Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strumień - wybrali model opłat

Śmieciowa rewolucja czeka polskie gminy w przyszłym roku. Od lipca 2013 to one przejmą obowiązek podpisywania umów z mieszkańcami odnośnie wywozu nieczystości stałych. Część gmin ciągle waha się jaki system naliczania opłat wybrać. Zaglądamy do gmin Śląska Cieszyńskiego i pytamy - jak w przyszłym roku będzie realizowana ''ustawa śmieciowa''.
Czy opłata naliczana będzie od ilości zużytej wody, powierzchni gospodarstwa, czy też od ilości mieszkańców? Strumień tę cześć dyskusji już ma za sobą. O propozycjach przyjętych przez radnych gminy, z zastępcą burmistrza Strumienia - Włodzimierzem Cybulskim, rozmawia Jan Bacza.
 
 
Strumień wyprzedził inne gminy w powiecie i jest już gotowy na wejście ustawy śmieciowej?
 
Nie do końca. Nasza uchwała oznacza bowiem pierwszy krok, ponieważ wybraliśmy metodę naliczania opłaty za śmieci. To jest metoda, która mówi, że będzie ona uzależniona od ilości mieszkańców w danej posesji. Rzeczywiście, jesteśmy jedną z pierwszych gmin, które tę część procedowania ma już za sobą. O dosyć długiej dyskusji na posiedzeniach komisji, radni zdecydowali uchwałę o wyborze właśnie tej metody.
 
Liczenie opłaty 'od mieszkańca' wydaje się najbardziej optymalnym rozwiązaniem.
 
Ja to nazywam metodą najbardziej obiektywną. Ponieważ ściśle jest związana z osobą, mieszkańcem. Każda z innych metod już nie jest tak obiektywna. Ponieważ, jeżeli będziemy liczyć od powierzchni, wówczas zaczynają się problemy. Bo niektórzy mają małe powierzchnie a nie zarabiają mało. Lub odwrotnie mają duże powierzchnie, przy niskich dochodach. Wydaje się, że metoda wybrana w Strumieniu jest obiektywna i sprawiedliwa.
 
Teraz przed gminą kolejny etap. Wybór firmy, która zajmie się odbiorem nieczystości.
 
To procedura jeszcze bardziej skomplikowana. Ponieważ są dwa nurty. Jeden z nich to techniczno-organizacyjny. I rzeczywiście chodzi tutaj o kwestię wybrania firmy. Przepis mówi, że trzeba to wykonać do końca roku. Ale nie ma regresu przepisowego, dlatego nie wiem jak nasza czy inne gminy do tego podejdą. Będziemy się starać to wykonać do końca roku. Ta kwestia powiązana jest z kolejnymi uchwałami. Bo, żeby przeprowadzić przetarg, trzeba znać cenę jaką będą płacili mieszkańcy. A to nie jest jeszcze znane.
 
Bo, według nowej ustawy, mieszkańcy nie będą płacili firmie a miastu za wyrzucane śmieci.
 
Miasto przeprowadza przetarg na firmę, lub firmy, które będą odbierały śmieci. Na tle przepisów, Strumień można podzielić na dwa rejony, które będą obsługiwały dwie firmy. Przedsiębiorstwo zbiera odpady, ale rozlicza się z gminą. Trzeba teraz podjąć kolejne uchwały i postępowanie przetargowe aby system zaczął funkcjonował.
 
Czyli do wiosny gmina musi się z tym uporać.
 
Do pierwszego kwartału 2013 roku trzeba zamknąć tę sprawę. Oczywiście dochodzą do tego problemy związane z oprogramowaniem do obsługi, budową bazy danych, ale to też kwestia kolejnych etatów i pracowników. Na razie nie myślimy o wielkich zmianach ale co najmniej jedna osoba do poboru i egzekucji tych opłat będzie potrzebna.
 
Ile w tej chwili firm obsługuje Strumień?
 
Jeśli dobrze pamiętam jest ich kilkanaście...
 
w przyszłym roku będzie jedna, lub dwie...
 
Tak, jedna lub dwie – ale w rozumieniu umowy zawartej na usługę dla gminy. Oczywiście będą sytuacje, że osoby, które nie są naszymi mieszkańcami, bądź właściciele firm działających na terenie Strumienia, będą mogły podpisać umowy na wywóz śmieci z innymi firmami niż te, z którymi współpracować będzie gmina. Wówczas będą to odrębne umowy, bezpośrednio firmą a nie z gminą.
 
Jest jeszcze kwestia samych firm, które wywożą śmieci. Skoro mówi pan, że Strumień w tej chwili obsługuje kilkanaście firm, a według nowej ustawy będą to prawdopodobnie dwa przedsiębiorstwa, to powstaje pytanie - czy te firmy poradzą sobie z takim terenem?
 
Musi na pewno nastąpić polaryzacja terenów i usługodawców. Firmy, z tego co słyszę, już analizują sytuację i myślą nad łączeniem, bo na pewno nie będzie miejsca dla wszystkich. To nie ulega wątpliwości. Nowa opłata, a tak w zasadzie nowy podatek, będzie pobierany od mieszkańca. Ale nie do końca jest to równoznaczne z zameldowaniem. Będzie trzeba przez kolejną uchwałę przyjąć wzór deklaracji i oświadczenia. Ponieważ opłata będzie od osób zamieszkujących a nie zameldowanych.
 
Dziękuję za rozmowę.
 
Zobacz też:
 
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: