Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3005komentarzy: 3

Młodzi chcą paszporty

27-11-2013 20:00

Twarda okładka, zdjęcie w środku i pieczątki wszędzie tam, gdzie młody, kreatywny człowiek zaznaczy swoją aktywność. A takich miejsc jest wiele. Centra wolontariatów, organizacje pozarządowe, teatry, kina, muzea, galerie, przestrzeń publiczna. Zamek, Dom Kultury i organizacje imprez.
fot: mat.pras. fot: mat.pras.

 – To konkretny sposób na docenienie tej młodzieży, która poświęca cenny czas wolny na rozwój społeczeństwa obywatelskiego i wpływanie na własne otoczenie. To nie tylko paszport do kultury ale i lepszej pracy oraz profesjonalnego działania społecznego i czymś czym można by uzasadnić Srebrną Cieszyniankę dla Juniora.  - Przekonywał Michał Paluch, współorganizator Kongresu Kultury i Komunikacji dla Młodych, który będzie miał swoją kontynuację 3 i 4 grudnia w Świetlicy Na Granicy, w otwartej dla wszystkich debacie nad ekonomią i edukacją w kulturze.  – Jestem pewny, że wykonaliśmy swoje zadanie. Ponad 60 młodych ludzi i ich opiekunów ze wszystkim szkół ponadgimnazjalnych w Cieszynie wyznaczyło wiele nowych kierunków w relacjach z kulturą i komunikacją w szkole i poza nią. – Mówi Mariusz Bielesz, dwudziestolatek, absolwent „Kopera”.

Najpierw młodzież szkolna wraz z przedstawicielami władz miasta, powiatu, nauczycielami, przedstawicielami różnych instytucji kulturalno-oświatowych debatowała przy Okrągłym Stole, później pracowała warsztatowo przy stolikach skupionych wokół 5 bloków tematycznych stosując metodę Blue Ocean Strategy. Ta metodyka pracy pozwoliła im na sformułowanie kilkunastu innowacyjnych tez, które teraz chcą przedstawić starszemu pokoleniu na forum grudniowej części Kongresu. - Jestem pełna uznania dla młodzieży i organizatorów, którym udało się skupić grono zacnych gości, radnych, władz miasta Cieszyna i powiatu, dyrektorów, a przede wszystkim liczną grupę uczniów z lokalnych szkół, którzy są zainteresowani dyskusją i konstruktywną pracą w zakresie rozwoju kultury. – Zaznaczała dr hab. prof. UŚ Urszula Szuścik, która objęła patronat nad wydarzeniem, z ramienia Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji  Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, gospodarza spotkania.

- Zastanawialiśmy się nad sensownością zwracania się do nauczycieli per pani, panie profesorze jak również brakiem języka czeskiego w cieszyńskich szkołach. Ja przedstawiłem pomysł na dystrybucję informacji o kulturze w ramach zintegrowanej sieci informacyjnej. Nazwałem to układem krwionośnym dla kultury. Tematów jest znacznie więcej, dlatego  musimy kontynuować spotkania. – Mówił Krzysztof Kula, uczeń Osucha. Odpowiadali nauczyciele: - Myślę, że jeśli mamy na myśli szeroko rozumianą kulturę, to należy mocniej naciskać na temat transgraniczności, współpracy szkół po obu stronach Olzy. Trzeba wiercić w głowach włodarzy miast, ale także i uczniów, aby zaczęli się uczyć czeskiego. Może jakaś szkoła średnia polsko-czeska, z naciskiem na techniczne sprawy. – Proponował Jakub Kania, nauczyciel angielskiego z Zespołu Szkół Technicznych.

Na podobne transgraniczne potrzeby zwróciła uwagę Aleksandra Trybuś, posłanka na Sejmu RP. - Dyskusja była bardzo ciekawa. Młodzi aktywiści odważnie podejmowali kolejne problemy. Dostrzeżono braki we wzajemnych kontaktach po obu stronach granicy. Wskazano potrzebę zmian w wielu innych ważnych obszarach.

Organizatorzy przewidują kontynuację spotkań kongresowych przy okrągłym stole, choć zgodnie z propozycją jednej z uczestniczek warto zaprosić do wspólnego stołu rodziców.  Międzyszkolne konkursy z wiedzy regionalnej, dzień subkultur w szkołach, szkolna ściana do bazgrania dla wyrażenia uczuć i emocji, debaty oxfordzkie, nocne maratony filmowe w szkole, lekcje poświęcone na biografie nauczycieli, reaktywacja piwnicy teatralnej lub Piwnicy Stary Targ, wolontariat teatralny – to tylko niektóre z propozycji. Jeśli ich część wejdzie w życie paszport dla kultury wydaje się uzasadniony.

Nie zabrakło również głosu przestrogi. - Lepiej by było, żeby w następnych edycjach pojawili się uczniowie nie tylko związani z Parlamentem czy TCW, bo takie spotkania to święto i krok w lepszy świat, tym bardziej, że praktyka wspólnych spotkań jest w kryzysie. Mam jednak wątpliwości co do koncentracji bardziej na metodach i narzędziach niż samych celach. – Podkreślała Joanna Wowrzeczka, współorganizatorka Kongresu Kultury i Komunikacji, zapraszając na jego drugą część, której szczegóły programowe znajdują się pod linkiem: www.kongreskultury.cieszyn.pl

mat.pras.

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: mat pras,
dodał: CR 27-11-2013 20:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

trophynat
27-11-2013 23:54
trophynat
Ach, jakie mądre miny, ciekawe spojrzenia i zapewne elokwentne wypowiedzi.
Ci młodzi ludzie patrzą tylko aby jak najszybciej stąd uciec, nie dać się wyprzedzić młodej emigracji.
Tylko Paluch może jeszcze robić karierę w takim grajdole jakim jest Cieszyn.
Innych to miasto już nie wyżywi, wystarczy rozejrzeć się dookoła na zamykane firmy, lokale i sklepy. Bufonada
Mach
28-11-2013 07:06
Mach
Czytam z niedowierzaniem ,ile tu elokwentnego pustosłowia. Np. twarde okładki(mowa o jakiś paszportach kultury)dla młodzieży za wpływanie na własne otoczenie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego???. Kochani młodzi ludzie ,myślcie o własnym rozwoju poprzez każdą pracę godziwie wynagradzaną by społeczeństwo obywatelskie miało z Was pożytek a zatem przyjdzie Wasz własny rozwój i rozwój społeczeństwa obywatelskiego- nie odwrotnie jak proponuje Wam Paluch - i niezbyt uczciwi w prawdzie wasi starsi rozmówcy. Niedługo po skończeniu szkoły zapuka do was twarda rzeczywistość dnia codziennego. Będzie was zawsze stać na poczytanie wypożyczonej książki z biblioteki miejskiej, trudniej będzie Wam uczestniczyć w spektaklu operowym czy teatralnym - ,bo to już koszt ok.150 zł- to więcej niż 10% minimalnej pensji po potrąceniu podatków ,jeśli zabierzesz dziewczynę ,to 20% tej pensji a na to będziecie skazani o ile w ogóle pracę otrzymacie. Zatem więcej czasu poświęcajcie nabywaniu umiejętności praktycznego realizowania się w życiu niż próżnemu gadulstwu.
[konto zostało usunięte]
28-11-2013 09:14
[konto zostało usunięte]
Hej młodzi uważajcie bardzo na żmije które pięknie i elokwentnie się wypowiadają o "cudownej" rzeczywistości. Nigdy nie dajcie się wciągnąć w pracę bez zapłaty tzw. wolontariat. Jeśli dla kogoś pracujesz to zawierasz z nim tymczasowy kontrakt praca/zapłata. Prawdziwy mężczyzna czy kobieta twardo stąpają po ziemi i mają swoją hierarchię wartości: dbajcie o
1. Rodzina, potomstwo + znajomi
2. Lokalne społeczeństwo

Ustalcie swoje własne prawo, kodeks postępowania, zasady gry.
Bardzo uważajcie na żmije państwowe i kościelne (ich prawa to Wasza moralna i materialna degradacja, stryczek na Waszej szyi)

Uważajcie na teksty:
-nadstaw drugi policzek
-kochaj nieprzyjaciół swoich
-pracuj za darmo

Pracujcie nad materialną niezależnością a wtedy będziecie wolni i nigdy ludzie nie popatrzą na was z góry. Będziecie panami swojego losu i o wszystkim decydować.

Pozdrawiam serdecznie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Śmiertelny wypadek w Górkach

21-11-2017 20:55

Do wypadku ze skutkiem śmiertelnym doszło dzisiaj (21.11) późnym popołudniem w Górkach Wielkich.

wyświetleń: 4124komentarzy: 0

Strzelecka uczta Trzyńca!

21-11-2017 20:45

Takich Stalowników chcemy oglądać! Hokeiści Trzyńca, w meczu 24. kolejki Tipsport Extraligi, pokonali na wyjeździe Chomutow, strzelając im pięć bramek.

wyświetleń: 78komentarzy: 0

Uwaga na czad - kontrole czujników tlenku węgla

21-11-2017 19:25

Tlenek węgla, znany również jako czad, każdego roku jest przyczyną wielu zatruć, niejednokrotnie kończących się zgonem. Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest wadliwa wentylacja, bądź też uszkodzenie przewodów kominowych. Czad jest bezbarwny i bezwonny, w związku z czym o jego obecności mogą dać znać dopiero pierwsze objawy zatrucia. Dlatego właśnie Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie do swoich budynków wprowadza specjalne czujniki czadu, które mają wyeliminować ryzyko zatrucia.

wyświetleń: 289komentarzy: 3

21 listopada - Dzień Pracownika Socjalnego

21-11-2017 18:30

We wtorek, 21 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. Jest to polskie święto, nie tylko pracowników socjalnych, ale również wszystkich pracowników służb społecznych. Święto to zostało ustanowione na mocy ustawy o pomocy społecznej z 1990 roku i zostało utrzymane przez nową ustawę z roku 2004.

wyświetleń: 298komentarzy: 2

Katarzyna Gawlas z tytułem Najlepszego Bibliotekarza Roku 2017 Powiatu Cieszyńskiego

21-11-2017 17:50

Katarzyna Gawlas, bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Skoczowie, została laureatką konkursu na Najlepszego Bibliotekarza Roku 2017 Powiatu Cieszyńskiego.

wyświetleń: 702komentarzy: 1

Szymanik i ''Gorol'' z nagrodami

21-11-2017 16:40

W sobotni wieczór (18.11) w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie poznaliśmy nazwiska laureatów tegorocznej edycji konkursu „Tacy Jesteśmy” przyznawanej przez Kongres Polaków w RC. Nagrodę „Złoty jestem” przyznano Marcie Szymanik, pedagog z Czeskiego Cieszyna, nagroda publiczności powędrowała do Chóru Męskiego „Gorol” działający przy MK PZKO w Jabłonkowie.

wyświetleń: 234komentarzy: 0

Kolizja w Cieszynie - skrzyżowanie ulic Hallera i Morcinka

21-11-2017 16:05

21 listopada po godzinie 13, na skrzyżowaniu ulic Hallera i Morcinka w Cieszynie doszło do kolizji dwóch pojazdów osobowych. Na szczęście nikt nie ucierpiał, zdarzenie zakończyło się koniecznością naprawy samochodów, oraz mandatem dla 40-letniej mieszkanki Cieszyna.

wyświetleń: 2433komentarzy: 0

Utrudnienia na Bolko Kantora

21-11-2017 15:30

Uwaga kierowcy! Zjazd z Alei Łyska na ulicę Bolko Kantora w Cieszynie zostanie całkowicie zamknięty.

wyświetleń: 515komentarzy: 0

Domagała dla Was

21-11-2017 15:00

Status konkursu: ZAKOŃCZONY

Już w najbliższą niedzielę w cieszyńskim teatrze wystąpi Paweł Domagała. Dla Was czekają cztery bilety!

wyświetleń: 478komentarzy: 0

10 lat czekają na ekrany!

21-11-2017 13:10

Proszą się o nie od lat, ale z mizernym skutkiem. Jednak pojawiło się światełko w tunelu. Czy mieszkańcy Skoczowa odetchną z ulgą i nie będzie im przeszkadzał hałas z drogi ekspresowej?

wyświetleń: 2037komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .