Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2972komentarzy: 3

Młodzi chcą paszporty

27-11-2013 20:00

Twarda okładka, zdjęcie w środku i pieczątki wszędzie tam, gdzie młody, kreatywny człowiek zaznaczy swoją aktywność. A takich miejsc jest wiele. Centra wolontariatów, organizacje pozarządowe, teatry, kina, muzea, galerie, przestrzeń publiczna. Zamek, Dom Kultury i organizacje imprez.
fot: mat.pras. fot: mat.pras.

 – To konkretny sposób na docenienie tej młodzieży, która poświęca cenny czas wolny na rozwój społeczeństwa obywatelskiego i wpływanie na własne otoczenie. To nie tylko paszport do kultury ale i lepszej pracy oraz profesjonalnego działania społecznego i czymś czym można by uzasadnić Srebrną Cieszyniankę dla Juniora.  - Przekonywał Michał Paluch, współorganizator Kongresu Kultury i Komunikacji dla Młodych, który będzie miał swoją kontynuację 3 i 4 grudnia w Świetlicy Na Granicy, w otwartej dla wszystkich debacie nad ekonomią i edukacją w kulturze.  – Jestem pewny, że wykonaliśmy swoje zadanie. Ponad 60 młodych ludzi i ich opiekunów ze wszystkim szkół ponadgimnazjalnych w Cieszynie wyznaczyło wiele nowych kierunków w relacjach z kulturą i komunikacją w szkole i poza nią. – Mówi Mariusz Bielesz, dwudziestolatek, absolwent „Kopera”.

Najpierw młodzież szkolna wraz z przedstawicielami władz miasta, powiatu, nauczycielami, przedstawicielami różnych instytucji kulturalno-oświatowych debatowała przy Okrągłym Stole, później pracowała warsztatowo przy stolikach skupionych wokół 5 bloków tematycznych stosując metodę Blue Ocean Strategy. Ta metodyka pracy pozwoliła im na sformułowanie kilkunastu innowacyjnych tez, które teraz chcą przedstawić starszemu pokoleniu na forum grudniowej części Kongresu. - Jestem pełna uznania dla młodzieży i organizatorów, którym udało się skupić grono zacnych gości, radnych, władz miasta Cieszyna i powiatu, dyrektorów, a przede wszystkim liczną grupę uczniów z lokalnych szkół, którzy są zainteresowani dyskusją i konstruktywną pracą w zakresie rozwoju kultury. – Zaznaczała dr hab. prof. UŚ Urszula Szuścik, która objęła patronat nad wydarzeniem, z ramienia Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji  Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, gospodarza spotkania.

- Zastanawialiśmy się nad sensownością zwracania się do nauczycieli per pani, panie profesorze jak również brakiem języka czeskiego w cieszyńskich szkołach. Ja przedstawiłem pomysł na dystrybucję informacji o kulturze w ramach zintegrowanej sieci informacyjnej. Nazwałem to układem krwionośnym dla kultury. Tematów jest znacznie więcej, dlatego  musimy kontynuować spotkania. – Mówił Krzysztof Kula, uczeń Osucha. Odpowiadali nauczyciele: - Myślę, że jeśli mamy na myśli szeroko rozumianą kulturę, to należy mocniej naciskać na temat transgraniczności, współpracy szkół po obu stronach Olzy. Trzeba wiercić w głowach włodarzy miast, ale także i uczniów, aby zaczęli się uczyć czeskiego. Może jakaś szkoła średnia polsko-czeska, z naciskiem na techniczne sprawy. – Proponował Jakub Kania, nauczyciel angielskiego z Zespołu Szkół Technicznych.

Na podobne transgraniczne potrzeby zwróciła uwagę Aleksandra Trybuś, posłanka na Sejmu RP. - Dyskusja była bardzo ciekawa. Młodzi aktywiści odważnie podejmowali kolejne problemy. Dostrzeżono braki we wzajemnych kontaktach po obu stronach granicy. Wskazano potrzebę zmian w wielu innych ważnych obszarach.

Organizatorzy przewidują kontynuację spotkań kongresowych przy okrągłym stole, choć zgodnie z propozycją jednej z uczestniczek warto zaprosić do wspólnego stołu rodziców.  Międzyszkolne konkursy z wiedzy regionalnej, dzień subkultur w szkołach, szkolna ściana do bazgrania dla wyrażenia uczuć i emocji, debaty oxfordzkie, nocne maratony filmowe w szkole, lekcje poświęcone na biografie nauczycieli, reaktywacja piwnicy teatralnej lub Piwnicy Stary Targ, wolontariat teatralny – to tylko niektóre z propozycji. Jeśli ich część wejdzie w życie paszport dla kultury wydaje się uzasadniony.

Nie zabrakło również głosu przestrogi. - Lepiej by było, żeby w następnych edycjach pojawili się uczniowie nie tylko związani z Parlamentem czy TCW, bo takie spotkania to święto i krok w lepszy świat, tym bardziej, że praktyka wspólnych spotkań jest w kryzysie. Mam jednak wątpliwości co do koncentracji bardziej na metodach i narzędziach niż samych celach. – Podkreślała Joanna Wowrzeczka, współorganizatorka Kongresu Kultury i Komunikacji, zapraszając na jego drugą część, której szczegóły programowe znajdują się pod linkiem: www.kongreskultury.cieszyn.pl

mat.pras.

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: mat pras,
dodał: CR 27-11-2013 20:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

trophynat
27-11-2013 23:54
trophynat
Ach, jakie mądre miny, ciekawe spojrzenia i zapewne elokwentne wypowiedzi.
Ci młodzi ludzie patrzą tylko aby jak najszybciej stąd uciec, nie dać się wyprzedzić młodej emigracji.
Tylko Paluch może jeszcze robić karierę w takim grajdole jakim jest Cieszyn.
Innych to miasto już nie wyżywi, wystarczy rozejrzeć się dookoła na zamykane firmy, lokale i sklepy. Bufonada
Mach
28-11-2013 07:06
Mach
Czytam z niedowierzaniem ,ile tu elokwentnego pustosłowia. Np. twarde okładki(mowa o jakiś paszportach kultury)dla młodzieży za wpływanie na własne otoczenie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego???. Kochani młodzi ludzie ,myślcie o własnym rozwoju poprzez każdą pracę godziwie wynagradzaną by społeczeństwo obywatelskie miało z Was pożytek a zatem przyjdzie Wasz własny rozwój i rozwój społeczeństwa obywatelskiego- nie odwrotnie jak proponuje Wam Paluch - i niezbyt uczciwi w prawdzie wasi starsi rozmówcy. Niedługo po skończeniu szkoły zapuka do was twarda rzeczywistość dnia codziennego. Będzie was zawsze stać na poczytanie wypożyczonej książki z biblioteki miejskiej, trudniej będzie Wam uczestniczyć w spektaklu operowym czy teatralnym - ,bo to już koszt ok.150 zł- to więcej niż 10% minimalnej pensji po potrąceniu podatków ,jeśli zabierzesz dziewczynę ,to 20% tej pensji a na to będziecie skazani o ile w ogóle pracę otrzymacie. Zatem więcej czasu poświęcajcie nabywaniu umiejętności praktycznego realizowania się w życiu niż próżnemu gadulstwu.
[konto zostało usunięte]
28-11-2013 09:14
[konto zostało usunięte]
Hej młodzi uważajcie bardzo na żmije które pięknie i elokwentnie się wypowiadają o "cudownej" rzeczywistości. Nigdy nie dajcie się wciągnąć w pracę bez zapłaty tzw. wolontariat. Jeśli dla kogoś pracujesz to zawierasz z nim tymczasowy kontrakt praca/zapłata. Prawdziwy mężczyzna czy kobieta twardo stąpają po ziemi i mają swoją hierarchię wartości: dbajcie o
1. Rodzina, potomstwo + znajomi
2. Lokalne społeczeństwo

Ustalcie swoje własne prawo, kodeks postępowania, zasady gry.
Bardzo uważajcie na żmije państwowe i kościelne (ich prawa to Wasza moralna i materialna degradacja, stryczek na Waszej szyi)

Uważajcie na teksty:
-nadstaw drugi policzek
-kochaj nieprzyjaciół swoich
-pracuj za darmo

Pracujcie nad materialną niezależnością a wtedy będziecie wolni i nigdy ludzie nie popatrzą na was z góry. Będziecie panami swojego losu i o wszystkim decydować.

Pozdrawiam serdecznie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Najmłodsi stela 76/601/2017

24-09-2017 21:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 948komentarzy: 0

Otwarto wieko trówły

24-09-2017 21:00

Już po raz XVII otwarto wieko pełnej skarbów cieszyńskiej trówły. Jako, że imprezę organizują wspólnie Zamek Cieszyn oraz Dom Dzieci i Młodzieży z Czeskiego Cieszyna symbolicznie wieko podniosły dyrektorki obu instytucji. A zorganizowanemu w piątkowy wieczór 22 września uroczystemu otwarciu imprezy pod hasłem „Skarby z Cieszyńskiej Trówły” towarzyszył bogaty, cieszyński oczywiście program artystyczny.

wyświetleń: 333komentarzy: 0

Piłka przegrała z pogodą

24-09-2017 19:30

To będzie jedno z najkrótszych podsumowań ligowych rozgrywek na naszym terenie. Wszystko za sprawą obfitych opadów deszczu, które uniemożliwiły większości drużyn rozegrać swe spotkania. 

wyświetleń: 640komentarzy: 0

Skakali w Rumunii

24-09-2017 18:45

Do rumuńskiego Rosnova przeniosła się rywalizacja w skokach narciarskich, w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego. W zawodach dwukrotnie tryumfował Pius Paschke, z Polaków najlepszy był Klemens Murańka, a Aleksander Zniszczoł, jako jedyny, reprezentował nasz region.

wyświetleń: 351komentarzy: 0

Twórczość Moniki Michałek w Nadolziu

24-09-2017 17:15

Tym razem spotkanie w działającym przy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Klubie Literackim "Nadolzie" poświęcone było twórczości Moniki Michałek. Autorka nie tylko przeczytała fragmenty prozy i kilka wierszy z wydanego niedawno tomiku „Ogień i czereśnia”, ale opowiedziała sporo o sobie i swej twórczości.

wyświetleń: 410komentarzy: 0

Strumień: zmiany w ratuszu

24-09-2017 16:00

Remont sali sesyjnej, zakup multimedialnego wyposażenia, odnowa elewacji i wieży najstarszego ratusza na Śląsku – tak w skrócie można podsumować to, co będzie się działo w Strumieniu w ramach realizacji drugiego etapu projektu transgranicznego Budatin - Strumień.

wyświetleń: 876komentarzy: 0

Tona zakrętek z Wisły

24-09-2017 14:55

Już przeszło rok cała Wisła zaangażowana jest w zbieranie plastikowych nakrętek, z których dochód wspiera Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie.

wyświetleń: 743komentarzy: 0

Koncert Życzeń Stela

24-09-2017 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 595komentarzy: 0

Utrudnienia na Bukowej

24-09-2017 11:30

Uwaga kierowcy w Brennej! Na ulicy Bukowej, ulicy Pościenny i Węgierski będą utrudnienia!

wyświetleń: 1065komentarzy: 0

Niebo zapłakało nad Lucjanem Jurysem

24-09-2017 10:00

W deszczową środę 20 września rodzina i tłumy przyjaciół, znajomych, działaczy PTTK i Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, których to organizacji do końca swego długiego, niemal stuletniego życia był nie tylko członkiem, ale aktywnym działaczem odprowadzały w ostatnią drogę z kościoła św. Marii Magdaleny na cmentarz komunalny w Cieszynie Lucjana Jurysa.

wyświetleń: 2371komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .