Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2917komentarzy: 7

Cieszyn: Uchwała budżetowa na 2016 rok podjęta

04-01-2016 17:00

Budowa węzła przesiadkowego przy ul. Hajduka, czy remont dróg powiatowych - to najważniejsze i największe inwestycje jakie czekają Cieszyn w 2016 roku. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Cieszyna radni jednogłośnie podjęli uchwałę budżetową.
Grudniowa sesja Rady Miejskiej Cieszyna / fot. MSZ Grudniowa sesja Rady Miejskiej Cieszyna / fot. MSZ

Cieszyńscy samorządowcy na ostatniej sesji (30.12) jednogłośnie podjęli uchwałę budżetową. Dochody budżetu miasta na 2016 rok wyniosą ponad 133 mln zł, zaś wydatki blisko 135 mln zł. Deficyt w budżecie miasta wyniesie 1 507 588,74 zł. Łączna kwota przychodów to 7.294.570,74 zł, zaś kwota rozchodów 5.786.982,00 zł.

Budżet na 2016 roku nad którym wspólnie pracowaliśmy ma kilka wyzwań. Jednym z nich jest stabilizacja sytuacji finansowej. Myślę, że osiągniemy tę stabilizację mimo trudnej sytuacji spłacania długów związanych z inwestycjami, które miasto podejmowało w ostatnich latach takimi jak kanalizacja. To z pewnością rzutuje na naszą sytuację finansową i możliwości inwestowania. Jednak mimo ograniczeń, podjęliśmy wspólnie próby inwestowania w infrastrukturę miasta – mówił na grudniowej sesji Burmistrz.

Wyzwaniem na 2016 rok dla Cieszyna będzie przede wszystkim pozyskanie środków zewnętrznych na budowę węzła przesiadkowego przy ul. Hajduka. Mam nadzieję, że wspólnie w roku 2017 zamkniemy tę inwestycję – dodał Macura. Kolejnym wezwaniem inwestycyjnym o którym mówił na sesji Burmistrz są drogi. W tym roku zaplanowaliśmy środki przede wszystkim na remont dróg powiatowych. Uważam, że to również dobry kierunek, bo wielu cieszyniaków czeka na poprawę jakości tych dróg. Myślę, że systematycznie będziemy dbać o to żeby je poprawiać. Chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzeby w zakresie remontów dróg, chodników, placów są bardzo duże. Z pewnością jest to zadanie rady nie tylko tej kadencji ale również kolejnych. Chciałbym aby ten kierunek, który wspólnie przyjęliśmy w budżecie na rok 2016, stawiania na inwestycje i poprawę infrastruktury miasta, był kontynuowany – podkreślał włodarz.

Burmistrz przyznał, iż zdaje sobie sprawę, że obrany kierunek nie wszystkich zadowoli. Wskazał również na cięcia w wydatkach bieżących. Właściwie każda z jednostek miejskich musiała dokonać rzetelnej analizy. Często rezygnacji z pewnych zadań.  Ze względu na potrzeby inwestycyjne musiała odłożyć je na kolejne lata. Zdajemy sobie sprawę z tego, że możliwości dofinansowania rożnych przedsięwzięć adresowanych np. w kierunku dzieci i młodzieży również mogłyby być zdecydowanie większe. Nie znam nikogo na tej sali kto by tego nie chciał. Musieliśmy jednak podjąć pewne działania ograniczające te wydatki, aby było nas stać  na najważniejsze inwestycje infrastrukturalne – tłumaczył Ryszard Macura.

Włodarz dziękował również radnym za sprawną pracę nad budżetem.  Chciałbym aby w tym 2016 roku udało nam się realizować ten budżet i aby ta nasza współpraca w zakresie projektowania kolejnego przebiegała co najmniej tak samo sprawnie, a nawet sprawniej, patrząc na doświadczenie jakie już mamy.

 

MSZ
 

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 04-01-2016 17:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (7)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

dyszol
04-01-2016 18:08
dyszol
Dochody 133mln przy przychodzie 7,2mln. No po prostu pralnia brudnej kasy. Brawo redakcja.
marian1951
04-01-2016 22:10
marian1951
Gmina będzie remontować drogi powiatowe,a kiedy powiat będzie remontował drogi gminne?
Lucy86
05-01-2016 00:39
Lucy86
Nieistotne, kiedy będzie je remontował. Bo rozmawiamy o gminie Cieszyn, a powiat remontowałby głównie drogi w innych gminach powiatu :) Taka przypadłość Starostwa, że np. terenem obecnej Castoramy zarządza Starostwo, a gmina Cieszyn to chyba ma tyle z tego, że podatek od nieruchomości ściągnie sobie. Burmistrz przede wszystkim powinien pomyśleć o konkretnych inwestorach, których mógłby zwabić do Cieszyna.
Lucy86
05-01-2016 00:40
Lucy86
Nieistotne, kiedy będzie je remontował. Bo rozmawiamy o gminie Cieszyn, a powiat remontowałby głównie drogi w innych gminach powiatu :) Taka przypadłość Starostwa, że np. terenem obecnej Castoramy zarządza Starostwo, a gmina Cieszyn to chyba ma tyle z tego, że podatek od nieruchomości ściągnie sobie. Burmistrz przede wszystkim powinien pomyśleć o konkretnych inwestorach, których mógłby zwabić do Cieszyna.
Mach
05-01-2016 08:12
Mach
Tak pobieżnie i na szybko. Gmina Cieszyn, zadłużona ponad miarę powinna w pierwszej kolejności zadbać o swoje mienie ,swoje drogi, swoje obiekty. Pomijając ,że budżet jest niższy o 7mln zł w stosunku do roku 2015, przy zapowiadanych zmianach, wzrost kwoty wolnej od podatku i innych planowane dochody mogą nie być zrealizowane. Jeśli gminę stać na prezent dla powiatu i uczestniczyć w dotowaniu jego zadań, przy wzroście jak czytamy, dochodu powiatu o 12mln to sprawa musi budzić kontrowersje. Gmina także hojnie obdarowała UŚ, również nie swoją jednostkę za sprawą radnego z Komitetu wyborczego Andrukiewicza, w zamian jak to określono w umowie o współpracy popierania gminy w staraniach o przywrócenie linii kolejowej do Cieszyna- co budzi jednocześnie mój uśmiech - za poparcie taka kwota? jeśli do tego dodamy utrzymywanie Książnicy Cieszyńskiej zamku Cieszyn, które to jednostki nie realizują zadań nałożonych na samorząd a zadania ogólnopolskie to nie dziwmy się ,że mamy stagnację w Cieszynie. mało tego gmina pozbyła się dochodów z nieruchomości miejskich cedując je na spółkę komercyjną ZBM, która nie realizuje zadań gminnych a własne.c.d.n.
Gal
05-01-2016 11:48
Gal
Niestety w dalszym ciągu trudno nie zauważyć dwóch zjawisk: nieudolności zarządczej w połączeniu z brakiem koncepcji rozwoju powierzonych terenów, przez włodarzy gmin Ziemi Cieszyńskiej i samego powiatu cieszyńskiego oraz egoizmu lokalnego tychże... Samorządy konkurują ze sobą a nie współpracują. Wójtowie, Burmistrzowie i Starosta nie chcą bądź nie potrafią wznieść się ponad partykularne interesiki, nie koordynują swoich zamierzeń i planów, które powinny uwzględniać potrzeby wszystkich 12 gmin, czyli powiatu cieszyńskiego. Skoro tego nie potrafią, to trudno się dziwić, że nie ma tej współpracy z sąsiednimi powiatami województwa nie wspominam tu problemów współpracy w ramach UE czyli z władzami z za Olzy! "Nadzieja Cieszyna", nowy, od ponad już roku, Burmistrz też nie popisuje się pomysłami, które mogłyby poprawić sytuację w samym Cieszynie. Nie ma poprawy rentowności spółek, których jest prawnym właścicielem, lub właścicielem pakietów znaczących w poszczególnych spółkach. Z jednej strony mniejsze dochody, ale z drugiej niezmniejszane koszty działalności ZGK, MOSiR, Zamku Sztuki, Teatru, ZBM, MZD. Spółkami od lat zarządzają, pomimo nowo odbytych konkursów na stanowiska prezesi, którzy co roku wykazują poważne straty, a straty te, co roku pokrywa Miasto Cieszyn, czyli mieszkańcy płacący tu podatki?!! Czy tak możemy gospodarować we własnych domach? Kto umorzy straty poszczególnym "Kowalskim" i z czego jeśli wydają więcej aniżeli zarabiają? Kogo stać na milionowe dotacje dla MOSiR, Książnicy, Teatru czy Zamku Sztuki??? Nie ma więc pieniędzy na rozwój miasta! To prawda, że do kultury i sportu trzeba dopłacać, ale ogranicznikiem muszą być możliwości gminy i rozsądek włodarza!!! Pozostaje więc podnoszenie daniny na rzecz miasta, zaciąganie kredytów, rezygnacja z koniecznych inwestycji i ... modlitwa o ''cud nad Olzą''! Dlaczego obecny szef UM oddał 50 milionów dotacji unijnej? Miewaliśmy nieraz powody do niezadowolenia z efektów pracy burmistrza Ficka? Czasem słuszne a czasem mniej słuszne. Niestety jego następcy są, wg mnie, znacznie słabsi.
Gal
05-01-2016 11:51
Gal
PS. Myślę, że wyjątkiem jest pani Burmistrz Strumienia, ale to zaledwie jedna z trzynastu...
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Najmłodsi stela 118/519/2016

10-12-2016 16:40

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 298komentarzy: 0

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (50/12/16)

10-12-2016 14:30

W dzisiejszym przeglądzie prasy sprzed stu lat m.in.: o planach powstania tamy na Olzie, pogrzebie mistrza siodlarskiego Franciszka Drabiny.

wyświetleń: 134komentarzy: 0

Złóż życzenia wideo na OXie! Za darmo!

10-12-2016 12:40

Już za miesiąc Boże Narodzenie. Czas radości, refleksji, rodzinnych spotkań. Wkrótce również sylwester, kiedy z nadzieją witamy Nowy Rok. Zarówno przy pierwszej, jak i drugiej okazji składamy bliskim osobom wiele życzeń.

wyświetleń: 441komentarzy: 2

Masz bezpieczne światła?

10-12-2016 10:05

Ruszyła akcja "Twoje Światła - Twoje Bezpieczeństwo". Będzie ona realizowana od 10 do 21 grudnia we współpracy ze stacjami diagnostycznymi. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wpływ oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

wyświetleń: 811komentarzy: 2

Mikołaj odwiedził nasze dzieci

10-12-2016 08:00

Mikołaj odwiedził dzieci w kilku gminach naszego powiatu. Były prezenty, a więc i uśmiechy na twarzach najmłodszych, którzy na spotkania z tak zacnym gościem przychodzili z rodzicami.

wyświetleń: 469komentarzy: 0

Zmiany w kierownictwie PPSP

09-12-2016 20:00

Od dzisiaj (9 grudnia) cieszyńscy strażacy mają nowego zwierzchnika. Tymczasowo obowiązki Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej pełni dotychczasowy zastępca komendanta mł. Brygadier Jerzy Lazar.

wyświetleń: 2181komentarzy: 3

Gdzie szusować? (odc. 1 sezon 2016/2017)

09-12-2016 18:00

Choć w Skoczowie czy Cieszynie śniegu za bardzo nie widać, w górach biało. Wystartowały już lub „na dniach” startują wyciągi. Gdzie można już szusować?

wyświetleń: 2189komentarzy: 0

Strumień: nowe stawki

09-12-2016 16:05

9 zł miesięcznie od osoby, jeśli odpady komunalne są w sposób selektywny zbierane i odbierane oraz 18 zł miesięcznie od osoby, jeśli odpady komunalne nie są segregowane. Takie stawki uchwalili strumieńscy radni podczas ostatniej sesji.

wyświetleń: 1014komentarzy: 0

Podróże bliskie i dalekie

09-12-2016 14:30

Nowa wystawa w Muzeum Śląska Cieszyńskiego odkrywa przed zwiedzającymi to, co z dalekich podróży przywozili nasi przodkowie.

wyświetleń: 615komentarzy: 0

Pożar restauracji na Równicy

09-12-2016 12:40

Dziś w nocy (8/9.12.2016) palił się drewniany dach restauracji na Równicy w Ustroniu. Działania straży pożarnej trwały do rana.