Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2717komentarzy: 0

Szkoła średnia, studia? a może praca?

28-01-2015 14:00

Nie od dziś wiadomo, że praca zawodowa zajmuje wysokie miejsce w systemie wartości współczesnego człowieka i w znacznym stopniu stanowi o jakości naszego życia. O tym co możemy zrobić, aby znaleźć pracę, która da nam satysfakcję rozmawiamy z Katarzyną Cieloch, doradczynią zawodową w ''Inkubatorze Kariery'' w Cieszynie .

Andrzej Koenig: - Czy decyzje o wyborze pracy mają znaczenie dla osiągnięcia sukcesu zawodowego?
Katarzyna Cieloch: - Od pracy oczekujemy już nie tylko zapewnienia bytu materialnego, ale również możliwości samorealizacji, ciekawych wyzwań, spełnienia czy zaspokojenia własnych ambicji. Z tego powodu decyzje dotyczące wyboru szkoły, zawodu czy kierunku studiów są jednymi z najważniejszych jakie musi podjąć młody człowiek. Sukces zawodowy i osobisty w dużej mierze zależy od trafnego dopasowania posiadanych predyspozycji do wymagań konkretnego zawodu, dlatego warto zadać sobie trud by dowiedzieć się jaka praca może nam to zapewnić. Racje miał Konfucjusz mówiąc „Znajdź pracę którą kochasz, a do końca życia nie będziesz musiał pracować”.

- Czy wybór kierunku szkoły lub zawodu jest łatwy?

- Niestety nie. Wielu młodych ludzi na etapie podejmowania decyzji o wyborze profilu nauczania szkoły ponadgimnazjalnej czy kierunku studiów nie bardzo wie, czym rzeczywiście chciałoby się zajmować w przyszłości. Podejmowane decyzje często nie są poprzedzone refleksją dotyczącą posiadanych predyspozycji czy analizą wymagań i warunków w wybranym środowisku pracy. Dodatkowo duża dynamika zmian jakich doświadczamy we współczesnym świecie, natłok informacji, a przede wszystkim brak umiejętności rozpoznawania własnych predyspozycji, powoduje, że zadanie to bywa bardzo trudne.

- Co jest powodem nietrafionych decyzji edukacyjno-zawodowych młodych ludzi?
- Znaczna część młodzieży podejmuje decyzje automatycznie, bo „coś trzeba wybrać”, kierując się sugestiami rówieśników, błędnymi, niesprawdzonymi wyobrażeniami związanymi z pracą w danym zawodzie. Również rodzice rzadko są przygotowani do tego, by trafnie podpowiadać swoim dzieciom w kwestii wyboru ścieżki zawodowej. Bywa, że nieświadomie posługują się stereotypami i nieaktualnymi informacjami lub poprzez dzieci próbują realizować własne ambicje. Nie zawsze wiedzą, czym się kierować przy wyborze dalszej ścieżki edukacji w świecie, który bardzo się zmienił od czasu, gdy to oni dokonywali takich wyborów.

- Czy osoby dorosłe również dokonują wyborów zawodowych?
- Oczywiście. Konieczność wyboru dalszej ścieżki kariery zawodowej bardzo często dotyka osoby dojrzałe decydujące się na zmianę zawodu z powodu rozczarowania poprzednim wyborem, ze względu na trudność znalezienia zatrudnienia w wyuczonym zawodzie, niesatysfakcjonujące warunki pracy lub redukcję etatów, której doświadczają lub ją przewidują. Takie osoby niestety również często zdają się na przypadek lub „wiedzę powszechną” znajomych, która łatwo może wyprowadzić na manowce. Ta sama „dobra rada” będąc świetną wskazówką dla jednej osoby, może być zupełnie nietrafioną dla innej, ze względu na odmienne predyspozycje, aspiracje czy możliwości.

- Gdzie osoby zainteresowane mogą znaleźć profesjonalne wsparcie?
- Z myślą o tych, którzy stoją przed koniecznością dokonania wyboru szkoły, zawodu, kierunku studiów, chcą przygotować skuteczne CV i list motywacyjny czy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, a także o tych, którzy odczuwają potrzebę zmiany zawodowej działa oferujący profesjonalne doradztwo edukacyjno-zawodowe „Inkubator Kariery” w Cieszynie przy Palcu Wolności 3 (dawny bud. Policji).
Warto po uprzednim kontakcie, umówić się na spotkanie indywidualne z ekspertem znającym realia rynku pracy, który z pomocą profesjonalnych narzędzi diagnostycznych dokona oceny naszych możliwości, zainteresowań, mocnych i słabszych stron, wskazując realne możliwości rozwoju. Korzystając z usług profesjonalisty zaoszczędzimy swój cenny czas, będziemy mogli właściwie wybrać bądź zdecydować o zmianie dotychczasowego kierunku edukacji czy kariery i szybciej podjąć właściwe dla nas działania.

- Dlaczego to takie ważne?

- W każdym biznesie pochopne lub spóźnione decyzje są źródłem frustracji i narażają nas na niepotrzebne straty, a przecież nasza kariera, życie zawodowe to nic innego jak nasz „osobisty biznes”, najważniejszy biznes.
Od kilkunastu lat pracuję jako doradca zawodowy, moimi klientami często są osoby, które podjęły bądź też podejmują bezrefleksyjne decyzje dotyczące dalszego rozwoju edukacyjnego czy zawodowego. A przecież jak wspomniałam wybór zawodu to jedna z ważniejszych życiowych decyzji. Zdumiewające jest jak wiele uwagi i starań poświęcamy przygotowując się do kupna np. samochodu, który już z założenia ma nam służyć tylko kilka lat. Ustalamy wszystkie jego parametry, sprawdzamy stan techniczny u najlepszego mechanika w okolicy, natomiast ważne życiowe decyzje podejmujemy bez głębszego zastanawiania się, „w ciemno”. Skutki są łatwe do przewidzenia - zmarnowane lata, frustracja, niepotrzebne koszty i utracone możliwości.
Dlatego naprawdę warto zrobić coś dla siebie i wybrać właściwy kierunek „inwestycji w siebie” już na początku drogi zawodowej.
Gorąco zachęcamy do kontaktu i odwiedzenia naszej strony www.inkubatorkariery.cieszyn.pl gdzie oprócz danych kontaktowych i informacji o zakresie świadczonych przez nas usług można dowiedzieć się o aktualnych wydarzeniach związanych z rozwojem zawodowym tj. targi edukacyjne, targi pracy czy rekrutacje do projektów i szkoleń. Serdecznie zapraszamy.
 
- Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.

Andrzej KoenigArtykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: CR 28-01-2015 14:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Wisła - trwa remont dworca

17-02-2018 19:00

Trwają prace renowacyjne dworca kolejowego w Wiśle. Budynek w lecie ma zostać oddany do użytku i służyć podróżującym. Inwestycja oznacza też pierwszą część budowy węzła przesiadkowego w mieście.

wyświetleń: 478komentarzy: 1

Na wino do urzędu...

17-02-2018 18:55

To była nietypowa interwencja Straży Miejskiej w Cieszynie. Mundurowi interweniowali w budynku Urzędu Miasta. Dwóch panów zbyt dosłownie wzieło sobie do serca hasło ''urząd przyjazny dla petenta...''

wyświetleń: 446komentarzy: 0

Paliło się w Bąkowie

17-02-2018 18:50

Przy ulicy Golasowickiej w Bąkowie dzisiaj musieli interweniować strażacy.

wyświetleń: 483komentarzy: 0

Oczami niewidomego: wytyczne do programu ''Aktywny Samorząd 2018''

17-02-2018 17:30

Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął dokument „Kierunki działań oraz warunki brzegowe” obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2018 roku.

wyświetleń: 204komentarzy: 0

Wiadomości dla fanów piłki nożnej

17-02-2018 16:00

Już za miesiąc, ligowe rozgrywki wznowią piłkarze IV ligi i Okręgówki. Z kolei zawodnicy z klubów A i B-klasowych, wrócą do rywalizacji w kwietniu. Przedstawiamy najświeższe wiadomości z klubów naszego regionu.

wyświetleń: 511komentarzy: 0

OX Sonda - pytamy o sposoby na grypę.

17-02-2018 13:30

OX Sonda - To Wasz głos w rożnych sprawach. Dziś pytamy o sposoby na grypę ... A jaki jest Twój sposób ? Pisz w komentarzu. Jeżeli macie pomysły na kolejne sondy - komentujcie lub piszcie na redakcja@ox.pl. Zapraszamy! 

wyświetleń: 670komentarzy: 1

Utrudnienia na Katowickiej - już wkrótce

17-02-2018 11:20

Teoretycznie, już za kilka tygodni ma w Cieszynie ruszyć przebudowa ulicy Katowickiej, na odcinku od rond na Pastwiskach aż po granicę miasta. Chociaż przebudowywany odcinek ma wynosić zaledwie 2 km, jest to inwestycja duża, droga i co najważniejsze dla kierowców czasochłonna, ponieważ na tym odcinku droga ma zostać wykonana praktycznie na nowo.

wyświetleń: 3274komentarzy: 3

Mam talent na bezpieczeństwo

17-02-2018 10:20

"Mam talent na bezpieczeństwo" to tytuł konkursu adresowanego do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i licealnych oraz uczestników kół zainteresowań o profilu fotograficznym, teatralnym Miejskich oraz Gminnych Ośrodków Kultury.

wyświetleń: 413komentarzy: 0

Zebrzydowice: Jubileusze Pożycia Małżeńskiego

17-02-2018 08:00

W czwartek 15.02.2018 w Zebrzydowicach odbyło się uroczyste spotkanie par małżeńskich. Okazją do spotkania były jubileusze 50-lecia, 60-lecia i 65-lecie zawarcia związku.

wyświetleń: 1188komentarzy: 0

Nowe rondo w Cieszynie?

16-02-2018 19:00

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, jakoby na ulicy Katowickiej w Cieszynie miało pojawić się kolejne rondo. Od kilku lat rond w mieście przybywa, ponieważ jest to jeden ze sposobów na upłynnienie ruchu i walkę z wszechobecnymi korkami. Tym razem jednak rondo miałoby zostać sfinansowane przez prywatnego inwestora, który chciałby w ten sposób zapewnić dojazd do sklepu, który teoretycznie miałby niedaleko ulicy Katowickiej powstać.

wyświetleń: 5955komentarzy: 7
Kontakt z redkacją .