Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2643komentarzy: 1

Małgorzata Kiereś Perłą

23-09-2012 16:45

Podczas III Kongresu Kobiet Podbeskidzia nagrodzono tytułem Perła Podbeskidzia dr Małgorzatę Kiereś, działaczkę społeczną, etnografkę, dyrektorkę Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.
Małgorzata Kiereś została Perłą Podbeskidzia fot. Jan Bacza /ARC Małgorzata Kiereś została Perłą Podbeskidzia fot. Jan Bacza /ARC

Takiej popularyzatorki beskidzkiej kultury jak Małgorzata Kiereś ze świecą szukać. Dlatego też trudno się dziwić decyzji kapituły Pereł Podbeskidzia, która stwierdziła, że to właśnie Małgorzata Kiereś ma zostać Perłą Podbeskidzia 2012. Kapituła obradowała pod przewodnictwem byłej liderki podbeskidzkiej "Solidarności", parlamentarzystki i europosłanki, a obecnie bielskiej radnej Grażyny Staniszewskiej. - Małgorzata Kiereś jest człowiekiem nauki i kultury, i to w bardzo szerokim zakresie. Jest znana nie tylko w Wiśle, czy na Śląsku Cieszyńskim, ale także na Żywiecczyźnie i w powiecie pszczyńskim. W wielu przedsięwzięciach popularyzuje dorobek, kulturę, dziedzictwo górali karpackich od Ukrainy i Rumunii poprzez Słowację aż po Zaolzie. Szeroki teren społecznej działalności spowodował, że na Perłę Podbeskidzia wybraliśmy właśnie Małgorzatę Kiereś - powiedziała Grażyna Staniszewska, podczas wręczania nagrody.

To już druga edycja konkursu. Po raz pierwszy Perła Podbeskidzia została przyznana w ubiegłym roku, podczas drugiej edycji Kongresu Kobiet Podbeskidzia. Zdobyła ję Grażyna Chorąży, współtwórczyni pierwszego stacjonarnego hospicjum na południu województwa śląskiego. 

W Kongresie Kobiet Podbeskidzia, podczas którego nagrodzono Małgorzatę Kiereś, uczestniczyło około 400 aktywnych przedstawicielek płci pięknej z okolic Cieszyna, Żywca, Pszczyny i Bielska-Białej. Celem spotkania jest promocja działań na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz szerszej aktywizacji kobiet w różnych dziedzinach życia. Myślą przewodnią tegorocznej edycji było hasło: "kobieta piękna, zdrowa, aktywna i mądra", które rozwijano w panelach konferencyjnych i dyskusjach. 

 

KOD

 

Czytaj też: "Ciągle szukam i pytam"

źródło: OX.PL
dodał: DK 23-09-2012 16:45
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Stanko
23-09-2012 21:17
Stanko
Szczerze gratuluję! Należało się pani Małgosi za to wszystko co robi dla regionu i trzeba powiedzieć Polski. Jest wspaniałym, pedagogiem i dobrym człowiekiem. Brawo! Życzymy zdrowia i sił!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

4 lata Budżetu Obywatelskiego

24-02-2018 12:15

W styczniu bieżącego roku zostały ogłoszone wyniki głosowania w czwartej już edycji Budżetu Obywatelskiego w Cieszynie. Ideą BO jest zaproszenie mieszkańców do angażowania się w sprawy miasta przez współdecydowanie o wykorzystaniu części budżetu. Dzięki temu mieszkańcy mają również szansę sami wybrać, co w ich mieście jest najbardziej potrzebne.

wyświetleń: 34komentarzy: 0

AVION: Vlatislav Hofman

24-02-2018 10:15

W czwartek (22.02) na terenie czytelnio-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbył się wykład, w czasie którego zostały życie i twórczość Vlatislava Hofmana - czeskiego artysty, którego wystawy podziwiali ludzie w Paryżu, czy też Mediolanie. Zajmował się wieloma dziedzinami sztuki, dał się poznać jako malarz, scenograf, grafik a także architekt.

wyświetleń: 95komentarzy: 0

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności

24-02-2018 08:00

Początek roku w administracji państwowej to okres, m.in. w którym startują różnego rodzaju projekty, programy, dofinansowania, dopłaty itp. Nie inaczej jest w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie można składać m.in. wnioski na likwidację barier architektonicznych, komunikacyjnych, dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych (II kwartał), Aktywny Samorząd 2018 (II kwartał), projekty dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

wyświetleń: 328komentarzy: 0

Trzy wypadki w powiecie...

23-02-2018 23:55

Cieszyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności aż trzech wypadków drogowych, w których dwie osoby zostały ciężko ranne. Do pierwszego wypadku doszło  wczoraj w Międzyświeciu. Do dwóch kolejnych dzisiaj- pierwszy miał miejsce w Harbutowicach, kolejny w Chybiu, skąd kierowca został przetransportowany helikopterem do szpitala.

wyświetleń: 3372komentarzy: 5

O pasterstwie i nie tylko - czyli XVII Forum Rolnicze

23-02-2018 20:25

Dzisiaj (23.02) w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu odbyło się XVII Forum Rolnicze Ziemi Cieszyńskiej. Tegoroczną edycję poświęcono m.in. hodowli owiec.

wyświetleń: 722komentarzy: 0

Co z tą filozofią?

23-02-2018 19:00

W czwartek (22.02) na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się wykład, zatytułowany "Kłopoty filozofią na co dzień, co z tą filozofią?". Tym razem miejsce przy mównicy zajął prof. dr hab. Andrzej Noras, który przybliżył słuchaczom czym filozofia się zajmuje oraz jaki dziś ma wymiar.

wyświetleń: 312komentarzy: 0

Fanfara Transylwania w Goleszowie

23-02-2018 18:15

W czwartek (22.02) w EtnoChacie Topolej w Goleszowie odbył się koncert orkiestry dętej Fanfara Transylwania. Muzycy przyjechali z dalekiej Transylwanii, aby zaprezentować rytmy bałkańskie i nie tylko. Rumuńska orkiestra dęta jest jedną z najbardziej znanych bałkańskich orkiestr na świecie, w swojej karierze występowali na terenie całej Europy, a także na innych kontynentach.

wyświetleń: 316komentarzy: 0

Chcą sprzedać były komisariat

23-02-2018 16:25

Przez lata w tragicznych warunkach musieli pracować tutaj skoczowscy policjanci. Teraz kiedy budynek jest już pusty, gmina chce się go pozbyć.

wyświetleń: 2047komentarzy: 0

Wypadek w Harbutowicach

23-02-2018 15:25

Przed godziną 15-tą doszło do wypadku w Harbutowicach.

wyświetleń: 6678komentarzy: 1

Jak zdobyć dofinansowanie do studiów

23-02-2018 14:30

Według polskiego prawa studiować może każda osoba posiadająca świadectwo dojrzałości. Jednakże to co w teorii wydaje się proste, nie zawsze udaje się zrealizować tak łatwo w praktyce.

wyświetleń: 755komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .