Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 8742komentarzy: 2

Zabójstwo matki przez syna chorego psychicznie

22-04-2015 07:30

W lipcu ubiegłego (lipiec 2014) roku pisaliśmy o poszukiwaniu kobiety w Kończycach Wielkich. Jak się okazało poszukiwana została znaleziona martwa na terenie swojej posesji. Sprawca został zatrzymany, jednak ze względu na jego niepoczytalność, sprawę umorzono.
fot: arc.ox.pl fot: arc.ox.pl

Jak  poinformował Piotr Wysocki, rzecznik bielskiej prokuratury, w dniu 26 marca 2015 roku Prokuratura Rejonowa w Cieszynie skierowała do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej wniosek o umorzenie postępowania karnego i zastosowania środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym. przeciwko 26-letniemu Stanisławowi B., który w dniu 21 lipca 2014 r. w powiecie cieszyńskim udusił swoją matkę , wobec niepopełnienia przestępstwa z powodu całkowitej niepoczytalności.

Jak wyjaśnia okoliczności zdarzenia prokuratura,  oskarżony wraz z matką i siostrą mieszkał w domu rodzinnym w powiecie cieszyńskim.  W 2010 r. u Stanisława B. rozpoznano u niego chorobę psychiczną, jednak nie podjął żadnego leczenia farmakologicznego.

Do tego momentu rozpoczęła się gehenna rodziny, mężczyzna był agresywny wobec najbliższych, nie kończyło się tylko na słowach, czasem dochodziło do przemocy fizycznej. Kiedy z domu rodzinnego wyprowadziła się siostra Stanisława B.  swoją frustrację oraz przemoc skierował w stronę matki.

Matka  mężczyzny w obawie przed synem zamontowała zamek w drzwiach swojego pokoju oraz  28 lutego 2014 r. skorzystała z porady prawnej w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw w związku z zachowaniem syna. Niestety mimo pouczenia, nie podjęła żadnych działań zmierzających do wszczęcia formalnego postępowania przeciwko synowi lub objęcia swojej rodziny procedurą tzw. „niebieskiej karty”.

Kobieta zaginała 20 lipca 2014 r. W dniu następnym córka usiłowała skontaktować się z nią telefonicznie, jednak bez rezultatu. Członkowie jej rodziny wszczęli poszukiwania, kilkakrotnie byli pod jej domem, lecz nie zostali wpuszczeni do środka. Wreszcie powiadomiono o zaginięciu Policję. W pokoju pokrzywdzonej ujawniono torebkę z dokumentami i telefonem. 

Kobietę odnaleziono w  dniu 24 lipca 2014r. przy udziale Straży Pożarnej, wtedy to  strażacy dokonali przeszukania zbiornika nieczystości płynnych umiejscowionego koło posesji i tam odnaleziono zwłoki matki oskarżonego. 

- W trakcie sekcji stwierdzono liczne obrażenia ciała w tym sińce na całym ciele, złamania kości twarzoczaszki i żeber. Ustalono, że przyczyną śmierci było uduszenie. Na podstawie oględzin budynku oraz wyników badań genetycznych stwierdzono, że pokrzywdzona była bita w mieszkaniu, bowiem ślady krwi ujawniono na parterze i na piętrze domu. - informuje prokuratura

Zarzut zabójstwa matki przedstawiono Stanisławowi B. Nie przyznał się on do zarzutu i odmówił składania wyjaśnień. - Podejrzany został poddany badaniu i obserwacji sądowo-psychiatrycznej. Biegli stwierdzili u niego przewlekłe zaburzenia psychiczne co spowodowało, iż w chwili czynu miał całkowicie zniesioną zdolność rozumienia i pokierowania swoim postępowaniem. Biegli wskazali na konieczność zastosowania wobec niego środków zabezpieczających w postaci umieszczenia we właściwym szpitalu psychiatrycznym albowiem istnieje realne i wysokie prawdopodobieństwo, że w przyszłości ponownie dopuści się takiego samego lub podobnego czynu.

(red)

źródło: ox.pl
dodał: CR 22-04-2015 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

acord
22-04-2015 20:04
acord
Droga Redakcjo - ta ogromna tragedia wydarzyla sie prawie rok temu.Jaki cel ma opisywanie ze szczegolami historii tragedii.?Nie wierze,ze czytelnicy czekali z utesknieniem na te informacje.Nie trzeba straszyc ludzi osobami chorymi psychicznie.,ktore to i tak czesto sa wykluczane spolecznie.Pozdrawiam.
tulusa
23-04-2015 06:52
tulusa
Powinien dostać dożywocie ale w celi więziennej !!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

4 lata Budżetu Obywatelskiego

24-02-2018 12:15

W styczniu bieżącego roku zostały ogłoszone wyniki głosowania w czwartej już edycji Budżetu Obywatelskiego w Cieszynie. Ideą BO jest zaproszenie mieszkańców do angażowania się w sprawy miasta przez współdecydowanie o wykorzystaniu części budżetu. Dzięki temu mieszkańcy mają również szansę sami wybrać, co w ich mieście jest najbardziej potrzebne.

wyświetleń: 32komentarzy: 0

AVION: Vlatislav Hofman

24-02-2018 10:15

W czwartek (22.02) na terenie czytelnio-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbył się wykład, w czasie którego zostały życie i twórczość Vlatislava Hofmana - czeskiego artysty, którego wystawy podziwiali ludzie w Paryżu, czy też Mediolanie. Zajmował się wieloma dziedzinami sztuki, dał się poznać jako malarz, scenograf, grafik a także architekt.

wyświetleń: 95komentarzy: 0

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności

24-02-2018 08:00

Początek roku w administracji państwowej to okres, m.in. w którym startują różnego rodzaju projekty, programy, dofinansowania, dopłaty itp. Nie inaczej jest w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie można składać m.in. wnioski na likwidację barier architektonicznych, komunikacyjnych, dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych (II kwartał), Aktywny Samorząd 2018 (II kwartał), projekty dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

wyświetleń: 325komentarzy: 0

Trzy wypadki w powiecie...

23-02-2018 23:55

Cieszyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności aż trzech wypadków drogowych, w których dwie osoby zostały ciężko ranne. Do pierwszego wypadku doszło  wczoraj w Międzyświeciu. Do dwóch kolejnych dzisiaj- pierwszy miał miejsce w Harbutowicach, kolejny w Chybiu, skąd kierowca został przetransportowany helikopterem do szpitala.

wyświetleń: 3355komentarzy: 5

O pasterstwie i nie tylko - czyli XVII Forum Rolnicze

23-02-2018 20:25

Dzisiaj (23.02) w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu odbyło się XVII Forum Rolnicze Ziemi Cieszyńskiej. Tegoroczną edycję poświęcono m.in. hodowli owiec.

wyświetleń: 719komentarzy: 0

Co z tą filozofią?

23-02-2018 19:00

W czwartek (22.02) na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się wykład, zatytułowany "Kłopoty filozofią na co dzień, co z tą filozofią?". Tym razem miejsce przy mównicy zajął prof. dr hab. Andrzej Noras, który przybliżył słuchaczom czym filozofia się zajmuje oraz jaki dziś ma wymiar.

wyświetleń: 312komentarzy: 0

Fanfara Transylwania w Goleszowie

23-02-2018 18:15

W czwartek (22.02) w EtnoChacie Topolej w Goleszowie odbył się koncert orkiestry dętej Fanfara Transylwania. Muzycy przyjechali z dalekiej Transylwanii, aby zaprezentować rytmy bałkańskie i nie tylko. Rumuńska orkiestra dęta jest jedną z najbardziej znanych bałkańskich orkiestr na świecie, w swojej karierze występowali na terenie całej Europy, a także na innych kontynentach.

wyświetleń: 315komentarzy: 0

Chcą sprzedać były komisariat

23-02-2018 16:25

Przez lata w tragicznych warunkach musieli pracować tutaj skoczowscy policjanci. Teraz kiedy budynek jest już pusty, gmina chce się go pozbyć.

wyświetleń: 2046komentarzy: 0

Wypadek w Harbutowicach

23-02-2018 15:25

Przed godziną 15-tą doszło do wypadku w Harbutowicach.

wyświetleń: 6675komentarzy: 1

Jak zdobyć dofinansowanie do studiów

23-02-2018 14:30

Według polskiego prawa studiować może każda osoba posiadająca świadectwo dojrzałości. Jednakże to co w teorii wydaje się proste, nie zawsze udaje się zrealizować tak łatwo w praktyce.

wyświetleń: 754komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .