Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uwaga w lesie!

Wróciło słońce i wysokie temperatury, znów wyruszymy na szlaki, na leśne spacery. Powinniśmy uważać nie tylko na swoje bezpieczeństwo, ale również na bezpieczeństwo.. . lasu. Nie zapominajmy o podstawowych zasadach, dzięki którym otaczająca nas zieleń nie zmieni się w pogorzelisko.

Jak wygląda obecnie sytuacja pożarowa w lesie? - Obszar w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Wisła należy do strefy III kategorii zagrożenia pożarowego, co oznacza, że na tym terenie występuje małe zagrożenie pożarowe. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy i turyści nie powinni być świadomi zagrożenia, jakie stwarza ogień dla lasu, w tym dla roślin, zwierząt a przede wszystkim ludzi. Ulewne deszcze występujące w ostatnim tygodniu nieco poprawiły stan wilgotności ściółki w lesie, jednak nadal jest sucho i zalecana jest szczególna ostrożność. Niestety 9 na 10 wybuchających w lasach pożarów spowodowanych jest przez ludzi, a blisko połowa pożarów to podpalenia. Dlatego prosimy o zgłaszanie bezpośrednio na numer 998 (Straży Pożarnej) wszelkich zauważonych pożarów w lesie lub o kontakt z miejscowymi leśniczymi (telefony znajdują się na stronie internetowej Nadleśnictwa) – podaje Magdalena Mijal, Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwo Wisła.


O czym powinniśmy szczególnie pamiętać, przebywając na łonie natury, biwakując czy choćby spacerując po lecie? - Zgodnie z ustawą o lasach na terenach leśnych oraz w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu nie wolno palić ognisk (poza miejscami do tego wyznaczonymi, co zawsze jest odpowiednio oznaczone). Nie wolno również używać otwartego ognia, wypalać wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Zgodnie z kodeksem wykroczeń za złamanie tych zakazów grozi kara aresztu, grzywny lub kara nagany – mówi Magdalena Mijal z wiślańskiego Nadleśnictwa.


Prócz ognia, zagrożeniem dla lasu są również śmieci i samochody: - Zwracamy się również do mieszkańców i turystów o zabieranie własnych śmieci z wycieczek do lasu ze sobą do domów. Przypominamy także, że samochodami nie można wjeżdżać na tereny leśne (poza drogami publicznymi, z uwagi m.in. na zagrożenie pożarowe). Prosimy także, aby korzystać z leśnych miejsc postoju – specjalnie do tego oznakowanych, m.in. aby nie blokować ewentualnego przejazdu samochodom Straży Pożarnej i Służby Leśnej – apeluje Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwo Wisła.


W lesie, w którym np. szukamy grzybów czy jagód, pamiętać trzeba, że w niektóre obszary wstęp jest zabroniony: - Stałym zakazem wstępu do lasu objęte są następujące miejsca: - uprawy leśne do wysokości 4 metrów, drzewostany nasienne (oznakowane w lesie żółtymi opaskami na skrajnych drzewach), ostoje zwierząt, źródliska rzek i potoków oraz obszary zagrożone erozją – dodaje Magdalena Mijal.

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w lesie na stronie Kampanii Świadomi zagrożenia


 

NG
 

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: