Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 3062komentarzy: 1

Skoczowska inauguracja roku

03-09-2012 20:05

Rozpoczynający się nowy rok szkolny dla władz powiatu nie przyniósł dobrych wiadomości. Spadająca liczba uczniów pociąga za sobą niższą subwencję. Niż demograficzny powoduje, że kolejne oddziały w szkołach są zamykane. Ale nie jest całkiem źle, bo są też nowe kursy dla chcących się kształcić.
Powiatowa inauguracja roku szkolnego odbyła sięw Zespole Szkól Zawodowych w Skoczowie. foto Jan Bacza Powiatowa inauguracja roku szkolnego odbyła sięw Zespole Szkól Zawodowych w Skoczowie. foto Jan Bacza
W skoczowskim Zespole Szkół Zawodowych odbyła się dzisiaj uroczysta inauguracja roku szkolnego. Chce życzyć wam, abyście potrafili rozwijać swoje pasje, zainteresowania i plany. Doceniamy wasze sukcesy i zarząd powiatu stara się zapewnić warunki, na miarę swoich możliwości, do dalszego rozwoju. - mówił młodych ludzi obecnych na sali wicestarosta Jerzy Pilch.
 
Poseł Aleksandra Trybuś, która sama zmieniła w minionym roku miejsce pracy z sali szkolnej na salę plenarną, życzyła młodzieży zawiązania wielu znajomości. Poznajcie wielu wspaniałych ludzi. A zwracając się w kierunku nauczycieli życzyła wielu sił i wytrwałości- bo tylko drugi nauczyciel jest w stanie zrozumieć jak trudna jest praca nauczyciela. Życzę wam tego, bo wiem, że do szkół ponadgimnazjalnych wchodzi nowa podstawa programowa - mówiła podczas uroczystości posłanka.
 
Obecny podczas inauguracji poseł Czesław Gluza, wspomniał kierunki, w których kształci się młodzież w tutejszej szkole. To wy - zwrócił się w stronę uczniów -  na rynku pracy macie dobrą przyszłość przed sobą. Wychodzicie z zawodem, a jednocześnie patrząc na różne talenty, które są tutaj przedstawianie, nie zamykacie sobie drogi przed innego rodzaju studiami.
 
To musi dotrzeć do społeczeństwa, że kierunki, które w szkołach technicznych są prowadzone, dają najlepszą gwarancją na uzyskanie pracy - dodajeTadeusz Szweda dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Skoczowie. Jego zdaniem procent miejsc pracy lekkiej i dobrze płatnej w społeczeństwie jest ograniczony. Statystyki mówią, że przybywa nam bezrobotnych magistrów, a Kuźnia Trzyniec ciągle pyta o mechaników - a jest to zawód niemodny dzisiaj.
 
Posłuchaj
 
Jak zaznacza dyrektor Szweda, młodzi ludzie uzyskują pracę zanim jeszcze opuszczą mury szkoły, to świadczy o zapotrzebowaniu rynku na dobrych fachowców. Nasza szkoła się rozwija i patrzę na ten rok optymistycznie - dodaje Szweda. Ostatni remont dachu i kolejne zapowiedziany przez starostwo prace związane z termomodernizacją, pozwalają myśleć dobrze o szkole.
A dodatkowo, dobra wiadomość dla szkoły i uczniów jest taka, że od tego roku uruchomiona jest nowa klasa szkoły policealnej, w kierunku technika usług kosmetycznych.
 
Ale radosne „witaj szkoło” przysłaniają statystyki. Bardzo duży spadek uczniów w szkołach przekłada się na likwidację oddziałów w szkołach. Tylko w tym roku w porównaniu z poprzednim, jest ich mniej o 21. Jest się czym martwić, bo ta tendencja w ostatnich latach niestety się utrzymuje. Z badań demograficznych cieszyńskiego wydziału edukacji wynika, że za rok do szkól trafi o kolejne 300 uczniów mniej. To kolejne oddziały i etaty nauczycielskie, które ulegną likwidacji.
 
Dobra informacja, przynajmniej według zapewnień przewoźników jest taka, że po ostatnich problemach z komunikacją, młodzież powinna mieć zapewniony dojazd do szkół - mówi Maria Pindur naczelnik Wydziału Edukacji cieszyńskiego starostwa.
 
Posłuchaj
 
Nowy rok szkolny to także nowe kursy kwalifikacyjne, które prowadzone będą w Bażanowicach i Międzyświeciu. Wystarczy w tym momencie mieć ukończony ogólniak, a następnie na kursach ukończyć dwie, trzy kwalifikacje i staje się technikiem, mającym pełne uprawnienia do wykonywania zawodu - kończy szefowa edukacji.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB 03-09-2012 20:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

[konto zostało usunięte]
03-09-2012 21:13
[konto zostało usunięte]
Starostwo i ta cała świta niech sie teraz taka dobra nie robi.
Promują, dofinansowują itp. tylko cieszyńskie szkoły, a reszta szkół z po za Cieszyna dostaje ochłapy (Skoczów, Wisła, Ustroń, Międzyświeć).
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zwłoki w mieszkaniu

22-04-2018 21:30

Ciało 45-letniego mężczyzny znalezione zostało dzisiaj w Międzyświeciu.

wyświetleń: 1477komentarzy: 0

Hokeiści Komety wygrali w WERK Arenie i zostali mistrzami Czech

22-04-2018 20:01

Stalownicy, aby zachować cień szansy na tytuł, musieli wygrać dzisiejsze spotkanie. Ale hokeiści Komety Brno wykorzystali pierwszy meczbol i świętują 13. mistrzostwo w historii klubu.

wyświetleń: 170komentarzy: 0

Nie żyje Tadeusz Kopoczek

22-04-2018 19:00

W sobotę 21 kwietnia zmarł redaktor Tadeusz Kopoczek (03.05.1930-21.04.2018). Miał 87 lat. Znany głownie jako redaktor i fotograf Głosu Ziemi Cieszyńskiej, ale także twórca Cieszyńskiego Klubu Hobystów, działacz harcerski oraz założyciel grupy penetrującej w latach 70-tych XX wieku cieszyńskie podziemia.

wyświetleń: 1177komentarzy: 0

Spotkanie z Iką Graboń - specjalistką od kawy

22-04-2018 18:00

W sobotę (21.04) na terenie księgarnio-kawiarnii Kornel i Przyjaciele w Cieszynie odbyło się spotkanie z Iką Graboń - trenerką baristów, sensorykiem i autorką książki "Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie". Rozmowa dotyczyła nie tylko kawy, ale również poglądów autorki na wiele tematów, a także herbaty i zapachów.

wyświetleń: 237komentarzy: 0

Gość Ox.pl - Ryszard Cienciała

22-04-2018 15:00

Ryszard Cienciała - kierownik do spraw bezpieczeństwa imprez masowych. Kto odpowiada za bezpieczeństwo?Co stanowi największe zagrożenie?Jacek Porzycki zapytał też o najtrudniejsze sytuacje w pracy, bezpieczeństwo dzieci i gwiazdorzenie celebrytów. Czy w trakcie imprez masowych jesteśmy bezpieczni?Zapraszamy do obejrzenia rozmowy. 

wyświetleń: 446komentarzy: 0

Koncert Życzeń Stela OX.PL

22-04-2018 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 381komentarzy: 0

Jednośladem bezpiecznie do celu

22-04-2018 10:00

Jednośladem bezpiecznie do celu to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tak szeroko zakrojona kampania skierowana jest przede wszystkim do użytkowników jednośladów.

wyświetleń: 486komentarzy: 0

Lekcje przyrody w terenie

22-04-2018 08:00

Kolejną klasą, która wiedzę przyrodniczą zamiast w szkolnych murach zdobywała w terenie jest klasa IV z S.P. Nr 2 w Cieszynie. 18 kwietnia w piękny słoneczny poranek grupa pod opieką nauczycielki Kariny Pasterny i pod przewodnictwem Instruktora Ochrony Przyrody PTTK Jana Machały wyruszyła na wycieczkę przyrodniczą.

wyświetleń: 351komentarzy: 2

Msze i nabożeństwa online

22-04-2018 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.  

wyświetleń: 623komentarzy: 0

Elektrometal świętował 70. urodziny

21-04-2018 21:00

Wczoraj (20.04) w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie świętowano urodziny znanej firmy, głównie na rynku górniczym i gazowniczym. Elektrometal obchodzi w tym roku 70-lecie swojej działalności. Zobacz relację z tego wydarzenia. 

wyświetleń: 1633komentarzy: 2
Kontakt z redkacją .