Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3905komentarzy: 4

Stuhr - Cieszyn to moja kraina

29-03-2014 19:00

Za pół roku do kin wejdzie najnowszy film w reżyserii Jerzego Stuhra pt.: 'Obywatel'. O obrazie swojego pokolenia i planach zawodowych na najbliższą przyszłość opowiadał podczas spotkania autorskiego sam jego twórca. Spotkanie odbyło się w cieszyńskiej Cafe Muzeum.
Jerzy Stuhr spotkał się w środę z mieszkańcami Cieszyna. fot. HBB Jerzy Stuhr spotkał się w środę z mieszkańcami Cieszyna. fot. HBB
Cieszyn zawsze jest w mojej pamięci bardzo blisko. Uwielbiam tu grać. Poziom tej widowni jest niesłychanie wrażliwy na to. co my prezentujemy.  – tak o spektaklu w Teatrze w Cieszynie mówił Jerzy Stuhr, który wraz z Krystyną Jandą zagrał podczas Dni Teatru Polonia. Wcześniej jednak spotkał się z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszynie, która była organizatorem spotkania.
 
Podczas wieczoru autorskiego Jerzy Stuhr zaprezentował inne oblicze swojej twórczości. Już nie tylko aktor, reżyser czy profesor sztuki, ale również piszący. Wewnątrz głęboko to dla mnie jest wszystko jedno. Tylko zmieniam pióra. Zawsze mam chęć wypowiedzenia się, a za tą chęcią rodzi się myśl w jakiej formie się wypowiedzieć. Dla artysty, którym czasem się bywa, symbiozą jest treść i forma. Artysta bardziej ceni formę niż treść.
 
Jerzy Stuhr do tej pory napisał pięć książek, w tym historię swojej rodziny. Ostatnią pt. „Tak sobie myślę…” pisał  po tym jak dowiedział się, że choruje na nowotwór, a lekarze dawali mu cztery miesiące życia. Książkę zaczynałem pisać jako testament, a na szczęście skończyła się dość pogodnie. Tę książkę, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, wielu lekarzy przyjęło na swoje oddziały, prawie jako książkę terapeutyczną. Wszystko dlatego, że Stuhr udowadnia w niej, że mimo trudnych chwil i złego samopoczucia będzie walczył z chorobą przez swoją aktywność, codzienne czytanie gazety, oglądanie filmu, interesowanie się życiem.
 
Posłuchaj
 
Mistrz opowiadał również o swoim najnowszym filmie „Obywatel”, który dopiero wejdzie do kin. Film obejmuje 60 lat życia człowieka który urodził się pod popiersiem Stalina i odchodzi na emeryturę w demokracji. Przeszliśmy kawał ciekawego życia: bunty ,wiosny, masakry, stany wojenne, wolne wybory, wybór papieża. Mało kto miał tak ciekawe życie, jak moje pokolenie w Europie. I o tym pokoleniu chciałem opowiedzieć, ale z punktu widzenia - zwykłego obywatela, który nie tworzy historii, a jest poddany wichrowi historii. A jak się mu szczęśliwie uda przeżyć to dzięki Bogu. Twórca ma jednak obawy, że film nie trafi w gusta polskiego odbiorcy: żeby ten film był szczery, to on musi wypływać ze mnie całkowicie szczerze, a wszystkie wypadki historyczne, nawet te bardzo tragiczne najpierw mnie śmieszyły, a dopiero później drażniły i bolały. Jak tak na to spojrzeć to powinna to być komedia. Mnie to śmieszy, ale czy innych będzie śmieszyć. Poczucie humoru zmienia się z wiekiem.
 
Opowiadam też w filmie o naszych wadach, o polskich przywarach i istnieje obawa czy widownia polska jest już przygotowana na to, żeby się z tego zaśmiać. Z naszej wiary powierzchownej, niedouczonej, z naszej patriotycznej histerii. Czy z tego już możemy się zaśmiać? Wszystko się sprawdzi, kiedy film wejdzie na ekrany.
 
Stuhr podkreślał podczas spotkania, że w Cieszynie czuje się bardzo dobrze. Bardziej jestem Middle-Europejczykiem niż Polakiem. Moja kraina rozkłada się pomiędzy Krakowem, Cieszynem, Brnem, Pragą, Wiedniem, Grazem, aż pod Triest. I to wcale nie polega na znajomości języków. To polega na wspólnocie temperamentu, zwyczajów, kodeksu etyczno-moralnego i poczucia humoru. Ja to sprawdziłem jeżdżąc po całym świecie. To jest ta kraina, w której ludzie potrafią połączyć eschatologiczny strach Franza Kafki z kretynizmem Szwejka.
 
Posłuchaj
 
  Podczas spotkania Jerzy Stuhr odpowiadał na pytania czytelników, a na końcu rozdawał autografy.
 
  HBB
 
źródło: ox.pl
dodał: JB 29-03-2014 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

jarek_arek
30-03-2014 08:00
jarek_arek
Że nie Polak wydało się,
PRL-u to pokłosie...
red john
30-03-2014 18:07
red john
Panie kosmopolita, Pana kraina to salon warszawski z Dziadów Mickiewicza. Proszę nam tu nie wciskac tych swoich wynaradawiających bredni, bo my tu patrioci polscy. Antysemitami nie jesteśmy ale żydofilami też nie. I w ryj możemy dać!
red john
30-03-2014 18:08
red john
I pokaż Pan teczke!
[konto zostało usunięte]
30-03-2014 18:31
[konto zostało usunięte]
Steloki to głupi naród...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

#mamczasrozmawiac

19-11-2017 19:00

Wystartowała kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Rozpoczyna się też Europejski Tydzień Testowania na HIV.

wyświetleń: 214komentarzy: 1

Stalownicy w kratkę

19-11-2017 18:15

Pewne zwycięstwo ze Zlinem oraz porażka ze Spartą. Tak wyglądał ten weekend w wykonaniu hokeistów HC Oceláři Třinec.

wyświetleń: 174komentarzy: 0

Wysokie zwycięstwo Chybianek!

19-11-2017 18:00

Tenisistki stołowe RKS-u Cukrownik Oka Chybie wywiązały się wczoraj (18.11.2017) z roli faworytek i nie dały większych szans łodziankom, pokonując je 8:2.

wyświetleń: 257komentarzy: 0

Najmłodsi stela 90/615/2017

19-11-2017 16:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 2319komentarzy: 0

Prezydent odebrał medal

19-11-2017 14:35

Ks. Jan Byrt, proboszcz ewangelickiej parafii w Szczyrku wręczył dzisiaj przed południem (19.11) prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie okolicznościowy medal. Związany jest on z jubileuszem 500 lat Reformacji.

wyświetleń: 2208komentarzy: 3

Koncert Życzeń Stela

19-11-2017 12:25

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Program poprowadzą: Małgorzata Szteler - Furmaniuk i Jacek Porzycki.

wyświetleń: 720komentarzy: 0

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 1155komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 2121komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 657komentarzy: 1

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 713komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .