Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 6274komentarzy: 12

Fotoradar powróci?

08-01-2016 09:40

Od 1 stycznia straż miejska nie może używać fotoradarów. W tych miejscowościach, w których były batem na kierowców, maszty zostały zabezpieczone, a urządzenia trafił do magazynów.
Maszt fotoradaru został zaklejony. Czy fotoradar powróci w to miejsce? fot. Jan Bacza Maszt fotoradaru został zaklejony. Czy fotoradar powróci w to miejsce? fot. Jan Bacza

Na Śląsku Cieszyńskim tylko Skoczów zdecydował się na zakup fotoradaru dla Straży Miejskiej. Było to w roku 2008. Początkowo strażnicy wynajmowali urządzenie od prywatnej firmy. Jeden dzień 'zdjęciowy' kosztował podatników niespełna trzy tysiące złotych. Ale pieniądze szybko się zwracały, bo w ciągu kilku dni mandatów wystawiono na... trzydzieści tysięcy złotych. Ówczesne władze miasta postanowiły, że fotoradar na stałe będzie gościł na skoczowskich drogach i urządzenie kupiono. Tanie nie było, bo jego koszt wynosił 180 tys zł. Jednak zapewne przez minione lata i tak miasto na tym skorzystało. Zobacz materiał Strażnicy zmierzą prędkość.

Początkowo strażnicy ustawiali urządzenie w kilku miejscach w gminie. Ale z czasem coraz częściej był montowany na specjalnym słupie na ul. Mickiewicza. Zobacz materiał Fotoradar na ul. Mickiewicza w Skoczowie. We wrześniu 2014 roku przeniesiono go do Pogórza, na skrzyżowanie ulicy Bielskiej z ulicami Dworcową i Zamek. Tam robił też zdjęcia i była to jego ostatnia lokalizacja. W międzyczasie w Polsce szeroko dyskutowano na temat tego, czy straż miejska może w ogóle używać fotoradarów. Zobacz materiał Stacjonarnym nie łapią.

Od nowego roku strażnicy stracili uprawnienia do karania kierowców za pośrednictwem tych urządzeń. W całej Polsce pozostały jednak radary, które na razie trafiły do magazynów. Tak też stało się w Skoczowie.

Maszt zgodnie z przepisami został zaklejony, fotoradar trafił do magazynu, a my zwróciliśmy się do Powiatowego Zarządu Dróg o zlikwidowanie oznakowania informującego o kontroli drogowej. - mówi komendant skoczowskiej Straży Miejskiej – Robert Socha. Strażnicy uprawnienia stracili, jednak chcą, by dalej w Pogórzu fotoradar łapał przekraczających prędkość. Jak dodaje komendant, strażnicy zwrócili się już z pismem do Inspekcji Transportu Drogowego, aby ta przejęła maszt i ustawiła ponownie tam fotoradar.

Mieszkańcy Pogórza, sołtys są za tym, aby kontrole dalej tam były. Od czasu zainstalowania tego urządzenia znacznie wzrósł w tym miejscu poziom bezpieczeństwa, na tym skrzyżowaniu nie doszło do żadnego zdarzenia.
- mówi komendant. Jednak ITD w pierwszym piśmie, tłumacząc się brakiem środków, odmówiła instalacji urządzenia. Ponownie napisaliśmy do Inspekcji, szerzej uzasadniając naszą prośbę. Czekamy na odpowiedź – dodaje Socha.

Komendant nie ukrywa, że jeśli fotoradar do Pogórza nie powróci, myśli nad innymi pomysłami, by skrzyżowanie było bezpieczne. Może to być kamera, która alarmuje na wyświetlaczu, kiedy kierowca przekroczy dopuszczalną prędkość. Być może w tym miejscu pojawi się sygnalizacja świetlna, która reagować będzie czerwonym światłem, kiedy pojazdy pojadą za szybko. To skuteczna metoda, bo zmusza kierowcę do zatrzymania się. Ale to niestety wiąże się z finansami – zauważa komendant skoczowskiej SM.

Inspekcja jeszcze nie zdecydowała czy chce w Pogórzu fotoradaru, niemniej niewykluczone, że zajmować się tym problemem będzie już Policja. Wedle zapowiedzi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, to ona ma przejąć zadania ITD, sama inspekcja ma zostać zlikwidowana.

Stary fotoradar stoi bezużyteczny. Może uda się go wykorzystać w jakiś celach profilaktycznych, podczas imprez urządzanych przez miasto. - kończy komendant

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB 08-01-2016 09:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (12)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Przepierón
08-01-2016 13:42
Przepierón
Powinien wrócić i nie jeden a kilkadziesiąt żeby karać to bydło drogowe.
marian1951
08-01-2016 15:13
marian1951
Przepierón,a gdzie twoja kindersztuba? A poza tym masz rację.
Cysorski
08-01-2016 19:46
Cysorski
Halo Przepieron, "bydlo" to dosc ostro powiedziane, ale czasami tez nie moge znalezc innego okreslenia. A co do radarow: powinny stac tam gdzie jest to naprawde potrzebne. Ale bezsensowne ograniczenia predkosci i radary, to normalne zlodziejstwo!
emmer
08-01-2016 22:03
emmer
@Przepierón, weź snickersa bo zaczynasz gwiazdożyć.
Widać kto nie jeździ samochodem.
I żeby nie było że jestem jakimś piratem ale czasami zdarzy mi się zapomnieć i śmignę parenaście km więcej niż ograniczenie.
Dodam tylko że prawko 13 lat i zawsze zero punktów na koncie.
A to bydło to miałeś siebie na myśli? :)
emmer
08-01-2016 22:10
emmer
@Cysorski trudno się z Tobą nie zgodzić. Większość fotoradarów stało w miejscach co w ogóle nie było to potrzebne no ale gmina była pazerna na kasę. Dobrze że wzięli już te uprawnienia Straży Miejskiej. Tylko co teraz będzie robił Emil łowca Fotoradarów, chyba będzie gnębił ITD chyba że Ci bardziej przyłoża się chociażby do instalacji i miejśc w jakich staną fotoradary bo w 100% popieram je w okolicach szkół ............ albo koło chałpy @przepierón-a :)
Przepierón
08-01-2016 22:27
Przepierón
@emmer, ciebie miałem na myśli.
emmer
08-01-2016 23:13
emmer
@przepierón jaki ci ze mnie bydło, czepiosz się o te pora km?
Z cysarokiem sie bydziesz wadził? :)
Faje z avatara w szyndzioł i heta wiooooooooo :)
emmer
08-01-2016 23:20
emmer
Jakbych pruł 100km w terenie zabudowanym to bych zrozumioł że mie nazywosz bydłem ale te porenaście km? Przepierón weź już tego Clinta Estwooda z tą fają bo wyglądo jak by mu sie srać chciało
emmer
08-01-2016 23:23
emmer
@przepierón, czasem piszesz fajne komenty ale czasami to myślem żeś je po jakich dopalaczach albo po gorzale :)
emmer
08-01-2016 23:24
emmer
@przepierón, czasem piszesz fajne komenty ale czasami to myślem żeś je po jakich dopalaczach albo po gorzale :)
Przepierón
09-01-2016 09:24
Przepierón
@emmer idź sie lyczyć na nogi bo na głowe za późno
emmer
09-01-2016 11:58
emmer
Tóż nie godej ;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość OX.pl - Dariusz Itner

16-08-2017 19:15

Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej? Czy Facebook blokuje treści patriotyczne? Na te i inne pytania odpowiedział Gość ox. pl - Dariusz Itner, który przedstawił również swój pogląd na reformę szkolnictwa. Jacek Porzycki zapytał też o kwestię manipulacji w sferze publicznej i o wartości, które są ważne dla Gościa.

wyświetleń: 1653komentarzy: 0

Wybudują, ale drożej

16-08-2017 17:20

O blisko 200 tysięcy zł więcej niż zakładano za demontaż starego i budowę nowego zadaszenia trybuny przy stadionie RKS Cukrownik będzie musiała wydać gmina Chybie. Pieniędzy musiano szukać w budżecie. Mimo znacznie droższej inwestycji, prace niebawem ruszą.

wyświetleń: 925komentarzy: 0

26 nowych miejsc do parkowania pojawiło się w Strumieniu

16-08-2017 16:00

To dobra wiadomość dla posiadaczy czterech kółek i nie tylko - w Strumieniu pojawiły się nowe miejsca do parkowania.

wyświetleń: 1014komentarzy: 0

Wielki sprawdzian z języka polskiego w Cieszynie

16-08-2017 14:30

Z ortografią, czy też interpunkcją mogą mieć problemy nawet rdzenni mieszkańcy Polski, w związku z czym możemy sobie wyobrazić, jakie jest to wyzwanie dla obcokrajowców. Na szczęście wiele osób nie boi się wyzwań, w związku z czym starają się poznać obce języki nie tylko w stopniu komunikatywnym, ale również wszystkie jego niuanse. Z tego właśnie względu każdego roku w Cieszynie organizowana jest Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Nie inaczej było w tym roku...

wyświetleń: 414komentarzy: 0

Długi weekend w statystyce

16-08-2017 14:29

O 22.00 zakończyła się wczoraj (15.08.2017) prowadzona na terenie naszego województwa akcja ''Bezpieczny Weekend''. Podczas długiego sierpniowego weekendu nad bezpieczeństwem na drogach czuwało ponad 6 tysięcy śląskich policjantów.

wyświetleń: 1302komentarzy: 0

Armata wystrzeliła

16-08-2017 12:45

Kilka dni temu na naszym portalu pojawiła się informacja o replice armaty z przełomu XVII i XVIII wieku, która stanęła na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Armata pojawiła się w filmach "Pan Tadeusz" oraz "Ogniem i mieczem", w związku z czym spokojnie możemy uznać ją, za lokalną sławę. Ponieważ 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego, władze Cieszyna postanowiły uczcić to wydarzenie wystrzałem ze wspomnianej armaty.

wyświetleń: 1250komentarzy: 1

W Cieszynie zrobisz przegląd auta za darmo

16-08-2017 11:00

Jesienny przegląd auta jeszcze przed Tobą? W Cieszynie będziesz mogła/mógł zrobić go bezpłatnie. Gdzie?

wyświetleń: 2076komentarzy: 1

Najmłodsi stela 65/590/2017

16-08-2017 09:20

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 4398komentarzy: 0

WYPRAWKA SZKOLNA Z STX HURT-DETAL

16-08-2017 07:30

Sezon wakacyjny w pełni, nadmorskie kurorty pękają w szwach, szlaki górskie oblegają turyści, a ruch na drogach nie maleje. Jednakże już na horyzoncie czasu pojawia się coraz to wyraźniejsza wizja nowego roku szkolnego. Koniec wakacyjnego odpoczynku i urlopowych wyjazdów niestety zakończy się, a dotychczas opustoszałe szkolne korytarze i ławki znów zaroją się od uczniów.

wyświetleń: 1006komentarzy: 0

Gość Ox.pl - Doda

15-08-2017 20:00

O Dorocie Rabczewskiej napisano i powiedziano już bardzo dużo. Skandalistka? Słuch absolutny? Królowa autokreacji? Na pewno piosenkarka nie stoi w miejscu i dojrzewa na oczach mediów i fanów. Jacek Porzycki zapytał artystkę, czy często czuje się "okazem w szkle" i jak wysoki był "podatek od miłości"? Nie zabrakło również pytań o styl życia, kontrowersje i ... patriotyzm.