Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3933komentarzy: 4

Stuhr - Cieszyn to moja kraina

29-03-2014 19:00

Za pół roku do kin wejdzie najnowszy film w reżyserii Jerzego Stuhra pt.: 'Obywatel'. O obrazie swojego pokolenia i planach zawodowych na najbliższą przyszłość opowiadał podczas spotkania autorskiego sam jego twórca. Spotkanie odbyło się w cieszyńskiej Cafe Muzeum.
Jerzy Stuhr spotkał się w środę z mieszkańcami Cieszyna. fot. HBB Jerzy Stuhr spotkał się w środę z mieszkańcami Cieszyna. fot. HBB
Cieszyn zawsze jest w mojej pamięci bardzo blisko. Uwielbiam tu grać. Poziom tej widowni jest niesłychanie wrażliwy na to. co my prezentujemy.  – tak o spektaklu w Teatrze w Cieszynie mówił Jerzy Stuhr, który wraz z Krystyną Jandą zagrał podczas Dni Teatru Polonia. Wcześniej jednak spotkał się z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszynie, która była organizatorem spotkania.
 
Podczas wieczoru autorskiego Jerzy Stuhr zaprezentował inne oblicze swojej twórczości. Już nie tylko aktor, reżyser czy profesor sztuki, ale również piszący. Wewnątrz głęboko to dla mnie jest wszystko jedno. Tylko zmieniam pióra. Zawsze mam chęć wypowiedzenia się, a za tą chęcią rodzi się myśl w jakiej formie się wypowiedzieć. Dla artysty, którym czasem się bywa, symbiozą jest treść i forma. Artysta bardziej ceni formę niż treść.
 
Jerzy Stuhr do tej pory napisał pięć książek, w tym historię swojej rodziny. Ostatnią pt. „Tak sobie myślę…” pisał  po tym jak dowiedział się, że choruje na nowotwór, a lekarze dawali mu cztery miesiące życia. Książkę zaczynałem pisać jako testament, a na szczęście skończyła się dość pogodnie. Tę książkę, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, wielu lekarzy przyjęło na swoje oddziały, prawie jako książkę terapeutyczną. Wszystko dlatego, że Stuhr udowadnia w niej, że mimo trudnych chwil i złego samopoczucia będzie walczył z chorobą przez swoją aktywność, codzienne czytanie gazety, oglądanie filmu, interesowanie się życiem.
 
Posłuchaj
 
Mistrz opowiadał również o swoim najnowszym filmie „Obywatel”, który dopiero wejdzie do kin. Film obejmuje 60 lat życia człowieka który urodził się pod popiersiem Stalina i odchodzi na emeryturę w demokracji. Przeszliśmy kawał ciekawego życia: bunty ,wiosny, masakry, stany wojenne, wolne wybory, wybór papieża. Mało kto miał tak ciekawe życie, jak moje pokolenie w Europie. I o tym pokoleniu chciałem opowiedzieć, ale z punktu widzenia - zwykłego obywatela, który nie tworzy historii, a jest poddany wichrowi historii. A jak się mu szczęśliwie uda przeżyć to dzięki Bogu. Twórca ma jednak obawy, że film nie trafi w gusta polskiego odbiorcy: żeby ten film był szczery, to on musi wypływać ze mnie całkowicie szczerze, a wszystkie wypadki historyczne, nawet te bardzo tragiczne najpierw mnie śmieszyły, a dopiero później drażniły i bolały. Jak tak na to spojrzeć to powinna to być komedia. Mnie to śmieszy, ale czy innych będzie śmieszyć. Poczucie humoru zmienia się z wiekiem.
 
Opowiadam też w filmie o naszych wadach, o polskich przywarach i istnieje obawa czy widownia polska jest już przygotowana na to, żeby się z tego zaśmiać. Z naszej wiary powierzchownej, niedouczonej, z naszej patriotycznej histerii. Czy z tego już możemy się zaśmiać? Wszystko się sprawdzi, kiedy film wejdzie na ekrany.
 
Stuhr podkreślał podczas spotkania, że w Cieszynie czuje się bardzo dobrze. Bardziej jestem Middle-Europejczykiem niż Polakiem. Moja kraina rozkłada się pomiędzy Krakowem, Cieszynem, Brnem, Pragą, Wiedniem, Grazem, aż pod Triest. I to wcale nie polega na znajomości języków. To polega na wspólnocie temperamentu, zwyczajów, kodeksu etyczno-moralnego i poczucia humoru. Ja to sprawdziłem jeżdżąc po całym świecie. To jest ta kraina, w której ludzie potrafią połączyć eschatologiczny strach Franza Kafki z kretynizmem Szwejka.
 
Posłuchaj
 
  Podczas spotkania Jerzy Stuhr odpowiadał na pytania czytelników, a na końcu rozdawał autografy.
 
  HBB
 
źródło: ox.pl
dodał: JB 29-03-2014 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

jarek_arek
30-03-2014 08:00
jarek_arek
Że nie Polak wydało się,
PRL-u to pokłosie...
red john
30-03-2014 18:07
red john
Panie kosmopolita, Pana kraina to salon warszawski z Dziadów Mickiewicza. Proszę nam tu nie wciskac tych swoich wynaradawiających bredni, bo my tu patrioci polscy. Antysemitami nie jesteśmy ale żydofilami też nie. I w ryj możemy dać!
red john
30-03-2014 18:08
red john
I pokaż Pan teczke!
[konto zostało usunięte]
30-03-2014 18:31
[konto zostało usunięte]
Steloki to głupi naród...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Szafa z ubraniami w centrum Cieszyna

20-01-2018 19:30

''Zostaw jeśli masz za dużo - weź gdy potrzebujesz'' - ten napis widnieje na szafie, która od jakiegoś czasu stoi w Cieszynie przy ul. Zamkowej. Szafa cieszy się zainteresowaniem i być może pozostanie w Cieszynie na dłużej, a nie tylko w okresie zimowym.  Jak podoba się Wam ten pomysł?

wyświetleń: 1092komentarzy: 0

W Turcji zabrakło Tomasza Pilcha, który stracił koszulkę lidera cyklu

20-01-2018 19:25

Erzurum gościło skoczków w ramach Pucharu Kontynentalnego. Najlepszy z Polaków okazał się zawodnik WSS Wisła, Aleksander Zniszczoł, który dwukrotnie uplasował się w czołowej "10".

wyświetleń: 224komentarzy: 0

Daniel Andre Tande najlepszy w Oberstdorfie

20-01-2018 18:36

Za nami konkurs indywidualny na Mistrzostwach Świata w Lotach, które odbywają się w Oberstdorfie. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, po złoto sięgnął Daniel Andre Tande. Srebro zdobył Kamil Stoch, a brąz Richard Freitag. Piotr Żyła zajął 17. miejsce.

wyświetleń: 219komentarzy: 0

Rabunek w Ustroniu

20-01-2018 18:30

17 stycznia rano policjanci otrzymali zgłoszenie najpierw o jednej, później o drugiej kradzieży z włamaniem.

wyświetleń: 3305komentarzy: 2

LOTOS Cup 2018: Skoczkowie zainaugurowali XIV edycję

20-01-2018 18:29

W piątek na kompleksie skoczni Szczyrk Skalite skoczkowie oraz skoczkinie zainaugurowali XIV Edycję Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2018 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Rywalizacja toczyła się w siedmiu kategoriach wiekowych i zdominowali ją reprezentanci klubu TS Wisła Zakopane, którzy wywalczyli trzy złote medale, zwyciężając w Juniorze E, D oraz A.

wyświetleń: 224komentarzy: 0

Bank nie działa? Spokojnie, to tylko krótka przerwa techniczna.

20-01-2018 17:35

Jeżeli w ten weekend (20-21.01) nie będzie działała bankowość internetowa, bankowość mobilna a w dodatku usiłując dodzwonić się na infolinię banku również nic nie zdziałamy (nikt nie odbierze telefonu) to nie powód do obaw. Aż 9 banków zapowiedziało bowiem przerwy techniczne w weekend, a w związku z tym niektóre usługi mogą być niedostępne. Pełen pakiet możliwości dla osób posiadający konto w tych bankach powinien wrócić jednak już po kilku godzinach.

wyświetleń: 579komentarzy: 0

Koniec z umowami śmieciowymi?

20-01-2018 17:00

Od 2017 roku w sejmie trwają pracę nad zmianami w kodeksie pracy. Aktualnie projekt zmian w ustawie jest opracowywany przez Komisję Kodyfikacyjną i zgodnie z założeniami ma zostać przedstawiony do końca marca 2018 roku. Umożliwi to przegłosowanie zmian jeszcze w tej kadencji parlamentu, w związku z czym zmiany miałyby zostać możliwie szybko wprowadzone w życie.

wyświetleń: 766komentarzy: 1

Wychowanek Morcinka Kaczyce będzie występować za Bytovię

20-01-2018 15:00

Kamil Adamek został piłkarzem Drutex-Bytovii, która występuje w Nice I Lidze. 28-latek podpisał umowę do końca bieżącego sezonu.

wyświetleń: 801komentarzy: 0

Najmłodsi stela 06/630/2018

20-01-2018 13:20

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 2631komentarzy: 1

Koncert Riffertone and The THREEX

20-01-2018 10:35

Niebanalne połączenie wokalu i gitary duetu Riffertone z bogatym brzmieniem tria The ThreeX, wspaniale odda niepowtarzalny klimat kolęd i kompozycji świątecznych specjalnie zaaranżowanych na tę okazję.

wyświetleń: 344komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .