Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Stanisław Soyka w Strumieniu

24 października w Hali Sportowej w Strumieniu dojdzie do niezwykłego wydarzenia. W ramach projektu „Lutnia i Gwiazdy” odbędzie koncert w którym Chór Lutnia wystapi z samym Stanisławem Soyką.

 27 września "Lutnia" gościła  Stanisława Soykę na próbie.  Spotkanie miało  miejsce w siedzibie stowarzyszenia. Ku zadowoleniu wszystkich uczestników (muzyka - Stanisława Soyki, Barbary Garus - dyrygentki, Tomasza Stobierskiego - autora opracowań piosenek na chór mieszany jak i chórzystów),  3-godzinna próba przebiegała bardzo owocnie. Stanisław Soyka docenił dobre przygotowanie chóru, a także podkreślił ciekawą aranżację jego utworów na chór mieszany. Chórzyści po długich miesiącach ćwiczeń mieli okazję zaśpiewać z solowym głosem i oswoić się trochę z klimatem śpiewu artysty. Próbie przysłuchiwała się pani Burmistrz Anna Grygierek, a nad stroną organizacyjną i techniczną czuwał główny pomysłodawca projektu - dyrektor MGOK w Strumieniu Bogusław Żydek

Stanisław Sojka – śpiewak jazzowy, pianista i kompozytor, autor tekstów. Urodził się w 1959 roku w Żorach na Górnym Śląsku w Polsce.  Swoją muzyczną drogę rozpoczął jako sopran w chórze katedralnym w Gliwicach.  Zadebiutował w listopadzie 1978 roku recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach cyklu „ Jazz w Filharmonii”. W 1981 roku ukazuje się płyta „Blublula”. Zawiera porywające wykonania takich standardów jak „I’m just a lucky so and so” D. Ellington’a czy Naima J. Coltrane’a. Całość z towarzyszeniem Tria W. Karolaka. Płyta staje się „Jazzową płyta roku ‘81” i rozchodzi się w „złotym” nakładzie. Sojka jest gościem wielu festiwali nie tylko jazzowych w Europie (All Stars Jazz Fest -Stockholm, Umbria Jazz –Perugia, Nancy Jazz Festival). Od połowy lat 80 Sojka odchodzi  od klasyki amerykańskiej w stronę polskiej tradycji muzycznej. Włącza do repertuaru koncertów coraz więcej własnych pieśni i piosenek. W 1986 roku nagrywa swój pierwszy autorski album pt. Stanisław Sojka. W 1988 roku rozpoczyna  długoletnią, owocna współpracę z Januszem „Yanina” Iwańskim  6 lutego 1995 roku ukazuje się piętnasty longplay zatytułowany „Retrospekcja”. W latach 1996 – 2002 wychodzą m.in. albumy takie jak „Polskie Pieśni Wielkopostne”, „Soykanova” czy „Sztuka Błądzenia”. Sojka eksperymentuje, szuka... W 2003 roku komponuje i nagrywa muzykę do słów „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II. 4 listopada tegoż roku podczas uroczystego koncertu z okazji imienin Ojca Świętego w Watykanie wraz z zespołem wykonuje fragmenty utworu. Autor bije brawo... Wciąż  inny wciąż nowy a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni.

Towarzystwo Śpiewacze "Lutnia" zostało założone we wrześniu 1918 roku, na dwa miesiące przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Inicjatorem była grupa nauczycieli szkoły powszechnej pod przewodnictwem Jana Orszulika, imieniem którego nazwano później stowarzyszenie. 
Chór skupia w swych szeregach ludzi w różnym wieku i różnej profesji. Ogromna większość z nich to byli członkowie renomowanego chóru szkolnego ze Strumienia działającego od 1932 roku. Na repertuar chóru składają się utwory muzyki sakralnej i świeckiej z różnych epok - od średniowiecza do współczesności, kompozytorów polskich i zagranicznych a także utwory muzyki ludowej i rozrywkowej. Wieloletnia działalność Towarzystwa możliwa była dzięki zaangażowaniu chórzystów i ich rodzin oraz wsparciu lokalnej społeczności. W latach 1956-1989 wszechstronnej pomocy organizacyjnej, lokalowej i finansowej udziela "Lutni" miejscowa Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", a od 1990 roku patronat nad Towarzystwem objął Urząd Miasta i Gminy w Strumieniu. Niebagatelne znaczenie ma też współpraca z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i miejscowymi szkołami oraz wsparcie organizacyjno-finansowe Proboszcza Parafii Strumieńskiej. Od 2002 roku Towarzystwo działa jako stowarzyszenie posiadające osobowość prawną, od 2004 roku posiada również status organizacji pożytku publicznego.

 Bilety na koncert w symbolicznej cenie 10zł już wkrótce do nabycia w MGOK Strumień tel 33 8570-174

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL

 

Polecamy: Niezwykłe zestawy zegarków wszystkich znaczących marek. Zegarki są eleganckim prezentem zawsze na czasie.

źródło: ox.pl /www.lutnia.strumien.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: