Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4291komentarzy: 1

Rowerem przez kamienice!

09-08-2011 15:15

Trasa pobiegnie ulicami ścisłego centrum miasta. Zawody odbędą się w sobotę (13.08.2011) w godzinach od  10:00 do 18:00 ( Zobacz szczegółowy program festiwalu>>> ). To druga już tego typu inicjatywa  w mieście. Po raz pierwszy zagościła u nas podczas zeszłorocznego FCF i po jej bezsprzecznym sukcesie nie było mowy aby nie znalazła się w programie drugiej edycji Freestyle City. Hitem trasy jest przejazd przez ciasne i strome wnętrze kamienicy! – Spodziewamy się blisko 100 zjazdowców rowerowych z całej Polski – Mówi Adam Ozaist, koordynator strefy Downhill.

Opis trasy w Cieszynie:
Start umieszczony zostanie na pl. Świętego Krzyża. Dalej ul. Głęboką, Browarną w dół, aż do kamienicy przy Śrutarskiej. Tam wjeżdżają do wnętrza budynku sunąc schodami po stromej klatce schodowej. Wyrzucani na podwórze, trafiają na niewielką bandę, kierującą ich w dół na strome, łamane schody prowadzące do omurowania zabytkowej kamienicy, za którym znajduje się linia mety dokładnie na Cieszyńskiej Wenecji. Zawodnicy zaczną od rampy startowej – konstrukcji zbudowanej w całości z rusztowań. Długość konstrukcji to 18 metrów, wysokość platformy startowej 3 metry. Następnie będą skakać przez spektakularny element czyli mini ciężarówkę. Długość lotu to około 6 metrów. Dla początkujących wytyczono objazd. Dalej na uczestników czeka jazda po bruku, główną ulicą miasta, prowadzącą do granicy, gdzie natkną się na szykany wykonane ze stalowych beczek.

Informacje o dyscyplinie:
Downhill to indywidualny zjazd rowerem na czas, po stromych, naturalnych lub industrialnych trasach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Trasa w Cieszynie to jednak schody, bruk czy skocznie nad samochodami. Często trasy są urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które są najbardziej widowiskowe. Dodatkową atrakcją cieszyńskich zawodów będzie wjazd zawodników w zabytkową kamienicę  i zjazd po krętej klatce schodowej wprost na linię mety. W związku z adaptacją Downhillu na warunki miejskie, dyscyplina będzie nosiła nazwę DOWNTOWN.

System rozgrywania zawodów przypomina zjazd narciarski, czyli im szybciej, tym lepiej. Każdy z rowerzystów ma do pokonania 2 zjazdy. Oba czasy są sumowane. Wygrywa ten, którego łączny czas jest najkrótszy. Uczestnicy używają bardzo solidnych rowerów posiadających pełne zawieszenie - czyli amortyzację obu kół. Wtedy mówimy o rowerach typu Full DH. Geometria ramy praktycznie uniemożliwia stosowanie ich do jazdy pod górę. W Cieszynie zobaczymy również zawodników na ramach typu Hardtail, posiadających sztywną ramę, co powoduje lepszą zwrotność i mniejszą wagę. Przekonamy się, jak sprawdzą się na skoczniach. Z powodu dużych prędkości uzyskiwanych przez zawodników w trudnym terenie jest to sport bardzo urazowy. Dlatego muszą oni stosować specjalne osłony zwane zbrojami. Są to pełne zestawy ochraniaczy na ręce i nogi oraz kaski ze szczęką, zbliżone wizualnie do motocrossowych.

Wydarzenie stanowi kontynuację projektuProjekt: „Cieszyn – Miasto młode w każdym wieku.” „Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby.” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.”

Katarzyna Jurys, Biuro Prasowe Festiwalu


Zobacz szczegółowy program festiwalu>>>

źródło: ox.pl
dodał: CR 09-08-2011 15:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

paszko
09-08-2011 15:28
paszko
Informacyjny artykuł bez ... podania daty ;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Drugie życie książki - kiermasz

22-11-2017 13:00

We wtorek (21.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie rozpoczął się kiermasz książki używane, zorganizowany przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie. Osoby zainteresowane we wtorek oraz w środę, w godzinach 9-15 mogą zakupić książki z różnych gatunków literackich oraz w wielu językach. Akcja nosi tytuł „Drugie życie książki”.

wyświetleń: 117komentarzy: 0

Mistrzostwa Świata w Wiśle!

22-11-2017 12:00

Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym odbędą się w Wiśle w 2021 – zdecydowała Międzynarodowa Federacja Narciarska.

wyświetleń: 355komentarzy: 0

Policja: skoki spokojne

22-11-2017 10:40

Policjanci podsumowują inaugurację Pucharu Świata w skokach narciarskich, które w miniony weekend (17-19.11) odbyły się w Wiśle – było spokojnie.

wyświetleń: 319komentarzy: 0

Zebrzydowice: ruszy lodowisko

22-11-2017 09:10

To już kolejny rok, w którym Gmina Zebrzydowice uruchomi lodowisko w Zebrzydowicach. Podobnie jak w ubiegłych latach sezonowe lodowisko zostanie uruchomione na boisku wielofunkcyjnym przy Szkole Podstawowej w Zebrzydowicach przy ul. Kochanowskiego 55

wyświetleń: 191komentarzy: 0

Kto zostanie Mistrzem Śląska?

22-11-2017 07:30

Kto zdobędzie tytuł w klasyfikacji generalnej cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska? Odpowiedź na to pytanie przyniesie Cieszyńska Barbórka, czyli piąta, ostatnia runda tegorocznej odsłony RSMŚl, która 25 listopada rozegra się na trasach Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 584komentarzy: 5

Śmiertelny wypadek w Górkach

21-11-2017 20:55

Do wypadku ze skutkiem śmiertelnym doszło dzisiaj (21.11) późnym popołudniem w Górkach Wielkich.

wyświetleń: 13975komentarzy: 5

Strzelecka uczta Trzyńca!

21-11-2017 20:45

Takich Stalowników chcemy oglądać! Hokeiści Trzyńca, w meczu 24. kolejki Tipsport Extraligi, pokonali na wyjeździe Chomutow, strzelając im pięć bramek.

wyświetleń: 300komentarzy: 0

Uwaga na czad - kontrole czujników tlenku węgla

21-11-2017 19:25

Tlenek węgla, znany również jako czad, każdego roku jest przyczyną wielu zatruć, niejednokrotnie kończących się zgonem. Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest wadliwa wentylacja, bądź też uszkodzenie przewodów kominowych. Czad jest bezbarwny i bezwonny, w związku z czym o jego obecności mogą dać znać dopiero pierwsze objawy zatrucia. Dlatego właśnie Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie do swoich budynków wprowadza specjalne czujniki czadu, które mają wyeliminować ryzyko zatrucia.

wyświetleń: 679komentarzy: 3

21 listopada - Dzień Pracownika Socjalnego

21-11-2017 18:30

We wtorek, 21 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. Jest to polskie święto, nie tylko pracowników socjalnych, ale również wszystkich pracowników służb społecznych. Święto to zostało ustanowione na mocy ustawy o pomocy społecznej z 1990 roku i zostało utrzymane przez nową ustawę z roku 2004.

wyświetleń: 662komentarzy: 2

Katarzyna Gawlas z tytułem Najlepszego Bibliotekarza Roku 2017 Powiatu Cieszyńskiego

21-11-2017 17:50

Katarzyna Gawlas, bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Skoczowie, została laureatką konkursu na Najlepszego Bibliotekarza Roku 2017 Powiatu Cieszyńskiego.

wyświetleń: 1499komentarzy: 3
Kontakt z redkacją .