Skoczów - posadzą tysiące drzew

Rok temu rozdawali sadzonki dębów, teraz posadzą kolejne drzewa. Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, odbudowany ma zostać miejski las na Górnym Borze w Skoczowie.

W ubiegłym roku Skoczów świętował 750 lecie powstania. Kiedy rozdawano z tej okazji 750 sadzonek dębów (pisaliśmy o tym w materiale Rozdali 750 dębów) nikt nie myślał, że sadzonki w tym roku będą bardzo potrzebne.
- 7 lipca 2017 roku przeszła nad gminą Skoczów potężna nawałnica i gradobicie. W jej wyniku uszkodzonych zostało kilkaset drzew lasu komunalnego na Górnym Borze. Obszar największych uszkodzeń objął około 2 hektarów lasu. Szkody zostały wycenione na 100 tys. zł. - mówi Dorota Marzęda, Kierownik Biura Promocji, Informacji i Turystyki UM w Skoczowie. - Gmina złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przywrócenie funkcji leśnej na tym terenie - dodaje Marzęda. Fundusz w grudniu przychylił się do prośby skoczowskiego samorządu. Na naprawę szkód w środowisku przyrodniczym w kompleksie leśnym Górny Bór w Skoczowie gminie udało się pozyskać wsparcie w wysokości 44 tys. zł.

Właśnie ogłoszone zostało postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy rewitalizacji lasu. Do końca września 2018 roku planowane jest wykonanie nasadzeń na obszarze 2 hektarów około 14 tysięcy drzew. Mająto być dęby, buki, jodły, sosny i świerki.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB 2018-01-22 13:04:58
Komentarze
2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-23 12:17:03
bronek91: Doskonale, za 60 roków zaś bydzie co wycinać;) Postarejcie sie ino, żeby zaś monokultury nie zrobić. Proszę też pamiętać, iż sadzonki gatunków drzew należy dostosowywać do miejscowych warunków i mikroklimatu. Dąb wszędzie nie urośnie..... Czasem właściwym gatunkiem dla terenu może być Olsza, a tej wymienionej ni ma... Samo zasadzenie to jedno, a co z hodowlą lasu? Bydzie trzeja robić trzebieże, wiosenne i jesienne, czyszczenia, bydzie trzeja kosić w uprawie. Kto się tym będzie zajmował????

\" gminie udało się pozyskać wsparcie w wysokości 44 tys. zł.\"- cytat

Pytanie czy to wsparcie ma jedynie dotyczyć planu odnowy lasu, rewitalizacja nie jest dobrym pojęciem. A co z późniejszymi działaniami, z czego będą finansowane????

Tak żeby potym z tego wyrosły tromy a nie psiorki, żeby drwal bronek mioł co wycinać na starość....
Las to ni ma ino posadzić, potym też sie trzeja zajmować. Zasadzyni, to dopiero początek.
2018-01-24 14:36:12
Równo-mierny: Jak widać można być świetnym z teorii i nie robić nic, a można również próbować robić cokolwiek, nawet ze zmniejszoną skutecznością... kto co woli ;-).
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją