Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2686komentarzy: 7

Cieszyn: Uchwała budżetowa na 2016 rok podjęta

04-01-2016 17:00

Budowa węzła przesiadkowego przy ul. Hajduka, czy remont dróg powiatowych - to najważniejsze i największe inwestycje jakie czekają Cieszyn w 2016 roku. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Cieszyna radni jednogłośnie podjęli uchwałę budżetową.
Cieszyn: Uchwała budżetowa na 2016 rok podjęta Grudniowa sesja Rady Miejskiej Cieszyna / fot. MSZ

Cieszyńscy samorządowcy na ostatniej sesji (30.12) jednogłośnie podjęli uchwałę budżetową. Dochody budżetu miasta na 2016 rok wyniosą ponad 133 mln zł, zaś wydatki blisko 135 mln zł. Deficyt w budżecie miasta wyniesie 1 507 588,74 zł. Łączna kwota przychodów to 7.294.570,74 zł, zaś kwota rozchodów 5.786.982,00 zł.

Budżet na 2016 roku nad którym wspólnie pracowaliśmy ma kilka wyzwań. Jednym z nich jest stabilizacja sytuacji finansowej. Myślę, że osiągniemy tę stabilizację mimo trudnej sytuacji spłacania długów związanych z inwestycjami, które miasto podejmowało w ostatnich latach takimi jak kanalizacja. To z pewnością rzutuje na naszą sytuację finansową i możliwości inwestowania. Jednak mimo ograniczeń, podjęliśmy wspólnie próby inwestowania w infrastrukturę miasta – mówił na grudniowej sesji Burmistrz.

Wyzwaniem na 2016 rok dla Cieszyna będzie przede wszystkim pozyskanie środków zewnętrznych na budowę węzła przesiadkowego przy ul. Hajduka. Mam nadzieję, że wspólnie w roku 2017 zamkniemy tę inwestycję – dodał Macura. Kolejnym wezwaniem inwestycyjnym o którym mówił na sesji Burmistrz są drogi. W tym roku zaplanowaliśmy środki przede wszystkim na remont dróg powiatowych. Uważam, że to również dobry kierunek, bo wielu cieszyniaków czeka na poprawę jakości tych dróg. Myślę, że systematycznie będziemy dbać o to żeby je poprawiać. Chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzeby w zakresie remontów dróg, chodników, placów są bardzo duże. Z pewnością jest to zadanie rady nie tylko tej kadencji ale również kolejnych. Chciałbym aby ten kierunek, który wspólnie przyjęliśmy w budżecie na rok 2016, stawiania na inwestycje i poprawę infrastruktury miasta, był kontynuowany – podkreślał włodarz.

Burmistrz przyznał, iż zdaje sobie sprawę, że obrany kierunek nie wszystkich zadowoli. Wskazał również na cięcia w wydatkach bieżących. Właściwie każda z jednostek miejskich musiała dokonać rzetelnej analizy. Często rezygnacji z pewnych zadań.  Ze względu na potrzeby inwestycyjne musiała odłożyć je na kolejne lata. Zdajemy sobie sprawę z tego, że możliwości dofinansowania rożnych przedsięwzięć adresowanych np. w kierunku dzieci i młodzieży również mogłyby być zdecydowanie większe. Nie znam nikogo na tej sali kto by tego nie chciał. Musieliśmy jednak podjąć pewne działania ograniczające te wydatki, aby było nas stać  na najważniejsze inwestycje infrastrukturalne – tłumaczył Ryszard Macura.

Włodarz dziękował również radnym za sprawną pracę nad budżetem.  Chciałbym aby w tym 2016 roku udało nam się realizować ten budżet i aby ta nasza współpraca w zakresie projektowania kolejnego przebiegała co najmniej tak samo sprawnie, a nawet sprawniej, patrząc na doświadczenie jakie już mamy.

 

MSZ
 

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 04-01-2016 17:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (7)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

dyszol
04-01-2016 18:08
dyszol
Dochody 133mln przy przychodzie 7,2mln. No po prostu pralnia brudnej kasy. Brawo redakcja.
marian1951
04-01-2016 22:10
marian1951
Gmina będzie remontować drogi powiatowe,a kiedy powiat będzie remontował drogi gminne?
Lucy86
05-01-2016 00:39
Lucy86
Nieistotne, kiedy będzie je remontował. Bo rozmawiamy o gminie Cieszyn, a powiat remontowałby głównie drogi w innych gminach powiatu :) Taka przypadłość Starostwa, że np. terenem obecnej Castoramy zarządza Starostwo, a gmina Cieszyn to chyba ma tyle z tego, że podatek od nieruchomości ściągnie sobie. Burmistrz przede wszystkim powinien pomyśleć o konkretnych inwestorach, których mógłby zwabić do Cieszyna.
Lucy86
05-01-2016 00:40
Lucy86
Nieistotne, kiedy będzie je remontował. Bo rozmawiamy o gminie Cieszyn, a powiat remontowałby głównie drogi w innych gminach powiatu :) Taka przypadłość Starostwa, że np. terenem obecnej Castoramy zarządza Starostwo, a gmina Cieszyn to chyba ma tyle z tego, że podatek od nieruchomości ściągnie sobie. Burmistrz przede wszystkim powinien pomyśleć o konkretnych inwestorach, których mógłby zwabić do Cieszyna.
Mach
05-01-2016 08:12
Mach
Tak pobieżnie i na szybko. Gmina Cieszyn, zadłużona ponad miarę powinna w pierwszej kolejności zadbać o swoje mienie ,swoje drogi, swoje obiekty. Pomijając ,że budżet jest niższy o 7mln zł w stosunku do roku 2015, przy zapowiadanych zmianach, wzrost kwoty wolnej od podatku i innych planowane dochody mogą nie być zrealizowane. Jeśli gminę stać na prezent dla powiatu i uczestniczyć w dotowaniu jego zadań, przy wzroście jak czytamy, dochodu powiatu o 12mln to sprawa musi budzić kontrowersje. Gmina także hojnie obdarowała UŚ, również nie swoją jednostkę za sprawą radnego z Komitetu wyborczego Andrukiewicza, w zamian jak to określono w umowie o współpracy popierania gminy w staraniach o przywrócenie linii kolejowej do Cieszyna- co budzi jednocześnie mój uśmiech - za poparcie taka kwota? jeśli do tego dodamy utrzymywanie Książnicy Cieszyńskiej zamku Cieszyn, które to jednostki nie realizują zadań nałożonych na samorząd a zadania ogólnopolskie to nie dziwmy się ,że mamy stagnację w Cieszynie. mało tego gmina pozbyła się dochodów z nieruchomości miejskich cedując je na spółkę komercyjną ZBM, która nie realizuje zadań gminnych a własne.c.d.n.
Gal
05-01-2016 11:48
Gal
Niestety w dalszym ciągu trudno nie zauważyć dwóch zjawisk: nieudolności zarządczej w połączeniu z brakiem koncepcji rozwoju powierzonych terenów, przez włodarzy gmin Ziemi Cieszyńskiej i samego powiatu cieszyńskiego oraz egoizmu lokalnego tychże... Samorządy konkurują ze sobą a nie współpracują. Wójtowie, Burmistrzowie i Starosta nie chcą bądź nie potrafią wznieść się ponad partykularne interesiki, nie koordynują swoich zamierzeń i planów, które powinny uwzględniać potrzeby wszystkich 12 gmin, czyli powiatu cieszyńskiego. Skoro tego nie potrafią, to trudno się dziwić, że nie ma tej współpracy z sąsiednimi powiatami województwa nie wspominam tu problemów współpracy w ramach UE czyli z władzami z za Olzy! "Nadzieja Cieszyna", nowy, od ponad już roku, Burmistrz też nie popisuje się pomysłami, które mogłyby poprawić sytuację w samym Cieszynie. Nie ma poprawy rentowności spółek, których jest prawnym właścicielem, lub właścicielem pakietów znaczących w poszczególnych spółkach. Z jednej strony mniejsze dochody, ale z drugiej niezmniejszane koszty działalności ZGK, MOSiR, Zamku Sztuki, Teatru, ZBM, MZD. Spółkami od lat zarządzają, pomimo nowo odbytych konkursów na stanowiska prezesi, którzy co roku wykazują poważne straty, a straty te, co roku pokrywa Miasto Cieszyn, czyli mieszkańcy płacący tu podatki?!! Czy tak możemy gospodarować we własnych domach? Kto umorzy straty poszczególnym "Kowalskim" i z czego jeśli wydają więcej aniżeli zarabiają? Kogo stać na milionowe dotacje dla MOSiR, Książnicy, Teatru czy Zamku Sztuki??? Nie ma więc pieniędzy na rozwój miasta! To prawda, że do kultury i sportu trzeba dopłacać, ale ogranicznikiem muszą być możliwości gminy i rozsądek włodarza!!! Pozostaje więc podnoszenie daniny na rzecz miasta, zaciąganie kredytów, rezygnacja z koniecznych inwestycji i ... modlitwa o ''cud nad Olzą''! Dlaczego obecny szef UM oddał 50 milionów dotacji unijnej? Miewaliśmy nieraz powody do niezadowolenia z efektów pracy burmistrza Ficka? Czasem słuszne a czasem mniej słuszne. Niestety jego następcy są, wg mnie, znacznie słabsi.
Gal
05-01-2016 11:51
Gal
PS. Myślę, że wyjątkiem jest pani Burmistrz Strumienia, ale to zaledwie jedna z trzynastu...
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Uwaga firmy! Nadciąga JPK

01-07-2016 17:40

Słyszeliście o Jednolitym Pliku Księgowym? Jeśli – jak niemal 30% firm jeszcze nie – to zapoznajcie się z tym zagadnieniem jak najszybciej. JPK wchodzi bowiem w życie… dzisiaj (1 lipca).

wyświetleń: 596komentarzy: 0

Policjanci na pikniku

01-07-2016 16:15

Policjanci z Cieszyna i Ustronia wzięli udział pikniku rodzinnym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie. Przede wszystkim powiedzieli najmłodszym jak bezpiecznie spędzić wakacje.

wyświetleń: 443komentarzy: 0

Kierowcy, uważajcie na upały!

01-07-2016 14:40

Lato dopiero się rozkręca, może być coraz cieplej, przed upałami ostrzegają nie tylko meteorolodzy, ale i… policjanci.

wyświetleń: 881komentarzy: 1

Najmłodsi stela 65/467/2016

01-07-2016 12:50

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 2074komentarzy: 0

Absolutorium dla Burmistrza Cieszyna niejednogłośnie

01-07-2016 11:00

Podczas wczorajszej (30.06) sesji Rady Miejskiej Cieszyna radni, przy jednym głosie sprzeciwu, udzielili Burmistrzowi Miasta Cieszyna absolutorium. Przeciwko głosował samorządowiec Czesław Banot.

wyświetleń: 1451komentarzy: 2

Upały i burze

01-07-2016 09:15

Ten nierozłączny ostatnimi czasy duet znów na ustach meteorologów, którzy ostrzegają przed wysokimi temperaturami i burzami z gradem.

wyświetleń: 1765komentarzy: 0

Jaki system LPG wybrać?

01-07-2016 07:30

Chcesz przerobić benzynę na gaz? Zanim umówisz się do gazownika, poznaj zasady działania układów wszystkich generacji – od I do V i wybierz taki, który najlepiej będzie współpracował z silnikiem. 

wyświetleń: 600komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

30-06-2016 19:15

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 1673komentarzy: 0

Nie trzeba się bać nietoperzy

30-06-2016 17:30

Choć za przypadek zarażenia wścieklizna, który wydarzył się ostatnio w Skoczowie, odpowiada nietoperz, nie ma się co bać – przekonują specjaliści. To odosobniony przypadek, nietoperze nie są specjalnym zagrożeniem, równie dobrze wściekliznę może przenieść polna mysz.

wyświetleń: 1634komentarzy: 2

Burmistrz Cieszyna odznaczony

30-06-2016 16:45

Burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura został odznaczony Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego". Odznaczenie zostało ustanowione 8 czerwca 1973 roku. Honoruje się nim osoby, które szczególnie zasłużyły się dla rozwoju Uniwersytetu Śląskiego.