Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2945komentarzy: 4

Każdy może być królem

05-01-2016 09:20

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym - należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Od kilku lat w Polsce, organizowane są w tym dniu Orszaki Trzech Króli.
Każdy może być królem Pierwszy Orszak Trzech Króli w Skoczowie. fot. Bartłomiej Kukucz

6 stycznia wspominane jest wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Od roku 2011jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych europejskich krajach.

Po raz ósmy przez polskie miasta, 6 stycznia przejdzie Orszak Trzech Króli. Dzięki pracy setek ludzi dobrej woli zaangażowanych we wspólne przedsięwzięcie, zyskuje niepowtarzalną oprawę. Organizatorzy wydarzenia, wolontariusze z Fundacji Orszak Trzech Króli podkreślają, że zaproszeni są wszyscy, bez względu na wyznanie i przekonania. – Fenomen Orszaku nie tyle kryje się w tym, że z roku na rok przybywa miejsc gdzie jest organizowany – podkreśla Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli – tylko w tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii. Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki!  

Radosny orszak zawędruje również na Śląsk Cieszyński. Drugi raz odbędzie się w Cieszynie i Skoczowie. W stolicy powiatu, orszak w południe wyruszy na rynek. Tam o godz. 13.00, spotkają się procesje ze wszystkich parafii Cieszyna. Odbędzie się składanie darów, później przedstawione będą jasełka przygotowane przez młodzież oazową parafii pw. św. Marii Magdaleny. Nie zabraknie wspólnego kolędowanie pod przewodnictwem dekanalnego zespołu młodzieżowego „Effatha”, orkiestry dętej „Cieszynianka” i chóru „Lutnia”. Jak zapewniają organizatorzy, zostanie podane smaczne jadło, będą kiermasze m. in. z wyrobami cukierniczymi, rękodzielniczymi. Wśród nich Kącik Ochmistrzyni Parafii św. Marii Magdaleny. Przedstawiciele parafii zachęcają dzieci, aby pojawiły się w przebraniach aniołków czy pasterzy. Najciekawsze stroje mają zostaną nagrodzone.

W Skoczowie, podobnie jak w Cieszynie, orszaki finał wędrówki będą miały na rynku. Prowadzone przez Mędrców, dojdą one tutaj z trzech miejsc. Orszak Europejski - czerwony- wyruszy ze Starego Targu o godzinie 15.00. Orszak azjatycki – zielony wyruszy od Pomnika (ul. Mickiewicza) o 14.50. Trzeci z orszaków – Afrykański – niebieski, wyjdzie z osiedla Górny Bór o godzinie 14.45. Na Rynku odbędzie się wspólne kolędowanie, potrwa do około 16.30.

W związku z Orszakiem Trzech Króli 6 stycznia w Skoczowie w godz. 14.30 – 16.30 nastąpią utrudnienia w ruchu drogowym w centrum miasta. - W godz. 14.30 – 15.15 w związku z przemarszem trzech króli i ich orszaków ze Starego Targu, skrzyżowania ul. Mickiewicza z ul. Targową (przy pomniku) oraz z Parafii Matki Bożej Różańcowej zostanie na czas przemarszu wstrzymany ruch na ulicach: Harcerskiej, Powstańców Śląskich, Mickiewicza, Cieszyńskiej, Targowej, Ustrońskiej, Stelmacha, Objazdowej i Bielskiej. Z kolei w godz. 14.30 – 16.30 z ruchu zostanie wyłączony skoczowski Rynek. Prosimy o wyrozumiałość oraz zachowanie szczególnej ostrożności
- informuje Robert Socha, komendant Straży Miejskiej w Skoczowie.

Hasłem tegorocznej edycji orszaku są słowa: „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie.” W ten sposób OTK nawiązuje do krajowych wydarzeń, którymi w tym roku są: Rok Miłosierdzia oraz Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. W trakcie obchodów tego święta  wolontariusze będą zbierać datki na organizację ŚDM w naszej diecezji. Będą oni posiadali specjalne skarbonki oraz identyfikatory. - informuje Bożena Hajduk, rzecznik prasowy Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży.

 

JB

zródło: ox.pl
dodał: JB 05-01-2016 09:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Gal
05-01-2016 12:53
Gal
"Nade wszystko miłosierdzie - Miłość. Pokój. Przebaczenie." Hasła, hasła, hasła...
Jeszcze brzmią w uszach homilie i nauczania Jana Pawła II. Jeszcze tkwi w pamięci Jego wystąpienie w Sejmie RP. Jeszcze wszyscy pamiętamy reakcję zwaśnionych krakowskich klubów piłki nożnej, obietnice ludu RP, i decydentów. I co z tego wynika? Pytanie z gatunku retorycznych a odpowiedź, a nasze czyny, a czyny polityków tych "z Warszawy" i tych lokalnych? Czy "Kaplicówka" nie zapadnie się ze wstydu?
NoNick
05-01-2016 13:06
NoNick
Kto w Skoczowie powinien wystąpić w roli czarnoskórego Króla:
- BACZA
- SITKO
- B.MACURA
????????????????
pambuk
05-01-2016 13:53
pambuk
Jedynym królem jest i będzie zawsze święty jarek. Módlcie się!
cd minerwa
05-01-2016 15:45
cd minerwa
Trzech kroli -
http://pobierak.jeja.pl/images/f/7/5/72291_trzech-kroli.jpg

a krol moze byc tylko jeden
http://static.frazpc.pl/board/2010/04/127235014116247844.jpg

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

W Twoim imieniu (odc.8). Nie ma mocnych na wiślańskie korki...

25-08-2016 20:00

Brakuje parkingów? Obwodnicy? Objazdów? Kierowania ruchem? Pieniędzy? A może czego innego? Przyczynek do źródła powstawania oraz problemu korków w Wiśle.

wyświetleń: 1476komentarzy: 5

Portal OX.PL poleca!

25-08-2016 18:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 527komentarzy: 0

O Morcinku nad jego grobem

25-08-2016 17:15

O rocznicy urodzin Gustawa Morcinka pamiętano także w Cieszynie, gdzie pisarz spoczywa na Cmentarzu Komunalnym. Dziś (25 sierpnia) w samo południe złożono na jego pomniku kwiaty, zapalono znicze, a zgromadzeni wysłuchali opowieści Rozalia Wawronowicz - kierownik Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie o pisarzu.

wyświetleń: 595komentarzy: 0

Ustroń - będzie się działo!!!

25-08-2016 15:30

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami, ale nie oznacza to końca prezentacji i spotkańa z folklorem. Od 20 sierpnia trwa w naszym regionie Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wielki finałowy koncert odbędzie się w sobotę w Ustroniu. Ale wydarzeń w ten weekend w Ustroniu sporo.

wyświetleń: 1107komentarzy: 0

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 582komentarzy: 2

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 858komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 1119komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.

wyświetleń: 527komentarzy: 0

Bułgaria, Grecja, Chorwacja? Gdzie wypoczywaliśmy najchętniej w te wakacje?

25-08-2016 07:30

Choć za wcześnie jeszcze na całkowite podsumowanie sezonu 2016, bo część z nas na urlop wybiera okres września i października, to główna wakacyjna fala już za nami. Przez lipiec i sierpień wypoczywały bowiem głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Gdzie najchętniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego jeździli w te wakacje?

wyświetleń: 2251komentarzy: 3

Pisarz śląski - Gustaw Morcinek

24-08-2016 19:00

O Śląsku Cieszyńskim pisał, że powstała z 'uśmiechu Pana Boga', w twórczości opisywał życie codzienne mieszkańców tej ziemi, nawiązywał do pracy górnika, którym sam w młodzieńczych latach był. Jemu przypisuje się pomysł zmiany nazwy Katowic na Stalinogród, choć decyzje o tym zapadły zanim, jako poseł, odczytał to z sejmowej mównicy. Jutro mija 125 rocznica urodzin Gustawa Morcinka, pisarza ze Skoczowa.