Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 3865komentarzy: 4

Potrzebni są nam zawodowcy

07-09-2012 12:05

Skoczowska szkoła ''na Bajerkach'' cieszy się dużą popularnością. Zespół Szkół Zawodowych to zarówno technikum jaki szkoła zawodowa. To tutaj kształcą się też ci, którzy już pracują a jednocześnie chcą podnieść swoje kwalifikacje.
Tadeusz Szweda dyrektorem Zespołu Szkól Zawodowych w Skoczowie. foto Jan Bacza Tadeusz Szweda dyrektorem Zespołu Szkól Zawodowych w Skoczowie. foto Jan Bacza
Z Tadeuszem Szwedą, dyrektorem Zespołu Szkól Zawodowych w Skoczowie, rozmawia Jan Bacza
 
 
Ostatnie tygodnie w szkole to duża inwestycja...
 
Tak, wymiana dachu sporo kosztowała. Może tego nie widać, ale inwestycja była konieczna. Cieszę się, że starostwo widzi naszą szkołę jako punkt na mapie powiatu, w którym to szkolnictwo, szczególnie zawodowe, będzie utrzymywane i wspierane.
 
Podczas rozpoczęcia roku szkolnego poseł Czesław Gluza mówił o tym, że szkoły zawodowe i techniczne w ostatnich latach były zapomniane. A to - jak mówił poseł do młodzieży - absolwenci tych szkół są motorem, siłą napędowa gospodarki.
 
To musi dotrzeć do świadomości naszego społeczeństwa, że to są kierunki, które w dzisiejszym czasie są najlepszą gwarancją na uzyskanie pracy. Może ktoś marzy o lepszej, lżejszej i bardziej płatnej pracy ale to są tylko miejsca dla najlepszych i wybrańców. Procent tych stanowisk w społeczeństwie jest ograniczony. Statystyki jasno pokazują, że przybywa nam bezrobotnych magistrów. A Kuźnia Trzyniec ciągle pyta o mechaników. To, w dzisiejszych czasach, zawód niemodny. Bo, powiedzmy sobie szczerze, jest to zawód cięższy niż praca za biurkiem. Cały czas zapotrzebowanie na techników jest poważne. Absolwenci naszego technikum, jeszcze przed zakończeniem roku mają oferty pracy i niektórzy już pracują. Społeczeństwo musi zacząć sobie cenić szkolnictwo zawodowe. I dobrze będzie, jeśli ono będzie nie tylko w Cieszynie ale również w tych punktach powiatu gdzie dojazd będzie krótszy. Staramy się, żeby nasza szkoła była placówką, która daje możliwości zdobycia zawodowego przygotowanie na najwyższym poziomie.
 
To też dzięki współpracy szkoły z przedsiębiorcami.
 
Jest ich wielu. Współpracujemy z wieloma firmami, nawet nie zrzeszonymi w rzemiośle, ale dają one gwarancję tego, że młodzież może zetknąć się z nowoczesnymi stacjami diagnostycznymi, z nowymi technologiami. I to nie tylko tutaj w rejonie Skoczowa, ale i w rejonie Bielska. Organizujemy także dalsze wyjazdy.
 
Skoro jest zapotrzebowanie na absolwentów, to szkoła też powinna cieszyć się zainteresowaniem wśród młodzieży.
 
To jest kwestia popularności i wyborów w gimnazjum. Zazwyczaj w gimnazjum nie docierają jeszcze te informacje z rynku pracy. Młodzież nie zdaje sprawy z tego, że miną szybko trzy, cztery lata i trzeba będzie dokonać wyboru. A nasza szkoła nie zamyka drogi na studia. Szkoła daje tak ogólne przygotowanie, że jeśli ktoś ma żyłkę w sobie, zainteresowanie, pasję - to może ją rozwijać. I jeśli zawczasu się o to postara, to na każde studia może się dostać. Jeśli chodzi o pracę, to po naszej szkole jeśli ktoś zdobędzie zawód, na pewno jest ona w zasięgu ręki.
 
Rozpoczynacie nowy rok szkolny „na Bajerkach” z pozytywnymi informacjami.
 
Dobry humor na dzień dobry dała nam informacja, że od nowego roku panie będą mogły zdobyć wykształcenie jako technik usług kosmetycznych. Starostwo zgodziło się na otwarcie w systemie zaocznym takiego nowego oddziału w naszej szkole policealnej. Oczywiście jest to szkoła za darmo. Co prawda w Cieszynie jest taka szkoła, jednak jeśli ktoś pracuje, to bliżej ma po pracy do naszej placówki.
 
Nowości także w technikum uzupełniającym dla dorosłych.
 
To również pozytywna decyzja starostwa, tutaj uruchamiamy oddział - technik elektronik. To jest klasa dla dorosłych, dla absolwentów szkoły zasadniczej. Przez kilka lat w naszym powiecie nie było tego kierunku. Zapisanych mieliśmy dziewiętnaście osób. I byli to absolwenci z kilku szkół i roczników. W tej chwili pracują ale średnie wykształcenie było im potrzebne. O tyle jest to ważne, że w przyszłym roku takiej szkoły już nie będzie. Absolwenci zasadniczej szkoły zawodowej będą musieli w nowym systemie zdobywać kursy kwalifikacyjne. Uczniowie, którzy uczyli się już w gimnazjum i od pierwszej klasy szkoły zasadniczej według nowej podstawy programowej - im będzie łatwiej. A tym absolwentom z poprzednich lat, którzy jeszcze w starym systemie zdobywali wykształcenie zasadnicze, będzie trudniej w tym nowym systemie. Bardzo cenne jest to, że starostwo dało szansę tej młodzieży z wcześniejszych lat, że jeśli ktoś potrzebuje, może zdobyć tytuł technika.
 
To dla osób, które łączą pracę z nauką.
 
Przez szereg lat wypracowaliśmy metody współpracy z ludźmi, którzy pracują i po niej muszą dojechać na zajęcia. Nasze regulaminy są tak przystosowane, że nawet przy dwuzmianowej pracy pozwalamy to pogodzić - szkołę z pracą. Dlatego myślę, że to technikum uzupełniające, ta szansa dana przez starostwo zostanie wykorzystana i rynek pracy zdobędzie kolejnych techników.
 
Z jakimi kierunkami i jaką ilością uczniów wchodzi Zespół Szkół Zawodowych w nowy rok?
 
W szkole młodzieżowej mamy 430 uczniów. Nieco większa część jest w szkole zawodowej, troszkę mniej w technikum. W tym roku nowy kierunek to technik organizacji reklamy, drugi oddział złożony jest z dwóch kierunków. To mechanik pojazdów i technik pojazdów samochodowych oraz technik elektronik. W szkole zasadniczej mamy jedną klasę dwuzawodową: mechanik pojazdów samochodowych i monter elektronik. Mamy klasę sprzedawców. Oraz klasę wielozawodową, w której są wszelkie drobne zawody, które nie są kształcone w innych szkołach powiatu w formie stacjonarnej. To są szkoły młodzieżowe.
 
Wspominał pan, że to dobrze, że taka szkoła ma siedzibę w Skoczowie
 
Ja wiem, że Cieszyn był zawsze centrum edukacyjnym powiatu i w ogóle Księstwa Cieszyńskiego. Od zarania dziejów jak edukacja rozwijała się, to Cieszyn był tym centrum. Natomiast jeśli o geografię to Skoczów jest w tym centrum. Tutaj krzyżują się główne arterie komunikacyjne. To duży plus, szczególnie dla młodzieży z zasadniczej szkoły zawodowej, która często finansowo jest ograniczona. Ten ośrodek edukacyjny w Skoczowie ma przyszłość. Kwestia, żeby docenili to rodzice, a my postaramy się być taką szkołą, żeby zaspokoić ambicje młodzieży. Ten ośrodek tutaj powinien się utrzymać.
 
Dziękuję za rozmowę.          
źródło: OX.PL
dodał: JB 07-09-2012 12:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

1477
07-09-2012 12:24
1477
Teraz się nikt nie przyzna że gardził ludźmi z zawodówek, każdy studiował zarządzanie i marketing bo pieprzył że po tym będą tylko rządzić w pracy a ich praca będzie za biurkiem przy komputerku. Ja byłem po zawodówce stolarzem i pracy nie mogłem znaleźć bo nie miałem wykształcenia, jak zrobiłem Technikum to nadal nie mam pracy bo wyszedłem z wprawy, dawno nie miałem praktyki a tu trzeba wejść na produkcje z doskoku, takie ciągle są wymówki pracodawców. A nadal ci po studiach co narzekają na brak pracy szybciej ją zdobędą bo są rzekomo inteligentni bo wykształceni. Już dawno mówiłem że kto będzie pracować jak zawodówki się polikwiduje a każdy idzie na studia bo po nich czeka leka praca. Żaden student nie nadaje się pracy w kuźni a każdy mechanik samochodowy czy hydraulik jak najbardziej!!!.
alternatywy 5
07-09-2012 23:59
alternatywy 5
O tak, kujonom naobiecywali łatwe życie za biurkami i wysokie zarobki a tak naprawdę to nie ma dla nich nawet fizycznej pracy.
torcida
08-09-2012 14:35
torcida
Ktoś wie kiedy będzie dokończenie artykułu?
torcida
09-09-2012 09:29
torcida
Artykuł sponsorowany.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zwłoki w mieszkaniu

22-04-2018 21:30

Ciało 45-letniego mężczyzny znalezione zostało dzisiaj w Międzyświeciu.

wyświetleń: 1487komentarzy: 0

Hokeiści Komety wygrali w WERK Arenie i zostali mistrzami Czech

22-04-2018 20:01

Stalownicy, aby zachować cień szansy na tytuł, musieli wygrać dzisiejsze spotkanie. Ale hokeiści Komety Brno wykorzystali pierwszy meczbol i świętują 13. mistrzostwo w historii klubu.

wyświetleń: 170komentarzy: 0

Nie żyje Tadeusz Kopoczek

22-04-2018 19:00

W sobotę 21 kwietnia zmarł redaktor Tadeusz Kopoczek (03.05.1930-21.04.2018). Miał 87 lat. Znany głownie jako redaktor i fotograf Głosu Ziemi Cieszyńskiej, ale także twórca Cieszyńskiego Klubu Hobystów, działacz harcerski oraz założyciel grupy penetrującej w latach 70-tych XX wieku cieszyńskie podziemia.

wyświetleń: 1177komentarzy: 0

Spotkanie z Iką Graboń - specjalistką od kawy

22-04-2018 18:00

W sobotę (21.04) na terenie księgarnio-kawiarnii Kornel i Przyjaciele w Cieszynie odbyło się spotkanie z Iką Graboń - trenerką baristów, sensorykiem i autorką książki "Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie". Rozmowa dotyczyła nie tylko kawy, ale również poglądów autorki na wiele tematów, a także herbaty i zapachów.

wyświetleń: 237komentarzy: 0

Gość Ox.pl - Ryszard Cienciała

22-04-2018 15:00

Ryszard Cienciała - kierownik do spraw bezpieczeństwa imprez masowych. Kto odpowiada za bezpieczeństwo?Co stanowi największe zagrożenie?Jacek Porzycki zapytał też o najtrudniejsze sytuacje w pracy, bezpieczeństwo dzieci i gwiazdorzenie celebrytów. Czy w trakcie imprez masowych jesteśmy bezpieczni?Zapraszamy do obejrzenia rozmowy. 

wyświetleń: 446komentarzy: 0

Koncert Życzeń Stela OX.PL

22-04-2018 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 381komentarzy: 0

Jednośladem bezpiecznie do celu

22-04-2018 10:00

Jednośladem bezpiecznie do celu to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tak szeroko zakrojona kampania skierowana jest przede wszystkim do użytkowników jednośladów.

wyświetleń: 486komentarzy: 0

Lekcje przyrody w terenie

22-04-2018 08:00

Kolejną klasą, która wiedzę przyrodniczą zamiast w szkolnych murach zdobywała w terenie jest klasa IV z S.P. Nr 2 w Cieszynie. 18 kwietnia w piękny słoneczny poranek grupa pod opieką nauczycielki Kariny Pasterny i pod przewodnictwem Instruktora Ochrony Przyrody PTTK Jana Machały wyruszyła na wycieczkę przyrodniczą.

wyświetleń: 351komentarzy: 2

Msze i nabożeństwa online

22-04-2018 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.  

wyświetleń: 623komentarzy: 0

Elektrometal świętował 70. urodziny

21-04-2018 21:00

Wczoraj (20.04) w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie świętowano urodziny znanej firmy, głównie na rynku górniczym i gazowniczym. Elektrometal obchodzi w tym roku 70-lecie swojej działalności. Zobacz relację z tego wydarzenia. 

wyświetleń: 1633komentarzy: 2
Kontakt z redkacją .