Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Studenci poszerzają wiedzę

Nie tylko obowiązkowe wykłady i ćwiczenia, ale także już nieobowiązkowe, nadprogramowe konferencje naukowe wypełniają czas cieszyńskich żaków. 16 stycznia na cieszyńskim UŚ-iu upłynął pod znakiem animacji poklatkowej. Działacze Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej zorganizowali w centrum konferencyjnym Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji konferencję pod hasłem ''Klatka po klatce. Animacja poklatkowa w szerokim ujęciu''.

 - Animacji poklatkowa to klasyczna technika wykonywania filmów, podczas których animator wprawia w ruch obiekty, fotografuje je i za pomocą zdjęć (klatek filmowych) tworzy film. Do jej tworzenia wykorzystuje się różnorodne techniki jak: animacja plasteliny, wycinanka, rysunek, piksilacja (animacja aktora, obiektów), lalka i wiele innych. Animacja poklatkowa stanowi jedną z metod pracy z dziećmi. Wśród zalet w pracy nad filmem animowanym można wymienić: rozwój kreatywności, umiejętności pracy w zespole, umiejętności narracyjnych, aspektów estetycznych, komunikacji wizualnej, nauka planowania i organizacji swojej pracy, wspólnego rozwiązywania problemów, koncentracji nad wykonywaniem zadania – wyjaśnia Agnieszka Kozieł, Koordynator konferencji.

Konferencja trwała od 10.00 do 14.00, później były jeszcze warsztaty praktyczne.  Swoimi doświadczeniami w pracy z dziećmi i młodzieżą nad filmem animowanym w technice poklatkowej podzieliła się Elżebieta Kawka, studentka pedagogiki o specjalności animacja społeczno-kulturalna na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Prelegentami podczas konferencji byli zarówno doświadczeni wykładowcy, jak i sami studenci, którzy dogłębnie opracowali poszczególne zagadnienia tematyczne.

- Miałam przyjemność studiować przez 4 miesiące na VIA University College w Danii w ramach programu Erasmus, na kierunku Animacja jako narzędzie nauczania. Poznałam zasady pracy nad filmem animowanym, którymi podzieliłam się z dziećmi i młodzieżą podczas 2-tygodniowych praktyk w Takken Klub – mówi Agnieszka Kozieł.

Kolejny prelegent, Mieczysław Woźny, przyjechał z Bielska-Białej, gdzie przez 30 lat jako redaktor, a także twórca scenariuszy wielu bajek dla dzieci, pracował w Studiu Filmów Rysunkowych. Przedstawił historię bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, opowiedział o pracy nad filmem animowanym, która jest ogromnie czasochłonna i wymaga precyzji. Pokazał także oryginalne, 30-letnie rysunki Bolka i Lolka oraz innych postaci z bajek, wykonane na kalce.

Adam Michniewicz, także student animacji społeczno-kulturalnej, ale również pasjonat animowanych filmów grozy, których przykłady można było obejrzeć, podzielił się z uczestnikami wiedzą z zakresu estetyki wybranych przez siebie filmów. 

Dr Ewa Tomaszewska, która na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie prowadzi zajęcia z zakresu wiedzy o teatrze, podczas zilustrowanej przykładami filmowymi oraz odegraniem kilku przedstawień, gdzie głównym bohaterem była lalka, przedstawiła historię lalki, rodzaje lalek w teatrze oraz sposoby pracy z nimi.

Na zakończenie konferencji swoją wiedzą z zakresu psychologicznych aspektów twórczości dzieci w wieku przedszkolnym, podzieliła się mgr Jolanta Krzyżewska. 

Zwieńczeniem konferencji były warsztaty tworzenia filmów w technice poklatkowej. Podczas warsztatów uczestnicy nauczyli się, jak samodzielnie wykonać film w technice poklatkowej. Nauczyli się także podstaw animacji, budowy filmu i planowania pracy nad filmem. 

- Zajęcia były okazją do praktycznego zapoznania się z różnorodnością animacyjnych technik. Ponadto uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak pisać scenariusz, własnoręcznie wykonali scenografię i bohaterów, a na koniec zaanimowali wybraną przez siebie opowieść. Efektem warsztatów są krótkie, własnoręcznie zrealizowane etiudy filmowe w wersji udźwiękowionej – podsumowuje  Agnieszka Kozieł.

 (indi)

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: