Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Barbara Tomanek laureatką XVI edycji Nagrody im. ks. Józefa Londzina

Barbara Tomanek, była wieloletnia burmistrz Wilamowic, została laureatką 16. edycji Nagrody im. Księdza Józefa Londzina. Uroczystość wręczenia najbardziej prestiżowej nagrody bielskiego starosty odbyła się 7 listopada w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pomysłodawcy nagrody zaznaczają, że przyznawana jest ona za znaczące osiągnięcia społeczno - kulturalne, za budowanie historii i dnia dzisiejszego ''małych ojczyzn''.

Kandydatów do nagrody nominują samorządy gmin powiatu bielskiego. W gronie 9 nominowanych znaleźli się w tym roku: orkiestra dęta, harcmistrz, strażak, ochotnicza straż pożarna, społeczniczka, dwie organizacje, działaczka charytatywna oraz była burmistrz.

Medal z wizerunkiem patrona nagrody wręczyli starosta Andrzej Płonka oraz przewodnicząca kapituły i krewna patrona nagrody, Alina Świeży-Sobel. Tegoroczna laureatka Barbara Tomanek – emerytowana burmistrz Wilamowic, była radna dyrektor szkoły rolniczej, działaczka koła gospodyń wiejskich, założycielka Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Wilamowice, miłośniczka folkloru i badaczka lokalnej historii, oraz organizatorka imprez patriotycznych, kulturalnych i edukacyjnych – dziękowała za przyznane wyróżnienie. „Będę starała się pracować tak długo, ile starczy mi sił” – zapowiadała.

We wszystkich dotychczasowych edycjach nagrody uhonorowano już około 160 osób. Wśród gości podczas gali w teatrze obecni byli m.in. bp Roman Pindel i zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego bp Paweł Anweiler.

Patron nagrody, ks. Józef Londzin był znanym działaczem na rzecz podtrzymania polskości Śląska Cieszyńskiego oraz integracji mieszkańców tego regionu. Urodził się 3 lutego 1862 w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic w rodzinie o dużych tradycjach patriotycznych.

Był założycielem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego na Śląsku i Muzeum Etnograficznego w Cieszynie, posłem, współprzewodniczącym Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego powstałej w 1918 roku, senatorem Rzeczypospolitej i burmistrzem Cieszyna. Napisał wiele książek dotyczących historii Śląska Cieszyńskiego i historii Kościoła, m.in. "Historia Generalnego Wikariatu w Cieszynie" oraz "Dzieje drewnianych kościołów w Księstwie Cieszyńskim". Zmarł 21 kwietnia 1929 roku i spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu w Cieszynie.

diecezja.bielsko.pl

źródło: diecezja.bielsko.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: