Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3037komentarzy: 7

Cieszyn: Uchwała budżetowa na 2016 rok podjęta

04-01-2016 17:00

Budowa węzła przesiadkowego przy ul. Hajduka, czy remont dróg powiatowych - to najważniejsze i największe inwestycje jakie czekają Cieszyn w 2016 roku. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Cieszyna radni jednogłośnie podjęli uchwałę budżetową.
Grudniowa sesja Rady Miejskiej Cieszyna / fot. MSZ Grudniowa sesja Rady Miejskiej Cieszyna / fot. MSZ

Cieszyńscy samorządowcy na ostatniej sesji (30.12) jednogłośnie podjęli uchwałę budżetową. Dochody budżetu miasta na 2016 rok wyniosą ponad 133 mln zł, zaś wydatki blisko 135 mln zł. Deficyt w budżecie miasta wyniesie 1 507 588,74 zł. Łączna kwota przychodów to 7.294.570,74 zł, zaś kwota rozchodów 5.786.982,00 zł.

Budżet na 2016 roku nad którym wspólnie pracowaliśmy ma kilka wyzwań. Jednym z nich jest stabilizacja sytuacji finansowej. Myślę, że osiągniemy tę stabilizację mimo trudnej sytuacji spłacania długów związanych z inwestycjami, które miasto podejmowało w ostatnich latach takimi jak kanalizacja. To z pewnością rzutuje na naszą sytuację finansową i możliwości inwestowania. Jednak mimo ograniczeń, podjęliśmy wspólnie próby inwestowania w infrastrukturę miasta – mówił na grudniowej sesji Burmistrz.

Wyzwaniem na 2016 rok dla Cieszyna będzie przede wszystkim pozyskanie środków zewnętrznych na budowę węzła przesiadkowego przy ul. Hajduka. Mam nadzieję, że wspólnie w roku 2017 zamkniemy tę inwestycję – dodał Macura. Kolejnym wezwaniem inwestycyjnym o którym mówił na sesji Burmistrz są drogi. W tym roku zaplanowaliśmy środki przede wszystkim na remont dróg powiatowych. Uważam, że to również dobry kierunek, bo wielu cieszyniaków czeka na poprawę jakości tych dróg. Myślę, że systematycznie będziemy dbać o to żeby je poprawiać. Chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzeby w zakresie remontów dróg, chodników, placów są bardzo duże. Z pewnością jest to zadanie rady nie tylko tej kadencji ale również kolejnych. Chciałbym aby ten kierunek, który wspólnie przyjęliśmy w budżecie na rok 2016, stawiania na inwestycje i poprawę infrastruktury miasta, był kontynuowany – podkreślał włodarz.

Burmistrz przyznał, iż zdaje sobie sprawę, że obrany kierunek nie wszystkich zadowoli. Wskazał również na cięcia w wydatkach bieżących. Właściwie każda z jednostek miejskich musiała dokonać rzetelnej analizy. Często rezygnacji z pewnych zadań.  Ze względu na potrzeby inwestycyjne musiała odłożyć je na kolejne lata. Zdajemy sobie sprawę z tego, że możliwości dofinansowania rożnych przedsięwzięć adresowanych np. w kierunku dzieci i młodzieży również mogłyby być zdecydowanie większe. Nie znam nikogo na tej sali kto by tego nie chciał. Musieliśmy jednak podjąć pewne działania ograniczające te wydatki, aby było nas stać  na najważniejsze inwestycje infrastrukturalne – tłumaczył Ryszard Macura.

Włodarz dziękował również radnym za sprawną pracę nad budżetem.  Chciałbym aby w tym 2016 roku udało nam się realizować ten budżet i aby ta nasza współpraca w zakresie projektowania kolejnego przebiegała co najmniej tak samo sprawnie, a nawet sprawniej, patrząc na doświadczenie jakie już mamy.

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 04-01-2016 17:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (7)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

dyszol
04-01-2016 18:08
dyszol
Dochody 133mln przy przychodzie 7,2mln. No po prostu pralnia brudnej kasy. Brawo redakcja.
marian1951
04-01-2016 22:10
marian1951
Gmina będzie remontować drogi powiatowe,a kiedy powiat będzie remontował drogi gminne?
Lucy86
05-01-2016 00:39
Lucy86
Nieistotne, kiedy będzie je remontował. Bo rozmawiamy o gminie Cieszyn, a powiat remontowałby głównie drogi w innych gminach powiatu :) Taka przypadłość Starostwa, że np. terenem obecnej Castoramy zarządza Starostwo, a gmina Cieszyn to chyba ma tyle z tego, że podatek od nieruchomości ściągnie sobie. Burmistrz przede wszystkim powinien pomyśleć o konkretnych inwestorach, których mógłby zwabić do Cieszyna.
Lucy86
05-01-2016 00:40
Lucy86
Nieistotne, kiedy będzie je remontował. Bo rozmawiamy o gminie Cieszyn, a powiat remontowałby głównie drogi w innych gminach powiatu :) Taka przypadłość Starostwa, że np. terenem obecnej Castoramy zarządza Starostwo, a gmina Cieszyn to chyba ma tyle z tego, że podatek od nieruchomości ściągnie sobie. Burmistrz przede wszystkim powinien pomyśleć o konkretnych inwestorach, których mógłby zwabić do Cieszyna.
Mach
05-01-2016 08:12
Mach
Tak pobieżnie i na szybko. Gmina Cieszyn, zadłużona ponad miarę powinna w pierwszej kolejności zadbać o swoje mienie ,swoje drogi, swoje obiekty. Pomijając ,że budżet jest niższy o 7mln zł w stosunku do roku 2015, przy zapowiadanych zmianach, wzrost kwoty wolnej od podatku i innych planowane dochody mogą nie być zrealizowane. Jeśli gminę stać na prezent dla powiatu i uczestniczyć w dotowaniu jego zadań, przy wzroście jak czytamy, dochodu powiatu o 12mln to sprawa musi budzić kontrowersje. Gmina także hojnie obdarowała UŚ, również nie swoją jednostkę za sprawą radnego z Komitetu wyborczego Andrukiewicza, w zamian jak to określono w umowie o współpracy popierania gminy w staraniach o przywrócenie linii kolejowej do Cieszyna- co budzi jednocześnie mój uśmiech - za poparcie taka kwota? jeśli do tego dodamy utrzymywanie Książnicy Cieszyńskiej zamku Cieszyn, które to jednostki nie realizują zadań nałożonych na samorząd a zadania ogólnopolskie to nie dziwmy się ,że mamy stagnację w Cieszynie. mało tego gmina pozbyła się dochodów z nieruchomości miejskich cedując je na spółkę komercyjną ZBM, która nie realizuje zadań gminnych a własne.c.d.n.
Gal
05-01-2016 11:48
Gal
Niestety w dalszym ciągu trudno nie zauważyć dwóch zjawisk: nieudolności zarządczej w połączeniu z brakiem koncepcji rozwoju powierzonych terenów, przez włodarzy gmin Ziemi Cieszyńskiej i samego powiatu cieszyńskiego oraz egoizmu lokalnego tychże... Samorządy konkurują ze sobą a nie współpracują. Wójtowie, Burmistrzowie i Starosta nie chcą bądź nie potrafią wznieść się ponad partykularne interesiki, nie koordynują swoich zamierzeń i planów, które powinny uwzględniać potrzeby wszystkich 12 gmin, czyli powiatu cieszyńskiego. Skoro tego nie potrafią, to trudno się dziwić, że nie ma tej współpracy z sąsiednimi powiatami województwa nie wspominam tu problemów współpracy w ramach UE czyli z władzami z za Olzy! "Nadzieja Cieszyna", nowy, od ponad już roku, Burmistrz też nie popisuje się pomysłami, które mogłyby poprawić sytuację w samym Cieszynie. Nie ma poprawy rentowności spółek, których jest prawnym właścicielem, lub właścicielem pakietów znaczących w poszczególnych spółkach. Z jednej strony mniejsze dochody, ale z drugiej niezmniejszane koszty działalności ZGK, MOSiR, Zamku Sztuki, Teatru, ZBM, MZD. Spółkami od lat zarządzają, pomimo nowo odbytych konkursów na stanowiska prezesi, którzy co roku wykazują poważne straty, a straty te, co roku pokrywa Miasto Cieszyn, czyli mieszkańcy płacący tu podatki?!! Czy tak możemy gospodarować we własnych domach? Kto umorzy straty poszczególnym "Kowalskim" i z czego jeśli wydają więcej aniżeli zarabiają? Kogo stać na milionowe dotacje dla MOSiR, Książnicy, Teatru czy Zamku Sztuki??? Nie ma więc pieniędzy na rozwój miasta! To prawda, że do kultury i sportu trzeba dopłacać, ale ogranicznikiem muszą być możliwości gminy i rozsądek włodarza!!! Pozostaje więc podnoszenie daniny na rzecz miasta, zaciąganie kredytów, rezygnacja z koniecznych inwestycji i ... modlitwa o ''cud nad Olzą''! Dlaczego obecny szef UM oddał 50 milionów dotacji unijnej? Miewaliśmy nieraz powody do niezadowolenia z efektów pracy burmistrza Ficka? Czasem słuszne a czasem mniej słuszne. Niestety jego następcy są, wg mnie, znacznie słabsi.
Gal
05-01-2016 11:51
Gal
PS. Myślę, że wyjątkiem jest pani Burmistrz Strumienia, ale to zaledwie jedna z trzynastu...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Takiej strony w Cieszynie jeszcze nie było...

20-09-2017 20:30

W Cieszynie została uruchomiona nowa strona internetowa sport.cieszyn.pl. Strona jest ewenementem na skalę Polski, biorąc pod uwagę miasta naszej wielkości – podkreślał włodarz Cieszyna podczas prezentacji nowej strony.

wyświetleń: 632komentarzy: 0

Zabawa ze znakami

20-09-2017 19:00

Końcem sierpnia na ulicy Cisownickiej w Cisownicy przebudowano skrzyżowanie. Droga powiatowa łączy się tutaj z gminną. Na nowej wysepce ustawiono nowe znaki wyznaczające ruch. Taki stan wytrzymał kilkadziesiąt godzin. Po tym czasie, znaki zlikwidowano. Jak się okazało, inwestycja nie miała większego sensu, bo zamiast poprawić, utrudniła życie kierowcom.

wyświetleń: 1350komentarzy: 2

Skazani sprzątali Cieszyn

20-09-2017 18:00

Osadzeni  w Cieszyńskim Zakładzie Karnym postanowili dołączyć do ogólnoświatowej akcji „Sprzątanie Świata”.

wyświetleń: 914komentarzy: 1

Uczniowie skoczowskich szkół uczyli się ratować życie

20-09-2017 17:00

W środę (20.09) na terenie skoczowskiego Teatru Elektrycznego miało miejsce spotkanie uczniów okolicznych szkół z ratownikami medycznymi, którzy przekazywali dzieciom i młodzieży tajniki skutecznego udzielania pierwszej pomocy. Znajomość podstaw pierwszej pomocy niejednokrotnie może pomóc w uratowaniu czyjegoś życia, dlatego właśnie takie warsztaty weszły w skład I Skoczowskich Dni Profilaktyki, zainicjowanych przez lokalną straż miejską.

wyświetleń: 445komentarzy: 0

Zamknęli drogę

20-09-2017 15:40

Z powodu przelewającej się wody, zamknięto drogę między Ochabami a Dębowcem.

wyświetleń: 2769komentarzy: 0

63. Rajd Wisły: wielkie motoryzacyjne święto w Beskidach

20-09-2017 14:30

Trzy cykle, 8 malowniczych i widowiskowych odcinków specjalnych oraz 50 km ścigania – Rajd Wisły to prawdziwa gratka dla kibiców. W Beskidach zmierzą się również zawodnicy w pięknych rajdówkach sprzed lat.

wyświetleń: 1495komentarzy: 0

W Bąkowie zdecydowali

20-09-2017 13:45

7 września odbyło się zebrane wiejskie w Bąkowie dotyczące funduszu sołeckiego na rok 2018.

wyświetleń: 671komentarzy: 0

Będzie (ciągle) padać

20-09-2017 12:30

Przygotujcie parasolki i kalosze! Na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego prognozowane są intensywne opady deszczu.

wyświetleń: 3200komentarzy: 0

Złap bilet na Osiecką!

20-09-2017 11:00

Status konkursu: TRWA

Już za niespełna dwa tygodnie rusza Festiwal Teatralny Na granicy. Wielkie wydarzenie wraca do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna po rocznej przerwie. Mamy dla Was bilety na jeden ze spektakli!

wyświetleń: 670komentarzy: 0

Maria Juroszek przekazała medal

20-09-2017 09:15

Maria Juroszek swój "świeżutki" medal prosto z Budapesztu przekazała na licytację Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego.