Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czwarty rok WSB w Cieszynie

W cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza zainaugurowano kolejny rok akademicki w Wyższej Szkole Biznesu w Cieszynie. Wykład inauguracyjny pt. ''Zjednoczona Europa- konkurencyjna gospodarka'' wygłosił prof. Jerzy Buzek.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele parlamentu, przedsiębiorcy a także przedstawiciele władz samorządowych, w imieniu których pozdrowienia i życzenia dla społeczności akademickiej przekazał wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego Pan Jerzy Pilch. Inauguracja roku akademickiego 2012/2013 była okazją do podsumowania czterech lat działalności Wydziału Zamiejscowego WSB w Cieszynie. W rozpoczynającym się roku akademickim kształcenie na 3 kierunkach studiów (Zarządzanie i inżynieria produkcji, Informatyka oraz Zarządzanie) rozpoczęło ponad 1000 studentów. Uroczystość była również okazją do wręczenia dyplomów pierwszym 195 absolwentom, którzy ukończyli studia inżynierskie i licencjackie.
 
W przemówieniu inauguracyjnym Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Cieszynie prof. Zdzisława Dacko - Pikiewicz zaznaczyła, że wielkim sukcesem potwierdzającym jakość kształcenia w cieszyńskiej WSB jest uzyskanie już po 3 latach działalności Wydziału uprawnień do prowadzenia studiów magisterskich.
 
Uczelnia otrzymała również dotację ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizację tzw. kierunków zamawianych, kluczowych dla rozwoju polskiej gospodarki. Cieszyńscy studenci na kierunku Informatyka otrzymają miesięczne stypendium w wysokości 1000 zł. Ponadto podczas studiów odbędą płatne praktyki w największych przedsiębiorstwach z branży IT.
 
Uczelnia w minionym roku akademickim stała się właścicielem budynku przy ul. Frysztackiej. W nowej siedzibie trwają obecnie ostatnie prace adaptacyjne. Funkcjonują już laboratoria komputerowe, na które WSB pozyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. W nowym roku akademickim studenci rozpoczną kształcenie w wyremontowanych salach audytoryjnych oraz innowacyjnych laboratoriach komputerowych oraz językowych.
 
Jednym z priorytetów działalności uczelni jest animowanie i promocja kształcenia ustawicznego. We współpracy z władzami samorządowymi Cieszyna, rozpoczęto realizację „Festiwalu Nauki”- cyklicznej inicjatywy prezentującej najnowsze osiągnięcia naukowe oraz „Cieszyńskiego Uniwersytetu Dzieci”- wykładów popularyzujących naukę wśród dzieci w wieku 6-12 lat. We współpracy ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie zainicjowano realizację Festiwalu Recyklingu i Energii Odnawialnej. Uczelnia wspiera również organizacyjnie i merytorycznie „Transgraniczne Forum Gospodarcze” oraz „Klub Przedsiębiorcy w Cieszynie”.
 
Z Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Cieszynie prof. Zdzisława Dacko - Pikiewicz, rozmawia Jan Bacza
 
Szkoła jest już pełnoletnia, kończycie w tym roku osiemnaście lat.
 
Mam nadzieję, że za moment uzyskamy dowód dojrzałości - ale mówiąc poważnie, to osiemnasty rok funkcjonowania, to dwadzieścia tysięcy absolwentów uczelni. W tym roku szczęśliwe i bardzo istotne dla nas wydarzenia - to uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia doktora w zakresie zarządzania. Cieszy nas również fakt otrzymania oceny wyróżniającej przez Polską Komisję Akredytacyjną na kierunku socjologia. Kilka naszych projektów uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej, w tym kierunki zamawiane a zatem te strategiczne dla rozwoju kraju. Zatem wiele sukcesów podsumowujących ten ważny etap rozwoju uczelni.
 
Wiele słyszy się o bezrobotnych magistrach, absolwentach uczelni. Wspomniała pani o kierunkach zamawianych, wnioskuję, że po ich ukończeniu, młode osoby znajdują zatrudnienie.
 
Od wielu lat realizujemy tzw. uczelniany wewnętrzny system zapewnienia jakości kształcenia, jednym z komponentów jest badanie losów absolwentów. Jak pokazują ankiety, myślę, że ze względu na profil uczelni jasno zdecydowany jako inżynierski - 92 procent absolwentów uzyskuje pracę bezpośrednio po ukończeniu studiów. A niektórzy już podczas nauki znajdują zatrudnienie. Profil kształcenia, jakość kształcenia - nie doprowadza do tego, że nasi absolwenci stanowią grupę osób nie posiadających zatrudnienia na rynku pracy.
 
Szkoła to nie tylko siedziba w Dąbrowie Górniczej. Zadomowiliście się już w Cieszynie czy Żywcu.
 
Nasza oferta jest dywersyfikowana nie tylko z punktu widzenia prowadzonych kierunków i specjalności, ale również lokalizacji. W tym roku prowadzimy kształcenie zamiejscowe w wydziałach Cieszynie, Olkuszu, Żywcu, Krakowie - tutaj w ramach centrum studiów podyplomowych.
 
Najbardziej oblegane kierunki to?
 
Niewątpliwie nauki techniczne szeroko pojęte. Informatyka, zarządzanie, inżynieria produkcji, logistyka i transport, inżynier jakości - te specjalności i kierunki, które znajdują potem odzwierciedlenie w zatrudnienie na rynku pracy. Na rozpoczęty właśnie rok akademicki patrzę z optymizmem.
 
źródło: OX.PL/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: