Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3023komentarzy: 1

Skoczowska inauguracja roku

03-09-2012 20:05

Rozpoczynający się nowy rok szkolny dla władz powiatu nie przyniósł dobrych wiadomości. Spadająca liczba uczniów pociąga za sobą niższą subwencję. Niż demograficzny powoduje, że kolejne oddziały w szkołach są zamykane. Ale nie jest całkiem źle, bo są też nowe kursy dla chcących się kształcić.
Powiatowa inauguracja roku szkolnego odbyła sięw Zespole Szkól Zawodowych w Skoczowie. foto Jan Bacza Powiatowa inauguracja roku szkolnego odbyła sięw Zespole Szkól Zawodowych w Skoczowie. foto Jan Bacza
W skoczowskim Zespole Szkół Zawodowych odbyła się dzisiaj uroczysta inauguracja roku szkolnego. Chce życzyć wam, abyście potrafili rozwijać swoje pasje, zainteresowania i plany. Doceniamy wasze sukcesy i zarząd powiatu stara się zapewnić warunki, na miarę swoich możliwości, do dalszego rozwoju. - mówił młodych ludzi obecnych na sali wicestarosta Jerzy Pilch.
 
Poseł Aleksandra Trybuś, która sama zmieniła w minionym roku miejsce pracy z sali szkolnej na salę plenarną, życzyła młodzieży zawiązania wielu znajomości. Poznajcie wielu wspaniałych ludzi. A zwracając się w kierunku nauczycieli życzyła wielu sił i wytrwałości- bo tylko drugi nauczyciel jest w stanie zrozumieć jak trudna jest praca nauczyciela. Życzę wam tego, bo wiem, że do szkół ponadgimnazjalnych wchodzi nowa podstawa programowa - mówiła podczas uroczystości posłanka.
 
Obecny podczas inauguracji poseł Czesław Gluza, wspomniał kierunki, w których kształci się młodzież w tutejszej szkole. To wy - zwrócił się w stronę uczniów -  na rynku pracy macie dobrą przyszłość przed sobą. Wychodzicie z zawodem, a jednocześnie patrząc na różne talenty, które są tutaj przedstawianie, nie zamykacie sobie drogi przed innego rodzaju studiami.
 
To musi dotrzeć do społeczeństwa, że kierunki, które w szkołach technicznych są prowadzone, dają najlepszą gwarancją na uzyskanie pracy - dodajeTadeusz Szweda dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Skoczowie. Jego zdaniem procent miejsc pracy lekkiej i dobrze płatnej w społeczeństwie jest ograniczony. Statystyki mówią, że przybywa nam bezrobotnych magistrów, a Kuźnia Trzyniec ciągle pyta o mechaników - a jest to zawód niemodny dzisiaj.
 
Posłuchaj
 
Jak zaznacza dyrektor Szweda, młodzi ludzie uzyskują pracę zanim jeszcze opuszczą mury szkoły, to świadczy o zapotrzebowaniu rynku na dobrych fachowców. Nasza szkoła się rozwija i patrzę na ten rok optymistycznie - dodaje Szweda. Ostatni remont dachu i kolejne zapowiedziany przez starostwo prace związane z termomodernizacją, pozwalają myśleć dobrze o szkole.
A dodatkowo, dobra wiadomość dla szkoły i uczniów jest taka, że od tego roku uruchomiona jest nowa klasa szkoły policealnej, w kierunku technika usług kosmetycznych.
 
Ale radosne „witaj szkoło” przysłaniają statystyki. Bardzo duży spadek uczniów w szkołach przekłada się na likwidację oddziałów w szkołach. Tylko w tym roku w porównaniu z poprzednim, jest ich mniej o 21. Jest się czym martwić, bo ta tendencja w ostatnich latach niestety się utrzymuje. Z badań demograficznych cieszyńskiego wydziału edukacji wynika, że za rok do szkól trafi o kolejne 300 uczniów mniej. To kolejne oddziały i etaty nauczycielskie, które ulegną likwidacji.
 
Dobra informacja, przynajmniej według zapewnień przewoźników jest taka, że po ostatnich problemach z komunikacją, młodzież powinna mieć zapewniony dojazd do szkół - mówi Maria Pindur naczelnik Wydziału Edukacji cieszyńskiego starostwa.
 
Posłuchaj
 
Nowy rok szkolny to także nowe kursy kwalifikacyjne, które prowadzone będą w Bażanowicach i Międzyświeciu. Wystarczy w tym momencie mieć ukończony ogólniak, a następnie na kursach ukończyć dwie, trzy kwalifikacje i staje się technikiem, mającym pełne uprawnienia do wykonywania zawodu - kończy szefowa edukacji.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB 03-09-2012 20:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

[konto zostało usunięte]
03-09-2012 21:13
[konto zostało usunięte]
Starostwo i ta cała świta niech sie teraz taka dobra nie robi.
Promują, dofinansowują itp. tylko cieszyńskie szkoły, a reszta szkół z po za Cieszyna dostaje ochłapy (Skoczów, Wisła, Ustroń, Międzyświeć).
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Stalownikom do zwycięstwa wystarczyła jedna bramka

23-01-2018 22:10

Wygrana nad stołecznym zespołem smakuje podwójnie. Wiedzą coś o tym kibice Trzyńca, gdyż podopieczni Vaclava Varadi pokonali dziś (23.01) praską Spartę, 1:0.

wyświetleń: 141komentarzy: 0

O budżecie miasta Ustroń

23-01-2018 19:30

Kolejna gmina, do której zaglądamy to Ustroń. Nasz dzisiejszy gość Ireneusz Szarzec, burmistrz tej miejscowości, mówi o tegorocznym budżecie miasta.

wyświetleń: 484komentarzy: 0

Muzeum Drukarstwa zostanie zmodernizowane

23-01-2018 17:30

W planach inwestycyjnych Miasta Cieszyn na rok 2018 znalazło się zadanie – modernizacja Muzeum Drukarstwa. Jak informuje cieszyński magistrat odświeżona zostanie obecna przestrzeń, ale również zaplanowano dobudowę dodatkowego pomieszczenia oraz zagospodarowanie terenu wokół Muzeum.

wyświetleń: 574komentarzy: 1

Laur dla burmistrza Strumienia

23-01-2018 15:55

W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zostały wręczone XXVI Laury Umiejętności i Kompetencji. Wśród  grona laureatów znaleźli się m. in. Anna Grygierek Burmistrz Strumienia ze Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji, Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który otrzymał Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji oraz Jerzy Wałga wybitny rusznikarz z Cieszyna.

wyświetleń: 747komentarzy: 0

Złap bilet na 8 lat w Tybecie!

23-01-2018 14:05

8 lat w Tybecie czyli polski, brudny, surowy, energetyzujący rock ze Śląska Cieszyńskiego. Znakiem rozpoznawczym zespołu są surowe, rockowe brzmienia gitar i energiczne, klasyczne riffy oparte na pulsującej, mocno osadzonej w metrum sekcji rytmicznej.

wyświetleń: 1146komentarzy: 2

Minister przyjechał z karetką

23-01-2018 12:15

Od wczoraj w Strumieniu służy potrzebującym nowa karetka. Nowy pojazd sanitarny został zakupiony z budżetu państwa. Kluczyki ratownikom przekazywał wiceminister Stanisław Szwed i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

wyświetleń: 2775komentarzy: 10

Najciekawsze osiągnięcia architektoniczne - prelekcja UTW

23-01-2018 10:45

W poniedziałek (22.01) na terenie OCKiR działającego przy SM "Cieszynianka" odbyło się spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem w ramach sekcji nauki i techniki Tomasz Wysocki (architekt z Cieszyna) opowiedział o stylach architektonicznych oraz o najciekawszych budowlach świata. Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi wielu ciekawostek o zabytkach architektonicznych z antycznych czasów oraz porównać je z tymi współczesnymi.

wyświetleń: 442komentarzy: 0

Poszukiwania zakończone

23-01-2018 10:00

Wczoraj (23.01.2018) informowaliśmy o zaginięciu nastolatka z Pruchnej. Dziś poszukiwany chłopak się znalazł, cały i zdrowy.

wyświetleń: 10048komentarzy: 1

Monografia Strumienia

23-01-2018 09:15

Bogato wydane, pachnące drukiem egzemplarze książki autorstwa Wojciecha Kiełkowskiego pt. „Strumień w latach 1918-1945” to blisko  600 stron opisujących dzieje Strumienia w latach 1918-1945.

wyświetleń: 628komentarzy: 0

Kalendarz Ewangelicki

23-01-2018 07:30

Ukazuje się od roku 1882. Co podkreślał podczas spotkania z redaktorami Kalendarzy w Książnicy ksiądz Jerzy Below „Kalendarz Ewangelicki” jest o tyle specyficzny na tle omawianych kalendarzy regionalnych, że nie dotyczy tylko naszego regionu, ale całej społeczności ewangelickiej. Toteż dedykowany jest także ewangelikom z innych części kraju, a rozchodzi się w całej Polsce, a także za granicą.

wyświetleń: 1305komentarzy: 24
Kontakt z redkacją .