Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2330komentarzy: 0

''Zagrożenia zdrowia młodych - dopalacze''

27-11-2015 19:00

W środę (25.11) w Cieszyńskim Ośrodku Kultury ''Domu Narodowym'' zakończyła się Powiatowa Kampania Profilaktyczna pn. ''Zagrożenia zdrowia młodych - dopalacze''. Jednym z modułów kampanii był konkurs plastyczny. Nagrody laureatom wręczono podczas finału kampanii.
Laureaci konkursu plastycznego / fot. MSZ Laureaci konkursu plastycznego / fot. MSZ

Powiatowa Kampania Profilaktyczna „Zagrożenia zdrowia młodych - dopalacze!" kierowana była do młodzieży szkolnej szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli. Główny jej cel to zmniejszenie liczby uczniów sięgających po dopalacze. Organizatorzy wskazali również na takie kwestie jak: zwiększenie liczby osób, posiadających prawdziwą wiedzę o szkodliwości wpływu dopalaczy na organizm człowieka, kształtowanie postaw motywujących do przeciwdziałania używaniu dopalaczy poprzez zastosowanie środków i form teatralnych oraz plastycznych, kształtowanie wrażliwości i odpowiedzialności za zdrowie swoje i bliskich, budowanie szerokiego konsensusu społecznego w zakresie przeciwdziałania narkotykom, czy nagradzanie pozytywnych liderów młodzieżowych.

Kampania rozpoczęła się we wrześniu br. Jej program podzielono na trzy części. I moduł obejmował szkolną kampanię edukacyjno - informacyjną. II etapem był konkurs plastyczny na plakat, zaś etap ostatni to omówienie i podsumowanie tematu w postaci projekcji filmu dokumentalnego i widowiska teatralnego – informuje Starostwo Powiatowe w Cieszynie, które było głównym organizatorem. Kampanię wspierał  Cieszyński Ośrodek Kultury - Dom Narodowy, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Cieszynie oraz Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa.

Zakończenie kampanii przyciągnęło w środę do Cieszyńskiego Ośrodka Kultury ok. 130 osób w tym jurorów oceniający konkursowe prace uczniów. Spotkanie rozpoczęło się od  podsumowania konkursu na plakat. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni licznym udziałem uczniów w tym konkursie. Wpłynęło aż 247 prac. Zgodnie z naszym regulaminem były to plakaty formatu A4 i A3. Ale nie odrzuciliśmy również tych paru prac które dotarły do nas w innym formacie. Jury konkursowe te najlepsze prace wyłoniło 16 listopada br. Komisja sugerowała się takimi kryteriami oceny, jak: zgodność z tematem konkursu, czytelne podkreślenie szkodliwości działania dopalaczy na organizm człowieka, nowatorski i ciekawy sposób ujęcia tematu, czytelna i przejrzysta forma plakatu, plastyczne środki wyrazu oraz estetyka i przejrzystość pracy. Z tej liczby plakatów wybraliśmy zgodnie 6 najlepszych prac. Wyłoniono 3 prace w kategorii gimnazjum i 3 w kategorii szkoła ponadgimnazjalna – tłumaczyła koordynatorka kampanii Barbara Kłosowska Kierownik Biura Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Oto wyniki konkursu plastycznego:

KATEGORIA – GIMNAZJUM:
I MIEJSCE - Emanuela Waliczek Gimnazjum w Górkach Wielkich, opiekun: Maria Płomieńska - Krzak
II MIEJSCE - Weronika Hławiczka Gimnazjum w Goleszowie, opiekun: Alina Kubaszczyk
III MIEJSCE - Kamil Solnicki Gimnazjum nr 4 w Cieszynie, opiekun: Marta Koplejewska
 
KATEGORIA - SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA:
I MIEJSCE - Maria Mroziak Zespół Szkół Budowlanych w Cieszynie, opiekun: Rozalia Białousz
II MIEJSCE - Jakub Glet Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Cieszynie, opiekun: Agnieszka Słama
III MIEJSCE- Barbara Kobielusz Zespół Szkół Zawodowych, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, opiekun: Joanna Henszel – Kloske

Nagrody i dyplomy zwycięzcom wręczył Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król. Następnie uczestnicy spotkania mogli zobaczyć film „Dopalacze” Wydawnictwa Projekt-Kom, przedstawiający historie młodych osób, które w swoim życiu sięgnęły po dopalacze. Oprócz filmu organizatorzy zaplanowali również widowisko profilaktyczne pt.: ”Kolekcjonerzy wrażeń” w wykonaniu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. W formie teatralnej młodzi ludzie mogli zobaczyć jak niebezpieczne i nieobliczalne dla zdrowia mogą być skutki zażywania dopalaczy.

 

MSZ

  

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 27-11-2015 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Telefon dla niepełnosprawnych

23-03-2018 17:00

Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Porady udzielane są telefonicznie.

wyświetleń: 65komentarzy: 0

Walne zebranie cUTW

23-03-2018 15:30

W czwartek (22.03) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się walne zebranie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie. W czasie trwania spotkania przedstawione były sprawozdania z działalności UTW a także głos mogli zabrać zaproszeni goście.

wyświetleń: 182komentarzy: 0

Spotkania Okręgówki odwołane, IV liga gra zgodnie z planem

23-03-2018 14:00

Piłkarzom z drużyn, występujących w Okręgówce, nie jest dane rozpocząć ligowe rozgrywki w tym roku. To już druga kolejka, która została im przełożona. Za to spotkania IV ligi zostaną rozegrane zgodnie z terminarzem.

wyświetleń: 232komentarzy: 0

Fałszywi funkcjonariusze policji!

23-03-2018 12:15

Istnieje wiele metod wyłudzania pieniędzy, które wykorzystują podobne zasady działania. O metodzie „na wnuczka” słyszeli już niemal wszyscy. Tym razem na terenie kraju pojawiają się oszuści, którzy podszywając się za policjantów próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

wyświetleń: 809komentarzy: 3

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 628komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 619komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 265komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .