Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2241komentarzy: 2

Nie przechodźmy obojętnie

04-01-2016 07:35

Nastały srogie mrozy. A synoptycy na najbliższe dni zapowiadają jeszcze większe. Wiele osób jeśli nie musi, to nie wychodzi z domu. A co mogą zrobić osoby tych domów nie mające? Co powinniśmy zrobić my, mijając na ulicy bezdomnego?
Nie przechodźmy obojętnie Fot; Archiwum SM w Cieszynie

Od 1 listopada zamarzło w Polsce w sumie 27 osób. Co możemy zrobić, by ofiar mrozów nie przybywało? - Nie przechodzić obojętnie – mówi st sierż Benedykt Polok, ­referent Wydziału Prewencji KPP Cieszyn. - Jeżeli zauważymy w te mroźne poranki, wieczory osobę, która siedzi na przystanku, pod mostem i być może potrzebuje pomocy, nie trzeba jej przygarniać do domu, ale nie można też przechodzić obojętnie. Najprościej powiadomić policję lub Straż Miejską. Są to służby, które działają dwadzieścia cztery na dobę i na pewno zainteresują się taką osobą. Patrol przyjedzie, rozezna się w sytuacji i poszuka najlepszego rozwiązania, by takiej osobie pomóc – mówi Polok, podkreślając, że i Policja i Straż Miejska mają listę noclegowni, ośrodków, gdzie można taką osobę przewieźć i zostanie udzielona jej pomoc.

Powszechnie jednak wiadomo, że bezdomność, choć nie zawsze, ale jednak często idzie w parze z uzależnieniem od alkoholu. Tymczasem regulaminy ośrodków pomocowych dla bezdomnych mówią o konieczności bycia trzeźwym. Co więc z osobami, które trzeźwe nie są, a tu zbliża się noc i dwadzieścia stopni mrozu? - W takich sytuacjach przewozimy taką osobę do izby wytrzeźwień lub po prostu w celach opiekuńczych umieszczamy w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych w Komendzie Policji – wyjaśnia Polok. Cóż, z dwojga złego lepiej spędzić noc na „wytrzeźwiałce” czy „na dołku”, niż zasnąć na mrozie i tak zakończyć swe życie... A, jak podkreślają i policjanci, i lekarze, alkohol rozgrzewa tylko na chwilę i w dodatku jest niesamowicie zdradliwy, gdyż rozszerza naczynia krwionośne w efekcie czego organizm jeszcze szybciej się wychładza. Warto by o tym pamiętali nie tylko bezdomni, ale też wszyscy wracający w mroźny wieczór np. z imprezy.

(indi)

zródło: ox.pl
dodał: BT 04-01-2016 07:35
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

kurdubel
04-01-2016 08:28
kurdubel
Bezdomni dobrze wiedzą gdzie mogą pójść coś zjeść i dostać ciepłe łóżko. Ale wiedzą też że po alkoholu nie mają tam wstępu i mimo to wybierają alkohol. Problem na własne żądanie.
pbe
04-01-2016 10:55
pbe
@kurdubel w chorobie alkoholowej to nie do końca jest kwestia wyboru
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 99komentarzy: 0

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 365komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 568komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.

wyświetleń: 318komentarzy: 0

Bułgaria, Grecja, Chorwacja? Gdzie wypoczywaliśmy najchętniej w te wakacje?

25-08-2016 07:30

Choć za wcześnie jeszcze na całkowite podsumowanie sezonu 2016, bo część z nas na urlop wybiera okres września i października, to główna wakacyjna fala już za nami. Przez lipiec i sierpień wypoczywały bowiem głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Gdzie najchętniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego jeździli w te wakacje?

wyświetleń: 1476komentarzy: 3

Pisarz śląski - Gustaw Morcinek

24-08-2016 19:00

O Śląsku Cieszyńskim pisał, że powstała z 'uśmiechu Pana Boga', w twórczości opisywał życie codzienne mieszkańców tej ziemi, nawiązywał do pracy górnika, którym sam w młodzieńczych latach był. Jemu przypisuje się pomysł zmiany nazwy Katowic na Stalinogród, choć decyzje o tym zapadły zanim, jako poseł, odczytał to z sejmowej mównicy. Jutro mija 125 rocznica urodzin Gustawa Morcinka, pisarza ze Skoczowa.

wyświetleń: 1224komentarzy: 2

Wisła - widowiskowe zjazdy

24-08-2016 17:00

Już 27 i 28 sierpnia najlepsi zawodnicy Europy ponownie odwiedzą Wisłę, aby walczyć o tytuły Mistrzów Europy w konkurencji Downhill. Po raz kolejny zostaną wystawieni na próbę przez trasę zlokalizowaną na charakterystycznym szczycie Beskidu Śląskiego - Stożku. Ze względu na fakt, iż zawody w zjazdach rowerowych są niezwykle widowiskową dyscypliną warto zawczasu spojrzeć z czym mierzyć się będą najlepsi riderzy Europy.

wyświetleń: 844komentarzy: 0

Reminiscencje po Gorolu

24-08-2016 15:30

Gorolski Święto w Jabłonkowie staje się coraz bardziej popularną imprezą. Jest ona atrakcyjna nie tylko dla Zaolziaków, ale tłumnie przyjeżdżających już turystów, którzy zamieszkują kraje po obu stronach Olzy. Często uważa się, że to ostatni bastion Polaków mieszkających w Czechach.

wyświetleń: 759komentarzy: 0

Ośmiorniczki w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

24-08-2016 14:45

Bynajmniej nie chodzi o wykwintne dania, w jakich gustują co niektórzy polscy posłowie, ale o akcję „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Pod ta nazwą kryje się akcja polegająca na darowaniu wcześniakom miękkich maskotek w kształcie ośmiorniczki. Dlaczego akurat takich maskotek i jaki to ma cel? Przeczytaj.

wyświetleń: 4447komentarzy: 1

Zakończenie wakacji ''Pod Skocznią'' w Istebnej

24-08-2016 13:40

Ciekawą imprezę na sportowo i muzycznie na zakończenie wakacji planuje Istebna w najbliższą sobotę, 28 sierpnia br. Będzie przedstawienie teatralne dla dzieci, Koncert Patryka Demkowskiego z Wisły, Koncert reggae zespołu Bathel, dyskoteka oraz mecze: trampkarzy, juniorów i seniorów KP Trójwieś.