Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4272komentarzy: 1

Rowerem przez kamienice!

09-08-2011 15:15

Trasa pobiegnie ulicami ścisłego centrum miasta. Zawody odbędą się w sobotę (13.08.2011) w godzinach od  10:00 do 18:00 ( Zobacz szczegółowy program festiwalu>>> ). To druga już tego typu inicjatywa  w mieście. Po raz pierwszy zagościła u nas podczas zeszłorocznego FCF i po jej bezsprzecznym sukcesie nie było mowy aby nie znalazła się w programie drugiej edycji Freestyle City. Hitem trasy jest przejazd przez ciasne i strome wnętrze kamienicy! – Spodziewamy się blisko 100 zjazdowców rowerowych z całej Polski – Mówi Adam Ozaist, koordynator strefy Downhill.

Opis trasy w Cieszynie:
Start umieszczony zostanie na pl. Świętego Krzyża. Dalej ul. Głęboką, Browarną w dół, aż do kamienicy przy Śrutarskiej. Tam wjeżdżają do wnętrza budynku sunąc schodami po stromej klatce schodowej. Wyrzucani na podwórze, trafiają na niewielką bandę, kierującą ich w dół na strome, łamane schody prowadzące do omurowania zabytkowej kamienicy, za którym znajduje się linia mety dokładnie na Cieszyńskiej Wenecji. Zawodnicy zaczną od rampy startowej – konstrukcji zbudowanej w całości z rusztowań. Długość konstrukcji to 18 metrów, wysokość platformy startowej 3 metry. Następnie będą skakać przez spektakularny element czyli mini ciężarówkę. Długość lotu to około 6 metrów. Dla początkujących wytyczono objazd. Dalej na uczestników czeka jazda po bruku, główną ulicą miasta, prowadzącą do granicy, gdzie natkną się na szykany wykonane ze stalowych beczek.

Informacje o dyscyplinie:
Downhill to indywidualny zjazd rowerem na czas, po stromych, naturalnych lub industrialnych trasach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Trasa w Cieszynie to jednak schody, bruk czy skocznie nad samochodami. Często trasy są urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które są najbardziej widowiskowe. Dodatkową atrakcją cieszyńskich zawodów będzie wjazd zawodników w zabytkową kamienicę  i zjazd po krętej klatce schodowej wprost na linię mety. W związku z adaptacją Downhillu na warunki miejskie, dyscyplina będzie nosiła nazwę DOWNTOWN.

System rozgrywania zawodów przypomina zjazd narciarski, czyli im szybciej, tym lepiej. Każdy z rowerzystów ma do pokonania 2 zjazdy. Oba czasy są sumowane. Wygrywa ten, którego łączny czas jest najkrótszy. Uczestnicy używają bardzo solidnych rowerów posiadających pełne zawieszenie - czyli amortyzację obu kół. Wtedy mówimy o rowerach typu Full DH. Geometria ramy praktycznie uniemożliwia stosowanie ich do jazdy pod górę. W Cieszynie zobaczymy również zawodników na ramach typu Hardtail, posiadających sztywną ramę, co powoduje lepszą zwrotność i mniejszą wagę. Przekonamy się, jak sprawdzą się na skoczniach. Z powodu dużych prędkości uzyskiwanych przez zawodników w trudnym terenie jest to sport bardzo urazowy. Dlatego muszą oni stosować specjalne osłony zwane zbrojami. Są to pełne zestawy ochraniaczy na ręce i nogi oraz kaski ze szczęką, zbliżone wizualnie do motocrossowych.

Wydarzenie stanowi kontynuację projektuProjekt: „Cieszyn – Miasto młode w każdym wieku.” „Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby.” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.”

Katarzyna Jurys, Biuro Prasowe Festiwalu


Zobacz szczegółowy program festiwalu>>>

źródło: ox.pl
dodał: CR 09-08-2011 15:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

paszko
09-08-2011 15:28
paszko
Informacyjny artykuł bez ... podania daty ;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zamarski: Pierwsze gwiazdy w Alei Gwiazd

19-09-2017 20:30

W niedzielę (17.09) miało miejsce oficjalne odsłonięcie pierwszych gwiazd w Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej w Zamarskach.

wyświetleń: 751komentarzy: 0

NATO w Ostrawie

19-09-2017 19:00

W weekend 16-17 września na terenie Ostrawy w Czechach odbyła się XVI edycja Dni NATO. Jest to wydarzenie, które od wielu lat skupia dziesiątki tysięcy widzów, z całego Świata (na parkingu lotniska, na którym odbywały się pokazy można było zaobserwować nie tylko czeskie, czy polskie tablice rejestracyjne, ale również niemieckie czy też austriackie). Wydarzenie to skupiło również wiele tysięcy osób z terenu całego Śląska, w tym również Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 789komentarzy: 0

27 września zaczyna się festiwal Viva il canto!

19-09-2017 17:20

Już wkrótce w Cieszynie rozpocznie się XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto. Podczas czterech festiwalowych koncertów publiczność usłyszy brzmienia poetycko-refleksyjne, gorące tanga, pieśni żydowskie a także muzykę operetkową, filmową i musicalową.

wyświetleń: 338komentarzy: 0

Chybie: rozbierają trybuny!

19-09-2017 16:30

Rozbiórka trybuny na stadionie RKS Cukrownik ruszyła. Kończą się prace termoizolacyjne w pawilonie sportowym.

wyświetleń: 471komentarzy: 0

Tajniki pracy rzemieślników

19-09-2017 15:30

W weekend (16-17.09) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego, na terenie Cieszyna zostały zorganizowane warsztaty z lokalnym rusznikarzem, Jerzym Wałgą. Drzwi do pracowni były otwarte w godzinach 10-15 i każdy zainteresowany mógł zapytać mistrza o tajniki obróbki metalu, bądź też zwiedzić Izbę Cieszyńskich Mistrzów, którą założył i aktualnie utrzymuje cieszyński rusznikarz.

wyświetleń: 294komentarzy: 0

Strumień ma alkomat - ogólnodostępny

19-09-2017 14:30

Od dziś (19.09.2017), każdy będzie mógł samodzielnie sprawdzić poziom alkoholu w swoim organizmie. Dzięki przekazanym środkom przez władze Strumienia i Chybia, alkomat zamontowane zostanie w poczekalni strumieńskiego komisariatu

wyświetleń: 1304komentarzy: 1

Nowa nawierzchnia na Lipowej - trwa remont

19-09-2017 14:20

W Pruchnej trwa remont ulicy Lipowej. Nowa powierzchnia pojawi się tam dzięki środkom - Gminy Strumień i Powiatu.

wyświetleń: 570komentarzy: 0

VI Rajd Synchroniczny

19-09-2017 14:15

Za nami odbywająca się po raz VI  edycja najbardziej nietypowego rajdu w regionie.  Rajd Synchroniczny Pojazdów Zabytkowych odbył się w niedzielę, 17  czerwca w Zebrzydowicach. Mimo niepogody zawodnicy dopisali a sama rywalizacja, to nie jedyne atrakcje tego dnia. 

wyświetleń: 693komentarzy: 0

Od ''Dumy i uprzedzenia'' do... Jasienicka biblioteka swiętuje 60 lat

19-09-2017 13:00

Pierwsza książka, jaką wpisano do katalogu w jasienickiej Bibliotece, to „Duma i uprzedzenie” Jane Austen. Po 60 latach istnienia zbiór Biblioteki w Jasienicy liczy sobie prawie 60 tysięcy tytułów.

wyświetleń: 447komentarzy: 0

Zostały ostatnie dni na propozycje do budżetu obywatelskiego w Wiśle

19-09-2017 12:30

Zostało już tylko parę dni, by złożyć swoją propozycję do budżetu obywatelskiego w Wiśle.

wyświetleń: 400komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .