Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 6231komentarzy: 2

120 km/h na deskorolce!

11-08-2011 14:15

Po pełnych emocji piątku i sobocie, nadejdziemega ekstremalna niedziela. 14 sierpnia, od godziny 9:00 do 18:00 odbywać siębedą pokazy Gravity Sports, czyli zjazdu na deskorolkach zjazdowych -longboard’ach i saneczkach zjazdowych streetluge’ach. Wyścig odbywać się będzie po nowej, stromej ulicy Ładnej Bocznej, która dojeżdża do nowego ronda a ulicy Frysztackiej w Cieszynie.

„To szalona dyscyplina!” - mówią jej amatorzy. A wszystko to przez niebezpieczeństwo związane  z dużą prędkością jazdy, dochodzącą nawet do 120 km/h i bliską stycznością z asfaltem. Zawodników GS można poznać po wielkich siniakach, otarciach i resztkach żwiru asfaltowego  w skórze, który pozostał po ostatnim upadku.


Opis Trasy
Tegoroczne pokazy rozpoczną się w niedzielę, 14. sierpnia o godz. 8.30. Trasa wyścigu przebiegnie po świeżym asfalcie. Jest to wymagane, gdyż przy tak rozwijanej prędkości, nawet najmniejsza nierówność może spowodować groźny wypadek. Start usytuowany będzie na skrzyżowaniu ul. Jabłonnej i Hażlaskiej. Dalej w dół Jabłonną, na wysokości wiaduktu zawodnicy wjadą w ul. Ładną, na której końcu znajdować się będzie meta.
Historia dyscypliny
Narodziła się w latach ’70, w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsi skateboard’erzy znudzeni pierwotnym przeznaczeniem deskorolki, znaleźli dla niej nowe, jeszcze bardziej ekstremalne. Zamienili ją na uliczne sanki. Siadali i kładli się na deski, którymi zjeżdżali po coraz to bardziej stromych ulicach miast. Z biegiem lat zwykłe, drewniane deskorolki ewoluowały w podrasowane, gadżeciarskie, aluminiowe bolidy. Do Polski sport ten dotarł dopiero w 2003r. i zadomowił się na dobre. Dziś jest już rozpoznawalny i coraz częściej uprawiany. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z nim, prezentujemy go na Freestyle City Festival, jako alternatywę innego wykorzystania sprzętu skateboard’owego oraz widowisko porównywalne z pokazami FMX czy Downstairs-Dowtown.

Sprzęt i wymogi bezpieczeństwa
Sprzęt do złudzenia przypomina deskorolkę, czy snowboard. Od tego drugiego odróżnia go tylko posiadanie kółek. Początkowo miały one zaledwie 55mm średnicy, co sprawiało, że ich użytkownicy praktycznie sunęli po nawierzchni drogi. Dla bezpieczeństwa, zwiększono ją więc do 90mm. Aby poprawić stabilność bolidów zmieniono także rozstaw kół. Teraz wymagana odległość między przednią i tylną parą to 120cm. Większą maksymalnie rozwijaną prędkość uzyskano przez zamianę konstrukcji drewnianej na lżejszą i bardziej wytrzymałą, aluminiową, a dla lepszej sterowności, szynę na nogi.


Projekt: „Cieszyn – Miasto młode w każdym wieku.” „Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby.” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.”


Katarzyna Jurys, Biuro Prasowe Festiwalu

Zobacz szczegółowy program festiwalu>>>

źródło: ox.pl
dodał: CR 11-08-2011 14:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

John Cena
11-08-2011 22:30
John Cena
szał po prostu ....
pawelmanhatan
12-08-2011 09:24
pawelmanhatan
POLSKA JEZYK, TRUDNA JEZYK: "Wyścig odbywać się będzie po nowej, stromej ulicy Ładnej Bocznej, która dojeżdża do nowego ronda a ulicy Frysztackiej w Cieszynie."
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Problem z psami w Istebnej

20-02-2018 07:30

W Istebnej w ostatnim czasie pojawiło się dużo skarg od mieszkańców, którzy obawiają się hasających beztrosko psów. W związku z tym władze Istebnej wystosowały apel do właścicieli zwierząt, a w szczególności psów, w którym proszą o pilnowanie swoich czworonogów i zachowaniu środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia na terenie posesji oraz podczas spacerów.

wyświetleń: 274komentarzy: 0

Znowu za darmo

19-02-2018 21:00

Wtorek (20.02.2018) to kolejny dzień, kiedy ze względu na prognozowaną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska bardzo złą jakość powietrza na obszarze rybnicko-pszczyńskim Koleje Śląskie  wprowadzają bezpłatne przejazdy dla kierowców.

wyświetleń: 621komentarzy: 0

Młodzi judocy z Cieszyna znowu pokazali siłę

19-02-2018 20:25

Wczoraj (18 lutego)  w Sosnowcu odbył się Międzywojewódzki Otwarty Turniej Judo Juniorów Mł., Młodzików i Dzieci. Nie mogło na nim zabraknąć judoków z cieszyńskiego klubu, którzy po raz kolejny wrócili do domu z workiem medali.

wyświetleń: 431komentarzy: 0

Z Indii i Holandii do Wisły

19-02-2018 18:00

Charge d'Affaires z Ambasady Indii w Warszawie Amarjeet Singh Takhi przyjechał do Wisły, by spotkać się z burmistrzem Tomaszem Bujokiem Tematem spotkania była współpraca kulturowa w ramach Festival of India, który ma na celu przybliżyć kolorową i egzotyczną kulturę Indii Polakom w różnych częściach naszego kraju.

wyświetleń: 424komentarzy: 0

Michał Haratyk okazał się bezkonkurencyjny w pchnięciu kulą

19-02-2018 16:30

W sobotę i niedzielę, najlepsi lekkoatleci w kraju rywalizowali w Toruniu, gdzie odbyły się 62. Halowe Mistrzostwa Polski. Wśród kulomiotów najlepszy okazał się, pochodzący z Cieszyna, Michał Haratyk.

wyświetleń: 610komentarzy: 0

Karta Seniora

19-02-2018 15:25

Program „Karta Seniora” to program o zasięgu ogólnokrajowym, do którego przystąpiło kilkaset firm – w tym również z regionu Śląska Cieszyńskiego. Program jest skierowany do osób, które ukończyły 60 rok życia i mieszkają na terenie którejś z 63 gmin partnerskich, bądź też są członkami oddziału Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który podpisał porozumienie z organizatorami akcji. Celem „Karty Seniora” jest szeroko pojęta aktywizacja seniorów, czyli osób, które ukończyły 60 rok życia.

wyświetleń: 1842komentarzy: 1

Rodzicu! Idź na akademię!

19-02-2018 14:00

W styczniu w Skoczowie zainaugurowano Akademię Rodzica. To pomysł, którego inicjatorką jest dr Lidia Wollman, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Skoczowie. Pierwszy wykład skierowany był dla nauczycieli i rodziców, wygłosił go dr Marek Kaczmarzyk, biolog i neurodydaktyk. Przed nami kolejne zajęcia w ramach Akademii.

wyświetleń: 654komentarzy: 0

Sześć weekendów z emocjami

19-02-2018 12:45

Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego w Katowicach zatwierdziła kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2018. W tym sezonie pretendenci do tytułu mistrza Śląska powalczą o punkty w sześciu wymagających rundach - o jednej więcej niż w 2017 roku. Wśród nich są dwa rajdy będące nowością w kalendarzu jednego z najpopularniejszych cyklów rajdowych w Polsce.

wyświetleń: 1198komentarzy: 0

Nowy luterański biskup był w Ustroniu wikarym

19-02-2018 11:30

W sobotę (17.02) w kościele św. Trójcy w Mikołajkach odbyła się konsekracja i wprowadzenie na urząd biskupa luterańskiego ks. Pawła Hause. Ksiądz przez kilka lat pełnił posługę wikarego na parafii w Ustroniu. Jest również związany z dzięgielowskim wydawnictwem ''WARTO''. W 2012 roku ukazała się książka jego autorstwa.

wyświetleń: 3384komentarzy: 5

Za darmo - przez smog...

19-02-2018 10:05

Po raz kolejny Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje na dziś (19.02.2018) bardzo złą jakość powietrza w dolinach beskidzkich. W związku z tym Koleje Śląskie wprowadzają  bezpłatne przejazdy dla kierowców.

wyświetleń: 1547komentarzy: 3
Kontakt z redkacją .