Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4318komentarzy: 1

Rowerem przez kamienice!

09-08-2011 15:15

Trasa pobiegnie ulicami ścisłego centrum miasta. Zawody odbędą się w sobotę (13.08.2011) w godzinach od  10:00 do 18:00 ( Zobacz szczegółowy program festiwalu>>> ). To druga już tego typu inicjatywa  w mieście. Po raz pierwszy zagościła u nas podczas zeszłorocznego FCF i po jej bezsprzecznym sukcesie nie było mowy aby nie znalazła się w programie drugiej edycji Freestyle City. Hitem trasy jest przejazd przez ciasne i strome wnętrze kamienicy! – Spodziewamy się blisko 100 zjazdowców rowerowych z całej Polski – Mówi Adam Ozaist, koordynator strefy Downhill.

Opis trasy w Cieszynie:
Start umieszczony zostanie na pl. Świętego Krzyża. Dalej ul. Głęboką, Browarną w dół, aż do kamienicy przy Śrutarskiej. Tam wjeżdżają do wnętrza budynku sunąc schodami po stromej klatce schodowej. Wyrzucani na podwórze, trafiają na niewielką bandę, kierującą ich w dół na strome, łamane schody prowadzące do omurowania zabytkowej kamienicy, za którym znajduje się linia mety dokładnie na Cieszyńskiej Wenecji. Zawodnicy zaczną od rampy startowej – konstrukcji zbudowanej w całości z rusztowań. Długość konstrukcji to 18 metrów, wysokość platformy startowej 3 metry. Następnie będą skakać przez spektakularny element czyli mini ciężarówkę. Długość lotu to około 6 metrów. Dla początkujących wytyczono objazd. Dalej na uczestników czeka jazda po bruku, główną ulicą miasta, prowadzącą do granicy, gdzie natkną się na szykany wykonane ze stalowych beczek.

Informacje o dyscyplinie:
Downhill to indywidualny zjazd rowerem na czas, po stromych, naturalnych lub industrialnych trasach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Trasa w Cieszynie to jednak schody, bruk czy skocznie nad samochodami. Często trasy są urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które są najbardziej widowiskowe. Dodatkową atrakcją cieszyńskich zawodów będzie wjazd zawodników w zabytkową kamienicę  i zjazd po krętej klatce schodowej wprost na linię mety. W związku z adaptacją Downhillu na warunki miejskie, dyscyplina będzie nosiła nazwę DOWNTOWN.

System rozgrywania zawodów przypomina zjazd narciarski, czyli im szybciej, tym lepiej. Każdy z rowerzystów ma do pokonania 2 zjazdy. Oba czasy są sumowane. Wygrywa ten, którego łączny czas jest najkrótszy. Uczestnicy używają bardzo solidnych rowerów posiadających pełne zawieszenie - czyli amortyzację obu kół. Wtedy mówimy o rowerach typu Full DH. Geometria ramy praktycznie uniemożliwia stosowanie ich do jazdy pod górę. W Cieszynie zobaczymy również zawodników na ramach typu Hardtail, posiadających sztywną ramę, co powoduje lepszą zwrotność i mniejszą wagę. Przekonamy się, jak sprawdzą się na skoczniach. Z powodu dużych prędkości uzyskiwanych przez zawodników w trudnym terenie jest to sport bardzo urazowy. Dlatego muszą oni stosować specjalne osłony zwane zbrojami. Są to pełne zestawy ochraniaczy na ręce i nogi oraz kaski ze szczęką, zbliżone wizualnie do motocrossowych.

Wydarzenie stanowi kontynuację projektuProjekt: „Cieszyn – Miasto młode w każdym wieku.” „Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby.” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.”

Katarzyna Jurys, Biuro Prasowe Festiwalu


Zobacz szczegółowy program festiwalu>>>

źródło: ox.pl
dodał: CR 09-08-2011 15:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

paszko
09-08-2011 15:28
paszko
Informacyjny artykuł bez ... podania daty ;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Problem z psami w Istebnej

20-02-2018 07:30

W Istebnej w ostatnim czasie pojawiło się dużo skarg od mieszkańców, którzy obawiają się hasających beztrosko psów. W związku z tym władze Istebnej wystosowały apel do właścicieli zwierząt, a w szczególności psów, w którym proszą o pilnowanie swoich czworonogów i zachowaniu środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia na terenie posesji oraz podczas spacerów.

wyświetleń: 278komentarzy: 0

Znowu za darmo

19-02-2018 21:00

Wtorek (20.02.2018) to kolejny dzień, kiedy ze względu na prognozowaną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska bardzo złą jakość powietrza na obszarze rybnicko-pszczyńskim Koleje Śląskie  wprowadzają bezpłatne przejazdy dla kierowców.

wyświetleń: 626komentarzy: 0

Młodzi judocy z Cieszyna znowu pokazali siłę

19-02-2018 20:25

Wczoraj (18 lutego)  w Sosnowcu odbył się Międzywojewódzki Otwarty Turniej Judo Juniorów Mł., Młodzików i Dzieci. Nie mogło na nim zabraknąć judoków z cieszyńskiego klubu, którzy po raz kolejny wrócili do domu z workiem medali.

wyświetleń: 431komentarzy: 0

Z Indii i Holandii do Wisły

19-02-2018 18:00

Charge d'Affaires z Ambasady Indii w Warszawie Amarjeet Singh Takhi przyjechał do Wisły, by spotkać się z burmistrzem Tomaszem Bujokiem Tematem spotkania była współpraca kulturowa w ramach Festival of India, który ma na celu przybliżyć kolorową i egzotyczną kulturę Indii Polakom w różnych częściach naszego kraju.

wyświetleń: 424komentarzy: 0

Michał Haratyk okazał się bezkonkurencyjny w pchnięciu kulą

19-02-2018 16:30

W sobotę i niedzielę, najlepsi lekkoatleci w kraju rywalizowali w Toruniu, gdzie odbyły się 62. Halowe Mistrzostwa Polski. Wśród kulomiotów najlepszy okazał się, pochodzący z Cieszyna, Michał Haratyk.

wyświetleń: 611komentarzy: 0

Karta Seniora

19-02-2018 15:25

Program „Karta Seniora” to program o zasięgu ogólnokrajowym, do którego przystąpiło kilkaset firm – w tym również z regionu Śląska Cieszyńskiego. Program jest skierowany do osób, które ukończyły 60 rok życia i mieszkają na terenie którejś z 63 gmin partnerskich, bądź też są członkami oddziału Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który podpisał porozumienie z organizatorami akcji. Celem „Karty Seniora” jest szeroko pojęta aktywizacja seniorów, czyli osób, które ukończyły 60 rok życia.

wyświetleń: 1846komentarzy: 1

Rodzicu! Idź na akademię!

19-02-2018 14:00

W styczniu w Skoczowie zainaugurowano Akademię Rodzica. To pomysł, którego inicjatorką jest dr Lidia Wollman, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Skoczowie. Pierwszy wykład skierowany był dla nauczycieli i rodziców, wygłosił go dr Marek Kaczmarzyk, biolog i neurodydaktyk. Przed nami kolejne zajęcia w ramach Akademii.

wyświetleń: 656komentarzy: 0

Sześć weekendów z emocjami

19-02-2018 12:45

Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego w Katowicach zatwierdziła kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2018. W tym sezonie pretendenci do tytułu mistrza Śląska powalczą o punkty w sześciu wymagających rundach - o jednej więcej niż w 2017 roku. Wśród nich są dwa rajdy będące nowością w kalendarzu jednego z najpopularniejszych cyklów rajdowych w Polsce.

wyświetleń: 1200komentarzy: 0

Nowy luterański biskup był w Ustroniu wikarym

19-02-2018 11:30

W sobotę (17.02) w kościele św. Trójcy w Mikołajkach odbyła się konsekracja i wprowadzenie na urząd biskupa luterańskiego ks. Pawła Hause. Ksiądz przez kilka lat pełnił posługę wikarego na parafii w Ustroniu. Jest również związany z dzięgielowskim wydawnictwem ''WARTO''. W 2012 roku ukazała się książka jego autorstwa.

wyświetleń: 3385komentarzy: 5

Za darmo - przez smog...

19-02-2018 10:05

Po raz kolejny Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje na dziś (19.02.2018) bardzo złą jakość powietrza w dolinach beskidzkich. W związku z tym Koleje Śląskie wprowadzają  bezpłatne przejazdy dla kierowców.

wyświetleń: 1548komentarzy: 3
Kontakt z redkacją .