Kontakt24

wyświetleń: 4696komentarzy: 15

Cieszyn: Odpady Komunalne

13-01-2016 07:30

Od 1 stycznia wywozem odpadów komunalnych w Cieszynie zajmuje się nowa firma. Pojawił się również nowy harmonogram, a także zmiany w częstotliwości odbioru odpadów. Jak więc wygląda sprawa odpadów komunalnych w Cieszynie wraz z nowym rokiem?
Zmiany w wywozie odpadów komunalnych w Cieszynie / fot. MsZ Zmiany w wywozie odpadów komunalnych w Cieszynie / fot. MsZ

Wraz z początkiem nowego roku wielu mieszkańców Cieszyna zainteresowało się tematem odpadów komunalnych. Pojawiły się głosy, które dotarły również do naszej redakcji, o braku informacji w związku z nowym harmonogramem odbioru odpadów na 2016 rok oraz o zmniejszonej częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych. Postanowiliśmy sprawdzić, jak Urząd Miasta oraz firma wywozowa, informowała mieszkańców o wyżej wymienionych zmianach.

Przypomnijmy, iż od 1 stycznia 2016 roku usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu Gminy Cieszyn świadczy firma Ekoplast-Produkt Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie. Jak informuje nas Urząd Miasta firma ta została zobowiązana do przekazania harmonogramów odbioru odpadów mieszkańcom. Taki harmonogram z podziałem na odbiór odpadów posegregowanych, zmieszanych oraz z podziałem na rejony  został opublikowany na stronie Urzędu Miasta 23 grudnia 2015 roku. Były publikacje w Wiadomościach Ratuszowych, informacje znajdują się na stronie www.um.cieszyn.pl/smieci . W Urzędzie Miejskim są również dostępne ulotki – wylicza Renata Karpińska z Biura Promocji, Informacji i Turystyki Urzędu Miasta.

Mieszkańców Cieszyna faktycznie czekają jednak zmiany w częstotliwości odbioru odpadów. Zmniejszono częstotliwość  odbioru odpadów zmieszanych  ale zwiększono odbiór surowców wtórnych. Przez 2,5 roku odbierano sygnały mieszkańców miasta, że firma odbiera puste pojemniki na śmieci zmieszane (bo robi to za często), a zbyt rzadko odbiera śmieci segregowane. Głosy te zostały uwzględnione w SIWZ-ie ostatniego przetargu. Jest to postępowanie uprawnione. Gmina odbiera odpady tyle, że z mniejszą częstotliwością a to właściciel wyposaża nieruchomość w  ilość pojemników pozwalającą na składowanie odpadów do momentu odbioru – informuje Renata Karpińska. Harmonogram odbioru odpadów w 2016 roku znajdziemy m.in. tutaj .

 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 13-01-2016 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (15)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Gal
13-01-2016 08:06
Gal
Moim zdaniem odbiór odpadów tzw. "mieszanych" w miesiącach ciepłych powinien odbywać się co tydzień z uwagi na fetor wydobywający się z kubłów już po kilku dniach składowania!!! Jakie zapachy będą rozchodzić się po Cieszynie po 8-14 dniach to nie trudno sobie dzisiaj wyobrazić? Jestem ciekawy kto, w UM w "warunkach przetargu" zapisał takie terminy wywózki śmieci mieszanych? Może rzecznik UM zdradzi tą tajemnicę? Kogo Pan Bóg pokarał i odebrał mu rozum?
Gal
13-01-2016 08:31
Gal
Jeszcze jedno: skoro "ktoś" w UM zmniejsza częstotliwość odbioru śmieci mieszanych rekompensując to tylko w niewielkiej części zwiększoną częstotliwością wywozu odpadów segregowanych to w efekcie powoduje oszczędności po stronie firmy Ekoplast-Produkt Sp. z o.o. Rodzi to pytanie Mieszkańców: o ile UM zmniejszy nam opłaty za wywóz odpadów tzw. "stałych"?
obywatel64
13-01-2016 16:32
obywatel64
Ja zauważyłam że w niektórych miesiącach odbiór odpadów w budynkach jednorodzinnych odbywać się będzie nawet co trzy tygodnie np.przełom marzec kwiecień, czerwiec lipiec,wrzesień październik. tak więc nawet większa ilość kubłów spowoduje że śmieci przez trzy tygodnie będą w upale śmierdzieć a w najgorszym scenariuszu zalęgną się szczury i dlaczego obywatel musi ponosić większe koszty w przypadku zakupu kolejnego kubła? Zimą również powstaje problem gdzie gromadzić popiół? Myślę że ktoś kompetentny spojrzy jeszcze raz na ten harmonogram i zostanie on skorygowany.
Optimist
13-01-2016 17:22
Optimist
Bardzo dobrze się stało i w związku z tym koszty wywozu odpadów powinny być zmniejszone. Do tej pory wystawiałem pojemnik (3 osoby na posesji) co dwa tygodnie i to zaledwie wypełniony w połowie, moi sąsiedzi podobnie, choć niektórzy wystawiali co tydzień prawie pusty. Nie wiem, jak można w ciągu tygodnia napełnić kubeł przy jednoczesnej segregacji, ile trzeba kupić towaru i naprodukować odpadów. Co do popiołu mam informacje, że niektóre gminy odbierają popiół oddzielnie w specjalnych do tego celu workach. Może właściwe służby się tym zainteresują.
obywatel64
13-01-2016 17:53
obywatel64
Nie do końca się z tym zgadzam. Nie można generalizować bo każdy produkuje odpady a jeżeli w domu są małe dzieci , codziennie się gotuje to niestety tych śmieci się nazbiera ( choćby pampersy). Ja wystawiałam pojemnik co tydzień i prawie zawsze był pełny chociaż segreguję odpady. Parę dni temu kiedy szłam do pracy zauważyłam przy wielu posesjach przepełnione pojemniki a to co się nie zmieściło było położone obok. Więc nie wiem czy odbiór co dwa a nawet trzy tygodnie jest do końca trafny.
alternatywy 5
13-01-2016 20:39
alternatywy 5
Uprzedzałem, że niemiecki system się nie sprawdzi. Brak zdrowej konkurencji będzie powodować coraz wyższe koszty tej usługi.
choltam07
13-01-2016 20:40
choltam07
Jak było MPGK to był porządek, kolorowa naklejka na kubeł i według indywidualnej potrzeby śmieci były odbierane co tydzień lub co dwa tygodnie. W lato temperatura będzie dochodzić do 40 stopni to jeszcze do jakieś epidemi dojdzie. Coraz gorsi włodarze!!! Kocham to moje miasto ale coraz trudniej w nim żyć.
ewikb1
13-01-2016 20:54
ewikb1
Do Opimist: to bardzo ciekawe, ze masz tak mało śmieci! Ja segreguję, co prawda mieszkam w bloku, a śmieci zmieszanych mam na tyle dużo, że co tydzień wywóz byłby dla mnie optymalny przy dwóch osobach. Gotuję w domu, to i śmieci więcej, a segreguję uczciwie. Ci, którzy optują przy wywozie co dwa tygodnie to, albo stołują się poza domem, albo spalają część śmieci. A o obniżce ceny możemy pomarzyć.
krwawamery
13-01-2016 21:02
krwawamery
jestem za: wywóz kubła raz na tydzień tak jak było w okresie od października do końca marca,w pozostałych miesiącach kubeł 2 razy w miesiącu a wywóz śmieci segregowanych od pażdziernika do końca marca 1 raz w miesiącu a w pozostałych 2 razy w m miesiącu wiadomo , że nie dogodzi wszystkim okres zimowy jest więcej popiołu a w okresie letnim więcej plastiku albo po prostu dać worki na popiół tak jak jest w Skoczowie bo inaczej śmieci będą lądować w nie odpowiednich workach i po co ta segretacja
Lucy86
13-01-2016 23:11
Lucy86
A mnie wydaje się, że zmiana zasad reguł gry na mniej korzystne dla mieszkańców jest niesprawiedliwa w stosunku do nas płatników, w końcu płacimy teraz za wywóz od osoby, a nie za częstotliwość wywozów. Urząd Miejski powinien pilnować takich spraw... w końcu to gmina jest zobowiązana do zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkańców... tak brzmi jeden z zapisów Konstytucji RP Panie Burmistrzu!
A.K
14-01-2016 00:04
A.K
Zmniejszona częstotliwość związana powinna być z obniżeniem ceny., czego nie uwzględniono.W Cieszynie przy segregacji, płacimy 10,30 zł. W Skoczowie przy tej samej intensywności wywozu odpadów segregowanych, przez tą samą firmę Ekoplast mieszkańcy płacą 8.0 zł. Odbierane sygnały o zbyt częstym odbiorze nie mają całkowicie uzasadnienia.
Osobiście zaangażowałem się w napisaniu petycji do Pana Burmistrza o zmniejszeniu częstotliwości odbioru odpadów , popartych podpisami mieszkańców i fakty sprzeciwu mówią co innego. Proponuje Urzędowi Miasta Cieszyn wykazać się taką samą opinią, a nie przytaczać ogólników bez pokrycia.
Podpisy do petycji dalej są zbierane, zainteresowanych treścią petycji :

http://ogloszenia.ox.pl/ogloszenie,3138562,petycja-do-burmistrza-miasta-cieszyn..html
Optimist
14-01-2016 10:19
Optimist
Odpowiadam do ewikb1: Dla jasności - gotujemy obiady w domu, dom ogrzewam gazem, nie używamy też jednorazowych opakowań i toreb na zakupy, w więc bez takich bezpodstawnych twierdzeń o spalaniu śmieci. Co do ilości odpadów - nie wiem, co tam jeszcze przy segregacji można wrzucać, bo jakież to wielkie ilości odpadów powstają przy gotowaniu posiłków, może zbyt wiele żywności się marnuje. Po drugie - o ile mi wiadomo, w blokach nie ma pojemników 100-litrowych tylko znacznie większe kontenery. A jeśli komuś nie wystarcza jeden pojemnik może sobie postawić drugi.
obywatel64
14-01-2016 13:08
obywatel64
Zgadzam się z Choltam07. Metoda z naklejkami byłaby rozwiązaniem. Nie chodzi tu bowiem czy wystawię 1 czy 10 kubłów na śmieci ale fakt że będą one stały w upale i śmierdziały przez dwa tygodnie.Właśnie dzisiaj udało mi się zrobić parę fotek jak "śliczne" są widoki przed niektórymi posesjami przed przejazdem śmieciarki.
kosa
14-01-2016 16:55
kosa
Obywatel 64.Popieram nie wiem kiedy była ta sesja ,ale ja to widzę codziennie.Piękna starówka i nie tylko zawalona worami.Jest szlak "MAGNOLLI" jest teraz worów z EKOPLASTU.
[konto zostało usunięte]
18-01-2016 00:03
[konto zostało usunięte]
Może jakby wszyscy przestali płacić za wywóz to posłuchaliby mieszkańców.Z tym Ekoplastem ciągle kłopoty...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Medal dla papieża

24-07-2017 12:15

Dzisiaj ( 24 lipca  2017)  Parafii Ewangelickiej w Szczyrku wysłany zostanie pocztą do Watykany na ręce papieża Franciszka specjalny medal na 500 lat Reformacji (1517-2017) – informuje redakcję ox.pl ks. Jan Byrt.   

wyświetleń: 55komentarzy: 0

Utrudnienia w ruchu w Wiśle!

24-07-2017 10:55

31 lipca br. przez Wisłę przejedzie wyścig kolarski 74. Tour de Pologne. W godzinach 16:00-20:00 nastąpi zamknięcie dla ruchu kołowego dróg będących trasą wyścigu.

wyświetleń: 455komentarzy: 0

Szansa dla Szańców

24-07-2017 09:15

Szańce Jabłonkowskie ożyły. Na wałach zawisła flaga cesarska.

wyświetleń: 250komentarzy: 0

Weterani w Zebrzydowicach

24-07-2017 07:30

W Zebrzydowicach od trzech lat na rodzinnej rehabilitacji czas spędzają polscy weterani ranni podczas misji zagranicznych. Jak sami mówią, w Zebrzydowicach odnaleźli swoje miejsce i tutaj odpoczywają. Żołnierze przygotowali także wystawę pt. „Weterani”, którą można oglądać w godzinach otwarcia zamku w Zebrzydowicach do  28 lipca 2017 roku. W tygodniu od 8:00 – 21:00 w sobotę i niedzielę od 12:00 – 21:00. 

wyświetleń: 883komentarzy: 0

Gość Ox.pl - Adam Bubik

23-07-2017 19:00

Dziś zaproszenie do studia przyjął Adam Bubik - Polak mieszkający na Zaolziu, który odpowiada, czy Czesi śmieją się z języka polskiego i dlaczego parasol to nie jest "szmaticzku na paticzku"? Jacek Porzycki pyta też piosenkarza, dlaczego jest "synem marnotrawnym" i czy Żona artysty denerwuje się na widok Fanek Adama? Rozmowa schodzi również na inne tematy - praca licencjacka, "gwiazdorzenie" i najnowsza piosenka na żywo.

wyświetleń: 1290komentarzy: 0

Piorun uderzył w chłopca

23-07-2017 17:10

Nasz region w ostatnich dniach nawiedzają gwałtowne nawałnice. Wczoraj (22.07.2017) w Trzyńcu piorun  uderzył w  chłopca, który w czasie burzy przebywał na ulicy. Z pomocą pospieszyli przechodnie.

wyświetleń: 12114komentarzy: 2

Oszuści znów atakują

23-07-2017 15:45

Oszuści podający się za policjantów i usiłujący pod byle pretekstem wyłudzić pieniądze od starszych osób znów dali o sobie znać. Wczoraj w naszym województwie doszło do kilku takich przypadków. Część z osób nie dała się nabrać i powiadomiła o sytuacji policję. Niestety, niektórzy wypłacili pieniądze i przekazali je oszustom.

wyświetleń: 2301komentarzy: 0

Groźny barszcz

23-07-2017 14:30

Pochodzi z rejonu Kaukazu i powoduje degradację środowiska przyrodniczego, a sok wydzielany przez świeże rośliny wywołuje zmiany skórne. Barszcz Sosnowskiego, bo o nim mowa, jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Jednak mimo to, ciągle można spotkać jego skupiska, również na naszym terenie.

wyświetleń: 4104komentarzy: 1

Koncert Życzeń Stela OX.PL

23-07-2017 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 903komentarzy: 1

Ze Strumienia nad morze

23-07-2017 10:30

Sześcioro dzieci ze Strumienia spędzi bezpłatne wakacje nad morzem dzięki II edycji „Wakacji z Muszkieterami”. Łącznie w ramach akcji wyjedzie blisko 1000 dzieci z całej Polski.