Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 6254komentarzy: 0

Być jak Kowalczyk

27-03-2014 16:00

Mają 12 i 14 lat, zamiast siedzieć przed komputerem, niemal codziennie trenują, czasem godzinę, czasem dwie. Nieważne, że pada, że mróz... Marzą o olimpiadzie, o tym, by być jak Justyna Kowalczyk, a na razie wygrywają w swoich kategoriach 'Bieg na Igrzyska' (któremu idolka patronuje).
Magdalena Kobielusz i Ewa Gazur z medalami za biegi, fot.Natasza Gorzołka/ox.pl Magdalena Kobielusz i Ewa Gazur z medalami za biegi, fot.Natasza Gorzołka/ox.pl

Niejednokrotnie pisaliśmy o sukcesach istebniańskich młodych biegaczy (Zobacz: Deszcz medali dla Trójwsi ; Białka Tatrzańska: Świetne występy juniorów z Istebnej ). Wśród nich w tym sezonie rewelacyjnie spisały się w cyklu ogólnopolskim "Biegu na Igrzyska" i na Ogólnopolskich Spotkaniach Uczniowskich Klubów Sportowych oraz IV Ogólnopolskich Igrzyskach i Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej dwie zawodniczki - Magdalena Kobielusz i Ewa Gazur. Pierwsza startuje w barwach MKS Istebna, druga reprezentuje NKS Trójwieś Beskidzką. Magdalena ma 14 lat i rozpoczęła w tym roku naukę w gimnazjum, Ewa to 12-letnia uczennica szkoły podstawowej.

Magda rozpoczęła swoją przygodę z biegami dzięki rodzicom, którzy zabierali ją na narty: - Mama i tata zabierali mnie często i biegaliśmy razem na trasach na Kubalonce, tak się zaczęło - mówi Magda. I choć jej pierwszy występ w zawodach, "Biegu O Istebniański Bruclik", nie zakończył się pomyślnie - była ostatnia - nie zraziła się. Po wstąpieniu do klubu i sezonie przygotowawczym od razu sięgnęła po złoto w cyklu "Biegu na Igrzyska" dwa lata temu (była wtedy pierwsza ex-aequo). W tym roku nie dała najmniejszych  szans ponad osiemdziesięciu zawodniczkom z Polski w swojej kategorii (juniorki D) - wygrała 9 z 10 biegów. Zwyciężyła też - zarówno w klasyku jak i łyżwie - na Ogólnopolskich Spotkaniach Uczniowskich Klubów Sportowych oraz IV Ogólnopolskich Igrzyskach i Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej: - Chciałam podziękować za wsparcie rodzicom i trenerowi, Tadeuszowi Krężelokowi - mówi. Nie wie jeszcze, jaką po gimnazjum wybierze szkołę sportową, wie, że z biegania nie zrezygnuje: - Moim marzeniem jest dostać się do kadry olimpijskiej i pojechać w 2018 roku na Igrzyska - mówi.

Podobne marzenia ma Ewa, która na nartach jeździ od dwóch lat: - W najbliższym sezonie będę biegać ze starszymi zawodniczkami, więc chciałabym być choć trzecia. Potem moim marzeniem jest start na Mistrzostwach Świata Juniorów - mówi. Ewa zaczęła biegać, bo do startu w szkolnych zawodach namówiła ją koleżanka: - Udało mi się wtedy wygrać. Spodobało mi się i zapisałam się do klubu - tłumaczy. Pierwszy sezon młodziutkiej zawodniczki był bardzo udany - zajęła trzecie miejsce w cyklu "Biegu na Igrzyska". A w tegorocznym sezonie zdobyła wszystko, co było do zdobycia - zwyciężyła we wszystkich dziesięciu biegach cyklu "Biegu na Igrzyskach", a także w Ogólnopolskich Spotkaniach Uczniowskich Klubów Sportowych oraz IV Ogólnopolskich Igrzyskach i Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej: - Bez wsparcia rodziców nie byłoby to możliwe. Dziękuję też trenerowi, Tomaszowi Sikorze za przygotowanie mnie do sezonu.

Jak zgodnie przyznają dziewczęta, na inne aktywności czy hobby pozostaje mało czasu, prócz treningów, zawodów, obozów, mają też normalne zajęcia w szkole, materiał trzeba nadrobić, nie ma taryfy ulgowej. Co je motywuje do pracy, do ćwiczeń cały rok 6 dni w  tygodniu? - Zawsze lepiej się ruszać niż siedzieć w domu przed telewizorem - mówi Magda. - W klubie można się zaprzyjaźnić, podczas wyjazdów na zawody i obozy można zobaczyć nowe miejsca, pozwiedzać - dodaje Ewa. A co z nagrodami? One są w większości symboliczne, medal, dyplom, puchar. Przy większych imprezach plecak czy kurtka. Główną motywacją jest po prostu samo zwycięstwo - nad sobą, nad innymi.

