Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3716komentarzy: 3

Brenna - mają (święty) spokój

12-01-2016 19:40

Jeszcze do niedawna w Brennej istniał poważny problem związany z pochówkiem. Na cmentarzu w centrum miejscowości... zabrakło miejsca.
Brenna - mają (święty) spokój Gmina dokupiła 24 ary terenu na cele pochówku mieszkańców. fot. Jan Bacza

Choć brzmi to jak czarny humor, ale do niedawna mieszkańcom Brennej po śmierci groziła... przeprowadzka na cmentarz w innej gminie. Wszystko przez brak miejsca na nekropolii w centrum miejscowości. Istniało takie zagrożenie, ale sytuację udało się już zażegnać – uspokaja Wójt Brennej Jerzy Pilch. Mieszczący się nieopodal kościoła cmentarz nie mógł pomieścić więcej grobów.

Pilch nie ukrywa, że temat cmentarza był jednym z pierwszych, nad którym zaczął pracować po wyborach w 2013 roku. Miałem świadomość, że kurczące się miejsca pochówku, w ciągu najbliższego roku, będą stanowiły duży problem dla mieszkańców.- mówi. Jak dodaje, gmina jest w ścisłej współpracy z parafią, która administruje cmentarzem. Parafia porządkuje starą część cmentarza, dzięki temu udało się uzyskać nowe miejsca pochówku. Gmina miała też czas na rozwiązanie problemu braku miejsca.

Dzisiaj już wiemy, że nie ma takiego zagrożenia, że urna trafi pod drzwi urzędu gminy, a żałobnicy będą pytali – wójcie, gdzie można dokonać pochówku – uspokaja włodarz gminy. Samorząd Brennej dokupił do istniejącego cmentarza nowy teren, na którym można chować zmarłych.

Jak zaznacza wójt, to jego zadaniem i gminy, jest wyznaczenie miejsca ostatniego spoczynku. Stąd też czuliśmy się w obowiązku zadbać i wziąć na siebie tą całą procedurę przygotowania tego terenu, łącznie z umową notarialną. Nie było to łatwe, były trudne negocjacje z mieszkańcami, właścicielami gruntów. Ale dzięki dobrej współpracy z nimi udało się sfinalizować całą procedurą. - mówi Jerzy Pilch.

W późniejszym czasie parafia ma odkupić od gminy nową część cmentarza. Jak zaznacza wójt, gmina musiała według nowych przepisów, zabezpieczyć tzw. pas izolacyjny. To teren zielony, który oddziela cmentarz od innych działek. Miejsce pochówku powiększyło się o około 24 ary. Nowy teren ma zabezpieczyć miejsca na wieczny spoczynek na około 20-25 lat.

Jan Bacza

zródło: ox.pl
dodał: JB 12-01-2016 19:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

otki
13-01-2016 10:53
otki
I to wszystko czego dokonał pan Pilch przez prawie dwa lata .Pan Pilch powiela błędy nic nie robiącej byłej pani wójt o nazwisku Szarek!
MichalFly
13-01-2016 12:43
MichalFly
Jak to nic nie robiacej?! Proszę nie obrażać! Robiła i to bardzo dużo. (złego oczywiście - taki przykład ze swojej partii PO)
kamil1133
13-01-2016 13:37
kamil1133
Kazdy kiedys pujdzie do piachu,
Niewazne czy bedzie burmistrzem czy
Gagatkiem spod cieszynskiego kauflandu
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ustroń - będzie się działo!!!

25-08-2016 15:30

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami, ale nie oznacza to końca prezentacji i spotkańa z folklorem. Od 20 sierpnia trwa w naszym regionie Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wielki finałowy koncert odbędzie się w sobotę w Ustroniu. Ale wydarzeń w ten weekend w Ustroniu sporo.

wyświetleń: 181komentarzy: 0

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 217komentarzy: 0

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 520komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 657komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.

wyświetleń: 345komentarzy: 0

Bułgaria, Grecja, Chorwacja? Gdzie wypoczywaliśmy najchętniej w te wakacje?

25-08-2016 07:30

Choć za wcześnie jeszcze na całkowite podsumowanie sezonu 2016, bo część z nas na urlop wybiera okres września i października, to główna wakacyjna fala już za nami. Przez lipiec i sierpień wypoczywały bowiem głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Gdzie najchętniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego jeździli w te wakacje?

wyświetleń: 1640komentarzy: 3

Pisarz śląski - Gustaw Morcinek

24-08-2016 19:00

O Śląsku Cieszyńskim pisał, że powstała z 'uśmiechu Pana Boga', w twórczości opisywał życie codzienne mieszkańców tej ziemi, nawiązywał do pracy górnika, którym sam w młodzieńczych latach był. Jemu przypisuje się pomysł zmiany nazwy Katowic na Stalinogród, choć decyzje o tym zapadły zanim, jako poseł, odczytał to z sejmowej mównicy. Jutro mija 125 rocznica urodzin Gustawa Morcinka, pisarza ze Skoczowa.

wyświetleń: 1268komentarzy: 2

Wisła - widowiskowe zjazdy

24-08-2016 17:00

Już 27 i 28 sierpnia najlepsi zawodnicy Europy ponownie odwiedzą Wisłę, aby walczyć o tytuły Mistrzów Europy w konkurencji Downhill. Po raz kolejny zostaną wystawieni na próbę przez trasę zlokalizowaną na charakterystycznym szczycie Beskidu Śląskiego - Stożku. Ze względu na fakt, iż zawody w zjazdach rowerowych są niezwykle widowiskową dyscypliną warto zawczasu spojrzeć z czym mierzyć się będą najlepsi riderzy Europy.

wyświetleń: 879komentarzy: 0

Reminiscencje po Gorolu

24-08-2016 15:30

Gorolski Święto w Jabłonkowie staje się coraz bardziej popularną imprezą. Jest ona atrakcyjna nie tylko dla Zaolziaków, ale tłumnie przyjeżdżających już turystów, którzy zamieszkują kraje po obu stronach Olzy. Często uważa się, że to ostatni bastion Polaków mieszkających w Czechach.

wyświetleń: 772komentarzy: 0

Ośmiorniczki w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

24-08-2016 14:45

Bynajmniej nie chodzi o wykwintne dania, w jakich gustują co niektórzy polscy posłowie, ale o akcję „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Pod ta nazwą kryje się akcja polegająca na darowaniu wcześniakom miękkich maskotek w kształcie ośmiorniczki. Dlaczego akurat takich maskotek i jaki to ma cel? Przeczytaj.