Wiadomości

Kontakt24

wyświetleń: 3761komentarzy: 3

Brenna - mają (święty) spokój

12-01-2016 19:40

Jeszcze do niedawna w Brennej istniał poważny problem związany z pochówkiem. Na cmentarzu w centrum miejscowości... zabrakło miejsca.
Gmina dokupiła 24 ary terenu na cele pochówku mieszkańców. fot. Jan Bacza Gmina dokupiła 24 ary terenu na cele pochówku mieszkańców. fot. Jan Bacza

Choć brzmi to jak czarny humor, ale do niedawna mieszkańcom Brennej po śmierci groziła... przeprowadzka na cmentarz w innej gminie. Wszystko przez brak miejsca na nekropolii w centrum miejscowości. Istniało takie zagrożenie, ale sytuację udało się już zażegnać – uspokaja Wójt Brennej Jerzy Pilch. Mieszczący się nieopodal kościoła cmentarz nie mógł pomieścić więcej grobów.

Pilch nie ukrywa, że temat cmentarza był jednym z pierwszych, nad którym zaczął pracować po wyborach w 2013 roku. Miałem świadomość, że kurczące się miejsca pochówku, w ciągu najbliższego roku, będą stanowiły duży problem dla mieszkańców.- mówi. Jak dodaje, gmina jest w ścisłej współpracy z parafią, która administruje cmentarzem. Parafia porządkuje starą część cmentarza, dzięki temu udało się uzyskać nowe miejsca pochówku. Gmina miała też czas na rozwiązanie problemu braku miejsca.

Dzisiaj już wiemy, że nie ma takiego zagrożenia, że urna trafi pod drzwi urzędu gminy, a żałobnicy będą pytali – wójcie, gdzie można dokonać pochówku – uspokaja włodarz gminy. Samorząd Brennej dokupił do istniejącego cmentarza nowy teren, na którym można chować zmarłych.

Jak zaznacza wójt, to jego zadaniem i gminy, jest wyznaczenie miejsca ostatniego spoczynku. Stąd też czuliśmy się w obowiązku zadbać i wziąć na siebie tą całą procedurę przygotowania tego terenu, łącznie z umową notarialną. Nie było to łatwe, były trudne negocjacje z mieszkańcami, właścicielami gruntów. Ale dzięki dobrej współpracy z nimi udało się sfinalizować całą procedurą. - mówi Jerzy Pilch.

W późniejszym czasie parafia ma odkupić od gminy nową część cmentarza. Jak zaznacza wójt, gmina musiała według nowych przepisów, zabezpieczyć tzw. pas izolacyjny. To teren zielony, który oddziela cmentarz od innych działek. Miejsce pochówku powiększyło się o około 24 ary. Nowy teren ma zabezpieczyć miejsca na wieczny spoczynek na około 20-25 lat.

Jan Bacza

zródło: ox.pl
dodał: JB 12-01-2016 19:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

otki
13-01-2016 10:53
otki
I to wszystko czego dokonał pan Pilch przez prawie dwa lata .Pan Pilch powiela błędy nic nie robiącej byłej pani wójt o nazwisku Szarek!
MichalFly
13-01-2016 12:43
MichalFly
Jak to nic nie robiacej?! Proszę nie obrażać! Robiła i to bardzo dużo. (złego oczywiście - taki przykład ze swojej partii PO)
kamil1133
13-01-2016 13:37
kamil1133
Kazdy kiedys pujdzie do piachu,
Niewazne czy bedzie burmistrzem czy
Gagatkiem spod cieszynskiego kauflandu
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.
loading...

Pozostałe wiadomości

Zbójnickie trunki

25-09-2016 19:00

Pierwszy raz w Ustroniu odbył się konkurs na zbójnickie nalewki. Smaków było wiele, bo nie zabrakło malinówki, ostrężynówki czy aroniówki. Były trunki przygotowane na igliwiu sosnowym czy też nalewki z bożego drzewka i piekielnie mocnej z... chrzanu.

wyświetleń: 1190komentarzy: 1

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 39/16

25-09-2016 16:50

Szara teczka z napisem "Wieża" skrywa w sobie wiele historycznych prawd i ciekawostek na temat Skoczowa. Odkryjcie je razem z nami!

wyświetleń: 572komentarzy: 0

Oczami niewidomego (51): złość i nienawiść

25-09-2016 14:20

„Świat to trudne miejsce. Jemu nie zależy. Choć nie żywi nienawiści do ciebie i do mnie, nie darzy nas też miłością. Dzieją się na nim rzeczy straszne, których nie można wytłumaczyć. [...] Świat cię nie kocha. [...] Pamiętaj jednak, żeby robić swoje. Takie masz zadanie na tym trudnym świecie, musisz podtrzymywać swoją miłość i robić swoje choćby nie wiem co.” Stephen King – „Lśnienie”

wyświetleń: 345komentarzy: 0

Znasz Młodego Bohatera?

25-09-2016 12:55

Możliwe, że wśród nas żyją bezimienni młodzi bohaterowie. Jeśli znasz ciekawą historię, której głównym aktorem jest dziecko, które ocaliło bądź aktywnie przyczyniło się do ocalenia życia innego człowieka, to wyślij ją do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji!

wyświetleń: 393komentarzy: 0

Kto Cię sprawdza?

25-09-2016 11:00

Krajowy Rejestr Długów oferuje możliwość sprawdzenia czy jakakolwiek instytucja nie szukała informacji o osobach na podstawie numeru PESEL.

wyświetleń: 2519komentarzy: 2

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 39/16 - Rzymskokatolicka Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu-Lipowcu

25-09-2016 09:30

W dzisiejszym artykule poznacie historię parafii w Lipowcu - jednej z najstarszych wsi Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 749komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

25-09-2016 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 797komentarzy: 0

Ziobro na podium

24-09-2016 22:15

Włoch Davide Bresadola po skokach na odległość 129,5 oraz 124 metry zwyciężył w sobotnim konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego rozgrywanym na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Tuż za nim uplasował się Słoweniec Domen Prevc, który uzyskał 126,5 oraz 125,5 metra. Podium konkursu w Wiśle uzupełnił reprezentant Polski Jan Ziobro, który oddał dwa równe skoki (126,5 i 127 m).

wyświetleń: 731komentarzy: 0

Ogólnopolski Zlot Instruktorów Turystyki Żeglarskiej w Cieszynie i spotkanie z Konkolskim

24-09-2016 19:05

W ramach Ogólnopolskiego Zlotu Instruktorów Turystyki Żeglarskiej PTTK, a także zakończenia sezonu oraz tegorocznych obchodów związanych z 50-leciem Klubu Żeglarskiego „Sternik” Cieszyn w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” odbyło się dziś (24.09) spotkanie ze znanym czeskim żeglarzem Richardem Konkolskim.

wyświetleń: 1173komentarzy: 2

Kino na Granicy rusza w drogę!

24-09-2016 16:50

Umknęła Ci 18. edycja Kina na Granicy? A może chcesz przeżyć to jeszcze raz? Nic straconego! Jeszcze tej jesieni, w 10 miastach w Polsce i w Czechach pojawi się Kino na Granicy! Stanie się tak za sprawą projektu Kino na Granicy w Drodze, który otrzymał wsparcie w ramach konkursu Forum Polsko-Czeskiego.