Landek świętuje! - IV liga dla ekipy Spójni

W minionej kolejce Bielskiej Ligi Okręgowej wyjaśniła się już sprawa awansu do IV ligi! Dzięki porażce Koszarawy Żywiec w Wilamowicach Spójnia Landek, która pokonała Błyskawicę Drogomyśl 5:1 może świętować pierwszy, historyczny awans. Porażka piłkarzy z Drogomyśla oznacza ich definitywny spadek do A-klasy.

XXXII kolejka Bielskiej Ligi Okręgowej przyniosła najważniejsze rozstrzygnięcie. Na dwa mecze przed końcem sezonu Spójnia Landek wywalczyła awans do IV ligi. Podopieczni trenera Białka zawdzięczają ten sukces zwycięstwu Wilamowiczanki Wilamowice z Koszarawą Żywiec. W najbardziej interesującym spotkaniu kolejki Landek rozbił Drogomyśl na własnym stadionie aż 5:1 i tym samym pozbawił gości złudzeń o utrzymaniu się w „okręgówce”.

Do przerwy dla piłkarzy trenera Bulandry wszystko wyglądało bardzo dobrze. W 30 minucie gola z rzutu karnego zdobył dla Błyskawicy Tomasz Juraszek. Na dwie minuty przed końcem pierwszej części gry stan meczu wyrównał Grzegorz Gomółka. Po zmianie stron na boisku istniała już tylko jedna drużyna. Hat-trick Radosława Folka i gol Kamila Krzaka przypieczętowały awans Spójnia do IV ligi Śląskiej, degradując tym samym gości z Drogomyśla.

Blisko spadku do A-klasy jest również niedawny trzecioligowiec – Skałka Żabnica. Mecz z Kuźnią w Ustroniu był jedną z ostatnich okazji do utrzymania się w lidze okręgowej. W 31 minucie gola po uderzeniu głową zdobył dla gości Dariusz Chowaniec. Radość Żabnicy trwała jednak niespełna minutę. Po wznowieniu gry Damian Madzia był faulowany w polu karnym i sędzia wskazał na jedenasty metr. Pewnym strzałem gola zdobył Szymala i było już 1:1. Do końca spotkania wynik nie uległ zmianie. Skałka jest blisko spadku.

Nie do zatrzymania jest zespół Zapory Porąbka. Tym razem podopieczni Andrzeja Jurczaka pokonali na wyjeździe w bezpośrednim pojedynku o utrzymanie Bestwinę 2:0. Bramki padły w pierwszej połowie, a do siatki trafiali Zuziak i Janosz. Porąbka awansowała na 12 miejsce w ligowej tabeli i zrównała się punktami z rywalem z Bestwiny.
Bez niespodzianek było w Dankowicach, chociaż do przerwy Wisła Strumień dzielnie walczyła, utrzymując bezbramkowy remis. W drugiej części gry jednak worek z bramkami się rozerwał. Egzekucję rozpoczął w 50 minucie Krzysztof Chrapek, a następnie trafiali Błasiak, Stasica, ponownie Chrapek i Tworek. Strumień po raz kolejny kończy spotkanie ze sporym bagażem bramek. Pasjonat awansował na 8 miejsce w tabeli.

Z walki o podium nie rezygnują piłkarze z „Żabiego Kraju”. Cukrownik na własnym stadionie podejmował zdegradowaną już Zaporę Wapienica. Wynik nie mógł być inny, jak zwycięstwo podopiecznych Andrzeja Myśliwca. W pierwszej połowie po golu zdobyli bracia Rafał i Łukasz Szczygielscy, a w drugiej połowie młodszy z braci ustalił wynik na 3:0.

Awans dla ekipy z Landeka, z ligi spada Strumień, Wapienica i Drogomyśl. Najbliżej czwartego, zagrożonego spadkiem miejsca jest Skałka Żabnica.