Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zawyją syreny alarmowe

Dziś, tj. 1 sierpnia o 17:00 w całym powiecie zawyją syreny alarmowe. Na szczęście będzie to tylko test ich sprawności. Przy okazji testu syren upamiętniona zostanie 67. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Syreny zabrzmią w całym województwie dokładnie o 17:00. Test zostanie przeprowadzony na podstawie § 8 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 października 2006 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. Nr. 191, poz. 1415). Zostaną sprawdzone syreny alarmowe wykorzystywane do ostrzegania i alarmowania ludności. Jednocześnie alarm ma upamiętnić 67. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W ramach testu emitowany będzie - dźwięk ciągły trwający trzy minuty - oznaczający odwołanie alarmów: powietrznego i o skażeniach.

System alarmowania ludności na terenie województwa śląskiego składa się z zespołu syren uruchamianych na drodze radiowej lub indywidualnie. Syreny uruchamiane na drodze radiowej wchodzą w skład tak zwanego „systemu wojewódzkiego”. Działają w dwóch systemach: RSWS oraz DSP. Pozostałe syreny niezależnie od sposobu sterowania można uruchomić ze szczebla samorządowego powiatu, miasta lub gminy.

Ostrzeganie i alarmowanie ludności za pomocą elektronicznych i mechanicznych syren alarmowych przewidziane jest do wykorzystania w warunkach wystąpienia zagrożeń o charakterze ponadlokalnym, obejmujących swym zasięgiem obszar całego województwa, powiatu  lub kilku gmin w związku z ogłoszeniem alarmu powietrznego oraz alarmu o skażeniach.

W powyższych przypadkach, czas odgrywa kluczową rolę, dlatego też ogłoszenie alarmu za pomocą syren, uruchamianych na drodze radiowej wydaje się być jednym z najbardziej skutecznych sposobów ostrzegania ludności o zagrożeniach.

Ostrzeganie za pomocą syren alarmowych ma również pewne wady. Sygnał syreny akustycznej słyszany przez człowieka jest mało precyzyjny, niepokoi, lecz nie określa rodzaju zagrożenia, co w warunkach zagrożeń pokojowych jest niezwykle istotne. Taki sygnał  powinien determinować nasze zachowanie. Dlatego też koniecznym jest aby sygnał syreny został uzupełniony innym, bardziej precyzyjnym źródłem informacji, możliwie ogólnodostępnym. Takim szybkim i ogólnodostępnym źródłem informacji są rozgłośnie radiowe, które w krótkim czasie mogą przekazać żądaną informację dużej ilości odbiorców. Osoba słysząca sygnał syreny  powinna - jeżeli jest to możliwe - jak najszybciej włączyć radioodbiornik, ustawić na kanale pracy rozgłośni regionalnej, skąd precyzyjnie zostanie poinformowana o rodzaju zagrożenia, sposobie zachowania się, postępowania lub zabezpieczenia w sposób doraźny swojego mienia.
   
Pełny wykaz sygnałów alarmowych jest dostępny na stronie Urzędu Wojewódzkiego ww Katowicach.

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: