Syria - spotkanie Sekcji Miłośników Podróży

W poniedziałek (12.02) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy SM ''Cieszynianka'' odbyło się kolejne spotkanie Sekcji Miłośników Podróży Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem zaproszonym gościem był dr inż. Łukasz Wróblewski, który opowiedział o swojej podróży do Syrii.

- Syria to kraj arabski, w związku z czym można zauważyć duże różnice w kulturze. W hotelach pytają, czy przyjeżdżająca para jest małżeństwem. Podróżująca samotnie kobieta jest czymś nagannym, jednak zasada ta nie dotyczy samotnie podróżującego mężczyzny – w tym wypadku nikt nie ma zastrzeżeń. Kobieta niezamężna jest tam źle postrzegana – tłumaczył dr Wróblewski

W stolicy Syrii w Damaszku w rzeczywistości jest niewiele miejsc, w europejskich krajach uznawanych za oczywiste. Zgodnie ze słowami prowadzącego, po kilku godzinach zwiedzania, kończą się miejsca, które można odwiedzić. Jako przykład został przytoczony fakt, że w Polsce filharmonia znajduje się w większości dużych miast, w krajach arabskich ciężko takie miejsce znaleźć. W czasie podróży do Kairu prowadzący chciał odwiedzić lokalna filharmonię. Okazało się, że nie jest to monumentalny budynek, jakiego się spodziewał, tylko niewielkie miejsce, w którym spotykają się miłośnicy muzyki.

W stolicy Syrii znajduje się ciekawy obiekt, będący mauzoleum Saladyna, który nie wszędzie jest postrzegany jako postać pozytywna, tam jednak jest uważany za kogoś w rodzaju bohatera narodowego. W XII wieku władca ten toczył liczne wojny, jednak był doceniany za niezwykłą słowność. Często mieszkańcy obleganych zamków, czy też grodów decydowali się na dobrowolne poddanie, w zamian za obietnicę, że będą mogli odejść bez rozlewu krwi – obietnica zawsze była dotrzymywana.

Łukasz wróblewski opowiedział również o lokalnych bazarach, które nie obfitują w ubrania, czy też galanterię, tak jakby można było się tego spodziewać. W zamian na straganach można znaleźć astrolabia, manuskrypty, czy też stare księgi. Towary te, wbrew obowiązującemu przekonaniu nie są wcale tanie, wręcz przeciwnie, syryjska ludność ceni swoje dziedzictwo.

fot. arc. ox.pl fot. arc. ox.pl fot. arc. ox.pl
źródło: ox.pl
dodał: JS 2018-03-12 23:01:58
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją