Wiadomości

Wkrótce w regionie

Wrzesień 2013
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 2309komentarzy: 0

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 1/16 - Rzymskokatolicka Parafia pw. Dobrego Pasterza w Istebnej

03-01-2016 09:00

Zanim powstała pierwsza świątynia w Istebnej, miejscowość podlegała pod parafię w Jabłonkowie. Ze względu na daleką drogę oraz trudne warunki - zwłaszcza zimą - lokalni górale wybierali się do kościoła tylko podczas większych świąt, kilka razy w roku.
Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 1/16 - Rzymskokatolicka Parafia pw. Dobrego Pasterza w Istebnej Kościół Rzymskokatolickiej Parafii pw. Dobrego Pasterza w Istebnej/fot.: NG - ox.pl

Sytuacja ta zmieniła się w 1716 roku, gdy do Istebnej przybył misjonarz - Leopold Tempes. Jezuita rozpoczął odprawianie Mszy Świętych pod gołym niebem lub namiotem; za ołtarz służył mu kamienny stół, położony na pniach, pomiędzy dwoma lipami pod Złotym Groniem w dworze Kohuty. 

Cztery lata później górale z Istebnej i Jaworzynki, wraz z żołnierzami z Szańców Jabłonkowskich, wybudowali drewniany kościółek. Jego wyposażeniem zajął się sam Tempes. Większość przedmiotów stanowiły dary różnych osób, np. rzeźbiony krzyż i obraz św. Barbary ofiarowane przez hrabinę Sunegk. Świątynia służyła miejscowym przez 74 lata. Pamiątki po niej jest są ciągle żywe, m.in. drewniana belka z wyrytym napisem "1720 rok", wisząca przed obecnym kosciołem, który budowano w latach 1792 - 1794.

Uroczystego poświęcenia dokonano 24 sierpnia 1794 roku. W 1929 roku, w związku z rozbudową świątyni, powstało prezbiterium, a kościół otrzymał nowy wystrój. Za jego wygląd odpowiedzialnych jest wielu artystów. Wśród nich wymienić możemy: Jana Wałacha (projektanta oraz współrealizatora polichromii, a także autora obrazu ołtarzowego), Ludwika Konarzewskiego seniora (autora ołtarzu głównego oraz balustrady pomiędzy prezbiterium a nawą główną) i Ludwika Konarzewskiego juniora (twórcę rzeźby św. Józefa znajdującej się na ołtarzu bocznym oraz polichromii zdobiącej kaplicę boczną).

Rzymskokatolicka Parafia pw. Dobrego Pasterza w Istebnej prowadzi wiele grup parafialnych oraz Poradnię Życia Rodzinnego dla rodzin, małżeństw i narzeczonych. Proboszczem parafii jest ks. Tadeusz Pietrzyk, a wikariuszem ks. Grzegorz Strządała.

Msze święte odbywają się:
- w tygodniu o 7:00 i 17:00 (od marca do końca września - o 18:00), dodatkowo w czwartki o 15:30
- w soboty o 17:00 (od marca do końca września - o 18:00)
- w niedziele o: 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 16:30

Kancelaria parafialna jest czynna po Mszach Świętych od poniedziałku do soboty.

Rzymskokatolicka Parafia pw. Dobrego Pasterza w Istebnej
Istebna 67
43-470 Istebna
tel: 33 855 60 30
http://dobrypasterz-istebna.eu
 

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

zródło: ox.pl
dodał: PD 03-01-2016 09:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

W Twoim imieniu (odc.8). Nie ma mocnych na wiślańskie korki...

25-08-2016 20:00

Brakuje parkingów? Obwodnicy? Objazdów? Kierowania ruchem? Pieniędzy? A może czego innego? Przyczynek do źródła powstawania oraz problemu korków w Wiśle.

wyświetleń: 1320komentarzy: 4

Portal OX.PL poleca!

25-08-2016 18:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 501komentarzy: 0

O Morcinku nad jego grobem

25-08-2016 17:15

O rocznicy urodzin Gustawa Morcinka pamiętano także w Cieszynie, gdzie pisarz spoczywa na Cmentarzu Komunalnym. Dziś (25 sierpnia) w samo południe złożono na jego pomniku kwiaty, zapalono znicze, a zgromadzeni wysłuchali opowieści Rozalia Wawronowicz - kierownik Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie o pisarzu.

wyświetleń: 557komentarzy: 0

Ustroń - będzie się działo!!!

25-08-2016 15:30

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami, ale nie oznacza to końca prezentacji i spotkańa z folklorem. Od 20 sierpnia trwa w naszym regionie Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wielki finałowy koncert odbędzie się w sobotę w Ustroniu. Ale wydarzeń w ten weekend w Ustroniu sporo.

wyświetleń: 1052komentarzy: 0

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 563komentarzy: 2

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 834komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 1082komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.

wyświetleń: 508komentarzy: 0

Bułgaria, Grecja, Chorwacja? Gdzie wypoczywaliśmy najchętniej w te wakacje?

25-08-2016 07:30

Choć za wcześnie jeszcze na całkowite podsumowanie sezonu 2016, bo część z nas na urlop wybiera okres września i października, to główna wakacyjna fala już za nami. Przez lipiec i sierpień wypoczywały bowiem głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Gdzie najchętniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego jeździli w te wakacje?

wyświetleń: 2208komentarzy: 3

Pisarz śląski - Gustaw Morcinek

24-08-2016 19:00

O Śląsku Cieszyńskim pisał, że powstała z 'uśmiechu Pana Boga', w twórczości opisywał życie codzienne mieszkańców tej ziemi, nawiązywał do pracy górnika, którym sam w młodzieńczych latach był. Jemu przypisuje się pomysł zmiany nazwy Katowic na Stalinogród, choć decyzje o tym zapadły zanim, jako poseł, odczytał to z sejmowej mównicy. Jutro mija 125 rocznica urodzin Gustawa Morcinka, pisarza ze Skoczowa.