Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 3963komentarzy: 4

Stuhr - Cieszyn to moja kraina

29-03-2014 19:00

Za pół roku do kin wejdzie najnowszy film w reżyserii Jerzego Stuhra pt.: 'Obywatel'. O obrazie swojego pokolenia i planach zawodowych na najbliższą przyszłość opowiadał podczas spotkania autorskiego sam jego twórca. Spotkanie odbyło się w cieszyńskiej Cafe Muzeum.
Jerzy Stuhr spotkał się w środę z mieszkańcami Cieszyna. fot. HBB Jerzy Stuhr spotkał się w środę z mieszkańcami Cieszyna. fot. HBB
Cieszyn zawsze jest w mojej pamięci bardzo blisko. Uwielbiam tu grać. Poziom tej widowni jest niesłychanie wrażliwy na to. co my prezentujemy.  – tak o spektaklu w Teatrze w Cieszynie mówił Jerzy Stuhr, który wraz z Krystyną Jandą zagrał podczas Dni Teatru Polonia. Wcześniej jednak spotkał się z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszynie, która była organizatorem spotkania.
 
Podczas wieczoru autorskiego Jerzy Stuhr zaprezentował inne oblicze swojej twórczości. Już nie tylko aktor, reżyser czy profesor sztuki, ale również piszący. Wewnątrz głęboko to dla mnie jest wszystko jedno. Tylko zmieniam pióra. Zawsze mam chęć wypowiedzenia się, a za tą chęcią rodzi się myśl w jakiej formie się wypowiedzieć. Dla artysty, którym czasem się bywa, symbiozą jest treść i forma. Artysta bardziej ceni formę niż treść.
 
Jerzy Stuhr do tej pory napisał pięć książek, w tym historię swojej rodziny. Ostatnią pt. „Tak sobie myślę…” pisał  po tym jak dowiedział się, że choruje na nowotwór, a lekarze dawali mu cztery miesiące życia. Książkę zaczynałem pisać jako testament, a na szczęście skończyła się dość pogodnie. Tę książkę, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, wielu lekarzy przyjęło na swoje oddziały, prawie jako książkę terapeutyczną. Wszystko dlatego, że Stuhr udowadnia w niej, że mimo trudnych chwil i złego samopoczucia będzie walczył z chorobą przez swoją aktywność, codzienne czytanie gazety, oglądanie filmu, interesowanie się życiem.
 
Posłuchaj
 
Mistrz opowiadał również o swoim najnowszym filmie „Obywatel”, który dopiero wejdzie do kin. Film obejmuje 60 lat życia człowieka który urodził się pod popiersiem Stalina i odchodzi na emeryturę w demokracji. Przeszliśmy kawał ciekawego życia: bunty ,wiosny, masakry, stany wojenne, wolne wybory, wybór papieża. Mało kto miał tak ciekawe życie, jak moje pokolenie w Europie. I o tym pokoleniu chciałem opowiedzieć, ale z punktu widzenia - zwykłego obywatela, który nie tworzy historii, a jest poddany wichrowi historii. A jak się mu szczęśliwie uda przeżyć to dzięki Bogu. Twórca ma jednak obawy, że film nie trafi w gusta polskiego odbiorcy: żeby ten film był szczery, to on musi wypływać ze mnie całkowicie szczerze, a wszystkie wypadki historyczne, nawet te bardzo tragiczne najpierw mnie śmieszyły, a dopiero później drażniły i bolały. Jak tak na to spojrzeć to powinna to być komedia. Mnie to śmieszy, ale czy innych będzie śmieszyć. Poczucie humoru zmienia się z wiekiem.
 
Opowiadam też w filmie o naszych wadach, o polskich przywarach i istnieje obawa czy widownia polska jest już przygotowana na to, żeby się z tego zaśmiać. Z naszej wiary powierzchownej, niedouczonej, z naszej patriotycznej histerii. Czy z tego już możemy się zaśmiać? Wszystko się sprawdzi, kiedy film wejdzie na ekrany.
 
Stuhr podkreślał podczas spotkania, że w Cieszynie czuje się bardzo dobrze. Bardziej jestem Middle-Europejczykiem niż Polakiem. Moja kraina rozkłada się pomiędzy Krakowem, Cieszynem, Brnem, Pragą, Wiedniem, Grazem, aż pod Triest. I to wcale nie polega na znajomości języków. To polega na wspólnocie temperamentu, zwyczajów, kodeksu etyczno-moralnego i poczucia humoru. Ja to sprawdziłem jeżdżąc po całym świecie. To jest ta kraina, w której ludzie potrafią połączyć eschatologiczny strach Franza Kafki z kretynizmem Szwejka.
 
Posłuchaj
 
  Podczas spotkania Jerzy Stuhr odpowiadał na pytania czytelników, a na końcu rozdawał autografy.
 
  HBB
 
źródło: ox.pl
dodał: JB 29-03-2014 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

jarek_arek
30-03-2014 08:00
jarek_arek
Że nie Polak wydało się,
PRL-u to pokłosie...
red john
30-03-2014 18:07
red john
Panie kosmopolita, Pana kraina to salon warszawski z Dziadów Mickiewicza. Proszę nam tu nie wciskac tych swoich wynaradawiających bredni, bo my tu patrioci polscy. Antysemitami nie jesteśmy ale żydofilami też nie. I w ryj możemy dać!
red john
30-03-2014 18:08
red john
I pokaż Pan teczke!
[konto zostało usunięte]
30-03-2014 18:31
[konto zostało usunięte]
Steloki to głupi naród...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Koncert Życzeń Stela OX.PL

22-04-2018 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 28komentarzy: 0

Jednośladem bezpiecznie do celu

22-04-2018 10:00

Jednośladem bezpiecznie do celu to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tak szeroko zakrojona kampania skierowana jest przede wszystkim do użytkowników jednośladów.

wyświetleń: 151komentarzy: 0

Lekcje przyrody w terenie

22-04-2018 08:00

Kolejną klasą, która wiedzę przyrodniczą zamiast w szkolnych murach zdobywała w terenie jest klasa IV z S.P. Nr 2 w Cieszynie. 18 kwietnia w piękny słoneczny poranek grupa pod opieką nauczycielki Kariny Pasterny i pod przewodnictwem Instruktora Ochrony Przyrody PTTK Jana Machały wyruszyła na wycieczkę przyrodniczą.

wyświetleń: 150komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

22-04-2018 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.  

wyświetleń: 455komentarzy: 0

Elektrometal świętował 70. urodziny

21-04-2018 21:00

Wczoraj (20.04) w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie świętowano urodziny znanej firmy, głównie na rynku górniczym i gazowniczym. Elektrometal obchodzi w tym roku 70-lecie swojej działalności. Zobacz relację z tego wydarzenia. 

wyświetleń: 1117komentarzy: 2

Rajd Sumava Klatovy: lepsze tempo Szejów

21-04-2018 20:55

Zakończony dziś Rajd Sumava Klatovy po raz kolejny był prawdziwym świętem motoryzacji i festiwalem sportowych emocji. Złożyły się na to rewelacyjna obsada z wielokrotnymi mistrzami kraju, a także aktualnym liderem mistrzostw Europy, do tego piękna, niemal letnia pogoda, najszybsze trasy w kalendarzu czeskiego czempionatu i tłumy entuzjastycznych kibiców przy odcinkach. Jedyną polską załogą w tych zawodach byli Jarek i Marcin Szejowie, którzy startowali Fordem Fiestą R5 przygotowanym przez ekipę Orsak Rally Sport. W swojej klasie bracia z Ustronia mieli 19 rywali, a walcząc o miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu mierzyli się także z zawodnikami dysponującymi samochodami WRC.

wyświetleń: 255komentarzy: 0

Sala kinowa w Parku Pokoju - powstaje nowy mural

21-04-2018 19:05

W cieszyńskim Parku Pokoju powstaje nowy mural. Jak już wiadomo będzie przedstawiał wypełnioną salę kinową. Muralu nie sposób nie zauważyć. W oczy rzuca się fioletowy kolor. Malowidło powstaje na jubileuszową XX edycję Kina na Granicy. 

wyświetleń: 1259komentarzy: 0

Bez stereotypów - tym razem o literaturze

21-04-2018 18:05

W piątek (20.04) na terenie czytelnio-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbyło się kolejne z cyklu spotkań „Bez stereotypów, cykl czesko-polskich salonów dyskusyjnych”. Tym razem zaproszeni goście to Jiri Travnicek oraz Grzegorz Nieć, którzy dyskutowali głównie o literaturze.

wyświetleń: 282komentarzy: 0

Warsztaty świec żelowych

21-04-2018 17:30

W piątek (20.04) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyły się warsztaty dla rodziców z dziećmi, których tematem było tworzenie świec żelowych. W czasie trwania wydarzenia każdy mógł przygotować własną, kolorową i zawierającą wiele dodatków świeczkę.

wyświetleń: 373komentarzy: 0

Bp Pieronek w Cieszynie

21-04-2018 16:00

W piątek (20.04) na terenie Sali Lustrzanej w Kamienicy Konczakowskich w Cieszynie odbyło się spotkanie Klubu Obywatelskiego Cieszyn. Zaproszeni goście to poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht oraz biskup Tadeusz Pieronek. W czasie spotkania mówiono nie tylko o polityce, ale również o kwestiach światopoglądowych oraz udziale w życiu publicznym osób duchownych.

wyświetleń: 1073komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .