Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2295komentarzy: 0

Nic tak nie motywuje do pracy jak? własna firma

09-03-2015 10:30

Na prowadzenie własnego biznesu decyduje się coraz więcej osób. W Polsce istnieje przeszło 3 miliony jednoosobowych firm. Zastanawiasz się jak założyć własną firmę? Jeżeli chcesz prowadzić własny biznes, nie wystarczy, że wiesz co chcesz robić. Musisz mieć jeszcze pewność, że wiesz jak. Warto zacząć od oceny szans rynkowych nowej firmy na rynku. Ale gdy widzisz dla siebie miejsce, trzeba tą wymarzoną firmę powołać do życia. Jak to zrobić?
fot: pixabay.com fot: pixabay.com

Jeśli dokładnie znamy branżę, w której chcemy działać, mamy kontakty i przede wszystkim pomysł na biznes, a także motywację do pracy, możemy osiągnąć spory sukces. Pomysł w dużej mierze decyduje o sukcesie całego przedsięwzięcia, a tym samym o wielkości zysków, jakie będziemy z niego czerpać. Pomysł nietrafiony może oznaczać straty finansowe, które niestety trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Skąd jednak czerpać pomysły czy inspiracje. Pomysłów na własną działalność najlepiej szukać w tej dziedzinie, na której dobrze się znamy. Można wówczas wykorzystać posiadaną wiedzę i doświadczenie. Dobrym sposobem na własny biznes może się okazać wykorzystanie swojego hobby, w ten sposób powstało wiele firm działających w branży IT. Można też spróbować przenieść czy wręcz skopiować te rozwiązania, które sprawdziły się i przyniosły dochody np. za granicą, tak jak to się stało w przypadku firm, które zaczęły importować na polski rynek quady.

Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko ewentualnego niepowodzenia, możemy skorzystać z cudzej renomy, rozpoznawalnego znaku firmowego, a nierzadko również z cennego doświadczenia zostając franczyzobiorcą. Należy jednak zawsze pamiętać, że pomysł sam w sobie nie ma wartości ekonomicznej, zyskuje ją dopiero wówczas, gdy zostanie wdrożony.             
 
Na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej otrzymać można bezzwrotne wsparcie finansowe. Jego wysokość jest uzależniona od źródła, z którego zamierzamy skorzystać (powiatowy urząd pracy lub środki europejskie). System przyjdzie przedsiębiorcy z pomocą także na początku jego biznesowych działań. Przez pierwsze dwa lata – jeśli wyrazimy chęć – będziemy mogli odprowadzać preferencyjne składki do ZUS, godząc się jednak na niższą emeryturę.
 
- Podejmując decyzje o rozpoczęciu pracy na własny rachunek dobrze jest zweryfikować posiadane zasoby, nie tylko te materialne, ale również te niematerialne. Własna firma to opcja dla tych, którzy mają określone cechy osobowościowe – wykazują się samodyscypliną, dobrą organizacją czasu pracy, umiejętnościami marketingowymi, czy odpowiednim poziomem motywacji mówi doradczyni zawodowa w „Inkubatorze Kariery” Katarzyna Cieloch.

Bardzo przydaje się umiejętność kreatywnego, nieszablonowego myślenia, spostrzegawczość, ale także elastyczność, otwartość na zmianę. Samodzielność i wytrwałość pomaga stawić czoła trudnym sytuacjom. Niezwykle ważna jest również chęć do zdobywania wiedzy i ciągłego rozwoju.     

A jakie są zalety pracy na własny rachunek? Odpada konieczność szukania dobrych pracowników, bo przecież najlepszym... jesteśmy my sami. A skoro jesteśmy najlepsi, nie ma powodów, aby ograniczała nas pensja etatowca. Nasze zarobki zależą od naszej operatywności. Od niej zależy również wysokość podatków, które będziemy płacić. Na szczęście w koszty działalności możemy „wrzucić” prawie każdy wydatek, od kupna auta służbowego, po rozmowy telefoniczne. A wysokie koszty równają się niskim podatkom i większym zyskom. Dla wielu istotny jest większy prestiż społeczny, czy niezależność i elastyczność w sposobie działania.

Własna firma to także minusy. Na co należy uważać?
- Największym minusem samozatrudnienia jest ryzyko rynkowe. Początkującemu przedsiębiorcy trudno czasem oszacować ryzyko swoich działań i ich opłacalność. Konkurencja na rynku jest duża, liczy się więc inwencja, innowacyjność i (niskie) koszty działalności. Trzeba trzymać cały czas rękę na pulsie. Kolejnym minusem właściciela firmy jest to, że nie podlega on przepisom prawa pracy i nie przysługuje mu np. urlop wypoczynkowy, a praca rzadko ogranicza się do 8 godzin na dobę. W przypadku choroby właściciela firmy nie przysługuje mu chorobowe. Własna firma to również większe ryzyko, a w przypadku niepowodzenia, narażenie zaangażowanych środków na stratę, a to z kolei może oznaczać większy stres, niż praca na etacie – dodaje Katarzyna Cieloch 

Podstawowym dokumentem, który musimy złożyć aby nasza firma mogła zacząć działać i zarabiać jest Formularz CEIDG-1. Dzięki niemu zostaniemy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Najwygodniej wypełnić wniosek online i podpisać bezpłatnym podpisem elektronicznym. Dzięki niemu również korespondencja z ZUS może być prowadzona przez Internet.

Jak widać, dzięki cyfryzacji administracji większość spraw związanych z założeniem własnej, jednoosobowej firmy możemy załatwić nie wychodząc z domu.

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: CR 09-03-2015 10:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Wisła - trwa remont dworca

17-02-2018 19:00

Trwają prace renowacyjne dworca kolejowego w Wiśle. Budynek w lecie ma zostać oddany do użytku i służyć podróżującym. Inwestycja oznacza też pierwszą część budowy węzła przesiadkowego w mieście.

wyświetleń: 469komentarzy: 1

Na wino do urzędu...

17-02-2018 18:55

To była nietypowa interwencja Straży Miejskiej w Cieszynie. Mundurowi interweniowali w budynku Urzędu Miasta. Dwóch panów zbyt dosłownie wzieło sobie do serca hasło ''urząd przyjazny dla petenta...''

wyświetleń: 435komentarzy: 0

Paliło się w Bąkowie

17-02-2018 18:50

Przy ulicy Golasowickiej w Bąkowie dzisiaj musieli interweniować strażacy.

wyświetleń: 473komentarzy: 0

Oczami niewidomego: wytyczne do programu ''Aktywny Samorząd 2018''

17-02-2018 17:30

Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął dokument „Kierunki działań oraz warunki brzegowe” obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2018 roku.

wyświetleń: 203komentarzy: 0

Wiadomości dla fanów piłki nożnej

17-02-2018 16:00

Już za miesiąc, ligowe rozgrywki wznowią piłkarze IV ligi i Okręgówki. Z kolei zawodnicy z klubów A i B-klasowych, wrócą do rywalizacji w kwietniu. Przedstawiamy najświeższe wiadomości z klubów naszego regionu.

wyświetleń: 508komentarzy: 0

OX Sonda - pytamy o sposoby na grypę.

17-02-2018 13:30

OX Sonda - To Wasz głos w rożnych sprawach. Dziś pytamy o sposoby na grypę ... A jaki jest Twój sposób ? Pisz w komentarzu. Jeżeli macie pomysły na kolejne sondy - komentujcie lub piszcie na redakcja@ox.pl. Zapraszamy! 

wyświetleń: 667komentarzy: 1

Utrudnienia na Katowickiej - już wkrótce

17-02-2018 11:20

Teoretycznie, już za kilka tygodni ma w Cieszynie ruszyć przebudowa ulicy Katowickiej, na odcinku od rond na Pastwiskach aż po granicę miasta. Chociaż przebudowywany odcinek ma wynosić zaledwie 2 km, jest to inwestycja duża, droga i co najważniejsze dla kierowców czasochłonna, ponieważ na tym odcinku droga ma zostać wykonana praktycznie na nowo.

wyświetleń: 3269komentarzy: 3

Mam talent na bezpieczeństwo

17-02-2018 10:20

"Mam talent na bezpieczeństwo" to tytuł konkursu adresowanego do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i licealnych oraz uczestników kół zainteresowań o profilu fotograficznym, teatralnym Miejskich oraz Gminnych Ośrodków Kultury.

wyświetleń: 413komentarzy: 0

Zebrzydowice: Jubileusze Pożycia Małżeńskiego

17-02-2018 08:00

W czwartek 15.02.2018 w Zebrzydowicach odbyło się uroczyste spotkanie par małżeńskich. Okazją do spotkania były jubileusze 50-lecia, 60-lecia i 65-lecie zawarcia związku.

wyświetleń: 1185komentarzy: 0

Nowe rondo w Cieszynie?

16-02-2018 19:00

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, jakoby na ulicy Katowickiej w Cieszynie miało pojawić się kolejne rondo. Od kilku lat rond w mieście przybywa, ponieważ jest to jeden ze sposobów na upłynnienie ruchu i walkę z wszechobecnymi korkami. Tym razem jednak rondo miałoby zostać sfinansowane przez prywatnego inwestora, który chciałby w ten sposób zapewnić dojazd do sklepu, który teoretycznie miałby niedaleko ulicy Katowickiej powstać.

wyświetleń: 5949komentarzy: 7
Kontakt z redkacją .