Czy koniec sezonu zimowego oznacza odpoczynek dla zawodniczek? - Przez lato bierzemy udział w innych zawodach - nartorolkowych, w biegach na nogach, są też treningi i obozy - mówi Magda. Dziewczyny czeka zatem całoroczna praca, praca, która kiedyś może przybliżyć je do poziomu ich idolki, Justyny Kowalczyk.


Natasza Gorzołka

źródło: OX.PL
dodał: NG 27-03-2014 16:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Śmiertelny wypadek w Górkach

21-11-2017 20:55

Do wypadku ze skutkiem śmiertelnym doszło dzisiaj (21.11) późnym popołudniem w Górkach Wielkich.

wyświetleń: 6753komentarzy: 0

Strzelecka uczta Trzyńca!

21-11-2017 20:45

Takich Stalowników chcemy oglądać! Hokeiści Trzyńca, w meczu 24. kolejki Tipsport Extraligi, pokonali na wyjeździe Chomutow, strzelając im pięć bramek.

wyświetleń: 113komentarzy: 0

Uwaga na czad - kontrole czujników tlenku węgla

21-11-2017 19:25

Tlenek węgla, znany również jako czad, każdego roku jest przyczyną wielu zatruć, niejednokrotnie kończących się zgonem. Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest wadliwa wentylacja, bądź też uszkodzenie przewodów kominowych. Czad jest bezbarwny i bezwonny, w związku z czym o jego obecności mogą dać znać dopiero pierwsze objawy zatrucia. Dlatego właśnie Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie do swoich budynków wprowadza specjalne czujniki czadu, które mają wyeliminować ryzyko zatrucia.

wyświetleń: 361komentarzy: 3

21 listopada - Dzień Pracownika Socjalnego

21-11-2017 18:30

We wtorek, 21 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. Jest to polskie święto, nie tylko pracowników socjalnych, ale również wszystkich pracowników służb społecznych. Święto to zostało ustanowione na mocy ustawy o pomocy społecznej z 1990 roku i zostało utrzymane przez nową ustawę z roku 2004.

wyświetleń: 369komentarzy: 2

Katarzyna Gawlas z tytułem Najlepszego Bibliotekarza Roku 2017 Powiatu Cieszyńskiego

21-11-2017 17:50

Katarzyna Gawlas, bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Skoczowie, została laureatką konkursu na Najlepszego Bibliotekarza Roku 2017 Powiatu Cieszyńskiego.

wyświetleń: 806komentarzy: 1

Szymanik i ''Gorol'' z nagrodami

21-11-2017 16:40

W sobotni wieczór (18.11) w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie poznaliśmy nazwiska laureatów tegorocznej edycji konkursu „Tacy Jesteśmy” przyznawanej przez Kongres Polaków w RC. Nagrodę „Złoty jestem” przyznano Marcie Szymanik, pedagog z Czeskiego Cieszyna, nagroda publiczności powędrowała do Chóru Męskiego „Gorol” działający przy MK PZKO w Jabłonkowie.

wyświetleń: 260komentarzy: 0

Kolizja w Cieszynie - skrzyżowanie ulic Hallera i Morcinka

21-11-2017 16:05

21 listopada po godzinie 13, na skrzyżowaniu ulic Hallera i Morcinka w Cieszynie doszło do kolizji dwóch pojazdów osobowych. Na szczęście nikt nie ucierpiał, zdarzenie zakończyło się koniecznością naprawy samochodów, oraz mandatem dla 40-letniej mieszkanki Cieszyna.

wyświetleń: 2670komentarzy: 0

Utrudnienia na Bolko Kantora

21-11-2017 15:30

Uwaga kierowcy! Zjazd z Alei Łyska na ulicę Bolko Kantora w Cieszynie zostanie całkowicie zamknięty.

wyświetleń: 549komentarzy: 0

Domagała dla Was

21-11-2017 15:00

Status konkursu: ZAKOŃCZONY

Już w najbliższą niedzielę w cieszyńskim teatrze wystąpi Paweł Domagała. Dla Was czekają cztery bilety!

wyświetleń: 518komentarzy: 0

10 lat czekają na ekrany!

21-11-2017 13:10

Proszą się o nie od lat, ale z mizernym skutkiem. Jednak pojawiło się światełko w tunelu. Czy mieszkańcy Skoczowa odetchną z ulgą i nie będzie im przeszkadzał hałas z drogi ekspresowej?

wyświetleń: 2223komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .