Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3797komentarzy: 4

Potrzebni są nam zawodowcy

07-09-2012 12:05

Skoczowska szkoła ''na Bajerkach'' cieszy się dużą popularnością. Zespół Szkół Zawodowych to zarówno technikum jaki szkoła zawodowa. To tutaj kształcą się też ci, którzy już pracują a jednocześnie chcą podnieść swoje kwalifikacje.
Tadeusz Szweda dyrektorem Zespołu Szkól Zawodowych w Skoczowie. foto Jan Bacza Tadeusz Szweda dyrektorem Zespołu Szkól Zawodowych w Skoczowie. foto Jan Bacza
Z Tadeuszem Szwedą, dyrektorem Zespołu Szkól Zawodowych w Skoczowie, rozmawia Jan Bacza
 
 
Ostatnie tygodnie w szkole to duża inwestycja...
 
Tak, wymiana dachu sporo kosztowała. Może tego nie widać, ale inwestycja była konieczna. Cieszę się, że starostwo widzi naszą szkołę jako punkt na mapie powiatu, w którym to szkolnictwo, szczególnie zawodowe, będzie utrzymywane i wspierane.
 
Podczas rozpoczęcia roku szkolnego poseł Czesław Gluza mówił o tym, że szkoły zawodowe i techniczne w ostatnich latach były zapomniane. A to - jak mówił poseł do młodzieży - absolwenci tych szkół są motorem, siłą napędowa gospodarki.
 
To musi dotrzeć do świadomości naszego społeczeństwa, że to są kierunki, które w dzisiejszym czasie są najlepszą gwarancją na uzyskanie pracy. Może ktoś marzy o lepszej, lżejszej i bardziej płatnej pracy ale to są tylko miejsca dla najlepszych i wybrańców. Procent tych stanowisk w społeczeństwie jest ograniczony. Statystyki jasno pokazują, że przybywa nam bezrobotnych magistrów. A Kuźnia Trzyniec ciągle pyta o mechaników. To, w dzisiejszych czasach, zawód niemodny. Bo, powiedzmy sobie szczerze, jest to zawód cięższy niż praca za biurkiem. Cały czas zapotrzebowanie na techników jest poważne. Absolwenci naszego technikum, jeszcze przed zakończeniem roku mają oferty pracy i niektórzy już pracują. Społeczeństwo musi zacząć sobie cenić szkolnictwo zawodowe. I dobrze będzie, jeśli ono będzie nie tylko w Cieszynie ale również w tych punktach powiatu gdzie dojazd będzie krótszy. Staramy się, żeby nasza szkoła była placówką, która daje możliwości zdobycia zawodowego przygotowanie na najwyższym poziomie.
 
To też dzięki współpracy szkoły z przedsiębiorcami.
 
Jest ich wielu. Współpracujemy z wieloma firmami, nawet nie zrzeszonymi w rzemiośle, ale dają one gwarancję tego, że młodzież może zetknąć się z nowoczesnymi stacjami diagnostycznymi, z nowymi technologiami. I to nie tylko tutaj w rejonie Skoczowa, ale i w rejonie Bielska. Organizujemy także dalsze wyjazdy.
 
Skoro jest zapotrzebowanie na absolwentów, to szkoła też powinna cieszyć się zainteresowaniem wśród młodzieży.
 
To jest kwestia popularności i wyborów w gimnazjum. Zazwyczaj w gimnazjum nie docierają jeszcze te informacje z rynku pracy. Młodzież nie zdaje sprawy z tego, że miną szybko trzy, cztery lata i trzeba będzie dokonać wyboru. A nasza szkoła nie zamyka drogi na studia. Szkoła daje tak ogólne przygotowanie, że jeśli ktoś ma żyłkę w sobie, zainteresowanie, pasję - to może ją rozwijać. I jeśli zawczasu się o to postara, to na każde studia może się dostać. Jeśli chodzi o pracę, to po naszej szkole jeśli ktoś zdobędzie zawód, na pewno jest ona w zasięgu ręki.
 
Rozpoczynacie nowy rok szkolny „na Bajerkach” z pozytywnymi informacjami.
 
Dobry humor na dzień dobry dała nam informacja, że od nowego roku panie będą mogły zdobyć wykształcenie jako technik usług kosmetycznych. Starostwo zgodziło się na otwarcie w systemie zaocznym takiego nowego oddziału w naszej szkole policealnej. Oczywiście jest to szkoła za darmo. Co prawda w Cieszynie jest taka szkoła, jednak jeśli ktoś pracuje, to bliżej ma po pracy do naszej placówki.
 
Nowości także w technikum uzupełniającym dla dorosłych.
 
To również pozytywna decyzja starostwa, tutaj uruchamiamy oddział - technik elektronik. To jest klasa dla dorosłych, dla absolwentów szkoły zasadniczej. Przez kilka lat w naszym powiecie nie było tego kierunku. Zapisanych mieliśmy dziewiętnaście osób. I byli to absolwenci z kilku szkół i roczników. W tej chwili pracują ale średnie wykształcenie było im potrzebne. O tyle jest to ważne, że w przyszłym roku takiej szkoły już nie będzie. Absolwenci zasadniczej szkoły zawodowej będą musieli w nowym systemie zdobywać kursy kwalifikacyjne. Uczniowie, którzy uczyli się już w gimnazjum i od pierwszej klasy szkoły zasadniczej według nowej podstawy programowej - im będzie łatwiej. A tym absolwentom z poprzednich lat, którzy jeszcze w starym systemie zdobywali wykształcenie zasadnicze, będzie trudniej w tym nowym systemie. Bardzo cenne jest to, że starostwo dało szansę tej młodzieży z wcześniejszych lat, że jeśli ktoś potrzebuje, może zdobyć tytuł technika.
 
To dla osób, które łączą pracę z nauką.
 
Przez szereg lat wypracowaliśmy metody współpracy z ludźmi, którzy pracują i po niej muszą dojechać na zajęcia. Nasze regulaminy są tak przystosowane, że nawet przy dwuzmianowej pracy pozwalamy to pogodzić - szkołę z pracą. Dlatego myślę, że to technikum uzupełniające, ta szansa dana przez starostwo zostanie wykorzystana i rynek pracy zdobędzie kolejnych techników.
 
Z jakimi kierunkami i jaką ilością uczniów wchodzi Zespół Szkół Zawodowych w nowy rok?
 
W szkole młodzieżowej mamy 430 uczniów. Nieco większa część jest w szkole zawodowej, troszkę mniej w technikum. W tym roku nowy kierunek to technik organizacji reklamy, drugi oddział złożony jest z dwóch kierunków. To mechanik pojazdów i technik pojazdów samochodowych oraz technik elektronik. W szkole zasadniczej mamy jedną klasę dwuzawodową: mechanik pojazdów samochodowych i monter elektronik. Mamy klasę sprzedawców. Oraz klasę wielozawodową, w której są wszelkie drobne zawody, które nie są kształcone w innych szkołach powiatu w formie stacjonarnej. To są szkoły młodzieżowe.
 
Wspominał pan, że to dobrze, że taka szkoła ma siedzibę w Skoczowie
 
Ja wiem, że Cieszyn był zawsze centrum edukacyjnym powiatu i w ogóle Księstwa Cieszyńskiego. Od zarania dziejów jak edukacja rozwijała się, to Cieszyn był tym centrum. Natomiast jeśli o geografię to Skoczów jest w tym centrum. Tutaj krzyżują się główne arterie komunikacyjne. To duży plus, szczególnie dla młodzieży z zasadniczej szkoły zawodowej, która często finansowo jest ograniczona. Ten ośrodek edukacyjny w Skoczowie ma przyszłość. Kwestia, żeby docenili to rodzice, a my postaramy się być taką szkołą, żeby zaspokoić ambicje młodzieży. Ten ośrodek tutaj powinien się utrzymać.
 
Dziękuję za rozmowę.          
źródło: OX.PL
dodał: JB 07-09-2012 12:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

1477
07-09-2012 12:24
1477
Teraz się nikt nie przyzna że gardził ludźmi z zawodówek, każdy studiował zarządzanie i marketing bo pieprzył że po tym będą tylko rządzić w pracy a ich praca będzie za biurkiem przy komputerku. Ja byłem po zawodówce stolarzem i pracy nie mogłem znaleźć bo nie miałem wykształcenia, jak zrobiłem Technikum to nadal nie mam pracy bo wyszedłem z wprawy, dawno nie miałem praktyki a tu trzeba wejść na produkcje z doskoku, takie ciągle są wymówki pracodawców. A nadal ci po studiach co narzekają na brak pracy szybciej ją zdobędą bo są rzekomo inteligentni bo wykształceni. Już dawno mówiłem że kto będzie pracować jak zawodówki się polikwiduje a każdy idzie na studia bo po nich czeka leka praca. Żaden student nie nadaje się pracy w kuźni a każdy mechanik samochodowy czy hydraulik jak najbardziej!!!.
alternatywy 5
07-09-2012 23:59
alternatywy 5
O tak, kujonom naobiecywali łatwe życie za biurkami i wysokie zarobki a tak naprawdę to nie ma dla nich nawet fizycznej pracy.
torcida
08-09-2012 14:35
torcida
Ktoś wie kiedy będzie dokończenie artykułu?
torcida
09-09-2012 09:29
torcida
Artykuł sponsorowany.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Stalownikom do zwycięstwa wystarczyła jedna bramka

23-01-2018 22:10

Wygrana nad stołecznym zespołem smakuje podwójnie. Wiedzą coś o tym kibice Trzyńca, gdyż podopieczni Vaclava Varadi pokonali dziś (23.01) praską Spartę, 1:0.

wyświetleń: 141komentarzy: 0

O budżecie miasta Ustroń

23-01-2018 19:30

Kolejna gmina, do której zaglądamy to Ustroń. Nasz dzisiejszy gość Ireneusz Szarzec, burmistrz tej miejscowości, mówi o tegorocznym budżecie miasta.

wyświetleń: 484komentarzy: 0

Muzeum Drukarstwa zostanie zmodernizowane

23-01-2018 17:30

W planach inwestycyjnych Miasta Cieszyn na rok 2018 znalazło się zadanie – modernizacja Muzeum Drukarstwa. Jak informuje cieszyński magistrat odświeżona zostanie obecna przestrzeń, ale również zaplanowano dobudowę dodatkowego pomieszczenia oraz zagospodarowanie terenu wokół Muzeum.

wyświetleń: 574komentarzy: 1

Laur dla burmistrza Strumienia

23-01-2018 15:55

W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zostały wręczone XXVI Laury Umiejętności i Kompetencji. Wśród  grona laureatów znaleźli się m. in. Anna Grygierek Burmistrz Strumienia ze Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji, Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który otrzymał Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji oraz Jerzy Wałga wybitny rusznikarz z Cieszyna.

wyświetleń: 747komentarzy: 0

Złap bilet na 8 lat w Tybecie!

23-01-2018 14:05

8 lat w Tybecie czyli polski, brudny, surowy, energetyzujący rock ze Śląska Cieszyńskiego. Znakiem rozpoznawczym zespołu są surowe, rockowe brzmienia gitar i energiczne, klasyczne riffy oparte na pulsującej, mocno osadzonej w metrum sekcji rytmicznej.

wyświetleń: 1146komentarzy: 2

Minister przyjechał z karetką

23-01-2018 12:15

Od wczoraj w Strumieniu służy potrzebującym nowa karetka. Nowy pojazd sanitarny został zakupiony z budżetu państwa. Kluczyki ratownikom przekazywał wiceminister Stanisław Szwed i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

wyświetleń: 2775komentarzy: 10

Najciekawsze osiągnięcia architektoniczne - prelekcja UTW

23-01-2018 10:45

W poniedziałek (22.01) na terenie OCKiR działającego przy SM "Cieszynianka" odbyło się spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem w ramach sekcji nauki i techniki Tomasz Wysocki (architekt z Cieszyna) opowiedział o stylach architektonicznych oraz o najciekawszych budowlach świata. Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi wielu ciekawostek o zabytkach architektonicznych z antycznych czasów oraz porównać je z tymi współczesnymi.

wyświetleń: 442komentarzy: 0

Poszukiwania zakończone

23-01-2018 10:00

Wczoraj (23.01.2018) informowaliśmy o zaginięciu nastolatka z Pruchnej. Dziś poszukiwany chłopak się znalazł, cały i zdrowy.

wyświetleń: 10048komentarzy: 1

Monografia Strumienia

23-01-2018 09:15

Bogato wydane, pachnące drukiem egzemplarze książki autorstwa Wojciecha Kiełkowskiego pt. „Strumień w latach 1918-1945” to blisko  600 stron opisujących dzieje Strumienia w latach 1918-1945.

wyświetleń: 628komentarzy: 0

Kalendarz Ewangelicki

23-01-2018 07:30

Ukazuje się od roku 1882. Co podkreślał podczas spotkania z redaktorami Kalendarzy w Książnicy ksiądz Jerzy Below „Kalendarz Ewangelicki” jest o tyle specyficzny na tle omawianych kalendarzy regionalnych, że nie dotyczy tylko naszego regionu, ale całej społeczności ewangelickiej. Toteż dedykowany jest także ewangelikom z innych części kraju, a rozchodzi się w całej Polsce, a także za granicą.

wyświetleń: 1305komentarzy: 24
Kontakt z redkacją .