Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1574komentarzy: 1

Mała Brenna kolędowała

04-01-2016 09:00

2 stycznia zespół ''Mała Brenna'' podtrzymywał tradycję chodzynia po winszu. Dawniej wierzono, że w gospodarstwach, które odwiedzili kolędnicy, będzie się darzyć przez cały Nowy Rok. A jak jest dzisiaj, w erze mediów, internetu? Czy dzieci chętnie chodzą po kolędzie, a gospodarze chętnie takie wizyty przyjmują?
Dzieciaki z Małej 'Brennej' z ochotą kolędowały po wsi, fot. Dorota Greń Dzieciaki z Małej 'Brennej' z ochotą kolędowały po wsi, fot. Dorota Greń

"Mała Brenna" kolęduje właściwie co roku, od rozpoczęcia swojej działalności. Co roku członkowie zespołu poświęcają na to w okresie świątecznym dwa lub trzy dni, przez kilka godzin odwiedzając domy za każdym razem w innym regionie Brennej.
- Staramy się utrzymywać tradycje kolędnicze, które, jako nieliczne, istnieją nieprzerwanie, sprawiając, że nawet w trudnych czasach minionej, wypierającej folklor epoki, ten pozostał wciąż żywy – mówi prowadząca zespół Anna Musioł przyznając, że dzieci mają wielką frajdę z odwiedzania domów swoich sąsiadów, kolegów ze szkoły, rodzin.
- Liczy się sama wędrówka w strojach, z Betlemkiem, dzwonkami, często też lampionami. Liczy się to, jak przyjmują nas gospodarze. A przeważnie jest to przyjęcie pełne ciepłego zaskoczenia, a nie raz i wzruszeń, kiedy ludzie mówią, że "Takich", czyli prawdziwych kolędników nie było u nich od lat. Naturalnie, liczą się też smakołyki wrzucane do koszyka... I pieniążki, za które może, jeśli spadnie śnieg, zrobimy sobie kulig... Ale, powiedziałabym, że mimo wszystko, o to chodzi najmniej. Najważniejsze jest przekazywanie zwyczajów, które naszą kulturę czynią unikatową. A, żeby one przetrwały, potrzebni są nie tylko ci, którzy chcą kolędę nieść. Równie ważna jest i druga strona. Czyli ci, którzy otwierają kolędnikom drzwi i przyjmują dobrą nowinę. Dlatego, korzystając z okazji, bardzo chciałabym podziękować wszystkim, którzy w tym roku z "Małą Brenną" kolędowali i dzielili się z nami duchem Godnich Świąt. Bez Waszej otwartości Dzieciątko marzłoby w naszej szopce w smutnej ciszy – mówi Musioł.


 

zródło: b. d.
dodał: BT 04-01-2016 09:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

MichalFly
05-01-2016 13:56
MichalFly
Pieknie śpiywocie i winszujecie.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.
loading...

Pozostałe wiadomości

Znasz Młodego Bohatera?

25-09-2016 12:55

Możliwe, że wśród nas żyją bezimienni młodzi bohaterowie. Jeśli znasz ciekawą historię, której głównym aktorem jest dziecko, które ocaliło bądź aktywnie przyczyniło się do ocalenia życia innego człowieka, to wyślij ją do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji!

wyświetleń: 107komentarzy: 0

Kto Cię sprawdza?

25-09-2016 11:00

Krajowy Rejestr Długów oferuje możliwość sprawdzenia czy jakakolwiek instytucja nie szukała informacji o osobach na podstawie numeru PESEL.

wyświetleń: 883komentarzy: 2

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 39/16 - Rzymskokatolicka Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu-Lipowcu

25-09-2016 09:30

W dzisiejszym artykule poznacie historię parafii w Lipowcu - jednej z najstarszych wsi Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 371komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

25-09-2016 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 700komentarzy: 0

Ziobro na podium

24-09-2016 22:15

Włoch Davide Bresadola po skokach na odległość 129,5 oraz 124 metry zwyciężył w sobotnim konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego rozgrywanym na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Tuż za nim uplasował się Słoweniec Domen Prevc, który uzyskał 126,5 oraz 125,5 metra. Podium konkursu w Wiśle uzupełnił reprezentant Polski Jan Ziobro, który oddał dwa równe skoki (126,5 i 127 m).

wyświetleń: 464komentarzy: 0

Ogólnopolski Zlot Instruktorów Turystyki Żeglarskiej w Cieszynie i spotkanie z Konkolskim

24-09-2016 19:05

W ramach Ogólnopolskiego Zlotu Instruktorów Turystyki Żeglarskiej PTTK, a także zakończenia sezonu oraz tegorocznych obchodów związanych z 50-leciem Klubu Żeglarskiego „Sternik” Cieszyn w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” odbyło się dziś (24.09) spotkanie ze znanym czeskim żeglarzem Richardem Konkolskim.

wyświetleń: 911komentarzy: 2

Kino na Granicy rusza w drogę!

24-09-2016 16:50

Umknęła Ci 18. edycja Kina na Granicy? A może chcesz przeżyć to jeszcze raz? Nic straconego! Jeszcze tej jesieni, w 10 miastach w Polsce i w Czechach pojawi się Kino na Granicy! Stanie się tak za sprawą projektu Kino na Granicy w Drodze, który otrzymał wsparcie w ramach konkursu Forum Polsko-Czeskiego.

wyświetleń: 660komentarzy: 0

Koncert Sikorowskich

24-09-2016 14:45

Status konkursu: TRWA

Andrzej Sikorowski oraz Maja Sikorowska będą koncertować w Goleszowie. Znani w naszym kraju artyści wystąpią 2 października sali gimnastycznej miejscowego gimnazjum.

wyświetleń: 891komentarzy: 4

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (39/9/16)

24-09-2016 12:20

Część miasta na Bobrku została nawiedzona przez... kuny. Tę i inne informacje przekazywały lokalne gazety wydawane sto lat temu.

wyświetleń: 327komentarzy: 0

S1 płatna od października!

24-09-2016 10:05

Uwaga! Droga ekspresowa S1 pomiędzy węzłami Bielsko-Biała Mikuszowice – Żywiec Browar od 1 października będzie płatna dla kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony.