Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pracowici od wieków

Najcenniejsze skoczowskie dokumenty zostały odnowione. 9 miesięcy trwała ich renowacja, a teraz mieszkańcy mogą je podziwiać.

21 zabytkowych dokumentów przeszło konserwację. Najstarszy z 1470 r. to dyplom księcia cieszyńskiego Przemysława II potwierdzający dawne przywileje Skoczowa.  Renowacji poddano także jedną księgę oraz 15 pieczęci woskowych i jedną pieczęć opłatkową.


Dokumenty można było odnowić dzięki funduszom europejskim. – To bardzo cenne dokumenty. To nie tylko zabytki znalezione niegdyś w bani ratusza. Te dokumenty świadczą o tym, że Skoczów to miejsce ludzi z tradycjami dobrej roboty, z tradycjami dobrego rzemiosła. To również dowód na to, że już w XV wieku zmuszono do wydania aktów prawnych, co świadczy, że ta działalność musiała istnieć o wiele wcześniej, musiała być na takim poziomie i w takim zakresie, że trzeba było uregulować ją dokumentem. To świadectwo, że ludzie na tej ziemi porządnie pracowali – mówi Portalowi Śląska Cieszyńskiego OX.PL Janina Żagan, burmistrz Skoczowa.


Teraz mieszkańcy Skoczowa mogą podziwiać dokumenty. 3 maja o godz. 16.00 będzie je można zobaczyć na skoczowskim rynku. – Chciałabym, żeby wystawę zobaczyli mieszkańcy. Szczególnie młodzież – dodaje Janina Żagan.


Odnowieniem zabytkowych dokumentów zajmowała się Anna Fedrizzi-Szostok. – Praca bardzo ciekawa, ale też trudna i odpowiedzialna ze względu na rangę i wartość historyczną tej kolekcji. 500-letni dokument trzeba szczegółowo obejrzeć najlepiej pod mikroskopem, zobaczyć jaka jest spójność atramentu z podłożem, bo tekst najcenniejszy. Później dokument poddaje się dezynfekcji i czyszczeniu, które jest żmudne i czasochłonne. Dokumenty są też nawilżane w celu uelastycznienia, bo znak czasu powoduje, ze łamią się przy każdym otwarciu – tłumaczy konserwator.


Jak zachęca Wiesław Kuś, kierownik skoczowskiego muzeum warto zobaczyć te najjstarsze dokumenty. – Najstarszy z 1470 r. to dyplom księcia cieszyńskiego Przemysława II potwierdzający dawne przywileje Skoczowa. Ważnym dokumentem jest również Kodeks Skoczowski - zbiór przywilejów miejskich 1676-1782. Cesarz Leopld I na prośbę mieszkańców potwierdza w nim wszystkie przywileje i nadania udzielone im przez książąt cieszyńskich z lat 1470-1638 – mówi.


Dorota Kochman
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: