Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dębowiec - sprawdzają domy

Dębowiec przystąpił do opracowania Programu Usuwania Wyrobów Zawierających Azbest z terenu gminy. Dokument przygotowuje jedna z bielskich firm. Będzie zawierał szczegółową inwentaryzację miejsc, gdzie wykorzystywane są jeszcze produkty zawierające azbest.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie produkty zawierające azbest powinny zostać zneutralizowane do 2032 roku. Przeprowadzane w Dębowcu ankiety mają odpowiedzieć na pytanie, ile produktów zawierających azbest, znajduje się na terenie gminy. Takie dane pozwolą ustalić nie tylko czas potrzebny na demontaż i utylizację produktów azbestowych, ale także koszt takiej operacji.

Złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Gospodarki o dofinansowanie programu, udało się je uzyskać. Trzeba najpierw zrobić spis terenu i inwentaryzację miejsc gdzie jest azbest
– tłumaczy Patrycja Fryda podinspektor ds. odpadów z urzędu gminy w Dębowcu.

Końcem maja w teren wyruszyli ankieterzy. Przemierzają całą gminę w poszukiwaniu pokryć dachowych wykonanych z azbestu. Jak dodaje Fryda, powinni oni dotrzeć do wszystkich gospodarstw, tam z mieszkańcami wypełniają specjalną ankietę. Na tablicach informacyjnych w gminie również będą wiadomości odnośnie kwestionariuszy, jeśliby się zdarzyło, że do kogoś ankieterzy nie dotrą – mówi Fryda.

Osoby, które będą odwiedzać gospodarstwa, muszą mieć przy sobie specjalne identyfikatory z imieniem i nazwiskiem oraz pełnomocnictwa ze strony gminy. Ankieterzy będą chodzić po Dębowcu do końca lipca. Pracownicy firmy EKO TEAM, która realizuje to zadanie, będą pracować między godziną 10.00 a 18.00.

Odwiedzający domy będą pytali o wykorzystywanie materiałów azbestowych w gospodarstwie. W razie potrzeby będą wykonywane szacunkowe obmiary materiału, np. pokrycia dachu. W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt z Urzędem Gminy w Dębowcu tel. 33 856 22 41 w. 27, tam urzędnik wyjaśni wszelkie wątpliwości – informuje Patrycja Fryda.

Gmina przeprowadza inwentaryzację wykorzystując specjalistyczną firmę, ponieważ wcześniejsze ankiety, które rozsyłane były do mieszkańców, nie zawsze trafiały z powrotem do urzędników. Szacunkowe dane mówią, że na terenie Dębowca może być między 23 a 44 tys. metrów kwadratowych rakotwórczego azbestu, przede wszystkim w postaci eternitu. Stworzenie pełnej bazy jest potrzebne, aby uruchomić w gminie program wsparcia dla mieszkańców, którzy chcą zutylizować eternit. Gmina chce bowiem dopłacać do jego utylizacji.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: